twitterfacebook

Kan yoluyla bulaşan hastalıklar nelerdir?

kan yoluyla bulaşan hastalıklar nelerdir?
Kan yoluyla buşaşan hastalıklar nelerdir?

HEPATİT B VE C

Hepatit halk arasında sarılık olarak bilinen bir karaciğer rahatsızlığı olup karaciğer hücrelerinin iltihaplanmasına neden olur. Hepatit yapan birçok etken vardır bunlar; virüsler, alkol, ilaçlar, otoimmünsebepler, toksik maddeler(plastik sanayide kullanılan maddeler)

BULAŞMA YOLLARI

Oral ve fekal yolla bulaşmaz. Virüsün bulaşmasında bütünlüğü bozulmuş deri önemli bir görev üstlenmiştir.

Kan ve kan ürünlerinin tranfüze edilmesi
Hemodiyaliz
Akupunktur
Dövme
Aynı enjektörün farklı kişilerde kullanılmasıyla
Endoskopi
Kişisel bakım eşyalarının ortak kullanılmasıyla(jilet, trasmakinesi, diş fırçası vs.)
Anneden bebeğe plasenta yoluyla
Uygun sterilize edilmemiş aletlerle cerrahi müdahalede bulunma
Korunmasız cinsel birliktelikle

HEPATİT B

Virüs vücuda girdikten 5–6 ay sonra %85 -90 civarında kandan atılır. Bu kişiler bir daha bu virüs ile karşılaştıklarında hepatit b olmazlar, bağışıklık kazanmış olurlar.%10 civarında ise virüs kanda kalır. Bu kişilerin bir kısmı sağlam taşıyıcı olarak hayatlarını sürdürürler. Ancak bir kısmıda kronik hepatite dönüşebilir. Tedavi ve sık sık rutin takiplerin yapılması büyük önem arz etmektedir. Tedavi şansı oldukça yüksek %90 civarındadır.

HEPATİT B KORUNMA YOLLARI

Doğumdan hemen sonra en geç 1-2 gün içinde ilk aşı yapılmalı. Daha sonra ki birinci ve ikinci aylarda rapel (pekiştirme) dozları ile tamamlanır.Hepatit b li bir anneden doğan bebeğe hemen aşı ve hipergummun globülin yapılmalı, Hepatit b aşısı olmayan tüm bireyleri yaşları kaç olursa olsun aşılatmak.Evlenmeden önce bireyler eğer aşı olmadılarsa aşı olmalarını sağlamak. Kişiye özel bakım eşyalarının kullanılmaması. Korunmasız cinsel birliktelikten kaçınmak.

HEPATİT C

Hepatit c hcv virüsünün neden olduğubir karaciğer hastalığıdır.hepatitisckaraciğerde iltihaba neden olur. Hcv ile enfekte olan kişilerin %85 inde kronik enfeksiyon gelişmekte olup, enfeksiyon bir çok kişide belirti vermeyebilir. Bazı kimselerde bu enfeksiyon siroz (karaciğer hücrelerinin hasarı)neden olabilmektedir. Dünyada yaklaşık 170 milyon kişide bu virüs bulunmaktadır. 20 yıl boyunca belirti vermeyebilir bu sebeble müdahalede gecikilebiliyor.

HEPATİT C KORUNMA YOLLARI

Hepatit c ye karşı henüz bir aşı bulunamamıştır. Henüz deneme aşamasındadır.
Kucaklaşma yanak yanağa gelme öpme aksırma öksürme el sıkma ortak kullanılan tüm mutfak eşyalarından yeme içme kablarından su bardağından bulaşmaz. Ancak kan yoluyla cinsel yolla ve anneden bebeğe plasenta yolu ile geçer.

HEPATİT C  TEDAVİSİ

İleri vakalarda uygun karaciğer bulunduğunda karaciğer nakli ile tedavi şansı bulunmaktadır. Günümüzde bir çok hasta sağlığına kavuşmuştur.

SİFİLİZ (FRENGİ)

Treponemapollidum adındaki bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tedavi gecikirse bakteri tüm vücuda yayılarak bir çok organın işlevini kaybetmesine neden olabilmektedir.
Bu hastalık penis vajina anüs yada ağız yolu ve kan yoluyla bulaşmaktadır. Sağlam kişiye bulaştıktan 10-90 gün içerisinde belirti vermeye başlamaktadır. Bir yada daha fazla sayıda şankır adı verilen üstü açık sert ağrısız yaralar çıkar mikrop daha sonra kan yoluyla bütün vücuda yayılır.
Şankırlar (yaralar)birkaç hafta içerisinde kendiliğinden kaybolabilmektedir bu iyileşme anlamına gelmez. Tedavi edilmezse daha büyük sorunlar ortaya çıkar.
Yaralar çıktıktan 3-6 hafta içerisindetedavi edilmezse vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilir.
Gebelerde bakteri hamilelik esnasında bebeğe bulaşabilir. Bulaşım riski oldukça yüksektir %70.bu gebelerin büyük çoğunluğu ölü doğum yada erken bebek ölümü ile bebeklerini kaybederler.

TEDAVİSİ

Penisilinle kolayca tedavi edilebilir. Tedavinin başlamasından 1 gün sonra bulaşıcılık kaybolur. Kesinlikle doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmayınız.

AIDS (KAZANILMIŞ BAĞIŞIKLIK YETMEZLİĞİ)

Aıdshıv mikrobunun neden olduğu bir hastalıktır. Hıv vücuda girdiğinde vücudun mikroplara karşı mücadele etme yeteneğini bağışıklık sistemini çökertir. Vücut direnci azaldığından vücuda herhangi bir mikrobun girmesi ile kişi hastalanır.Tüberküloz pamukçuk diğer bakteri grupları mantar hastalıkları ortaya çıkar. Herhangi bir kişide bu hastalıklardan birkaç tanesi aynı anda varsa AIDS şüphelenmek gerekir.
 

tibbiyardim.com

yayın : 15 Kasım 14:14

hepatit b hepatit c aids

Yorumlarınız
Adınız

çok gıcık

Perşembe, 25 Nisan
ÇOK OKUNANLAR
 • Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Zirve Üniversitesi öğrenci temsilcisi Ahmet Doğan: “Zirve Üniversitesi yenilikçi ve modern eğitim anlayışıyla olaylara farklı perspektiflerle bakabilen, bilginin gücüne inanarak entelektüel insan yetiştirmeyi hedeflemektedir.”

 • Apple, 18 ayda 24 şirket aldı /

  Apple, 18 ayda 24 şirket aldı

  Son zamanlarda teknoloji sektöründe şirket alımları ile ilgili en fazla haber Google ve Facebook cephesinden geliyor. Ancak Apple da bu alanda oldukça aktif.

 • İnsanları şaşırtan 13 gerçek /

  İnsanları şaşırtan 13 gerçek

  Hayatımız boyunca sürekli iç içe olduğumuz ama farkına varmadığımız birçok gerçek var. Okuyunca çok şaşıracaksınız. İşte o gerçekler...

 • "Peygamberimiz en büyük özgürlük savaşçısıydı"

  Kutlu doğum haftasını idrak ettiğimiz şu günlerde Araştırmacı Yazar Abdurrahman Yıldız ile Kutlu Doğumu, Peygamber Efendimizin kişiliğini ve ahlakını konuştuk.

 • İşte Dünyanın en iyi telefonu! /

  İşte Dünyanın en iyi telefonu!

  "Dünyanın rn iyi telefonu" sloganıyla anılan OnePlus One tanıtıldı.

 • AÖF vize sınavı soru ve cevapları yayımlandı /

  AÖF vize sınavı soru ve cevapları yayımlandı

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi okuyanların girdiği 19-20 Nisan tarihlerindeki sınavın sonuçları açıklandı. Soru ve cevap anahtarını isteyen öğrenciler Anadolu Üniversitesi'nin ilgili portalından girip görebilirler.

 • Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak? /

  Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak?

  Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü (TRT), 2014 Dünya Futbol Şampiyonası'nın tüm maçlarını yayınlayacağını ve hiçbir kanalla yayın paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

 • ÖSYM'den LYS'ye gireceklere önemli uyarı!.. /

  ÖSYM'den LYS'ye gireceklere önemli uyarı!..

  ÖSYM'den, 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2014-YGS) giren adaylar ile 2014 Lisans Yerleştirme Sınavlarına (2014-LYS) başvuran ve başvurmak isteyen adaylara başvuru süresinin uyarı geldi.

 • Siyah çikolata hapları geliyor /

  Siyah çikolata hapları geliyor

  Siyah çikolatanın kalp sağlığına iyi geldiğinin ortaya çıkması araştırmacıları "siyah çikolata hapı" yapmanın yollarını aramaya yöneltti.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js