Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencileri

EĞİTİM .

Bölüm-1

Mark Ostean:
-Selam Houk.Bu meslek liseliler hakkında ne düşünüyorsun?

Houk Robert:
-Meslek Lisesi öğrencileri aslında dünya da en çok sorun ile karşılaşan öğrencilerdir herhalde.Çocuklar ilk olarak okulda alması gereken derslere girer burada bir sürü konu ile cebelleşir. Sonra okulda her ders ile ayrı sınavlara girer. Bunların bir dönemde bir ders için en az iki sınav olduğunu düşünür isek bu çocukların 8 dersleri var dediğimizde bir dönemde 16 sınava girmek zorundalar. Yetmedi okul bitti fakat bu sefer mesleki eğitim gördükleri staj yerleri var. Haftanın üç günü de orada çalıştıklarını düşünürseniz. Bu çocukların birde üniversite sınavlarına hazırlandıklarını hesaba katar isek bu çocukların yemek yememin dışındaki  ihtiyaçlarını bile bir zaman dilimine oturtmaları gerekir.

-Şöyle bir liste yapalım;

-Bir gün için bu gençler 6 saat uyudular. Okul ya da Staj’da geçirdikleri vakti 10 saat olarak sayar isek. Diğer ihtiyaçları için 3 saat verelim.Bunlar kahvaltı, akşam yemeği ya da az biraz dinlenme gibi. Toplam 19 saat etti. Bir günde çalışmaları için 5 saatleri kaldı. Bu çocuklar hiç mi hasta olmazlar yada hiç mi özel sorunlar ile karşılaşmıyorlar.

Mark Ostean:
-5 saat çalışmak için yeterli değil mi?

Houk Robert:
-Evet yeter.Fakat bir sorun var benim söylediğim kriterdeki öğrenciler çok az. Buda --+-5 oluyor.

Mark Ostean:
-Başka eklemek istediğiniz?

Houk Robert:
-Bu çocuklar okulda sınav oluyorlar. Ayrıca dershaneye gidenlerde var. Bu sınavlara evde yarımşar saat çalışsalar. Bir günde okulda 2 dersane 1 sınavı olduğunu düşünürsek 1 buçuk saat daha gider. 3 Buçuk saatleri kaldı. Bu çocuklar hiç mi aktiviteye katılmıyorlar. Hadi futbol oynuyorlar deyelim. Yarım saat daha gitti. Bu çocukların bazılarının kız arkadaşları var hergün en az bir saatte onları bu şekilde oyaladığımızda geriye kalan 2 saat hadi bakalım.

Mark Ostean:
-Sizce ne yapmalı bu öğrenciler?

Houk Robert:
-İşin gırgırındayım şuan bence sınavlara okunmuş pirinç falan götürsünler. Bu öğrenci bu tempoda ne çalışabilir. Ne de istediğini kazanabilir.

Mark Ostean:
-Ama kazanlar var?

Houk Robert:
-Evet var. Onları tebrik ediyorum. Fakat şöyle bir gerçek var “istisnalar kaideyi bozmaz.”

Not:Kişiler kurgudan ibarettir...
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Meslek Lisesi Son Sınıf Öğrencileri | Erkut Resuloğlu

Yorumlar

bu köşe yazısı için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.