twitterfacebook

Bilişsel Gelişim Aşamaları

Psikolog Nilüfer Şişman

İsviçreli Psikolog Jean Piaget’e göre çocuklar erişkinlerin minyatür modelleri değildir.Çocuklarin geçirdikleri değişik gelişim aşamaları erişkinlerin düşünce biçimlerinden çok farklıdır.Çocuk çevresini inceleyen bir varlıktır,araştırmacıdır.Bebek dogdugunda  kendiliğinden bazı refleksler getirir ve bu refleksler davranışlarla bir şekilde bırlesır.Çocugun davranışları dışardan gelen uyarıcılarla birlikte şekil alır.Çocuk buna göre ne yapacağını belirler.Bu yaşantılar çocugun aklında birer şema olarak depolanır.Karşilaşmış olduğu yeni durumlarda geliştirmiş olduğu şemaları özümser ve deneyim kazanIr.Dolayısı ile  her çocuk yakın çevresinin ya da ailesinin modeli değildir,Her çocuk uyarıcılar sonucu kazanılan deneyimi farklı şekilde özümseyebilir,ilişkilendirir, kavrar ve yansıtır.


Çocuk refleks düzeyindeki tepkilerden olgun bir insanın tepkilerine ve düşünce seviyesine varıncaya kadar birbirini izleyen bir süreç izler.Bu aşamalar arası geçişler çocugun fonksiyonlarının bütün yönlerini etkilemez.Bu dönemler arasındaki geçişler yavaş yavaş gerçekleşir.

Bilişsel Gelişim Aşamaları ve Özellikleri


Duygusal Motor Gelişim

0-2 yaş arası dönemi kapsar.Bebek kendisini diğer nesnelerden ayırt eder.Onlardan farklı olduğunu hem özellik hem de görünüşü itibari ile farketmeye başlar.Dışarıdan gelecek uyarıcı arayışı içindedir.Sebep sonuç ılıskısı kurmaya başlar ,zaman mekan anlayışı gelişmeye başlamıştır. Hayali oyun ve sembolik düşünce başlangıcı vardır.Bu dönem çocugun hem duygusal hem de motor gelişimsel olarak önemli kazanımları olduğu bir dönemdir dolayısı ile ebeveynler çocuklarini her iki yöndede geliştirmelidirler.


İşlem Öncesi Dönem

2-6 yaş arası dönemi kapsar.Sembolik fonksiyonların gelişimidir.Semboller oluşturulur ve çocuk semboller aracılığı ile düşünür.Dil artık belirgin olarak kullanılır ve ifade yeteneği gelişmeye başlar.Problemler sezgisel olarak çözülmeye başlanır, İlişkilendirilme yapılır.Ağladıgı zaman agzına ballı bır emzık verılen bebek, bır sure sonra her agladıgında bunun ballı emzıkle sonuçlanacağını düşünmeye başlar.

Somut İşlemsel Dönem

6/7- 11/12 yaş arası olan dönemdir.Kütle uzunluk ağırlık ve hacim kavramı, ben merkezcilikten uzaklaşma, başkaları ile ilgili roller alabilme, organize etme, sıraya koyma gibi işlemler gerçekleştirilir.Bir önceki gelişim dönemlerine oranla çocuk bencillikten ve ben merkeziyetçi düşünce yapısından uzaklaşir,kendi dışındaki kişilerle daha yakından ilişkiler kurmaya özen gösterir.

Soyut İşlemsel Dönem

11/12 yaş ve üstünü kapsar.Esneklik soyutlama hipotez geliştirme yapılır.Muhakame yapma ve problem çözme özellikleri kendini gösterir.

(Aydın, B. (2005) , Hetherington,E.M., Parke, R.D. (1975) Child Psychology)

yayın : 11 Ocak 10:46

jean piaget bilişsel gelişim nilüfer şişman

* Her yazarın yazısı ancak kendini bağlar. Yazıyla ilgili hukuki sorumluluk yazara aittir. Sitede yayınlanan hiçbir yazı sitenin “genel görüşü”nü yansıtmaz ve ony5irmi5 hukuki olarak sorumlu tutulamaz.

Yorumlarınız
Adınız
ÖZEL DOSYALAR
ÇOK OKUNANLAR
 • THY'den ağlatan reklam filmi

  THY'den ağlatan reklam filmi

  Türk Hava Yolları'nın hazırladığı reklam yeni reklam filmi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

 • Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Zirve Üniversitesi öğrenci temsilcisi Ahmet Doğan: “Zirve Üniversitesi yenilikçi ve modern eğitim anlayışıyla olaylara farklı perspektiflerle bakabilen, bilginin gücüne inanarak entelektüel insan yetiştirmeyi hedeflemektedir.”

 • THY'den duygulandıran reklam filmi

  THY'den duygulandıran reklam filmi

  Türk Hava Yolları'nın hazırladığı reklam yeni reklam filmi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

 • "Türkler düşmanımız değil"

  Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklaması Ermenileri tatmin etmedi. Sarkisyan, mesaja değinmediği açıklamasında "Türkler düşmanımız değil" dedi.

 • Apple, 18 ayda 24 şirket aldı

  Apple, 18 ayda 24 şirket aldı

  Son zamanlarda teknoloji sektöründe şirket alımları ile ilgili en fazla haber Google ve Facebook cephesinden geliyor. Ancak Apple da bu alanda oldukça aktif.

 • İnsanları şaşırtan 13 gerçek

  İnsanları şaşırtan 13 gerçek

  Hayatımız boyunca sürekli iç içe olduğumuz ama farkına varmadığımız birçok gerçek var. Okuyunca çok şaşıracaksınız. İşte o gerçekler...

 • İşte Dünyanın en iyi telefonu!

  İşte Dünyanın en iyi telefonu!

  "Dünyanın rn iyi telefonu" sloganıyla anılan OnePlus One tanıtıldı.

 • Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak?

  Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak?

  Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü (TRT), 2014 Dünya Futbol Şampiyonası'nın tüm maçlarını yayınlayacağını ve hiçbir kanalla yayın paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

 • "Bu çağrımız ümit ederiz ki karşılığını bulur"

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1915 olaylarıyla ilgili mesajına ilişkin, "Tarih siyah ve beyazlardan oluşmaz. Gri bir alanda herkesin, geçmiş acıları paylaşabilme erdemini göstermesi lazım. Bu çağrımız ümit ederiz ki karşılığını bulur" dedi.

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js