twitterfacebook

Yaşlılar da Oyun Oynar

yaşlılar da oyun oynar
Çocuklar hayatı öğrenmek, yaşlılar hatırlamak için oyun oynuyor.

Oyun oynamak birçok yetişkine göre zaman geçirmekten başka bir şey değildir. Can sıkıntısına karşı bir araç ya da mızmızlanan çocukları mutlu etmenin bir yoludur. Halbuki oyun bundan daha fazlasıdır. Çocuklar oynarken dünyayı öğrenir, başka insanları, kendilerini, hayatı tanırlar. Her oyun bir öğrenme faaliyetidir.  

Yeni bakış açıları, yetenekler fethetmek, beceriler geliştirmek, problemler çözmek... Çocukların hayatı daha iyi kavrayabilmesi için oyun ve oyuncağa ihtiyacı vardır. Doğru, iyi ve bol bol oyun oynayabilen çocuklar, günlerini televizyon başında geçiren yaşıtlarına göre genellikle daha neşeli, hayatlarından daha memnun, kendine güvenli, üstelik daha yetkin insanlar olurlar.

Oyunun hayatımızın sadece çocukluk yıllarına ait bir öğe olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanda yaşlılıkla birlikte fiziksel ve ruhsal değişimler açığa çıkar. Hastalıklar ve sosyal hayattan uzaklaşma ve yaşlılıkla ortaya çıkan demans (bunama) hastalığı, insanları hayata tutunmak için yeniden oyunlara muhtaç eder. Yaşlı insanlar, "Kavramları tanıma, çorap eşleştirme, hangi nesne ne işe yarar, lego aktivitesi, olayları sıralama, hikâyenin sonunu getirme, hafıza kartları, hayvanlar ve yavrularını bulma, sesleri ayırt etme, yüzümde nelerim var, sağ el-sol el, organlarım ne işe yarar vb." gibi etkinliklerle yaşlılığın getirdiği sorunları yenmeye çalışır.

Optimist Yayınları'nın çocukların gelişimini ve yeteneklerini desteklemek için 355 oyun içeren 'Haydi Oynayalım' kitabıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'Demanslı Yıllara Değer Katan Aktiviteler' eseri insan hayatının başıyla sonu arasında oyunun ilginç bir yer kapladığını ortaya çıkarıyor.

İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nün Kayışdağı tesislerinde 132 demanslı yaşlıya hizmet veriliyor. Bu hizmetler bilim adamlarının destek ve katkılarıyla bilimsel bir çerçevede yapılıyor. Editörlüğünü İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nde görevli Dr. Nurullah Yücel'in yaptığı kitapta zihinsel, psikomotor, sanat, spor, müzik, hobi oyun aktivitelerinin aşamaları ve bunların hastalara ne kazandırdığı anlatılıyor. Kitap, her biri dalında uzman Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, Prof. Dr. Işın Baran Kulaksızoğlu, Prof. Dr. Hasan Dursun, Prof. Dr. Rukiye Pınar, Prof. Dr. Ali Seyyar ve diğer uzmanların katkılarıyla hazırlandı.

Cornelia Nitsch ve Prof. Dr. Gerald Hüther tarafından kaleme alınan 'Haydi Oynayalım' kitabında ise hem oyunun neden önemli olduğu anlatılıyor, hem de 355 oyunun nasıl oynanabileceği belirtiliyor. Hangi gelişme aşamasında, hangi yetenek için hangi oyunun oynanması gerektiği ifade ediliyor.

Bir oyunda anne babanın görevi nedir?

Oyunu başlatmak. (Haydi seninle şu oyunu oynayalım.)

Bir çerçeve oluşturmak. (Bu güzel havada bahçede oynamak istemez misin?)

Oyun tıkandıysa ilerlemesine yardımcı olmak; ama hep arka planda kalmak.

Çocuklar oyun oynamak için tanıdığı insanlar arasında, güvende olduğunu hissetmek ister.

Oyun oynarken kendinizi tamamen çocuğunuza adayın, onun fikirlerine uyun.

Çocuklar oyun oynarken başrolde olmak, oyunu yönlendirmek isterler ve öyle de olması gerekir.

Eğer bildiğiniz çok farklı oyun yoksa öğrenmek için araştırma yapın.

Yaşlılar hangi aktiviteleri yapıyor?

Yaşlılar, kavramları tanıma, çorap eşleştirme, hangi nesne ne işe yarar, meyve ve sebzeler, olayları sıralama, günlük işler, zıt kavramlar, sesleri ayırt etme, düğme dikme, ipe boncuk dizme, kesme, parmak boyama, ip dolama, vida sıkma, kule yapma, bebek giydirme, çerçeve süsleme etkinlikleri yapıyorlar. Ayrıca "Kokla çiçeği kokla, ellerimde on parmak, organlarım ne işe yarar, parmaklarım kaç tane, çal kapıyı çal, yüzümde nelerim var, kurbağa kardeş" gibi oyunlar oynuyorlar. Yine egzersizler, müzik, hobi, çiçek toplama, balık tutma, şehri gezme, dinî günleri kutlama gibi faaliyetler dikkat çekiyor. Yaşlıların bu etkinliklerle mevcut bilgilerini korumaları, algılarının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Zaman

yayın : 4 Temmuz 09:06

oyun yaşlı oyun oynamak

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • THY'den ağlatan reklam filmi

  THY'den ağlatan reklam filmi

  Türk Hava Yolları'nın hazırladığı reklam yeni reklam filmi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

 • THY'den duygulandıran reklam filmi /

  THY'den duygulandıran reklam filmi

  Türk Hava Yolları'nın hazırladığı reklam yeni reklam filmi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

 • Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz /

  Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Zirve Üniversitesi öğrenci temsilcisi Ahmet Doğan: “Zirve Üniversitesi yenilikçi ve modern eğitim anlayışıyla olaylara farklı perspektiflerle bakabilen, bilginin gücüne inanarak entelektüel insan yetiştirmeyi hedeflemektedir.”

 • "Türkler düşmanımız değil"

  Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklaması Ermenileri tatmin etmedi. Sarkisyan, mesaja değinmediği açıklamasında "Türkler düşmanımız değil" dedi.

 • Apple, 18 ayda 24 şirket aldı /

  Apple, 18 ayda 24 şirket aldı

  Son zamanlarda teknoloji sektöründe şirket alımları ile ilgili en fazla haber Google ve Facebook cephesinden geliyor. Ancak Apple da bu alanda oldukça aktif.

 • İnsanları şaşırtan 13 gerçek /

  İnsanları şaşırtan 13 gerçek

  Hayatımız boyunca sürekli iç içe olduğumuz ama farkına varmadığımız birçok gerçek var. Okuyunca çok şaşıracaksınız. İşte o gerçekler...

 • İşte Dünyanın en iyi telefonu! /

  İşte Dünyanın en iyi telefonu!

  "Dünyanın rn iyi telefonu" sloganıyla anılan OnePlus One tanıtıldı.

 • Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak? /

  Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak?

  Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü (TRT), 2014 Dünya Futbol Şampiyonası'nın tüm maçlarını yayınlayacağını ve hiçbir kanalla yayın paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

 • "Bu çağrımız ümit ederiz ki karşılığını bulur"

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1915 olaylarıyla ilgili mesajına ilişkin, "Tarih siyah ve beyazlardan oluşmaz. Gri bir alanda herkesin, geçmiş acıları paylaşabilme erdemini göstermesi lazım. Bu çağrımız ümit ederiz ki karşılığını bulur" dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js