twitterfacebook

Uyuşturucuyla Mücadelede 'Ortak Hareket' Dönemi

uyuşturucuyla mücadelede 'ortak hareket' dönemi
Türkiye, madde bağımlılığıyla mücadelede yeni bir sayfa açıyor.

 Bundan böyle uyuşturucuyla mücadele eden bütün kurumlar, koordineli çalışacak. Elde edilen veriler, Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi'ne gönderilecek. Her yıl durum değerlendirmesi yapılarak yeni çözümler ortaya konulacak.

Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'nin (AMATEM) "Uyuşturucu kullanan gençlerin yüzde 77'si ailesi tarafından fark edilmiyor." açıklaması, devleti harekete geçirdi. Madde bağımlılığıyla mücadelede yeni bir sayfa açan kamu kurumları, bundan böyle uyuşturucuya karşı ortak hareket edecek. Emniyet, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim ve madde bağımlılığı uzmanlarından oluşan bir komisyon, her yıl bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak. Eksikler saptanıp çözümler değerlendirilecek. Kurumların koordinasyonunu ise Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) sağlayacak.
 
Yılda 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği uyuşturucu problemiyle mücadele için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün öncülüğünde gerçekleştirilecek toplantıların ilki mayıs ayında 390 kişinin katılımıyla yapılmıştı. Bundan sonra her yıl gerçekleştirilecek konferanslara İçişleri Bakanlığı mülki idare amirleri, 30 ilin vali yardımcıları, 81 ilden emniyet teşkilatı, sağlık ve adalet bakanlıkları, belediye görevlileri ile rehberlik araştırma merkezi görevlileri de katılacak. Katılımcıların kendi görev alanlarıyla ilgili doğru ve güncel verileri TUBİM'le paylaşmaları istenecek. Uyuşturucuya karşı topyekün mücadele için bir araya gelen uzmanlar, konuyu bütün boyutları ile masaya yatıracak. Gençliğin önündeki en büyük tehditlerden biri olarak görülen uyuşturucu problemine çözüm için yapılacak toplantılara yabancı uzmanlar da katılacak. Yabancılar, uyuşturucuyla mücadelenin dünyadaki örneklerini toplantıda deklare edecek. Vatandaşlar da uyuşturucuyla mücadele konusundaki fikirlerini toplantıya gönderebilecek. Toplantılar sayesinde Türkiye'de uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadelede görev alan kurumların temsilcileri, birlikte strateji geliştirecek. Bu sayede kurumlar arasında diyalog ve işbirliği de en üst seviyede sağlanacak. Çalışmalar sonucunda radikal ve sonuca yönelik bilimsel kararlar alınması hedefleniyor.
 
Uyuşturucuyla mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Ali Murat Yel, bu konferansların büyük bir milat olabileceğini belirtiyor. Yel, "Uyuşturucuyla mücadelede sonuç alınabilmesi için konuyla ilgili bütün kurumların duyarlılık gösterip çözüm için el ele vermesi gerekiyor." şeklinde konuşuyor.

Zaman

yayın : 21 Eylül 09:53

uyuşturucu mücadele

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • 'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  'Istıraptan kaçmak yerine onunla yüzleşmeliyiz'

  Şair, psikiyatr Prof. Dr. Kemal Sayar ile yeni kitabı “Beni Sessiz de Sevebilir misin” üzerinden içinde şiir, aşk, ıstırap, mutluluk, hüzün, Gazze, vicdan ittifakı, psikiyatri geçen güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

 • Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı /

  Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yargı kurumları ve mensupları, yargıya sirayet etmeye çalışan, etki altına almaya çalışan siyasi, ideolojik ve zümrevi gruplara karşı dikkatli ve cesur olmalı" dedi.

 • Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması /

  Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Arzumuz şudur; özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanistan'ın da bu görevini yapmasıdır" dedi.

 • Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat /

  Davutoğlu'ndan vekillere ilk talimat

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti milletvekillerine gönderdiği mesajda ilk talimatını verdi.

 • Hastalıklara iyi gelen meyveler /

  Hastalıklara iyi gelen meyveler

  Hangi meyve hangi hastalığa iyi geliyor. İşte meyvelerin inanılmaz faydaları...

 • TEOG nakil başvuruları başladı /

  TEOG nakil başvuruları başladı

  TEOG sonuçlarına göre yapılan birinci nakil işlemleri sonucunda boş kalan 13 bin 398 boş kontenjan için ikinci nakil başvuruları bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bu hafta alınacak nakil başvuru sonuçları ise 5 Eylül Cuma günü açıklanacak.

 • Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu /

  Emniyet'te 3'üncü dalga operasyonu

  İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı'nın da bulunduğu bazı polisler gözaltına alındı.

 • AK Parti iç barışın teminatıdır /

  AK Parti iç barışın teminatıdır

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez AK Parti Grup Toplantısı'nda vekillere hitap etti.

 • Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi /

  Bakan Yılmaz'dan 'bedelli' müjdesi

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yüzbinlerce insanın beklediği bedelli askerlikle ilgili konuştu.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js