twitterfacebook

Osmanlıca Gazeteler Dijital Ortamda

osmanlıca gazeteler dijital ortamda
Milli Kütüphane, ''Newspaper'' projesiyle, 1928'e kadar olan tüm Osmanlıca gazetelerin transkripsiyonunu yaparak araştırmacıların hizmetine sunacak.

Milli Kütüphane, AB'nin destek verdiği ''Newspaper'' projesiyle, 1928'e kadar olan tüm Osmanlıca gazetelerin transkripsiyonunu yaparak araştırmacıların hizmetine sunacak.

Milli Kütüphane Bilgi İşlem Müdürü ve projenin bilgi teknolojileri koordinatörü Erdal Naneci, AA muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Avrupa Birliğine üye ve aday ülkeleri ilgilendiren ''Bilgi ve İletişim Teknolojileri Politika Destek Programı'' (ICTPSP) çerçevesinde iki projeye paydaş olmak için başvurduklarını belirten Naneci, bunlardan ''Newspaper'' projesinin Avrupa Birliği Komisyonu tarafından kabul edildiğini anlattı.

''Newspaper'' projesini Almanya, Fransa, Hollanda, Estonya, Avusturya, Finlandiya, Polonya, İngiltere, Türkiye, Sırbistan, İtalya ve Litvanya'nın birlikte yürüteceğini söyleyen Naneli, Berlin Devlet Kütüphanesinin organize ettiği proje hakkında şu bilgiyi verdi:

''Milli Kütüphane koleksiyonunda bulunan ve elektronik ortama taşınan 800 bin sayfa 'Eski Harfli Türkçe' gazete içeriğinde yer alan tüm haber ve makale başlıklarının transkripsiyonu yapılacak ve makalelere erişme olanağı sağlanacak. Bir araştırmacı yapılacak transkripsiyon sayesinde 1928 yılından önceki gazetelerin içeriğini anlamış olacak.

Haber başlığını ve makale başlığının birebir transkripti yapılacak. Bir araştırmacı bu başlığı gördükten sonra içeriğini merak ettiği takdirde metni tercüme ettirmenin yollarını arayacak.''

AB'DEN PROJE İÇİN 214 BİN AVRO DESTEK

Uluslararası alanda Türk kültürünün tanıtımına katkı sağlayacak olan bu projeyi yapmak amacıyla Avrupa Birliğinden 214 bin 500 Avro destek sağlandığını ifade eden Naneci, ocak ayına kadar projenin nasıl yürütüleceği, danışman firma ve gerekli uzman desteği konusunda bilgi sahibi olacaklarını ve projenin 3 yıl içinde tamamlanacağını vurguladı.

Naneci, ''Bu proje sayesinde Avrupa ülkeleri ve aday ülkeler ile entegre olarak 'Dünya Kültürel Mirası' niteliği taşıyan gazetelerimiz Europeana (Avrupa Dijital Kütüphanesi) üzerinden paylaşılacak. Kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeyecek. 'Türkiye'de ya da Almanya'da 1928 yılına kadar neler olup bittiğini merak eden herkes öğrenecek'' dedi.

1928 tarihinin harf devriminin yapıldığı yıl olduğunu hatırlatan Naneci, projenin Osmanlı'nın yakın dönem tarihi, Cumhuriyetin ilk yıllarına ilişkin olarak araştırmacılara bilgi sunacak bir platform niteliği taşıdığına dikkati çekti.

Türkiye'den 39 kurum ve kuruluşun bu proje için talepte bulunduğunu, bunlardan 10 sivil toplum kuruluşu ve kamu kuruluşunun projesinin kabul edildiğine işaret eden Naneci, böyle bir projenin Türkiye'de gazete boyutunda ilk kez gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

AA

yayın : 6 Eylül 13:18

osmanlıca gazete dijital ortam

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • CHP'nin ilk cumhurbaşkanı adayı belli oldu!

  CHP'nin ilk cumhurbaşkanı adayı belli oldu!

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan parti grup toplantısı sona erdi. CHP'nin ilk gönüllü Köşk adayı Kamer Genç oldu.

 • Victor Hugo Müslüman mıydı? /

  Victor Hugo Müslüman mıydı?

  Fransız düşünür ve yazar Victor Hugo'nun Hazreti Muhammed için yazdığı 'Mahomet' şiirinin Türkçe'ye çevrilmesi beraberinde bir çok ihtimali de getirdi.

 • LYS başvuruları bugün başladı /

  LYS başvuruları bugün başladı

  Haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvurular bugün başladı. 30 Nisan olarak açıklanan son başvuru süresi uzatılmayacak.

 • 4 Milyon borçlu için umut doğdu /

  4 Milyon borçlu için umut doğdu

  Sağlık prim borcu bulunanlara af, taşeron işçilerle ilgili düzenleme, yaş bekleyenler sağlık hizmeti ve Bağ-Kur borçlarına af getirilmesiyle ilgili maddelerin Torba Yasa Tasarı'sına girmesi bekleniyor.

 • Facebook o şehrin de adını değiştirdi /

  Facebook o şehrin de adını değiştirdi

  Facebook, Van ve Şanlıurfa'nın ardından Kahramanmaraş'ın da adını değiştirdi.

 • Mescid-i Aksa'da İsrail dehşeti /

  Mescid-i Aksa'da İsrail dehşeti

  Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere saldıran İsrail polisi 7 kişiyi yaraladı, 24 kişiyi de gözaltına aldı.

 • Son derbide kazanan yok /

  Son derbide kazanan yok

  Süper Lig'in 30. haftası Beşiktaş-Fenerbahçe derbisine sahne oluyor...

 • Ebeveyn, ergenlik dönemini iyi yönetmeli /

  Ebeveyn, ergenlik dönemini iyi yönetmeli

  İç hastalıkları uzmanı Dr. Engin Türkmen Akşam'a konuştu. Türkmen, ergenlik dönemiyle ilgili en büyük görevin ebeveynlere düştüğünü söyledi.

 • Baykal kongre çağrısı mı yapacak? /

  Baykal kongre çağrısı mı yapacak?

  Cemaat desteği ve ithal adaylara karşın mahalli seçimlerden hezimetle çıkan CHP'de eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın örgütün nabzını yokladığı öğrenildi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js