' Osmanlı'nın etnik kimlik bilinci yok
Fikir

' Osmanlı'nın etnik kimlik bilinci yok"

Bulgar tarihçi Prof. Dr. Stoyan Dinkov, Osmanlı İmparatorluğu'da etnik kimlik bilincinin olmadığını, insanların siyasi ve ekonomik anlamda özgür olduğunu belirterek,

Konuşmanın sonu
Fikir

Konuşmanın sonu

Konuşma iyileştirir. Yüz yüze konuşma kendimize ve başkalarına daha çok saygı duymamızı, başkalarıyla daha güzel bir biçimde ilgilenmemizi mümkün kılar. Konuşmak birbirimizi işitmek ve birbirimizle ilişki kurmak için elimizdeki en büyük imkân.

Muhalifleri aynı safta buluşturma becerisi
Fikir

Muhalifleri aynı safta buluşturma becerisi

"Basiretli bir yönetim, içerde de dışarda da, söylem ve eylemleriyle muhalif ve muarızlarını bir araya gelmeye teşvik etmez. Hele hele onları tanımlarken hepsini bir sepette yer almaya asla icbar etmez."

Büyük resmin küçük adamı: Sarraf
Fikir

Büyük resmin küçük adamı: Sarraf

İsim, tutuklanma yöntemi ve zamanlaması gibi ayrıntıları bir kenara bırakırsak çatışmanın merkezinde Türk-ABD ilişkilerinin parasal güç dengesinde Türkiye’ye yöneltilmiş kızgınlık ve hesap sorma ihtiyacı olduğu açık bir şekilde görülüyor.

Michael Rubin'den Erdoğan'a darbe senaryosu
Fikir

Michael Rubin'den Erdoğan'a darbe senaryosu

Türkiye karşıtı yazıları ile tanınan ve ABD'nin eski başkanı George W. Bush döneminde Pentagon'da İran ve Irak konularında danışmanlık yapan Michael Rubin, Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın askeri darbe ile görevden indirilmesi ve sonrasında yaşanacakları anlatan senaryo ayarında bir yazı kaleme aldı.

Cevdet Said:
Fikir

Cevdet Said:"Savaş yöntemi ölmüştür"

Suriye'li İslam alimi Cevdet Said: "Esasında savaş yöntemi ölmüştür, cahiller ve onların cahilliğini sömüren kötü insanlar dışında artık savaşı yöntem olarak benimseyen kimse kalmamıştır."

Bir siyasi proje olarak Nevruz
Fikir

Bir siyasi proje olarak Nevruz

Nevruz, gerçekte Kürt bilinç altında bahar bayramından öte bir anlam taşımamaktadır. Fakat Kürt nasyonal sosyalizminin yeniden tasarladığı şekli ile Nevruz, Kemalist rejimin dayattığı akıl dışı inkâr ve asimilasyonun yarattığı baskı ortamında, Dahhak’a karşı isyan eden Kawa sembolleri ile Zerdüştlük, özgürlük, halk isyanı ve modern bir ulus yaratma projesinin başat sembolü olmuştur.

İnsan dostu anayasa ihtiyacı
Fikir

İnsan dostu anayasa ihtiyacı

"Bir anayasanın ruhu, anayasa maddelerinin nasıl yorumlanacağını, yasaların oluşumunu, yargıcın takdir yetkisini belirleyen temel faktördür. Yenisini yapmayı başarabilirsek, ilk defa sivil siyasetin yaptığı bir anayasamız olacak."

Ortadoğu’nun Ortaçağı mı
Fikir

Ortadoğu’nun Ortaçağı mı

"Osmanlı Devleti’nin yıkılışını müteakip zorlukla kurulan bölgesel sistem çökmüş, mezhepsel ve etnik fay hatları harekete geçmiş, devlet içi gruplar çatışma içine girmiş, bölgede kutulaşmalar artmış, bazı devletler başarısız devlet konumuna düşmüş, bölge doğrudan dış müdahaleye açık hale gelmiş durumdadır. "

Žižek faturayı yine 'arkadaşlar'a kesti
Fikir

Žižek faturayı yine 'arkadaşlar'a kesti

Marjinal bir internet sitesinin yalan haberini AA'ya atfeden ve Türkiye’ye yönelik suçlamalarının ana dayanağı olarak da bu yalan haberi kullanan Žižek, “cevap yazısında”, imza attığı skandalın başlıca muhatabı AA’nın gündeme taşıdığı soru ve eleştirilere yanıt vermekten kaçındı

Müslüman saati
Fikir

Müslüman saati

"Artık geç uyanıyoruz. Çünkü hayatımıza sokulan yeni ve fena günün eşiğinde çömelmiş, kin, arzu, hırs ve haset sürülerinin bizi ateş saçan gözlerle beklediğini biliyoruz."

Fikir

"Gerçek aydın kimdir onu anlamamız lazım"

Tuluyhan Uğurlu: "Öncelikle unuttuğumuz değerlerimizi hatırlamamız, gerçek aydın kimdir onu anlamamız lazım. Gerçek aydınlar; Hacı Bektaşi Veliler, Yunus Emreler, Mevlanalar, Şemslerdir. Hoca Ahmet Yesevi ise suyun kaynağıdır"

‘Tuhaf zamanlar’da aydın sorunu
Fikir

‘Tuhaf zamanlar’da aydın sorunu

Said Halim Paşa’ya göre aydınlarımızın en temel sorunu, Batılıların bizi kendi durumlarına benzeterek bizdeki geri kalmışlığın, halkın dini, milli ve yerli inançlarından kaynaklandığı yalanına inanmalarıdır.

Lekesiz:
Fikir

Lekesiz:"Kültürel hegemonya sarsıldı"

Sanat eleştirmeni Lekesiz "Gezi eşkıya kalkışmasının bir yanıyla sanata ve sanatçıya dayandırılmak istenilmesinin nedeni kültürel hegemonyada yaşadıkları sarsılmadır" dedi

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.