twitterfacebook

Sanal falcılar ciro kırıyor

sanal falcılar ciro kırıyor
İnternet üzerinden web kamerası aracılığıyla kahve falı bakan 'girişimci falcılar'ın ciro rekoru kırdıkları ortaya çıktı.

İnternet üzerinden web kamerası aracılığıyla kahve falı başta olmak üzere pek çok falı gelir kapısı haline getiren 'fincanlı girişimciler'; hem tıklanma, hem ciro rekoru kırarken, falcılığın meslek sayılıp vergilendirilmediği Türkiye'de 'KDV dahil' hizmet verdiklerini iddia ediyorlar.

Tüketici örgütlerinin peşine düştüğü e-falcılar, 10 liradan başlayan fiyatlarla Arapça’dan İngilizce’ye kadar pek çok dilde hizmet verdiklerini belirtirken, çok fal baktırana tatil hediye ettiklerini de öne sürüyorlar. Falcılık; internetle birlikte ’KDV dahil ücret tarifesi’, ’Gizlilik sözleşmesi’, ’mobil uygulaması ile cepte fal’ ve ’VIP falcı’ gibi kavramlarla tanıştı. Onbinlerce takipçisi, yüzlerce falcısı bulunan bu web sitelerinde ödeme kredi kartı veya SMS yöntemiyle yapılıyor. Yapay zeka sistemini kullanarak fal bakan sanal karakterler yarattıklarını bile iddia eden e-falcılar, ’Yorumları sizi gerçekten şaşırtacak, mutlaka deneyin’ demeyi de ihmal etmiyor. Hemen hemen her sitede yer alan kullanım koşulları ve gizlilik bildirimi gibi başlıklar altında ’Falcı seçerken online olup olmama durumlarına ve profillerine dikkatlice bakınız’, ’Falcılar site çalışanı değildir, kendi mesailerini kendileri belirler’, ’Uzun süre bekleyen fallar iptal edilir’, ’Ücretli VIP falcıları işaretlerseniz hızlı yorum alabilirsiniz’ gibi uyarılar bulunuyor.

Fal baktırmak isteyen kadar fal bakanlara da çağrıda bulunarak bilgisayar bilgisi iyi olan, vakit sıkıntısı olmayan ve tercihen yabancı dil bilenlere sesleniliyor, ek gelir kazanacakları söyleniyor. Ücretli internet sitelerinin pek çoğunda hem Türkçe hem İngilizce dil seçeneği bulunurken, sayfanın İngilizce versiyonunun da çok profesyonelce hazırlandığı dikkat çekiyor. Toplam 500’e yakın falcısı bulunan bir internet sitesinde 70’inin İngilizce, 11’inin Fransızca, 7’sinin Almanca ve 2’sinin Arapça olarak cevap verebileceği bilgisi yer alıyor. Diğer siteler de bu gibi iddialar bulunuyor.

Söz konusu sitelerde en fazla fal baktırana, arkadaşını üye yapana, sosyal paylaşım ağlarında takipçi ve üye olanlara promosyon fallar, hatta yaz tatili bile hediye ettiğini duyurulurken, siteye ücretsiz üyelik gerekiyor. Üye olurken özel hayat konusunda sorulan pek çok ayrıntılı soru da dikkat çekiyor. Örneğin bir sitede "İlişki durumu" sorusuna "İlişkim yok, ilişkim var, nişanlıyım, evliyim, karmaşık, serbest, dul, eşimle ayrıyız, boşandım" gibi pek çok seçenek konuluyor ve doğum tarihi ile profil fotoğrafı da isteniyor. Öte yandan kullanım koşullarını açıklayan pek çok site güvenlik konusunda "internetin yapısı gereği" tam garanti veremeyeceği konusunda da uyarı yaparak, olası yasal sıkıntıların önünü kapatıyor.

TÜKODER: KONU FAL OLUNCA OLAY BAŞTAN MANTIKSIZ
Konuyla ilgili değerlendirme yapan Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Av. Şükran Eroğlu, falcılık konusunda pek çok yurttaşın zaafı olduğuna dikkat çekerek, konunun suistimale açık olduğunu vurguladı. Eroğlu, "Biz tüketicinin yanıltılıp yanıltılmadığına bakarız ama konu fal olunca olay zaten baştan mantıksız. İnsanlar bunu bize şikayet bile edemiyor, çünkü kendilerine gülünsün, afişe olsun istemiyor. Bu konuda şikayet geleceğini zannetmiyorum ama mutlaka takipçisi olacağız ve incelemelerimiz tamamlandığında suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu. Eroğlu, internet üzerinden fal baktırmaya KDV’nin nasıl dahil olacağı yönündeki soruya ise "Falcılık tanımlanmış bir meslek değil ki. Fatura vermeleri lazım bunun için. Ancak fatura veriyorlarsa da suç işliyorlar. Kısa mesajla ödeme yapılmasını sağlayan GSM şirketleri de yasanın ihlal edilmesine çanak tutuyor" değerlendirmesini yaptı.
 
Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Onursal Başkanı Ali Tezel de bu sitelerin KDV ödemesinin mümkün olmadığını, birçoğunun uluslararası şirket olduğunu belirterek " Türkiye ’de hiç firmaları yok. Vergi mükellefi de değiller. GSM şirketleri üzerinden alınan para ise farklı. GSM şirketleri gelirin yüzde 25’ini vergi olarak kesmek suretiyle yüzde 50’sini kendisi alıyor" dedi. Tezel, bu konuda uluslararası mevzuatın uygulanmaması ve yasal boşlukların kullanıldığını ve suistimal yaratıldığını da sözlerine ekledi.
Burcu Taner
Radikal (DHA)
 

yayın : 10 Temmuz 11:19

sanal fal falcı internet facısı

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Hoca bize dua ediyor

  Hoca bize dua ediyor

  Darbecilikle suçlanan polisler hakkındaki dosya için ifade veren gizli tanık Fatih 25 Aralık'ı anlattı: Hocaefendi bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' şeklinde konuşuyorlardı. Amaç hükümeti düşürmekti.

 • İşte yeni kimlik kartının tarihi! /

  İşte yeni kimlik kartının tarihi!

  Yerli teknoloji ile üretilecek elektronik kimlik uygulamasının 2015 yılı sonunda tamamlanarak vatandaşlara dağıtılacağı bildirildi.

 • Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı /

  Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı

  Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, yarın 18.00'den sonra fırtına ve hortum oluşabileceğini Marmara'da deniz seferlerinde aksaklıkların yaşanabileceğini bildirdi.

 • İşte Köşk'ün A takımı! /

  İşte Köşk'ün A takımı!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık dönemindeki ekibini Çankaya Köşkü'ne taşıyor. Erdoğan ile uzun süre çalışan ekibin Köşk'teki görevleri belli oldu. First Lady Emine Erdoğan ise Köşk'te artık yeni bir ekiple çalışacak.

 • Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz /

  Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz

  Türkiyede satılan en ucuz sıfır araçlar hangileri? Türkiye’de satılan en ucuz sıfır arabalar...

 • MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak? /

  MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak?

  Açık öğretim okullarının 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. dönem kayıtları alınmaya başladı. Kayıt işlemler ve nakiller nasıl yapılacak? MEB Açıköğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman sona eriyor? İşte detaylar

 • Süper Lig'de 2014 transferleri /

  Süper Lig'de 2014 transferleri

  Süper Lig'de 2014'ün ilk transfer sezonu bitti. İşte takımların transfer ettiği futbolcular...

 • Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti /

  Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

  Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

 • Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır /

  Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır

  Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin, "Doğru bir yaklaşım değil. Hepimizin devlet temsili anlamında muhatabı cumhurbaşkanıdır" dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js