twitterfacebook

Yaşlılar da Oyun Oynar

yaşlılar da oyun oynar
Çocuklar hayatı öğrenmek, yaşlılar hatırlamak için oyun oynuyor.

Oyun oynamak birçok yetişkine göre zaman geçirmekten başka bir şey değildir. Can sıkıntısına karşı bir araç ya da mızmızlanan çocukları mutlu etmenin bir yoludur. Halbuki oyun bundan daha fazlasıdır. Çocuklar oynarken dünyayı öğrenir, başka insanları, kendilerini, hayatı tanırlar. Her oyun bir öğrenme faaliyetidir.  

Yeni bakış açıları, yetenekler fethetmek, beceriler geliştirmek, problemler çözmek... Çocukların hayatı daha iyi kavrayabilmesi için oyun ve oyuncağa ihtiyacı vardır. Doğru, iyi ve bol bol oyun oynayabilen çocuklar, günlerini televizyon başında geçiren yaşıtlarına göre genellikle daha neşeli, hayatlarından daha memnun, kendine güvenli, üstelik daha yetkin insanlar olurlar.

Oyunun hayatımızın sadece çocukluk yıllarına ait bir öğe olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnsanda yaşlılıkla birlikte fiziksel ve ruhsal değişimler açığa çıkar. Hastalıklar ve sosyal hayattan uzaklaşma ve yaşlılıkla ortaya çıkan demans (bunama) hastalığı, insanları hayata tutunmak için yeniden oyunlara muhtaç eder. Yaşlı insanlar, "Kavramları tanıma, çorap eşleştirme, hangi nesne ne işe yarar, lego aktivitesi, olayları sıralama, hikâyenin sonunu getirme, hafıza kartları, hayvanlar ve yavrularını bulma, sesleri ayırt etme, yüzümde nelerim var, sağ el-sol el, organlarım ne işe yarar vb." gibi etkinliklerle yaşlılığın getirdiği sorunları yenmeye çalışır.

Optimist Yayınları'nın çocukların gelişimini ve yeteneklerini desteklemek için 355 oyun içeren 'Haydi Oynayalım' kitabıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'Demanslı Yıllara Değer Katan Aktiviteler' eseri insan hayatının başıyla sonu arasında oyunun ilginç bir yer kapladığını ortaya çıkarıyor.

İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nün Kayışdağı tesislerinde 132 demanslı yaşlıya hizmet veriliyor. Bu hizmetler bilim adamlarının destek ve katkılarıyla bilimsel bir çerçevede yapılıyor. Editörlüğünü İstanbul Darülaceze Müdürlüğü'nde görevli Dr. Nurullah Yücel'in yaptığı kitapta zihinsel, psikomotor, sanat, spor, müzik, hobi oyun aktivitelerinin aşamaları ve bunların hastalara ne kazandırdığı anlatılıyor. Kitap, her biri dalında uzman Prof. Dr. Mehmet Akif Karan, Prof. Dr. Işın Baran Kulaksızoğlu, Prof. Dr. Hasan Dursun, Prof. Dr. Rukiye Pınar, Prof. Dr. Ali Seyyar ve diğer uzmanların katkılarıyla hazırlandı.

Cornelia Nitsch ve Prof. Dr. Gerald Hüther tarafından kaleme alınan 'Haydi Oynayalım' kitabında ise hem oyunun neden önemli olduğu anlatılıyor, hem de 355 oyunun nasıl oynanabileceği belirtiliyor. Hangi gelişme aşamasında, hangi yetenek için hangi oyunun oynanması gerektiği ifade ediliyor.

Bir oyunda anne babanın görevi nedir?

Oyunu başlatmak. (Haydi seninle şu oyunu oynayalım.)

Bir çerçeve oluşturmak. (Bu güzel havada bahçede oynamak istemez misin?)

Oyun tıkandıysa ilerlemesine yardımcı olmak; ama hep arka planda kalmak.

Çocuklar oyun oynamak için tanıdığı insanlar arasında, güvende olduğunu hissetmek ister.

Oyun oynarken kendinizi tamamen çocuğunuza adayın, onun fikirlerine uyun.

Çocuklar oyun oynarken başrolde olmak, oyunu yönlendirmek isterler ve öyle de olması gerekir.

Eğer bildiğiniz çok farklı oyun yoksa öğrenmek için araştırma yapın.

Yaşlılar hangi aktiviteleri yapıyor?

Yaşlılar, kavramları tanıma, çorap eşleştirme, hangi nesne ne işe yarar, meyve ve sebzeler, olayları sıralama, günlük işler, zıt kavramlar, sesleri ayırt etme, düğme dikme, ipe boncuk dizme, kesme, parmak boyama, ip dolama, vida sıkma, kule yapma, bebek giydirme, çerçeve süsleme etkinlikleri yapıyorlar. Ayrıca "Kokla çiçeği kokla, ellerimde on parmak, organlarım ne işe yarar, parmaklarım kaç tane, çal kapıyı çal, yüzümde nelerim var, kurbağa kardeş" gibi oyunlar oynuyorlar. Yine egzersizler, müzik, hobi, çiçek toplama, balık tutma, şehri gezme, dinî günleri kutlama gibi faaliyetler dikkat çekiyor. Yaşlıların bu etkinliklerle mevcut bilgilerini korumaları, algılarının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Zaman

yayın : 4 Temmuz 09:06

oyun yaşlı oyun oynamak

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • 15 soruda af paketi

  15 soruda af paketi

  Öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar 20 milyonu ilgilendiren prim, vergi ve idari para cezaları yeniden yapılandırıldı. İşte 15 soruda barış paketi...

 • Emeklilik bekleyenlere müjde! /

  Emeklilik bekleyenlere müjde!

  Hükümet'in üzerinde çalıştığı yeni torba yasaya göre, emeklilik için yaş ve prim günü sorununa takılan 600 bin kişiye müjdeli haber getirilmesi gündemde.

 • Vakıflardan öğrencilere burs desteği /

  Vakıflardan öğrencilere burs desteği

  Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarında maddi imkansızlık yaşamalarını bir nebze de olsa engellemeye çalışan vakıflar, burs imkanı sunuyor. Burs ücretleri 150 TL ve 400 TL arasında değişim gösteriyor.

 • Torba yasadan vergi cezalarıyle ilgili ne çıktı? /

  Torba yasadan vergi cezalarıyle ilgili ne çıktı?

  Vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

 • Gülmeye mi ihtiyacınız var? /

  Gülmeye mi ihtiyacınız var?

  Gülmeye mi ihtiyacınız var? Sosyal medyanın en komik ve ilginç fotoğrafları...

 • Fethullah Gülen'i Zaman Gazetesi yaktı /

  Fethullah Gülen'i Zaman Gazetesi yaktı

  Zaman gazetesinin tirajı üzerinden cemaatin örgüt modeli hakkında ilginç bir matematiksel yapı kuran Dilipak gazetenin tiraj kaybına dikkat çekti.

 • Okula hoş geldin karikatürleri /

  Okula hoş geldin karikatürleri

  2014-2015 eğitim-öğretim yılı bugün başladı. Tüm öğrenci arkadaşlarımıza zihin açıklığı dilerken biraz moral olsun diye onları en güzel okul karikatürleriyle baş başa bırakıyoruz.

 • Sağlık konusunda radikal bilgiler

  Sağlık konusunda radikal bilgiler

  Yazar

 • Davutoğlu:

  Davutoğlu: "Artık muhatabınız benim"

  Başbakan Davutoğlu muhalefet liderlerine seslenerek, “Muhatabınız artık benim, Cumhurbaşkanı değil. O siyaset ve partiler üstü bir konumda” dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js