twitterfacebook

Uyuşturucuyla Mücadelede 'Ortak Hareket' Dönemi

uyuşturucuyla mücadelede 'ortak hareket' dönemi
Türkiye, madde bağımlılığıyla mücadelede yeni bir sayfa açıyor.

 Bundan böyle uyuşturucuyla mücadele eden bütün kurumlar, koordineli çalışacak. Elde edilen veriler, Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi'ne gönderilecek. Her yıl durum değerlendirmesi yapılarak yeni çözümler ortaya konulacak.

Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'nin (AMATEM) "Uyuşturucu kullanan gençlerin yüzde 77'si ailesi tarafından fark edilmiyor." açıklaması, devleti harekete geçirdi. Madde bağımlılığıyla mücadelede yeni bir sayfa açan kamu kurumları, bundan böyle uyuşturucuya karşı ortak hareket edecek. Emniyet, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim ve madde bağımlılığı uzmanlarından oluşan bir komisyon, her yıl bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak. Eksikler saptanıp çözümler değerlendirilecek. Kurumların koordinasyonunu ise Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) sağlayacak.
 
Yılda 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği uyuşturucu problemiyle mücadele için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün öncülüğünde gerçekleştirilecek toplantıların ilki mayıs ayında 390 kişinin katılımıyla yapılmıştı. Bundan sonra her yıl gerçekleştirilecek konferanslara İçişleri Bakanlığı mülki idare amirleri, 30 ilin vali yardımcıları, 81 ilden emniyet teşkilatı, sağlık ve adalet bakanlıkları, belediye görevlileri ile rehberlik araştırma merkezi görevlileri de katılacak. Katılımcıların kendi görev alanlarıyla ilgili doğru ve güncel verileri TUBİM'le paylaşmaları istenecek. Uyuşturucuya karşı topyekün mücadele için bir araya gelen uzmanlar, konuyu bütün boyutları ile masaya yatıracak. Gençliğin önündeki en büyük tehditlerden biri olarak görülen uyuşturucu problemine çözüm için yapılacak toplantılara yabancı uzmanlar da katılacak. Yabancılar, uyuşturucuyla mücadelenin dünyadaki örneklerini toplantıda deklare edecek. Vatandaşlar da uyuşturucuyla mücadele konusundaki fikirlerini toplantıya gönderebilecek. Toplantılar sayesinde Türkiye'de uyuşturucu ve madde bağımlılığıyla mücadelede görev alan kurumların temsilcileri, birlikte strateji geliştirecek. Bu sayede kurumlar arasında diyalog ve işbirliği de en üst seviyede sağlanacak. Çalışmalar sonucunda radikal ve sonuca yönelik bilimsel kararlar alınması hedefleniyor.
 
Uyuşturucuyla mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Ali Murat Yel, bu konferansların büyük bir milat olabileceğini belirtiyor. Yel, "Uyuşturucuyla mücadelede sonuç alınabilmesi için konuyla ilgili bütün kurumların duyarlılık gösterip çözüm için el ele vermesi gerekiyor." şeklinde konuşuyor.

Zaman

yayın : 21 Eylül 09:53

uyuşturucu mücadele

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans programlarında 30 bin 684, ön lisans programlarında 28 bin 328 olmak üzere üniversitelerde 59 bin 12 kontenjan boş kaldı.

 • Paralel operasyonda önemli gelişme /

  Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

 • TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat! /

  TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Uzmanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları açıklamadığı için liste oluştururken yüzdelik dilimlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

 • Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var? /

  Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  İngiliz enerji devi British Gaz'da(BG) uzun yıllar görev yapan Mehmet Öğütçü, İsrail'in Gazze'ye (Gaza) yaptığı saldırıların altında yatan en önemli nedenlerden birinin de enerji olduğunu söyledi.

 • Gazze ve Türkiye /

  Gazze ve Türkiye

  Yeni Şafak'tan Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman, Akif Emre, Gökhan Özcan; Star gazetesinde Orhan Miroğlu, Halime Kökçe; Sabah gazetesinden Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Barlas bugün neler yazdı?

 • İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi! /

  İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi!

  Apple iPhone 6'yı bu tarihte tanıtmayı planlıyor.

 • İsrailli hahamdan kan donduran çağrı /

  İsrailli hahamdan kan donduran çağrı

  İsrail'in Gazze katliamı sürerken Haham Dov Lior, tüm Filistinliler'in öldürülmesini istedi.

 • KPSS başvuruları bugün sona eriyor /

  KPSS başvuruları bugün sona eriyor

  Ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için bugün son gün.

 • Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz /

  Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz

  Ramazan Bayramı tatili kapsamında 26 Temmuz saat 00.00'dan 31 Temmuz saat 07.00'a kadar otoyollar ve boğaz köprülerinden ücretsiz olarak yararlanılabilecek.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js