twitterfacebook
Yazarımıza Ulaşın

Aşka Sadık Kalmak

Merve Nur Tüfekçi

Ben aşkı Züleyha'nın bakışında buldum, Yusuf'un direnişinde gördüm. Hayâ perdesini Yusuf'un kaçışında anladım. Bu Züleyha'nın -hâşâ- hayâsız olduğu anlamına gelmez. Sözlerim bunu ifade etmemeli. Sadece Züleyha bir insana âşıktı ve sadece hayatında o vardı. Ama Yusuf öyle mi? Yusuf'un hayatında onu yoktan var eden vardı. Onun aşkı sonsuz olanaydı. Bu yüzden hapislere düştü. Ve bu sebeptendir ki kırbaç yedi. Ama olsun, o kırbaç Züleyha'nın hidayetine vesile oldu. Sonra Yusuf koştu dediki; "Züleyha tamam, hadi evlenebiliriz." Züleyha; "Çok geç artık Yusuf, ben Sonsuz olan Rabbi buldum." O kadar bağlanmıştı ki Rabbine. Yusuf için bakan göz, sırf o bakıyor diye güneşi seyreden göz artık Yusuf'u görmez olmuştu. Gerçek sevgilisine kavuşmuştu aslında Züleyha. Aşk; bu kadar nazik, hatta ince ipek bir elbise gibiyken, nasıl da parçalamak için uğraşılıp duruluyor. Oysa ki bilmiyorlar mı, cam eşya elden düştüğünde nasıl da kırılır, eski halini alamaz.

Aşk da böyle değil mi? Elbise yırtıldığında, dikildiği an yama olur ve işe yaramaz ya, hayâ perdesi yırtıldığında da aşk işe yaramaz ve aşk aşklıktan çıkar. Kullanılmayan eşya nasıl yeniliğini korursa; aşka dokunmamak ve eskitmemek gerek ki orijinalliğini ve yeniliğini korusun. Aşkın tarifi ise Yusuf gibi kaçmak, Züleyha gibi gerçek aşkı bulmaktır.


 

yayın : 29 Ağustos 00:53

merve nur tüfekçi genç yazar on5yirmi5.com gençlik sitesi

* Her yazarın yazısı ancak kendini bağlar. Yazıyla ilgili hukuki sorumluluk yazara aittir. Sitede yayınlanan hiçbir yazı sitenin “genel görüşü”nü yansıtmaz ve ony5irmi5 hukuki olarak sorumlu tutulamaz.

Yorumlarınız
Adınız

Dücane Cündioğlu der ki: "Aşk almadan vermenin, verdikçe yücelmenin , yaşamak için vermeyi ibadet bilmenin adı değil mi?" ve "Aşk, vücudu baki kılmak için çırpınanların değil,vücudu fani kılmak için çabalayanların mesleği."

Züleyha aşık olmadı hiçbir zaman... Onunki bir tutkuydu. Yedi bitirdi kendisini bu yüzden.. Oysa aşk çoğaltırdı insanı... Aşkından tükenenlere şaşıyorum o yüzden, onları aşık bulmuyorum.. Sevgilerinin esiri ve hapsi onlar.. Yusuf aşkın hapsine düşmedi, aşkla hapse düştü.. Aşk yüreğindeydi, dokundu ona, aşk yenilendi ve yeniledi kendisini.. Aşk yeniler insanı... Aşk eskirse o zaman aşk değildir onun adı... "Ey iman edenler iman edin" ayetini aşkla okudunuz mu hiç? Ey aşık olanlar aşık olun, bir daha olun, yenileyin, yenilenin...

Aşkın tarifi yukarıdaydı, üzerine eklenecek söz: aşk, yusuf gibi bir yüreğe sahip olmaktır. Zira aşk o yürekteydi... Ya Züleyha?... Biz öncelikle Yusuf olmalıyız, yoksa züleyhamız gerçek aşkı bulamaz...

Salı, 6 Eylül

işte aşkın en güzel tarifini kardeşim yapmış...allah herkese züleyhanın aşından yusufun sabrınden versin...

Pazartesi, 5 Eylül

Aşka Sadık Kalmak bu ne güzel bir başlıktır sayın yazar. Yazıyı gördüğümde Başlık tam bana göreydi beni anlatmış. Adeta satırlarınızda kayboldum. Merve Nur Hanım yaşınızın üzerinde bir tanımlamaydı. Yaşınızı bilmiyorum lakin ufak gözüküyorsunuz bu yüzden öyle dedim:) Rabbim yolunuzu açsın nice aşkı anlatan yazılarla bekleriz sizi.

Pazartesi, 29 Ağustos

Tebrikler Merve Yusuf İle Züheylayı bir kez daha duyduk senden sevindik:) Birdaha anlatsan birdaha dinlemeye hazırız

Pazartesi, 29 Ağustos

yusuf ile züleyha' yı anlatmak senin sesine de çok yakışıyor. Bir kez daha dinlettin sağolasın..

Pazartesi, 29 Ağustos
ÖZEL DOSYALAR
ÇOK OKUNANLAR
 • İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans programlarında 30 bin 684, ön lisans programlarında 28 bin 328 olmak üzere üniversitelerde 59 bin 12 kontenjan boş kaldı.

 • Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

 • Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  İngiliz enerji devi British Gaz'da(BG) uzun yıllar görev yapan Mehmet Öğütçü, İsrail'in Gazze'ye (Gaza) yaptığı saldırıların altında yatan en önemli nedenlerden birinin de enerji olduğunu söyledi.

 • TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Uzmanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları açıklamadığı için liste oluştururken yüzdelik dilimlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

 • Gazze ve Türkiye

  Gazze ve Türkiye

  Yeni Şafak'tan Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman, Akif Emre, Gökhan Özcan; Star gazetesinde Orhan Miroğlu, Halime Kökçe; Sabah gazetesinden Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Barlas bugün neler yazdı?

 • İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi!

  İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi!

  Apple iPhone 6'yı bu tarihte tanıtmayı planlıyor.

 • KPSS başvuruları bugün sona eriyor

  KPSS başvuruları bugün sona eriyor

  Ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için bugün son gün.

 • İsrailli hahamdan kan donduran çağrı

  İsrailli hahamdan kan donduran çağrı

  İsrail'in Gazze katliamı sürerken Haham Dov Lior, tüm Filistinliler'in öldürülmesini istedi.

 • Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz

  Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz

  Ramazan Bayramı tatili kapsamında 26 Temmuz saat 00.00'dan 31 Temmuz saat 07.00'a kadar otoyollar ve boğaz köprülerinden ücretsiz olarak yararlanılabilecek.

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js