twitterfacebook
Yazarımıza Ulaşın

Aşka Sadık Kalmak

Merve Nur Tüfekçi

Ben aşkı Züleyha'nın bakışında buldum, Yusuf'un direnişinde gördüm. Hayâ perdesini Yusuf'un kaçışında anladım. Bu Züleyha'nın -hâşâ- hayâsız olduğu anlamına gelmez. Sözlerim bunu ifade etmemeli. Sadece Züleyha bir insana âşıktı ve sadece hayatında o vardı. Ama Yusuf öyle mi? Yusuf'un hayatında onu yoktan var eden vardı. Onun aşkı sonsuz olanaydı. Bu yüzden hapislere düştü. Ve bu sebeptendir ki kırbaç yedi. Ama olsun, o kırbaç Züleyha'nın hidayetine vesile oldu. Sonra Yusuf koştu dediki; "Züleyha tamam, hadi evlenebiliriz." Züleyha; "Çok geç artık Yusuf, ben Sonsuz olan Rabbi buldum." O kadar bağlanmıştı ki Rabbine. Yusuf için bakan göz, sırf o bakıyor diye güneşi seyreden göz artık Yusuf'u görmez olmuştu. Gerçek sevgilisine kavuşmuştu aslında Züleyha. Aşk; bu kadar nazik, hatta ince ipek bir elbise gibiyken, nasıl da parçalamak için uğraşılıp duruluyor. Oysa ki bilmiyorlar mı, cam eşya elden düştüğünde nasıl da kırılır, eski halini alamaz.

Aşk da böyle değil mi? Elbise yırtıldığında, dikildiği an yama olur ve işe yaramaz ya, hayâ perdesi yırtıldığında da aşk işe yaramaz ve aşk aşklıktan çıkar. Kullanılmayan eşya nasıl yeniliğini korursa; aşka dokunmamak ve eskitmemek gerek ki orijinalliğini ve yeniliğini korusun. Aşkın tarifi ise Yusuf gibi kaçmak, Züleyha gibi gerçek aşkı bulmaktır.


 

yayın : 29 Ağustos 00:53

merve nur tüfekçi genç yazar on5yirmi5.com gençlik sitesi

* Her yazarın yazısı ancak kendini bağlar. Yazıyla ilgili hukuki sorumluluk yazara aittir. Sitede yayınlanan hiçbir yazı sitenin “genel görüşü”nü yansıtmaz ve ony5irmi5 hukuki olarak sorumlu tutulamaz.

Yorumlarınız
Adınız

Dücane Cündioğlu der ki: "Aşk almadan vermenin, verdikçe yücelmenin , yaşamak için vermeyi ibadet bilmenin adı değil mi?" ve "Aşk, vücudu baki kılmak için çırpınanların değil,vücudu fani kılmak için çabalayanların mesleği."

Züleyha aşık olmadı hiçbir zaman... Onunki bir tutkuydu. Yedi bitirdi kendisini bu yüzden.. Oysa aşk çoğaltırdı insanı... Aşkından tükenenlere şaşıyorum o yüzden, onları aşık bulmuyorum.. Sevgilerinin esiri ve hapsi onlar.. Yusuf aşkın hapsine düşmedi, aşkla hapse düştü.. Aşk yüreğindeydi, dokundu ona, aşk yenilendi ve yeniledi kendisini.. Aşk yeniler insanı... Aşk eskirse o zaman aşk değildir onun adı... "Ey iman edenler iman edin" ayetini aşkla okudunuz mu hiç? Ey aşık olanlar aşık olun, bir daha olun, yenileyin, yenilenin...

Aşkın tarifi yukarıdaydı, üzerine eklenecek söz: aşk, yusuf gibi bir yüreğe sahip olmaktır. Zira aşk o yürekteydi... Ya Züleyha?... Biz öncelikle Yusuf olmalıyız, yoksa züleyhamız gerçek aşkı bulamaz...

Salı, 6 Eylül

işte aşkın en güzel tarifini kardeşim yapmış...allah herkese züleyhanın aşından yusufun sabrınden versin...

Pazartesi, 5 Eylül

Aşka Sadık Kalmak bu ne güzel bir başlıktır sayın yazar. Yazıyı gördüğümde Başlık tam bana göreydi beni anlatmış. Adeta satırlarınızda kayboldum. Merve Nur Hanım yaşınızın üzerinde bir tanımlamaydı. Yaşınızı bilmiyorum lakin ufak gözüküyorsunuz bu yüzden öyle dedim:) Rabbim yolunuzu açsın nice aşkı anlatan yazılarla bekleriz sizi.

Pazartesi, 29 Ağustos

Tebrikler Merve Yusuf İle Züheylayı bir kez daha duyduk senden sevindik:) Birdaha anlatsan birdaha dinlemeye hazırız

Pazartesi, 29 Ağustos

yusuf ile züleyha' yı anlatmak senin sesine de çok yakışıyor. Bir kez daha dinlettin sağolasın..

Pazartesi, 29 Ağustos
ÖZEL DOSYALAR
ÇOK OKUNANLAR
 • Hakan Fidan MİT'te bir zihniyet devrimi yaptı

  Hakan Fidan MİT'te bir zihniyet devrimi yaptı

  Araştırmacı Yazar Zihni Çakır'a "Hakan Fidan neden hedefte?" diye sorduk...

 • 'Gazze'de ateşkes sağlandı'

  'Gazze'de ateşkes sağlandı'

  Mısır'ın başkenti Kahire'de yürütülen müzakerelerin sonuca bağlandığı ve İsrail ile Hamas'ın kalıcı ateşkesi kabul ettiği belirtiliyor. Hamas liderlerinden Ebu Merzuk, 'müzakereler sona erdi, ateşkes sağlandı' ifadesini kullandı.

 • Gezi için en güzel 25 şehir

  Gezi için en güzel 25 şehir

  Dünyaca ünlü gezi platformu Trip Advisor, okurlarının oylarıyla 'ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken' şehirleri belirledi.

 • CHP'de Atatürk'ten utanan bir söylem var

  CHP'de Atatürk'ten utanan bir söylem var

  Seçim sonrası CHP’de ilk isyan bayrağını açan Tarhan, yönetimin CHP’nin geçmişinden utandığını “hissettiğini” söyledi. Tarhan, CHP’de “Atatürk’ten utanarak sıkılarak, sanki O’ndan kurtulmaya çalışan bir söylem” olduğunu iddia etti.

 • 2015'te yollara çıkacak modeller

  2015'te yollara çıkacak modeller

  2015 yılında yollarda göreceğimiz otomobiller...

 • Öcalan 'görüntülü' seslenecek

  Öcalan 'görüntülü' seslenecek

  Çözüm sürecinde Hükümetin yol haritasının açıklanacağı kritik Eylül ayı yaklaşırken, görüşmelerde Öcalan’ın bir video kaydıyla mesaj göndermesi üzerinde anlaşmaya varıldı.

 • Profesör Başbakanlar

  Profesör Başbakanlar

  Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu 1923 yılından bugüne 25 başbakan değiştirdi. İşte onlardan profesör olan başbakanlar...

 • Mason sembollerinin sırları

  Mason sembollerinin sırları

  Masonluk nedir, sembolleri nelerdir ve anlamları nedir? İşte tüm ayrıntılarıyla masonluk...

 • Bu evin odası denizin içinde

  Bu evin odası denizin içinde

  Bir ev yapmış salonu denizin üstünde, yatak odası denizin içinde, terası gökyüzünün altında böylesi yok.

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js