twitterfacebook

Yeni Moda: Müze Açmak

yeni moda: müze açmak
Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerleri arasındaki son moda, müze açmak. Ellerindeki eserleri paylaşmak isteyen koleksiyonerler, bulundukları şehirlere yeni müzeler kazandırıyor…

İş dünyasında sanat eseri koleksiyonerleri gittikçe çoğalıyor. Artan taleple tablo fiyatları yükselirken, koleksiyonerler müze açarak ellerindeki eserleri toplumla paylaşmanın peşinde.

Rahmi Koç, İnan Kıraç, Oya Eczacıbaşı ve Sabancı Ailesi'nin başlattığı müze açma trendi, iş dünyasını etkisi altına aldı. İş dünyasının koleksiyon sahibi ünlü isimlerinin yeni hobilerinden biri de müze açmak. Artan taleple tablo fiyatları da rekor kırıyor. Portakal Sanatevi'nin sahibi Raffi Portakal, koleksiyonunu toplumla paylaşmak ve geleceğe taşımak isteyen birçok koleksiyoncu bulunduğunu söyleyerek, "Sevinerek söylüyorum ki önümüzdeki aylarda müze açma hazırlıklarını açıklayacak olan çok değerli koleksiyoncular var," diyor.

YENİ MÜZELER YOLDA

İstanbul Modern'in Ulusal Sergiler Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu, müzelerin bir ülkenin ekonomisine katkısının çok önemli olduğunu vurgularken, Raffi Portakal Türkiye'nin önde gelen koleksiyonerlerini sıraladı. İlk sırayı Bülent Eczacıbaşı'nın çektiğini belirten Portakal sözlerini şöyle sürdürdü: "Cengiz Çetindoğan, Nezih Barut, Can Has, Mustava Taviloğlu, Erdoğan Demirören, Füsun ve Faruk Eczacıbaşı gibi isimler giderek ön plana çıktı ve koleksiyonlarını oldukça genişletti. Ömer Dinçkök son zamanlarda çok sayıda çağdaş eser topluyor. Tansa Ekşioğlu'nun da çok bilinçli davrandığını söyleyebiliriz. Bu koleksiyonerler özel müzeler de yapıyorlar ve sevinerek söyleyebilirim ki özel müzelerimiz daha da artacak."

KRİTERLER

"Bütün dünya piyasasında şaheserlere karşı müthiş bir talep var. Çağdaş Türk sanatı da bundan nasibini alıyor" diyen Portakal iyi bir koleksiyoner olmak için taşımak gereken özellikleri sıraladı: "Sanat ve koleksiyonerlik aşkı taşımak, takipçi, gerektiğinde kıskanç bir yapıya sahip olmak, ayrıca, iyi bilgiye sahip olmak, gerekli yerde en iyi danışmanı seçerek yardım almak, dünyayı takip etmek, yapılan koleksiyonun sınırlarını iyi çizilmesi gerekiyor. Yıl, akım, coğrafya, sanatçı kriterleri de belli olmalı. Koleksiyoner için 'Yerim yok' sözcüğü kabul edilemez. Sermayeye ihtiyaç vardır ama iyi koleksiyoner gerekirse üzerindeki ceketini satıp eksik parçasını tamamlar."

yayın : 24 Kasım 09:53

müze koleksiyoner

Yorumlarınız
Adınız

kendimce müze olmasi ülke için başlica değerlerden biridir

Salı, 3 Nisan


ÇOK OKUNANLAR
 • 'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  Şair, psikiyatr Prof. Dr. Kemal Sayar ile yeni kitabı “Beni Sessiz de Sevebilir misin” üzerinden içinde şiir, aşk, ıstırap, mutluluk, hüzün, Gazze, vicdan ittifakı, psikiyatri geçen güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

 • Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı /

  Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yargı kurumları ve mensupları, yargıya sirayet etmeye çalışan, etki altına almaya çalışan siyasi, ideolojik ve zümrevi gruplara karşı dikkatli ve cesur olmalı" dedi.

 • Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması /

  Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Arzumuz şudur; özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanistan'ın da bu görevini yapmasıdır" dedi.

 • Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat /

  Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti milletvekillerine gönderdiği mesajda ilk talimatını verdi.

 • Hastalıklara iyi gelen meyveler /

  Hastalıklara iyi gelen meyveler

  Hangi meyve hangi hastalığa iyi geliyor. İşte meyvelerin inanılmaz faydaları...

 • TEOG nakil başvuruları başladı /

  TEOG nakil başvuruları başladı

  TEOG sonuçlarına göre yapılan birinci nakil işlemleri sonucunda boş kalan 13 bin 398 boş kontenjan için ikinci nakil başvuruları bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bu hafta alınacak nakil başvuru sonuçları ise 5 Eylül Cuma günü açıklanacak.

 • Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu /

  Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu

  İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı'nın da bulunduğu bazı polisler gözaltına alındı.

 • AK Parti iç barışın teminatıdır /

  AK Parti iç barışın teminatıdır

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez AK Parti Grup Toplantısı'nda vekillere hitap etti.

 • Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi /

  Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yüzbinlerce insanın beklediği bedelli askerlikle ilgili konuştu.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js