Kadınlar Günü ve “Soyunan Kadınlar”

GÜNCEL .

Dün 8 Mart’tı, nam-ı diğer Dünya Kadınlar Günü. 1857 yılında New York’taki bir dokuma fabrikasında çalışan binlerce işçi kadının, hakları için giriştiği mücadelenin bedelini diri diri yanarak ödediği kederli bir günün anısına takvimlerimize düşülmüş anlamlı bir not.

Ben de her ne kadar “anneler günü”, “babalar günü”, “sevgililer günü” gibi özel tarihleri hakiki yaraları gizlemek için sağdan soldan aşırılmış uyduruk yamalar olarak görsem de, biraz bu günün asıl sahibi emekçi kadınların hatırasına, biraz da yaratılış icabı algıda seçicilik nedeniyle takvime uydum, meseleyi biraz kazımak niyetindeyim.

Her güne merasim uydurmaya pek yatkın, tören anlayışı gelişmiş bir kültürden gelen biri için Londra’da Dünya Kadınlar Günü’nün oldukça sakin geçtiğini söyleyebilirim. Üniversitelerde konferanslar düzenleniyor, kadın hakları alanında çalışmalar yapan sosyal gruplar davetler veriyor, onlarca etkinlik konunun uzmanlarını ve meraklıları ağırlıyor.

Diğer yandan ünlü gazetelerin internet sayfalarında kadın haberlerinin toplandığı bugüne özel sayfalar yer alıyor. Oldukça mütevazı ve özenli sayfalar bunlar; yani hiç kimse zihninizi manasız yere didiklemiyor. Kadına şiddete hayır demek için soyunan ünlü kadınlar yerine bir şeyler için mücadele etmiş, bir fikre önderlik edip tarihin akışına etki etmiş kadınların fotoğraflarını görünce mutlu oluyorsunuz mesela…

Bizde her yıl hiç şaşmadan -bir çeşit ritüel gibi- “ünlü ve ayrıcalıklı” kadınların “ünsüz ve öteki” kadınların haklarını korumak amacıyla neden -illa ki- soyunduklarını sorgulamanız için iyi bir fırsat bu sadelik.

Mutlaka görmüşsünüzdür; zira ben son 1 haftadır hangi “güzide” haber sitemizi tıklasam karşılaşıyorum. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadına karşı şiddeti protesto etmek için 34 ünlü kadın su altında objektiflere poz vermiş. Sadece kadın hakları meselesi de değil, bir süre önce de meme kanserine dikkat çekmek için yine aynı “ünlü ve çok bilinçli” kadınlarımız “ünsüz ve bilinçsiz” kadınları bilinçlendirmek için soyunmuştu.

Evet, bu zamanda protestonun da estetik olanı makbul, eyvallah… Fakat hem geçmişte hem de günümüz dünyasında kadınların maruz kaldığı şiddetin, karşılaştığı sosyal, politik ve ekonomik zorlukların büyük çoğunluğunun kadın bedeni üzerinden geliştiğini hatırlayınca, size de ironik gelmiyor mu?

Kadınların erkekler tarafından şiddete maruz kalmasının nedeni, bir tarafın diğer tarafa bedensel olarak güç yetirebilmesi değil mi? Tecavüz, gasp ya da dayak, kendisini bu bedensel üstünlük ya da farklılık üzerinden tanımlayan erkekler tarafından uygulanmıyor mu?

Yine iş hayatında kadınlar bedenleri üzerinden sömürülmüyorlar mı? Reklam sektörünün en kullanışlı görsel objesi kadın bedeni değil mi? Yıllardır işin içinden çıkamadığımız başörtüsü sorunu dahi kadının dış görünüşü üzerinden üretilmedi mi?

Bugün kadın bedeni duyguları, içgüdüleri, hayalleri ve daha da önemlisi korkuları yönetmekte kullanılan en etkili silah durumundayken, bu silaha karşı soyunmak yerine kuvvetli zırhlar kuşanmamız gerekmez mi? Bir yerlerde hala kendi mücadelesinin ateşiyle boğuşmaya devam eden kadınlara bu şekilde daha çok yardım edebiliriz belki…
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kadınlar Günü ve “Soyunan Kadınlar” | Zümrüt Sönmez

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Tos-hi-ba Pazartesi, 15:01

  Tek bilekten sadece ses çıkmaz, eskiden gelen bir gelenek ki eğer eskiden kadınların daha çok bilinçlendirilseydi belkide şimdi bile şiddete maruz kalmaz ve soyunmazlardı, erkekler gözünün önüne perde çekemezler, buda kadınlarımızı ticarete ve para kazanmak için soyunmaya kadar götürüyor...
 • bilal Cumartesi, 13:14

  yorumunuzu çok beyendim
 • özgül Perşembe, 14:56

  kesinlikle katılıyorum kaleminize sağlık
 • ARİF HIDIR Çarşamba, 19:08

  KADINLAR ÖYLE BİR TÜKETİM ARACI HALİNE SOKULDU Kİ ÇÇOOOK TÜKETEN CAGDAŞ VE ÖZGĞÜR SAYILIR OLDU...ALT YAPISI OLMAYAN ACIK KAPALI BU KADINLR ÇARK TARAFINDAN KULLANILYR..EN BÜYÜK HAK İSLAMDA. LAFA GERK VARMI
 • dogru söz Çarşamba, 15:50

  elinize saglık
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.