twitterfacebook

Yaşlılar da Oyun Oynar

yaşlılar da oyun oynar
Çocuklar hayatı öğrenmek, yaşlılar hatırlamak için oyun oynuyor.

Oyun oynamak birçok yetişkine göre zaman geçirmekten başka bir şey değildir. Can sıkıntısına karşı bir araç ya da mızmızlanan çocukları mutlu etmenin bir yoludur. Halbuki oyun bundan daha fazlasıdır. Çocuklar oynarken dünyayı öğrenir, başka insanları, kendilerini, hayatı tanırlar. Her oyun bir öğrenme faaliyetidir.  

Yeni bakış açıları, yetenekler fethetmek, beceriler geliştirmek, problemler çözmek... Çocukların hayatı daha iyi kavrayabilmesi için oyun ve oyuncağa ihtiyacı vardır. Doğru, iyi ve bol bol oyun oynayabilen çocuklar, günlerini televizyon başında geçiren yaşıtlarına göre genellikle daha neşeli, hayatlarından daha memnun, kendine güvenli, üstelik daha yetkin insanlar olurlar.

Oyunun hayatımızın sadece çocukluk yıllarına ait bir öğe olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanda yaşlılıkla birlikte fiziksel ve ruhsal değişimler açığa çıkar. Hastalıklar ve sosyal hayattan uzaklaşma ve yaşlılıkla ortaya çıkan demans (bunama) hastalığı, insanları hayata tutunmak için yeniden oyunlara muhtaç eder. Yaşlı insanlar, "Kavramları tanıma, çorap eşleştirme, hangi nesne ne işe yarar, lego aktivitesi, olayları sıralama, hikâyenin sonunu getirme, hafıza kartları, hayvanlar ve yavrularını bulma, sesleri ayırt etme, yüzümde nelerim var, sağ el-sol el, organlarım ne işe yarar vb." gibi etkinliklerle yaşlılığın getirdiği sorunları yenmeye çalışır.

Optimist Yayınları'nın çocukların gelişimini ve yeteneklerini desteklemek için 355 oyun içeren 'Haydi Oynayalım' kitabıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'Demanslı Yıllara Değer Katan Aktiviteler' eseri insan hayatının başıyla sonu arasında oyunun ilginç bir yer kapladığını ortaya çıkarıyor.

İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nün Kayışdağı tesislerinde 132 demanslı yaşlıya hizmet veriliyor. Bu hizmetler bilim adamlarının destek ve katkılarıyla bilimsel bir çerçevede yapılıyor. Editörlüğünü İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nde görevli Dr. Nurullah Yücel'in yaptığı kitapta zihinsel, psikomotor, sanat, spor, müzik, hobi oyun aktivitelerinin aşamaları ve bunların hastalara ne kazandırdığı anlatılıyor. Kitap, her biri dalında uzman Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, Prof. Dr. Işın Baran Kulaksızoğlu, Prof. Dr. Hasan Dursun, Prof. Dr. Rukiye Pınar, Prof. Dr. Ali Seyyar ve diğer uzmanların katkılarıyla hazırlandı.

Cornelia Nitsch ve Prof. Dr. Gerald Hüther tarafından kaleme alınan 'Haydi Oynayalım' kitabında ise hem oyunun neden önemli olduğu anlatılıyor, hem de 355 oyunun nasıl oynanabileceği belirtiliyor. Hangi gelişme aşamasında, hangi yetenek için hangi oyunun oynanması gerektiği ifade ediliyor.

Bir oyunda anne babanın görevi nedir?

Oyunu başlatmak. (Haydi seninle şu oyunu oynayalım.)

Bir çerçeve oluşturmak. (Bu güzel havada bahçede oynamak istemez misin?)

Oyun tıkandıysa ilerlemesine yardımcı olmak; ama hep arka planda kalmak.

Çocuklar oyun oynamak için tanıdığı insanlar arasında, güvende olduğunu hissetmek ister.

Oyun oynarken kendinizi tamamen çocuğunuza adayın, onun fikirlerine uyun.

Çocuklar oyun oynarken başrolde olmak, oyunu yönlendirmek isterler ve öyle de olması gerekir.

Eğer bildiğiniz çok farklı oyun yoksa öğrenmek için araştırma yapın.

Yaşlılar hangi aktiviteleri yapıyor?

Yaşlılar, kavramları tanıma, çorap eşleştirme, hangi nesne ne işe yarar, meyve ve sebzeler, olayları sıralama, günlük işler, zıt kavramlar, sesleri ayırt etme, düğme dikme, ipe boncuk dizme, kesme, parmak boyama, ip dolama, vida sıkma, kule yapma, bebek giydirme, çerçeve süsleme etkinlikleri yapıyorlar. Ayrıca "Kokla çiçeği kokla, ellerimde on parmak, organlarım ne işe yarar, parmaklarım kaç tane, çal kapıyı çal, yüzümde nelerim var, kurbağa kardeş" gibi oyunlar oynuyorlar. Yine egzersizler, müzik, hobi, çiçek toplama, balık tutma, şehri gezme, dinî günleri kutlama gibi faaliyetler dikkat çekiyor. Yaşlıların bu etkinliklerle mevcut bilgilerini korumaları, algılarının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Zaman

yayın : 4 Temmuz 09:06

oyun yaşlı oyun oynamak

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • Vücut ısısıyla şarj olacaklar!

  Vücut ısısıyla şarj olacaklar!

  Bu teknoloji gerçeğe dönüştüğünde cebinizi şarj etmek için prizlere ihtiyacınız kalmayacak!

 • Geleceğe yön verecek teknolojiler /

  Geleceğe yön verecek teknolojiler

  Teknolojik öngörüler yapan Policy Horizons Canada, geleceğe yön verecek teknolojileri sıraladı. İşte onlardan öne çıkanlar...

 • Sabri Sarıoğlu'na süpriz teklif /

  Sabri Sarıoğlu'na süpriz teklif

  Galatasaray Hakan Balta, Selçuk İnan, Burak Yılmaz ve Muslera'dan sonra sözleşmesi sezon sonu bitecek olan Sabri’yi de unutmadı.

 • Pınar Kür'ün zihniyet sefaleti ve özgürlük /

  Pınar Kür'ün zihniyet sefaleti ve özgürlük

  Yeni Şafak yazarı Atilla Yayla, Pınar Kür'ün başörtülülerle ilgili olarak söylediği sözlere çok sert bir cevap yazdı. İşte o yazı...

 • MEB’den “SBS iptali” için açıklama /

  MEB’den “SBS iptali” için açıklama

  Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada söz konusu kararla ilgili daha önce gerekli işlemlerin yapıldığını ve yeni bir işlem yapmaya gerek olmadığını duyurdu.

 • Çayı yarar suyu zarar /

  Çayı yarar suyu zarar

  Faydası saymakla bitmeyen elma, bağırsaklarda farklı etki gösteriyor. Suyu kabızlık yaparken, çayı rahatlık veriyor.

 • "Suçu hükümetin üstüne yık, tahliye ol"

  17 Aralık operasyonu ile cezaevine giren Reza Zarrab konuştu: "Cezaevindeyken, 'Suçu hükümetin üstüne yık, tahliye kâğıdını göreceksin' garantisini verdiler. " şeklinde konuştu.

 • Şeyh Nazım Kıbrısi'den yeni haber var /

  Şeyh Nazım Kıbrısi'den yeni haber var

  Solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan Nakşibendi tarikatı lideri Şeyh Nazım Kıbrısi'nin düne göre daha iyi olduğu ancak hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi.

 • Yazarlar gündemi nasıl değerlendirdi? /

  Yazarlar gündemi nasıl değerlendirdi?

  Yeni Şafak gazetesinden Akif Emre, Leyla İpekçi, Mehmet, İbahim Tenekeci, Ali Bayramoğlu, Mehmet Şeker; Star'dan Fehmi Koru, Hakan Albayrak, Saadet Oruç; Milliyet'ten Aslı Aydıntaşbaş; Sabah'dan Mehmet Barlas, Engin Ardıç bugün neler yazdı?

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js