twitterfacebook

Uyuşturucuyla Mücadelede 'Ortak Hareket' Dönemi

uyuşturucuyla mücadelede 'ortak hareket' dönemi
Türkiye, madde bağımlılığıyla mücadelede yeni bir sayfa açıyor.

 Bundan böyle uyuşturucuyla mücadele eden bütün kurumlar, koordineli çalışacak. Elde edilen veriler, Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi'ne gönderilecek. Her yıl durum değerlendirmesi yapılarak yeni çözümler ortaya konulacak.

Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'nin (AMATEM) "Uyuşturucu kullanan gençlerin yüzde 77'si ailesi tarafından fark edilmiyor." açıklaması, devleti harekete geçirdi. Madde bağımlılığıyla mücadelede yeni bir sayfa açan kamu kurumları, bundan böyle uyuşturucuya karşı ortak hareket edecek. Emniyet, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim ve madde bağımlılığı uzmanlarından oluşan bir komisyon, her yıl bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak. Eksikler saptanıp çözümler değerlendirilecek. Kurumların koordinasyonunu ise Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) sağlayacak.
 
Yılda 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği uyuşturucu problemiyle mücadele için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün öncülüğünde gerçekleştirilecek toplantıların ilki mayıs ayında 390 kişinin katılımıyla yapılmıştı. Bundan sonra her yıl gerçekleştirilecek konferanslara İçişleri Bakanlığı mülki idare amirleri, 30 ilin vali yardımcıları, 81 ilden emniyet teşkilatı, sağlık ve adalet bakanlıkları, belediye görevlileri ile rehberlik araştırma merkezi görevlileri de katılacak. Katılımcıların kendi görev alanlarıyla ilgili doğru ve güncel verileri TUBİM'le paylaşmaları istenecek. Uyuşturucuya karşı topyekün mücadele için bir araya gelen uzmanlar, konuyu bütün boyutları ile masaya yatıracak. Gençliğin önündeki en büyük tehditlerden biri olarak görülen uyuşturucu problemine çözüm için yapılacak toplantılara yabancı uzmanlar da katılacak. Yabancılar, uyuşturucuyla mücadelenin dünyadaki örneklerini toplantıda deklare edecek. Vatandaşlar da uyuşturucuyla mücadele konusundaki fikirlerini toplantıya gönderebilecek. Toplantılar sayesinde Türkiye'de uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadelede görev alan kurumların temsilcileri, birlikte strateji geliştirecek. Bu sayede kurumlar arasında diyalog ve işbirliği de en üst seviyede sağlanacak. Çalışmalar sonucunda radikal ve sonuca yönelik bilimsel kararlar alınması hedefleniyor.
 
Uyuşturucuyla mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Ali Murat Yel, bu konferansların büyük bir milat olabileceğini belirtiyor. Yel, "Uyuşturucuyla mücadelede sonuç alınabilmesi için konuyla ilgili bütün kurumların duyarlılık gösterip çözüm için el ele vermesi gerekiyor." şeklinde konuşuyor.

Zaman

yayın : 21 Eylül 09:53

uyuşturucu mücadele

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • 30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite

  30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite

  12 Mayıs'ta duyurulacak yeni YÖK Yasası'na göre 30 yaş üstü üniversiteye sınavsız girebilecek.

 • Bu besinler gençlik aşılıyor /

  Bu besinler gençlik aşılıyor

  A, C ve E gibi vitaminler, antioksidan etki gösterirerek serbest radikallerin hücrelere zarar vermesine engel olarak yaşlanmayı yavaşlatır. Peki bu vitaminler hangi besinlerde bulunur? İşte cevabı...

 • Cübbeli Hoca medya patronu oluyor /

  Cübbeli Hoca medya patronu oluyor

  Kamuoyunda Cübbeli Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü medya sektörüne giriyor.

 • Telefonda 'lego' dönemi /

  Telefonda 'lego' dönemi

  Google merakla beklenen modüler telefon projesinin detaylarını paylaştı.

 • MEB şube müdürlüğü atama sonuçları açıklandı /

  MEB şube müdürlüğü atama sonuçları açıklandı

  MEB tarafından İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri "şube müdürü" kadrolarına görevde yükselme suretiyle yapılan atama sonuçları açıklandı.

 • Dışişleri'ni dinleyenin kimliği belli oldu /

  Dışişleri'ni dinleyenin kimliği belli oldu

  Suriye zirvesini kaydedip sızdıran kişinin, Dışişleri Bakanlığı'nda çalışan bir alt düzey personel olduğu ortaya çıktı. Dinleme ise masa telefonuna yerleştirilen bir "böcek" kanalıyla yapılmış.

 • 'AK Parti karşıtı blokta çözülme emareleri var' /

  'AK Parti karşıtı blokta çözülme emareleri var'

  7 Şubat kriziyle başlayıp, Gezi olaylarıyla devam eden ve 17 Aralık operasyonlarına uzanan darbe girişimlerini ve çözüm sürecini pek çok insanın 'Balıkçı' olarak tanıdığı İlhami Işık'la konuştuk.

 • IQ değeri yüksek ülkeler /

  IQ değeri yüksek ülkeler

  IQ değeri bizim ne kadar zeki olduğumuzu gösteren uluslar arası bir değerdir. Bu genel olarak yapılan testler ile ortaya çıkar. Bir araştırma firması, ülkelerin IQ değerini hesaplamak için çalışmış. İşte, hangi ülke ne kadar zeki...

 • Abant'ta kerevit istilası /

  Abant'ta kerevit istilası

  Abant Gölü'nde alabalıkların yavrusunu ve yumurtalarını yiyen kerevitlerle mücadele kapsamında 3 haftada 900 kilo kerevit yakalandı.

ÖZEL DOSYALAR
/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js