twitterfacebook

Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencileri

Erkut Resuloğlu

Bölüm-1

Mark Ostean:
-Selam Houk.Bu meslek liseliler hakkında ne düşünüyorsun?

Houk Robert:
-Meslek Lisesi öğrencileri aslında dünya da en çok sorun ile karşılaşan öğrencilerdir herhalde.Çocuklar ilk olarak okulda alması gereken derslere girer burada bir sürü konu ile cebelleşir. Sonra okulda her ders ile ayrı sınavlara girer. Bunların bir dönemde bir ders için en az iki sınav olduğunu düşünür isek bu çocukların 8 dersleri var dediğimizde bir dönemde 16 sınava girmek zorundalar. Yetmedi okul bitti fakat bu sefer mesleki eğitim gördükleri staj yerleri var. Haftanın üç günü de orada çalıştıklarını düşünürseniz. Bu çocukların birde üniversite sınavlarına hazırlandıklarını hesaba katar isek bu çocukların yemek yememin dışındaki  ihtiyaçlarını bile bir zaman dilimine oturtmaları gerekir.

-Şöyle bir liste yapalım;

-Bir gün için bu gençler 6 saat uyudular. Okul ya da Staj’da geçirdikleri vakti 10 saat olarak sayar isek. Diğer ihtiyaçları için 3 saat verelim.Bunlar kahvaltı, akşam yemeği ya da az biraz dinlenme gibi. Toplam 19 saat etti. Bir günde çalışmaları için 5 saatleri kaldı. Bu çocuklar hiç mi hasta olmazlar yada hiç mi özel sorunlar ile karşılaşmıyorlar.

Mark Ostean:
-5 saat çalışmak için yeterli değil mi?

Houk Robert:
-Evet yeter.Fakat bir sorun var benim söylediğim kriterdeki öğrenciler çok az. Buda --+-5 oluyor.

Mark Ostean:
-Başka eklemek istediğiniz?

Houk Robert:
-Bu çocuklar okulda sınav oluyorlar. Ayrıca dershaneye gidenlerde var. Bu sınavlara evde yarımşar saat çalışsalar. Bir günde okulda 2 dersane 1 sınavı olduğunu düşünürsek 1 buçuk saat daha gider. 3 Buçuk saatleri kaldı. Bu çocuklar hiç mi aktiviteye katılmıyorlar. Hadi futbol oynuyorlar deyelim. Yarım saat daha gitti. Bu çocukların bazılarının kız arkadaşları var hergün en az bir saatte onları bu şekilde oyaladığımızda geriye kalan 2 saat hadi bakalım.

Mark Ostean:
-Sizce ne yapmalı bu öğrenciler?

Houk Robert:
-İşin gırgırındayım şuan bence sınavlara okunmuş pirinç falan götürsünler. Bu öğrenci bu tempoda ne çalışabilir. Ne de istediğini kazanabilir.

Mark Ostean:
-Ama kazanlar var?

Houk Robert:
-Evet var. Onları tebrik ediyorum. Fakat şöyle bir gerçek var “istisnalar kaideyi bozmaz.”

Not:Kişiler kurgudan ibarettir...
 

yayın : 3 Kasım 12:50

erkut resuloğlu meslek lisesi

* Her yazarın yazısı ancak kendini bağlar. Yazıyla ilgili hukuki sorumluluk yazara aittir. Sitede yayınlanan hiçbir yazı sitenin “genel görüşü”nü yansıtmaz ve ony5irmi5 hukuki olarak sorumlu tutulamaz.

Yorumlarınız
Adınız
ÖZEL DOSYALAR
ÇOK OKUNANLAR
 • İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans programlarında 30 bin 684, ön lisans programlarında 28 bin 328 olmak üzere üniversitelerde 59 bin 12 kontenjan boş kaldı.

 • Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı

  Üniversiteye yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı.

 • Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

 • Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  İngiliz enerji devi British Gaz'da(BG) uzun yıllar görev yapan Mehmet Öğütçü, İsrail'in Gazze'ye (Gaza) yaptığı saldırıların altında yatan en önemli nedenlerden birinin de enerji olduğunu söyledi.

 • TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Uzmanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları açıklamadığı için liste oluştururken yüzdelik dilimlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

 • Hamas'tan korkmuyorlar ama siren duyunca uçuyorlar

  Hamas'tan korkmuyorlar ama siren duyunca uçuyorlar

  İsrailli bir grup genç, "Hamas'tan korkmuyoruz" dediği sırada, siren sesi duyunca korkudan neye uğradığını şaşırdı. Üç genç, etrafa doğru koşarken, bir tanesi direğe çarpıp düştü.

 • Gazze ve Türkiye

  Gazze ve Türkiye

  Yeni Şafak'tan Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman, Akif Emre, Gökhan Özcan; Star gazetesinde Orhan Miroğlu, Halime Kökçe; Sabah gazetesinden Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Barlas bugün neler yazdı?

 • Google Chrome dizüstülerin pilini sömürüyor

  Google Chrome dizüstülerin pilini sömürüyor

  Yarışa en son katılmasına rağmen dünyanın en popüler web tarayıcısı olmayı başaran Google Chrome, yeni bilgisayara yüklenen ilk yazılımlardan biri olmasına rağmen, çok büyük bir dezavantaja sahip.

 • Ekmeleddin İhsanoğlu'na tepki!

  Ekmeleddin İhsanoğlu'na tepki!

  Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na, Mısır Çarşısı ziyareti sırasında, başörtülü yaşlı bir kadın tepki göstedi. Kendisini Cumhuriyet vatandaşı olarak tanıtan kadın, "Cumhuriyet vatandaşı olarak yakamızdan düşün" diye bağırdı.

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js