SABIR

İNANÇ .

İnsanlar fıtrat olarak birçok manevi duyguya sahip olarak yaratılmıştır. Sevinince gülmeyi, üzülünce ağlamayı, tedirgin olmayı, şüpheci davranmayı, merhameti, şefkati vs. türlü duyguları içinde barındırırlar.

Yaşanılan zamanın farklı evrelerinde, yaşanılan olaylar ve durumlar, insanın ruh haline etki eder. Duyguları bu olaylar etrafında değişir. Günümüzün en ihtiyaç duyulan duygularından biri de sabırdır. Sabır, insanı olgunlaştıran, olaylara ve durumlara anında tepki vermeden, bekleyerek cevap vermeyi gerektiren bir olgudur. Çoğu insanın nefsi ile mücadelesinde kilit rol oynar ve bakış açısı, sabır ile nefs arasında ya sıkışır ya da geniş bir pencereden bakarak yönümüzü belirler.

Ve insanlar, ünlü bir şiirin şu iki mısrası gibiler; “yağmurdan sonra büyürmüş başak, meyvalar sabırla olgunlaşırmış.”( Mona Roza-Sezai Karakoç)

Önce sabretmeyi öğrendik. Minik bir bebek iken , o ilk adımı atmayı, o ilk cümleyi kurmayı sabırla bekledik. Zerre zerre büyüdük, filizlendik. Okumayı-yazmayı söktük, kelimeler ağır ağır ilerlerken biz sabırla yürüdük hep.

Kimi zaman sabırsız savrandık. Büyüdükçe zorluklarla baş etmek için ya daha çok sabırsızlandık ya da çok sabır gösterip üstesinden gelmeye çalıştık. Mutlak bir şey vardı. O da nefsimiz ve sabrımız arasında kaldığımız ince çizgi. Ya her şey sarpa saracak ya da yoluna koymaya çalışacaktık.

Erdemli insanlar her zaman sabırla imtihan olurlar. Hayatın zorlukları karşısında nasıl davranmaları gerektiğini bu yolla öğrenmeye çalışırlar. Başaralı olmanın sırrı da bu yoldan geçer. Önce Allah (cc.) ile olan bağımızı kuvvetlendirip, sonra nefs penceremizi genişleterek, müspet olan yolda doğruları görmeye çalışarak ilerlemek gerekir. Yanlış baktığımız her şey bizlere tecrübe olarak geri döner. Ancak iman edişin getirdiği sorumlulukla hükmü yalnız Allah (cc.)’a kalır.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git SABIR | Mehmet Temel

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.