Aşka Sadık Kalmak

KÜLTÜR SANAT .

Ben aşkı Züleyha'nın bakışında buldum, Yusuf'un direnişinde gördüm. Hayâ perdesini Yusuf'un kaçışında anladım. Bu Züleyha'nın -hâşâ- hayâsız olduğu anlamına gelmez. Sözlerim bunu ifade etmemeli. Sadece Züleyha bir insana âşıktı ve sadece hayatında o vardı. Ama Yusuf öyle mi? Yusuf'un hayatında onu yoktan var eden vardı. Onun aşkı sonsuz olanaydı. Bu yüzden hapislere düştü. Ve bu sebeptendir ki kırbaç yedi. Ama olsun, o kırbaç Züleyha'nın hidayetine vesile oldu. Sonra Yusuf koştu dediki; "Züleyha tamam, hadi evlenebiliriz." Züleyha; "Çok geç artık Yusuf, ben Sonsuz olan Rabbi buldum." O kadar bağlanmıştı ki Rabbine. Yusuf için bakan göz, sırf o bakıyor diye güneşi seyreden göz artık Yusuf'u görmez olmuştu. Gerçek sevgilisine kavuşmuştu aslında Züleyha. Aşk; bu kadar nazik, hatta ince ipek bir elbise gibiyken, nasıl da parçalamak için uğraşılıp duruluyor. Oysa ki bilmiyorlar mı, cam eşya elden düştüğünde nasıl da kırılır, eski halini alamaz.

Aşk da böyle değil mi? Elbise yırtıldığında, dikildiği an yama olur ve işe yaramaz ya, hayâ perdesi yırtıldığında da aşk işe yaramaz ve aşk aşklıktan çıkar. Kullanılmayan eşya nasıl yeniliğini korursa; aşka dokunmamak ve eskitmemek gerek ki orijinalliğini ve yeniliğini korusun. Aşkın tarifi ise Yusuf gibi kaçmak, Züleyha gibi gerçek aşkı bulmaktır.


 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Aşka Sadık Kalmak | Merve Nur Tüfekçi

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • mustafa Salı, 04:34

  Dücane Cündioğlu der ki: "Aşk almadan vermenin, verdikçe yücelmenin , yaşamak için vermeyi ibadet bilmenin adı değil mi?" ve "Aşk, vücudu baki kılmak için çırpınanların değil,vücudu fani kılmak için çabalayanların mesleği."

  Züleyha aşık olmadı hiçbir zaman... Onunki bir tutkuydu. Yedi bitirdi kendisini bu yüzden.. Oysa aşk çoğaltırdı insanı... Aşkından tükenenlere şaşıyorum o yüzden, onları aşık bulmuyorum.. Sevgilerinin esiri ve hapsi onlar.. Yusuf aşkın hapsine düşmedi, aşkla hapse düştü.. Aşk yüreğindeydi, dokundu ona, aşk yenilendi ve yeniledi kendisini.. Aşk yeniler insanı... Aşk eskirse o zaman aşk değildir onun adı... "Ey iman edenler iman edin" ayetini aşkla okudunuz mu hiç? Ey aşık olanlar aşık olun, bir daha olun, yenileyin, yenilenin...

  Aşkın tarifi yukarıdaydı, üzerine eklenecek söz: aşk, yusuf gibi bir yüreğe sahip olmaktır. Zira aşk o yürekteydi... Ya Züleyha?... Biz öncelikle Yusuf olmalıyız, yoksa züleyhamız gerçek aşkı bulamaz...
 • hayrunnisa Pazartesi, 18:44

  işte aşkın en güzel tarifini kardeşim yapmış...allah herkese züleyhanın aşından yusufun sabrınden versin...
 • zeynep Pazartesi, 16:30

  Aşka Sadık Kalmak bu ne güzel bir başlıktır sayın yazar. Yazıyı gördüğümde Başlık tam bana göreydi beni anlatmış. Adeta satırlarınızda kayboldum. Merve Nur Hanım yaşınızın üzerinde bir tanımlamaydı. Yaşınızı bilmiyorum lakin ufak gözüküyorsunuz bu yüzden öyle dedim:) Rabbim yolunuzu açsın nice aşkı anlatan yazılarla bekleriz sizi.
 • umut Pazartesi, 14:59

  Tebrikler Merve Yusuf İle Züheylayı bir kez daha duyduk senden sevindik:) Birdaha anlatsan birdaha dinlemeye hazırız
 • sevde Pazartesi, 07:03

  yusuf ile züleyha' yı anlatmak senin sesine de çok yakışıyor. Bir kez daha dinlettin sağolasın..
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.