Uyuşturucuyla Mücadelede 'Ortak Hareket' Dönemi

Türkiye, madde bağımlılığıyla mücadelede yeni bir sayfa açıyor.

YAŞAM .
uyuşturucuyla mücadelede ortak hareket dönemi

 Bundan böyle uyuşturucuyla mücadele eden bütün kurumlar, koordineli çalışacak. Elde edilen veriler, Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi'ne gönderilecek. Her yıl durum değerlendirmesi yapılarak yeni çözümler ortaya konulacak.

Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'nin (AMATEM) "Uyuşturucu kullanan gençlerin yüzde 77'si ailesi tarafından fark edilmiyor." açıklaması, devleti harekete geçirdi. Madde bağımlılığıyla mücadelede yeni bir sayfa açan kamu kurumları, bundan böyle uyuşturucuya karşı ortak hareket edecek. Emniyet, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim ve madde bağımlılığı uzmanlarından oluşan bir komisyon, her yıl bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak. Eksikler saptanıp çözümler değerlendirilecek. Kurumların koordinasyonunu ise Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) sağlayacak.
 
Yılda 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği uyuşturucu problemiyle mücadele için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün öncülüğünde gerçekleştirilecek toplantıların ilki mayıs ayında 390 kişinin katılımıyla yapılmıştı. Bundan sonra her yıl gerçekleştirilecek konferanslara İçişleri Bakanlığı mülki idare amirleri, 30 ilin vali yardımcıları, 81 ilden emniyet teşkilatı, sağlık ve adalet bakanlıkları, belediye görevlileri ile rehberlik araştırma merkezi görevlileri de katılacak. Katılımcıların kendi görev alanlarıyla ilgili doğru ve güncel verileri TUBİM'le paylaşmaları istenecek. Uyuşturucuya karşı topyekün mücadele için bir araya gelen uzmanlar, konuyu bütün boyutları ile masaya yatıracak. Gençliğin önündeki en büyük tehditlerden biri olarak görülen uyuşturucu problemine çözüm için yapılacak toplantılara yabancı uzmanlar da katılacak. Yabancılar, uyuşturucuyla mücadelenin dünyadaki örneklerini toplantıda deklare edecek. Vatandaşlar da uyuşturucuyla mücadele konusundaki fikirlerini toplantıya gönderebilecek. Toplantılar sayesinde Türkiye'de uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadelede görev alan kurumların temsilcileri, birlikte strateji geliştirecek. Bu sayede kurumlar arasında diyalog ve işbirliği de en üst seviyede sağlanacak. Çalışmalar sonucunda radikal ve sonuca yönelik bilimsel kararlar alınması hedefleniyor.
 
Uyuşturucuyla mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Ali Murat Yel, bu konferansların büyük bir milat olabileceğini belirtiyor. Yel, "Uyuşturucuyla mücadelede sonuç alınabilmesi için konuyla ilgili bütün kurumların duyarlılık gösterip çözüm için el ele vermesi gerekiyor." şeklinde konuşuyor.

Zaman

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Uyuşturucuyla Mücadelede 'Ortak Hareket' Dönemi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.