Öncü Osgb

Marmaray 'engelliye ve yaşlıya' ücretsiz

Engelli olanlar ile 65 yaş üstü vatandaşlar ücretsiz yararlanmaya başladı.

YAŞAM .
marmaray engelliye ve yaşlıya ücretsiz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının dün yürürlüğe giren "Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği" doğrultusunda TCDD Genel Müdürlüğü, 65 yaş üstü vatandaşları şehir içi trenler olan Marmaray ve banliyö trenlerinde ücretsiz taşımaya başladı. Aynı düzenlemeye göre, bu yaş grubundakiler şehirler arasındaki Yüksek Hızlı Trenler (YHT), anahat ve bölgesel trenlerden yüzde 50 indirimli yararlanıyor.

Düzenleme kapsamında, yüzde 40 ve üzeri engelli olan, yüzde 50 ve üzeri engelli olup "ağır engelli" raporu bulunanların kendisi ve beraberindeki bir refakatçisi, kanunlarla ücretsiz seyahatlerden yararlanan yolcuların yanı sıra, vazife malullerinin anne, baba ve 25 yaşını aşmamış çocukları da şehir içi ve şehirlerarası trenleri (yataklı, kuşetli ve business vagonlar hariç) ücretsiz kullanabiliyor.

Bu indirim ve ücretsiz seyahatlerden yararlanabilmek için 65 yaş üstü yolcuların nüfus cüzdanı, engelli yolcuların ise Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığından veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından alınmış engelli kimliği, engel oranı işlenmiş ise nüfus cüzdanı, hiçbirinin bulunmaması halinde ise sağlık raporunu göstermeleri gerekiyor.

Vazife malullerinin yakınlarının ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından alınan kartları ibraz etmeleri yeterli oluyor. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Marmaray 'engelliye ve yaşlıya' ücretsiz

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Gözat

bunlar da ilgi çekebilir YAŞAM Toplum
İstanbul'a müthiş proje!
Toplum

İstanbul'a müthiş proje!

Tuzla Viaport Marina, Kadir Topbaş'ın da katılımıyla tanıtıldı. Bu proje ile birlikte 25 milyon turist gelmesi hedefleniyor.

Bu yağmurlarda ıslanın!
Toplum

Bu yağmurlarda ıslanın!

HÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saydam, Türkiye genelinde yağacak yağmurların bereketin göstergesi olduğunu belirterek, dışarı çıkıp ıslanmanın büyük yararı olduğunu bildirdi.

Avrupa'nın en genç ülkesine sahibiz!
Toplum

Avrupa'nın en genç ülkesine sahibiz!

Eurostat verilerinden yapılan derlemeye göre Türkiye, geçen yıl 15-29 yaş arasındaki 18 milyon 862 bin 319 kişi ile Avrupa ülkeleri arasında en fazla genç nüfus barındıran ülke oldu.

on5yirmi5.com
Hakkımızda Künye-Biz İletişim
on5yirmi5.com'u takip edin

on5yirmi5 mobil site görünümü