Zorunlu Kış Lastiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunlu hale geldi. Bu tarihler arasında kış lastiği takmayan araçlara para cezası uygulanacak.

YAŞAM .
zorunlu kış lastiği hakkında bilinmesi gerekenler

 

Türkiye’de zorlu kış ayları başlarken, pek çok sürücü de kış lastiği fiyatları konusunda araştırmaya giriyor ve bu ürünlerin avantajlarını, dezavantajlarını sorguluyor. Peki kış lastiği nedir, ne için kullanılırlar ve almak gerekir mi?

Yeni Kış Lastiği Uygulaması Başladı

Açıkçası her şeyden önce artık kış lastiği kullanmak bir tercih olmaktan çıktı. Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren yeni trafik uygulamasıyla beraber yılın belli aylarında kış lastiği kullanmak zorunlu. Buna göre 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası bütün karayollarında yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği kullanması gerekiyor. Yani aracınızda kış lastiği bulunmuyorsa, lastiğinizi buna göre değiştirmelisiniz. Aksi takdirde trafik tarafından idari para cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dolayısıyla kış lastiği fiyatları konusunda şimdiden araştırmaya girmenizi ve aracınıza uygun bir tanesini seçmenizi tavsiye ederiz.

Kış Lastiği ile Kar Lastiği Arasındaki Fark

Diğer yandan bu lastikler kar lastikleriyle sık sık karıştırılmakta. Kış lastiği ile kar lastiği aynı şeyler değiller. Her ne kadar ikisi de soğuk hava koşulları için yapılmış olsa da kar lastikleri karlı havalarda daha çok kavrama sağlar ve üzerleri çivilidir. Bu lastikler daha çok buz ve kar tabakaları üzerinde aracın hareket etmesi için yapılmıştır. Kış lastikleri ise 7 derecenin altındaki havalar için uygundur ve üzerlerinde çivi olmaz. Yumuşak bir materyalden imal edilirler. Kar lastiği ise normal yol yüzeyleri için uygun değildir ve sürüş kalitesini bozar, aracın yol tutuşunu etkiler. Dolayısıyla seçim yaparken kış lastiği ile kar lastiğini birbirine karıştırmamalısınız.

Tabii diğer yandan kış lastikleri karlı havalar için de uygundur ve bu tip koşullarda geleneksel dört mevsim veya yaz lastiklerine göre çok daha iyi performans gösterirler. Bu sebeple, hem yeni kış lastiği uygulaması hem de can güvenliğiniz açısından kış aylarında kış lastiği kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kış Lastiği Cezası Ne Kadar?

1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunlu hale geldi. Bu tarihler arasında kış lastiği takmayan araçlara para cezası uygulanacak.

2017 Yılında kış lastiği cezası 625 TL, 2018 tarihinden itibaren kış lastiği cezası 715 TL olacak.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Zorunlu Kış Lastiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.