Kamu spotu önerileri

GÜNCEL .

Japonya’nın nüfusu yüz milyonun üzerinde. Fakat Japonya’daki avukat sayısı ABD’nin Washington eyaletindeki avukat sayısının ancak yarısı kadardır. Bunun sebebi sorulduğunda bir Japon yetkili şöyle cevap verir: Bir atış poligonunun arkasında durduğu için yaralanan bir Amerikalı hemen mahkemeye koşar. Oysa aynı durumdaki bir Japon orada durmaması gerektiğini bu yüzden hatanın kendisinde olduğunu düşünür.

Bu paragrafı, üniversite giriş sınavları sorularından alıntılamıştım not defterime. Her okuduğumda kendime şu soruları sormadan edemem: Bir toplumun topyekûn bilinçli davranışlar geliştirebilmesinin sebepleri nelerdir? İnsanlar kendilerine duydukları özsaygının yanı sıra birbirlerinin haklarına saygı duymayı nasıl başarabilirler? Toplum içinde dengeli ve olumlu tavırlar sergilemeyi bir alışkanlık haline nasıl getirebilirler? Bireylerin empati duygusu, birlikte ve uyum içinde yaşama kabiliyetleri nasıl geliştirilebilir?

Acaba televizyonda ara ara çıkan kamu spotları sorduğum soruların cevaplarından biri olabilir mi? Hani emniyet kemerini takmanın gerekliliğinden tutun, sigara kullanmanın zararlarına kadar çeşitli alanlarda olumlu ve yapıcı mesajlar veren küçük bilgilendirme spotları. Bu konuda gayet iyimserim. Mademki, Türk insanı televizyon izlemeyi seviyor, izlediklerinden etkileniyor, neden olumlu mesajlarla toplum daha ileriye ve daha iyiye taşınmasın?

Belki daha çeşitli, daha toplumsal konuları işleyen kamu spotlarının çekilmesi ve yayınlanması insan ilişkilerindeki dengeyi sağlamada, daha huzurlu ve birbirine saygılı bir toplum oluşturmada, insanlara sıklıkla yaptıkları hataları kırmadan incitmeden gösterip, düzeltmelerine yardımcı olma noktasında işe yarar. Bu inançla ve bu düşüncelerle kendimce bu kamu spotlarına birkaç öneri de ben getirmek istedim:

Her ne kadar toplum taşıma araçlarında, yaşlılara, engellilere, hamile ve çocuklu bayanlara yer verilmesi gerektiği yönünde ikazlar yapılsa da, bu konuda gereken hassasiyet gösterilmiyor. Bu konu üzerine yayınlanacak bir kamu spotuyla yer verilmeyen yaşlı, engelli, hamile ve çocuklu bayanların yaşadığı sıkıntılar etkili bir şekilde yansıtılarak “yer verme” davranışının ne kadar gerekli olduğunun altı çizilebilir, halk buna teşvik edilebilir. Benzer bir sorun olan, inen yolcuları beklemeden ısrarla dolu araca binmeye çalışan, birbirini saygısızca itip kakan insanlara da olumlu davranışın nasıl olması gerektiği gösterilebilir.

Komşu kavgaları mahkemelere ve hatta televizyon ekranlarına taşınacak kadar büyüyebiliyor. Üst katlardan silkelenen halı, kilim vb eşyaların, atılan çöpün alt kattakileri ve sokaktan geçen insanları ne kadar rahatsız ettiği gerçeği verilebilir. Apartman hayatında uyulması gereken kuralların sunulduğu bir kamu spotuyla örnek davranışlara özendirilebilir.

Telefonda uzun uzun konuşarak karşı tarafın işine engel olan, vaktini çalan insanlara yönelik hayli eğlenceli bir kamu spotu oluşturulabilir.  Ama bu spotun iletişim şirketlerinin hoşuna gitmeyeceği kesin!

Toplum içinde, işte, derste, insanların bulunduğu her ortamda çakkıdı çakkıdı ve patlata patlata sakız çiğneyen insanlara ne kadar rahatsız edici ve itici olduklarını göstermenin bir yolu olabilir kamu spotu. Yerlere tükürenler, çöp atanlar ve kamu malına zarar verenler de benzer şekilde resmedilebilir.
Bilmem hatırlayanınız olur mu, hani ofis çalışanlarının ter kokan arkadaşlarına bir türlü ter koktuğunu söyleyemedikleri, su ve sabun kullanmanın teşvik edildiği o meşhur kamu spotu vardı. İşte bu spot, tekrar canlandırılabilir, insanlar en çok da çalışanlar kişisel vücut temizliğine özendirilebilir diye düşünüyorum.

Son olarak diğerlerinden farklı bir öneriyle bitiriyorum. Kâğıt, cam, metal, plastik gibi atıkların çöp olmadığını ve geri dönüştürülebilir olduğunu vurgulayan, bu tür atıkların geri dönüşüm kutularına bırakılarak tekrar kazanılabileceğini anlatan bir spot sayesinde israfın önüne geçilebileceği gibi, ekonomiye de büyük katkı sağlanabilir.

Benim aklıma gelen öneriler, şimdilik bu kadar. Siz değerli okuyuculardan gelecek önerilerle konunun daha da zenginleşeceğinden eminim.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kamu spotu önerileri | Sare Şanlı

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • Gülay Pazartesi, 14:47

  Yemek yerken şapırdatmadan yemelerini sonra çat kapı misafirliğe gidilmemesi gerektiğini çok soru sorulmaması gerektiğini birde fazla ısrar etmemeleri gerektiğini kendini bilmez sinir bozan bu kişilere kamu spotu olarak öğretirmisiniz lütfen saygılarımla
 • seyma Pazar, 11:07

  Annelerin hijyen ve genel saglik konularinda uzerine duseni yapmalari icin saglik spotlari olabilir
  Mesela cocugunun atesini olcmeli kac derece oldugunda nasil mudahale etmesi gerektigini bilmeli , ishal ve kusmada en onemli nokta su icirmek iken hala su icince cok ishal yapiyor mantigi kurup cocuklarina su vermeyen anneler var malesef
 • hale Pazartesi, 14:11

  Bir de yazmayı unuttum. Bebekleri sevmek amaçlı cinsel organlarından öpmeleri bence çok yanlış. Silerken bile tek hamlede silin deniyorken. Bunun bebek üzerinde zararları olabileceği de belirtilmeli. Bilemiyorum televizyonda işlenmesi zor bir konu ama belirtilmeli. Toplumumuzda çok rastlanan bir durum.
 • hale Pazartesi, 14:07

  Çok güzel yazmışsınız. Benim de birkaç önerim var. Bebeklerin enfeksiyon kapma riskini azaltmak için en azından bir yaşına kadar öpülmesinin mikropların bulaşımı için davetiye çıkardığını, sık sık ellerin yıkanmasını, sigara içenlerin sigara kokan kıyafetleriyle yaklaşmamaları gerektiği gibi konular ele alınsa. Anneler bunu söylemeye çekiniyor. Toplum da biliçlenirse belki daha dikkat ederler. Bu çocuğuna aşırı titizlenme değil aslında olması gereken.
 • rasim özka Cuma, 23:20

  Kamuspotu denilen reklamlar sadece AKP'nin siyasi amaclarina hizmet eden siyasi birer propagandadir,insanlara sadece AKP'yi empoze eder.Medeni ülkelerde bu tip uyarici reklamlar hem kamuspotu adi altinda verilmez hem de bu reklamlari devlet vermez,STK'lari yapar bu isi.Türkiye'de AKP'lilerin agizindan cikan her kelime siyasi bir amaca yöneliktir Allah derken bile aldatmayi hedeflerler.
 • rüya Cuma, 15:03

  toplu taşım araçlarında çakkıdı çakkıdı sakız çiğneyenler,kimseyi takmadan sevgilisini öpenler,telefonda aile sohbeti yapanlar,bağıra bağıra konuşanlar hepsini toplu taşıma araçlarından atılmalı . Ne kadar kaçsam bunlardan ya arkamda ya önümde otururlar . offf offf
 • seher trt Çarşamba, 14:29

  TRTde bile her kösede olan "petsisesi geri dönüsüm kutularina", pet sisesi yerine, her cesit cöp atan muhtesem TRT iscileri yapmiyorsa, artik geri kafali halkimizi nasil egitiriz bilmem.
  birde komik olan, TRTdede yayilnlaniyor o tür kamu spotlari.
 • Abdullah Salı, 13:54

  Haci, "eğitimi kamu spotu ile yapmak" denir buna...
 • siyh_zambk Pazartesi, 23:41

  Gerçekten bu konudaki eksiği çok güzel dile getirmişsiniz emeğinize sağlık..Kamu spotu noktasında bir kaç önerim olacak;gereksiz yere su,elektrik,doğalgaz israfı yapılmamasına;atık pil ve yağların ayrıca biriktirlmesine;elektronik eşyaların stand-by konumunda bekletilmemesine yani fişinin çekilmesine;araba kullanımı yerine toplu taşıma-yürüyüş-bisiklet kullanımının özendirilmesine yönelik çalışmalar yapılabilir....sağlıcakla
 • SEVTAP Pazartesi, 13:48

  SİZ O KADAR GÜZEL ÖNERİLERDE BULUNMUŞSUNUZ Kİ, VALLA BENİM AKLIMA ÖNERECEK BİR FİKİR GELMİYOR, AMA DÜŞÜNCENİZ HARİKA, İNSANLARIN İLGİYLE İZLEDİĞİ BİR DİZİNİN ARASINA , BİZE YARAR SAĞLAYACAK BİR "KAMU SPOTU" FİLMİ EKLENSE EMİNİM MUHTEŞEM YÜZYILIN NASILKİ HER KELİMESİ AKLIMIZDA KALIYOR , EN AZINDAN DİZİNİN HAYAL DÜNYASINDAN GERÇEK DÜNYAYA BİR BAKIŞ ATARIZ . SEVGİLERİMLE
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.