"Hiçbir çatışma sonsuza dek sürmedi"

Yazıcı Görünümü 20.10.2019 23:17:04 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/guncel/politika/124882/hicbir-catisma-sonsuza-dek-surmedi.html

Yılmaz Ensaroğlu, "Tarihte hiç bir çatışma sonsuz olarak devam etmemiş, bu da eninde sonunda çözülecek" dedi.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çalışmalarını başlatmak üzere Diyarbakır'a gelen heyet üyeleri, kentteki bir otelde Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği üyeleri ile yaptıkları görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.
Başkan Ensaroğlu, Türkiye genelinde çözüm sürecine verilen desteğin yüzde 60, bölgede ise yüzde 90 olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
''Esas ağırlık vereceğimiz husus, bölge halkının taleplerini, karar alıcılara ve genel kamuoyuna iletilmesine aracılık etmektir. Komisyon olarak Türkiye'nin, bölgenin sesini duymasını istiyoruz. Bütün Türkiye'nin gözü Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndedir.
Komisyon üyeleri olarak birlikte çalışma yürütmeyi hedefliyoruz. Özel mail adresi oluşturup her türlü görüşün buraya gönderilmesini istedik. Toplanan görüşleri rapora dönüştüreceğiz. 17-20 Nisan'da Mardin-Şırnak, 24-27 Nisan'da Batman-Siirt, 8-11 Mayıs'ta Gaziantep-Kilis ve 15-18 Mayıs'ta da Şanlıurfa-Adıyaman illerine gitmeyi planlıyoruz. Ardından son değerledirmeleri yapmak üzere tekrar Diyarbakır'a geleceğiz. 2 ay sonunda da raporu tamamlamayı planlıyoruz.''
"Tarihe doğru not düşmek istiyoruz"
Ensaroğlu, geçici köy korucularıyla Şırnak'ta görüşmeyi planladıklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Ağır sorumluluk altında yüklendiğimiz sorumluluk ve donatıldığımız bir yetki yok. Ama hazırlayacağımız metinlerle tarihe doğru not düşmek istiyoruz. İnşallah süreç kesintiye uğramaz. Kesintiye uğradığında olacak? 1-2 sene sonra Türkiye yeniden barış ve çözüm sürecini konuşacak. Çünkü tarihte hiç bir çatışma sonsuz olarak devam etmemiş, bu da eninde sonunda çözülecek. Hiç bir tarafın aktörün özel kontrolü ve denetimi altına girmeksizin burada yaşayan insanların talep ve beklentilerin, hak ve özgürlüklerini esas alarak doğru analizler yapmaya çalışacağız. Biz yetkilerle donatılmış, icra gücü olan bir kadro değiliz."
Heyet, Murat İzol ve Ceylan Önkol'un ailesini ziyaret etti
Heyet üyeleri, daha sonra Yenişehir ilçesinde oturan ve bir süre önce Dicle Nehri'nde cesedi bulunan Murat İzol'un ailesini evinde ziyaret ederek, babaannesi Naile Pala ve eniştesi Recep Kaymak ile görüştü. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından babaanne Pala ile dışarıya çıkan heyet üyeleri gazetecilere açıklama yaptı.
Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, ilk ziyaretlerini İzol'un ailesine yaptıklarını belirterek, Diyarbakır'daki vatandaşların bu ölüm olayı ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini ancak Türkiye kamuoyunun bunu yeterince bilmediğini söyledi.
Heyet üyeleri Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Şenlik köyünde 28 Eylül 2009 yılında meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol'ün Bağlar ilçesinde oturan annesi Saliha ve babası Raif Önkol ile de görüştü./AA

Yılmaz ensaroğluKürt sorunuBarışAkil insanlar

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : "Hiçbir çatışma sonsuza dek sürmedi" mobil ekran
Modern sayfa : "Hiçbir çatışma sonsuza dek sürmedi"
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/124882