twitterfacebook

Bilişsel Gelişim Aşamaları

Psikolog Nilüfer Şişman

İsviçreli Psikolog Jean Piaget’e göre çocuklar erişkinlerin minyatür modelleri değildir.Çocuklarin geçirdikleri değişik gelişim aşamaları erişkinlerin düşünce biçimlerinden çok farklıdır.Çocuk çevresini inceleyen bir varlıktır,araştırmacıdır.Bebek dogdugunda  kendiliğinden bazı refleksler getirir ve bu refleksler davranışlarla bir şekilde bırlesır.Çocugun davranışları dışardan gelen uyarıcılarla birlikte şekil alır.Çocuk buna göre ne yapacağını belirler.Bu yaşantılar çocugun aklında birer şema olarak depolanır.Karşilaşmış olduğu yeni durumlarda geliştirmiş olduğu şemaları özümser ve deneyim kazanIr.Dolayısı ile  her çocuk yakın çevresinin ya da ailesinin modeli değildir,Her çocuk uyarıcılar sonucu kazanılan deneyimi farklı şekilde özümseyebilir,ilişkilendirir, kavrar ve yansıtır.


Çocuk refleks düzeyindeki tepkilerden olgun bir insanın tepkilerine ve düşünce seviyesine varıncaya kadar birbirini izleyen bir süreç izler.Bu aşamalar arası geçişler çocugun fonksiyonlarının bütün yönlerini etkilemez.Bu dönemler arasındaki geçişler yavaş yavaş gerçekleşir.

Bilişsel Gelişim Aşamaları ve Özellikleri


Duygusal Motor Gelişim

0-2 yaş arası dönemi kapsar.Bebek kendisini diğer nesnelerden ayırt eder.Onlardan farklı olduğunu hem özellik hem de görünüşü itibari ile farketmeye başlar.Dışarıdan gelecek uyarıcı arayışı içindedir.Sebep sonuç ılıskısı kurmaya başlar ,zaman mekan anlayışı gelişmeye başlamıştır. Hayali oyun ve sembolik düşünce başlangıcı vardır.Bu dönem çocugun hem duygusal hem de motor gelişimsel olarak önemli kazanımları olduğu bir dönemdir dolayısı ile ebeveynler çocuklarini her iki yöndede geliştirmelidirler.


İşlem Öncesi Dönem

2-6 yaş arası dönemi kapsar.Sembolik fonksiyonların gelişimidir.Semboller oluşturulur ve çocuk semboller aracılığı ile düşünür.Dil artık belirgin olarak kullanılır ve ifade yeteneği gelişmeye başlar.Problemler sezgisel olarak çözülmeye başlanır, İlişkilendirilme yapılır.Ağladıgı zaman agzına ballı bır emzık verılen bebek, bır sure sonra her agladıgında bunun ballı emzıkle sonuçlanacağını düşünmeye başlar.

Somut İşlemsel Dönem

6/7- 11/12 yaş arası olan dönemdir.Kütle uzunluk ağırlık ve hacim kavramı, ben merkezcilikten uzaklaşma, başkaları ile ilgili roller alabilme, organize etme, sıraya koyma gibi işlemler gerçekleştirilir.Bir önceki gelişim dönemlerine oranla çocuk bencillikten ve ben merkeziyetçi düşünce yapısından uzaklaşir,kendi dışındaki kişilerle daha yakından ilişkiler kurmaya özen gösterir.

Soyut İşlemsel Dönem

11/12 yaş ve üstünü kapsar.Esneklik soyutlama hipotez geliştirme yapılır.Muhakame yapma ve problem çözme özellikleri kendini gösterir.

(Aydın, B. (2005) , Hetherington,E.M., Parke, R.D. (1975) Child Psychology)

yayın : 11 Ocak 10:46

jean piaget bilişsel gelişim nilüfer şişman

* Her yazarın yazısı ancak kendini bağlar. Yazıyla ilgili hukuki sorumluluk yazara aittir. Sitede yayınlanan hiçbir yazı sitenin “genel görüşü”nü yansıtmaz ve ony5irmi5 hukuki olarak sorumlu tutulamaz.

Yorumlarınız
Adınız
ÖZEL DOSYALAR
ÇOK OKUNANLAR
 • 30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite

  30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite

  12 Mayıs'ta duyurulacak yeni YÖK Yasası'na göre 30 yaş üstü üniversiteye sınavsız girebilecek.

 • Bu besinler gençlik aşılıyor

  Bu besinler gençlik aşılıyor

  A, C ve E gibi vitaminler, antioksidan etki gösterirerek serbest radikallerin hücrelere zarar vermesine engel olarak yaşlanmayı yavaşlatır. Peki bu vitaminler hangi besinlerde bulunur? İşte cevabı...

 • Cübbeli Hoca medya patronu oluyor

  Cübbeli Hoca medya patronu oluyor

  Kamuoyunda Cübbeli Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü medya sektörüne giriyor.

 • Telefonda 'lego' dönemi

  Telefonda 'lego' dönemi

  Google merakla beklenen modüler telefon projesinin detaylarını paylaştı.

 • MEB şube müdürlüğü atama sonuçları açıklandı

  MEB şube müdürlüğü atama sonuçları açıklandı

  MEB tarafından İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri "şube müdürü" kadrolarına görevde yükselme suretiyle yapılan atama sonuçları açıklandı.

 • Dışişleri'ni dinleyenin kimliği belli oldu

  Dışişleri'ni dinleyenin kimliği belli oldu

  Suriye zirvesini kaydedip sızdıran kişinin, Dışişleri Bakanlığı'nda çalışan bir alt düzey personel olduğu ortaya çıktı. Dinleme ise masa telefonuna yerleştirilen bir "böcek" kanalıyla yapılmış.

 • 'AK Parti karşıtı blokta çözülme emareleri var'

  'AK Parti karşıtı blokta çözülme emareleri var'

  7 Şubat kriziyle başlayıp, Gezi olaylarıyla devam eden ve 17 Aralık operasyonlarına uzanan darbe girişimlerini ve çözüm sürecini pek çok insanın 'Balıkçı' olarak tanıdığı İlhami Işık'la konuştuk.

 • IQ değeri yüksek ülkeler

  IQ değeri yüksek ülkeler

  IQ değeri bizim ne kadar zeki olduğumuzu gösteren uluslar arası bir değerdir. Bu genel olarak yapılan testler ile ortaya çıkar. Bir araştırma firması, ülkelerin IQ değerini hesaplamak için çalışmış. İşte, hangi ülke ne kadar zeki...

 • Abant'ta kerevit istilası

  Abant'ta kerevit istilası

  Abant Gölü'nde alabalıkların yavrusunu ve yumurtalarını yiyen kerevitlerle mücadele kapsamında 3 haftada 900 kilo kerevit yakalandı.

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js