Türk Modernleşmesinin Edebi Durakları

'Modern Türkiye Tarihi' adlı eseri, Türkiye'de bugün yayımlanıyor.

KÜLTÜR SANAT .
türk modernleşmesinin edebi durakları

Türkler ve Osmanlı üzerine önemli araştırmalara imza atan Amerikalı tarihçi Prof. Dr. Carter V.Findley'in, 'Modern Türkiye Tarihi' adlı eseri, Türkiye'de bugün yayımlanıyor. Yazar, alışılagelmiş tarih kitaplarının aksine, Türkiye'nin modernleşme sürecini edebiyatla ilişkilendirerek her bölümün sonuna usta yazarların dünyalarını keşfe çıkan kısa denemeler de yerleştirmiş.

ABD'li Osmanlı tarihçisi Prof. Dr. Carter V.Findley'nin Türkiye'nin modern tarihi üzerine bir araştırmasının yayınlandığını duyduğumda, bunun, benzerleri gibi farklı dönemleri siyasi, ekonomik ve sosyal tarih boyutuyla ele alan bir kitap olacağını düşünmüştüm. Yanılmamışım. Dilini akademik dünyanın karmaşık terminolojisine hapsetmeyen 'Modern Türkiye Tarihi: İslam, Milliyetçilik ve Modernlik' (Timaş Yayınları) adlı kitap aynen böyle, ama önemli bir farkla: Findley, pek alışılmadık bir yöntem kullanarak 'hayal gücünün' modernleşme sürecinin önemine dikkat çekiyor. Kendi dönemleri hakkında yazan Osmanlı ve Türk edebiyatçıların eserleri, Findley'e başka hayat kapıları aralıyor. Bu durumu romanlardan bir alıntıyla açıklıyor: "Romanı kurmak, en ince ayrıntılarına dek tasarlanmış bir dünya ile yola çıkmak demek. Bu ayrıntıları ise ancak bağlı bulunduğumuz, içinde yaşadığımız hayattan derleyebiliriz."
 
Yazar, her bölümün sonuna farklı yazarların dünyalarını keşfe çıkan kısa denemeler yerleştirerek o bölüm boyunca tartışılan siyasal, sosyal ve ekonomik konular üzerinde de derinleşmesini sağlamak istemiş. Diyor ki: "Bu denemeler akademik tarihçiliğin kronolojik yapılarına ve önermelere dayanan yorumlarına edebiyatın sembolik ve kinayeli dilinin ahenkli tınılarını ekleyecekti."
 
Findley'in bu yorumu bana Ortega Y Gasset'nin yakın zamanda okuduğum "Bir Sistem Olarak Tarih" başlıklı kitabındaki bir tespitini düşündürdü. O "İnsanoğlunun doğası yoktur, tarihi vardır." diyor. İlk bakışta biraz sorunlu gibi görünen bu düşünce, aslında insanın çıkınını sırtında taşıyan bir berduş
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türk Modernleşmesinin Edebi Durakları

Yorumlar

bu kitap hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Kitaplar

bunlar da ilgi çekebilir Kitap Anasayfa
Modern Zamanlar Yine Dopdolu
Filmler

Modern Zamanlar Yine Dopdolu

Modern Zamanlar Sinema Dergisi, 22. sayısında sinemamızın son döneminde öne çıkan filmlerini politik arka planlarıyla masaya yatırıyor.

Kanuni ve Şarlken
Kitap

Kanuni ve Şarlken

Bir yanda şanlı padişah Kanuni Sultan Süleyman, diğer yanda Kutsal Roma-Germen İmparatoru Şarlken...

Güray Süngü'den Kış Bahçesi
Kitap

Güray Süngü'den Kış Bahçesi

"Oğuz Atay roman ödülü"nü kazanan Güray Süngü'nün yeni romanı Kış Bahçesi 2011'in ellerden düşürülmeyecek romanlarına aday.

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.