twitterfacebook

Osmanlıca Gazeteler Dijital Ortamda

osmanlıca gazeteler dijital ortamda
Milli Kütüphane, ''Newspaper'' projesiyle, 1928'e kadar olan tüm Osmanlıca gazetelerin transkripsiyonunu yaparak araştırmacıların hizmetine sunacak.

Milli Kütüphane, AB'nin destek verdiği ''Newspaper'' projesiyle, 1928'e kadar olan tüm Osmanlıca gazetelerin transkripsiyonunu yaparak araştırmacıların hizmetine sunacak.

Milli Kütüphane Bilgi İşlem Müdürü ve projenin bilgi teknolojileri koordinatörü Erdal Naneci, AA muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Avrupa Birliğine üye ve aday ülkeleri ilgilendiren ''Bilgi ve İletişim Teknolojileri Politika Destek Programı'' (ICTPSP) çerçevesinde iki projeye paydaş olmak için başvurduklarını belirten Naneci, bunlardan ''Newspaper'' projesinin Avrupa Birliği Komisyonu tarafından kabul edildiğini anlattı.

''Newspaper'' projesini Almanya, Fransa, Hollanda, Estonya, Avusturya, Finlandiya, Polonya, İngiltere, Türkiye, Sırbistan, İtalya ve Litvanya'nın birlikte yürüteceğini söyleyen Naneli, Berlin Devlet Kütüphanesinin organize ettiği proje hakkında şu bilgiyi verdi:

''Milli Kütüphane koleksiyonunda bulunan ve elektronik ortama taşınan 800 bin sayfa 'Eski Harfli Türkçe' gazete içeriğinde yer alan tüm haber ve makale başlıklarının transkripsiyonu yapılacak ve makalelere erişme olanağı sağlanacak. Bir araştırmacı yapılacak transkripsiyon sayesinde 1928 yılından önceki gazetelerin içeriğini anlamış olacak.

Haber başlığını ve makale başlığının birebir transkripti yapılacak. Bir araştırmacı bu başlığı gördükten sonra içeriğini merak ettiği takdirde metni tercüme ettirmenin yollarını arayacak.''

AB'DEN PROJE İÇİN 214 BİN AVRO DESTEK

Uluslararası alanda Türk kültürünün tanıtımına katkı sağlayacak olan bu projeyi yapmak amacıyla Avrupa Birliğinden 214 bin 500 Avro destek sağlandığını ifade eden Naneci, ocak ayına kadar projenin nasıl yürütüleceği, danışman firma ve gerekli uzman desteği konusunda bilgi sahibi olacaklarını ve projenin 3 yıl içinde tamamlanacağını vurguladı.

Naneci, ''Bu proje sayesinde Avrupa ülkeleri ve aday ülkeler ile entegre olarak 'Dünya Kültürel Mirası' niteliği taşıyan gazetelerimiz Europeana (Avrupa Dijital Kütüphanesi) üzerinden paylaşılacak. Kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeyecek. 'Türkiye'de ya da Almanya'da 1928 yılına kadar neler olup bittiğini merak eden herkes öğrenecek'' dedi.

1928 tarihinin harf devriminin yapıldığı yıl olduğunu hatırlatan Naneci, projenin Osmanlı'nın yakın dönem tarihi, Cumhuriyetin ilk yıllarına ilişkin olarak araştırmacılara bilgi sunacak bir platform niteliği taşıdığına dikkati çekti.

Türkiye'den 39 kurum ve kuruluşun bu proje için talepte bulunduğunu, bunlardan 10 sivil toplum kuruluşu ve kamu kuruluşunun projesinin kabul edildiğine işaret eden Naneci, böyle bir projenin Türkiye'de gazete boyutunda ilk kez gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

AA

yayın : 6 Eylül 13:18

osmanlıca gazete dijital ortam

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Zirve Üniversitesi öğrenci temsilcisi Ahmet Doğan: “Zirve Üniversitesi yenilikçi ve modern eğitim anlayışıyla olaylara farklı perspektiflerle bakabilen, bilginin gücüne inanarak entelektüel insan yetiştirmeyi hedeflemektedir.”

 • THY'den ağlatan reklam filmi /

  THY'den ağlatan reklam filmi

  Türk Hava Yolları'nın hazırladığı reklam yeni reklam filmi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

 • Apple, 18 ayda 24 şirket aldı /

  Apple, 18 ayda 24 şirket aldı

  Son zamanlarda teknoloji sektöründe şirket alımları ile ilgili en fazla haber Google ve Facebook cephesinden geliyor. Ancak Apple da bu alanda oldukça aktif.

 • THY'den duygulandıran reklam filmi /

  THY'den duygulandıran reklam filmi

  Türk Hava Yolları'nın hazırladığı reklam yeni reklam filmi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

 • "Türkler düşmanımız değil"

  Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklaması Ermenileri tatmin etmedi. Sarkisyan, mesaja değinmediği açıklamasında "Türkler düşmanımız değil" dedi.

 • İnsanları şaşırtan 13 gerçek /

  İnsanları şaşırtan 13 gerçek

  Hayatımız boyunca sürekli iç içe olduğumuz ama farkına varmadığımız birçok gerçek var. Okuyunca çok şaşıracaksınız. İşte o gerçekler...

 • "Peygamberimiz en büyük özgürlük savaşçısıydı"

  Kutlu doğum haftasını idrak ettiğimiz şu günlerde Araştırmacı Yazar Abdurrahman Yıldız ile Kutlu Doğumu, Peygamber Efendimizin kişiliğini ve ahlakını konuştuk.

 • İşte Dünyanın en iyi telefonu! /

  İşte Dünyanın en iyi telefonu!

  "Dünyanın rn iyi telefonu" sloganıyla anılan OnePlus One tanıtıldı.

 • TEOG sınavları için geri sayım başladı /

  TEOG sınavları için geri sayım başladı

  Yaklaşık 1 milyon 200 bin 8’inci sınıf öğrencisi 28-29 Nisan’da, bu yıl ilk kez uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılacak olan ikinci dönem merkezi sınavlara girecek.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js