twitterfacebook

Çok Okuyan ve Çok Bilenler

Gürkan Canpolat
Hayatınızın en az bir döneminde de olsa çok saçma sorular yöneltilir size. Ardından benliğinizin kavrulmasını, aklınızın zorlanmasını bekleyeceklerdir… Telaşa mahal yok! Şimdi bu can alıcı ama bir o kadar da gereksiz soruların analizini yapmak yerine, okumanın ehemmiyetine dokunalım ve yelkenlerimizi edebi âlemlerin en erdemlilerine doğru çevirelim…
 
“Masal okumayan insan hayal kuramaz, fikir üretemez, orijinal işler yapamaz!” Bu kelimeler, taa yıllar önceki tarih öğretmenimin, sınıftaki çoğu öğrencinin Dedem Korkut öykülerini okumadığını öğrenmesi üzerine dudaklarından dökülen ve o anda hafızama kazınan öğütler silsilesiydi. Evet, haklıydı o dev çınar! Ki anaokulu kavramı da en basit işlevselliği ile bu sonuca dayanır, ülkemizde yeni yeni oluşmaya başlanan elit ebeveynler tarafından da uygulanır. Düşünsenize; kurbağa bir prensten haberiniz olmasa, yedi cüceleri hiç tanımasanız, pamuk prenses kimdir bilmeseniz, toplumun bunları bilen kısmının hışmından nasıl kaçardınız…
 
Bütün bu öğütler sadece masallar için geçerli değildi elbette. Neticede kitaplar, düşünce ufuklarını geliştiren yegâne kaynaklar ve bilginin en rahat bulunabileceği yerlerdir. Kitaplar, bir insanın yaşamı boyunca başvurabileceği; doğruları, yanlışları, sevgiyi, doğru yolu ve yaşamın zihinlerden arındırılmış gerçekliğini okuyucusuna gösteren kaynaklardır. Stresi azaltan, düşünceyi besleyen ve geliştiren, hayatı sevdiren, kelime dağarcığını zenginleştiren, hayal gücünü yükselten, iç ve dış olaylara karşı belirli bir fikir edindiren ve insanın kendinden gurur duymasını sağlatan değerler bütünüdür. Kitapların önemi, bir insanın hayatındaki başarılar ile özdeştir. Tıpkı, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi: “Çocukluğumda Elime Geçen İki Kuruştan Birini Kitaplara Vermeseydim, Bugün Yaptıklarımın Hiç Birini Yapamazdım.”

Ülkemizin aydınlık geleceğe çıkabilmesi için ihtiyaç duyduğu tek şey olan nitelikli bireyin, ancak kitap okumak ile kazanılacağını insanlara aşılamak ve kitap okumanın hayatın her evresinde gerçekleştirilebilecek bir zorunluluk olduğunu tüm insanlarımıza anlatmak gerekir. Çok okuyan çok bilir meselesi değil bu! İyi şeyler okuyup, faydalı ve yaşantımızda işlevsellik özelliği olacak bilgileri edinmeliyiz. Bu konuya kariyer odaklı bir bakış fırlatırsak, özgeçmişlerin hobi kısımlarına yazılan kitap okumak saçmalığını bir kenara bırakmak gerekiyor. Kitaplar, hiçbir zaman boş zamanı değerlendirecek bir araç değildir. Çünkü onlar amaç olmalıdır. Kariyer fırsatlarında ise kitap okumak sizi, tabii olarak rakiplerinizden çok üstün bir konuma taşıyacaktır. Özellikle kamu kuruluşlarında mülakata tabi tutulan iş adayları, rakiplerini muhakkak bir bilgi ile geçmek zorunda kalıyorlar. İşte, bu noktada kitaplar, adayların kat be kat önde olmalarını sağlıyor. İlginçtir, geçtiğimiz haftalarda bir adliye koridorunda toplaşmış gençler, komisyon odasından çıkan her genci sıkıştırıyorlar ve: “Ne sordular, ne cevap verdin?” diye sorular sıralayarak yakasını bırakmıyorlardı. Cevap çoğu zaman “Çimpe Kalesi’nin tarihi önemi” ya da “Enderun Mektebinin işlevselliği” gibisinden tarihi bilgilere dayanmaktaydı. Bu da, üstteki tezimizin doğruluğunu onamaktadır.
 
Tüm bu faydacılığın yanı sıra, bir de sanatın asıl işlevi olan zevk kısmı da bulunmaktadır. Okuduğumuz kitaplar bize, istediğimiz karaktere bürünme, istediğimiz kaleyi fethetme, istediğimiz zevkleri tatma, istediğimiz yerleri gezme gibi lüksler tanımaktadır. Misal, birçok bilim adamının bilime katkı sağlamaya karar vermesine vesile olan usta yazar Jules Verne, kütüphanelerde geçirdiği ayların ardından kaleme aldığı bir sürü kitap ile literatüre birçok fayda sağlamıştır. Tüm bunların yanı sıra yazarın, hiç ülkemize gelmemiş olmasına rağmen dönemin Osmanlı coğrafyasının tasvirleriyle bürünmüş olan iki ciltlik İnatçı Keraban isimli bir eseri mevcuttur. Bu da okumak ile, hiç bilmediğimiz, hakkında hiçbir bilgimizin olmadığı diyarlar hakkında fikir üretmek, hatta onları yazmak lüksünü veriyor bizlere…
 
Ne diyeyim artık; bol okumalar…
 
 

yayın : 8 Kasım 12:42

gürkan canpolat okumak

* Her yazarın yazısı ancak kendini bağlar. Yazıyla ilgili hukuki sorumluluk yazara aittir. Sitede yayınlanan hiçbir yazı sitenin “genel görüşü”nü yansıtmaz ve ony5irmi5 hukuki olarak sorumlu tutulamaz.

Yorumlarınız
Adınız

bence çok okuyan bilir
taaağamı

Perşembe, 20 Mart

ağabey çok iyi yaaaaaa...... harika bişey

Cumartesi, 8 Mart

çok uzun

Çarşamba, 15 Ocak

çok yardımcı oldu bu site bana teşekkürler :)))

Salı, 17 Aralık

bu ne beee süper ;D

Salı, 3 Aralık

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Salı, 5 Mart
ÖZEL DOSYALAR
ÇOK OKUNANLAR
 • Boşnakların Türkiye sevgisi nedir arkadaş?..

  Boşnakların Türkiye sevgisi nedir arkadaş?..

  Yazar

 • İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de

  İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de

  Üniversite öğrencisi veya mezunsanız ikincisi sınavsız. 400 bin kişi Açıköğretim Fakütesi'nde bunu yapıyor. Son başvuru 17 Ekim'de

 • TEOG sınav tarihleri değişti

  TEOG sınav tarihleri değişti

  Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Uygulaması kapsamında gerçekleştirilecek olan 2014-2015 öğretim yılı birinci dönem ortak sınavların tarihi, 27-28 Kasım 2014 yerine 26 - 27 Kasım 2014'de yapılacak.

 • 3 kuruma 1465 kişi alınacak

  3 kuruma 1465 kişi alınacak

  KYK, Orman Genel Müdürlüğü ve Göç Genel Müdürlüğü memur ve işçi statüsünde çok sayıda personel alımı yapacak

 • CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti

  CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti

  IŞİD’in elindeki 46 Türk vatandaşının 101 gün sonra başarılı bir operasyonla kurtarılması üzerine CIA Başkanı John Brennan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı arayıp tebrik ettiği ortaya çıktı.

 • Geleceğin bisikletleri

  Geleceğin bisikletleri

  Hızla gelişen teknolojiyle birlikte çevreye daha duyarlı olan elektrikli ve hibrit otomobiller hızla yayılmaya devam ederken, ulaşımın çevre için en ideal aracı olarak görülen bisikletler de teknolojiye ayak uydurmaya başladı.

 • Gözlük seçmenin incelikleri

  Gözlük seçmenin incelikleri

  Gözlük seçiminde sadece estetik görünüme önem vermeyin. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalar da göz sağlığınız için oldukça önemli.

 • 100 bin kişi IŞİD'den kaçtı

  100 bin kişi IŞİD'den kaçtı

  Suriye'deki çatışmalardan kaçanlar Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. AFAD Başkanı Fuat Oktay, sığınmacıların 100 bini bulduğunu açıkladı.

 • Çözüm sürecine yeni atama

  Çözüm sürecine yeni atama

  Ulvi Saran'ın görevini bırakmasının ardından İçişleri Bakanlığı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na MİT Müsteşar Yardımcısı Muhammed Dervişoğlu atandı.

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js