twitterfacebook

Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Alınır?

sağlıklı ayakkabı nasıl alınır?
Sağlıklı ayakkabı giyme kriterlerine uymak için yılda ortalama 3 çift daha fazla ayakkabı satın alınmak gerekiyor.
Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özcan, Türkiye'de yılda yaklaşım 156 milyon çift ayakkabının satıldığını söyledi.
 
Bu rakamın nüfusa oranlandığında kişi başına düşen yıllık ayakkabı satın alma adedinin 2,1 olduğunu kaydeden Özcan, şöyle konuştu:
 
''Bizde 2,1. Avrupa Birliği ortalaması ise 7-8. İsviçreliler yılda 12, İtalyanlar 15 çift ayakkabı satın alıyor. (Filipinler'in eski diktatörü Ferdinand Marcos'un odalar dolusu ayakkabısı olan, hatta bu nedenle 'ayakkabı satın alma bağımlılığı sendromu'na ismini veren eşi) İmelda Marcos gibi uçlardan bahsetmiyoruz, ortalamadan bahsediyoruz. Her gün aynı ayakkabının giyilmesinin zararları bilimsel olarak ispatlanmış. Kişi her gün değişik ayakkabı giymeli, dolayısıyla bu ülkenin her insanının en az 5 çift ayakkabısı olmalı ve bir ayakkabıyı 5 günde bir giymeli.''
 
Özcan, derinin nefes alan bir varlık olduğunu, dolayısıyla 4-5 gün dinlenmesi, kendine gelmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Ayakkabının temel ihtiyaç olmasının ötesinde bir de özgüvenin bir ifadesi ve statü sembolü olduğunu vurgulayan Özcan, ''Yeni bir çift ayakkabının heyecanlandırmayacağı bir insan, hele bir kadın düşünebilir misiniz? Ayakkabılar bizim sihirli oyuncaklarımız. Sahiden de çok şık bir kıyafetin altında onu tamamlamayan bir ayakkabı olursa, o kişiye şık denebilir mi?'' dedi.
 
''SAĞLIKLI AYAKKABI MUTLAKA DERİDEN OLMALI''
Hasan Özcan, tüketicinin sağlıklı bir ayakkabıyı nasıl ayırt edeceğinin sorulması üzerine, ''Her şeyden önce imal edildiği derinin, kullanılan malzemenin, yapıştırıcının, iğnenin ipliğin kısacası ayakkabıyı yaratan bütün unsurların sağlıklı olması'' karşılığını verdi.
 
Ayakkabının deriden imal edilmesinin önemini vurgulayan Özcan, ''Çünkü deri yapısı itibariyle gözeneklidir, havayı geçirir, yani ayaklar nefes alır. Ama bunun yerine insan sağlığını bozacak sentetik malzeme kullanılırsa, gözenekli olmadığı, hava teması olmadığı için ayaklar havasız kalır. Bilim adamları da bunu ispat etmiştir bunu'' diye konuştu.
 
Özcan, piyasaya kaliteli ayakkabı arzına ilişkin Türkiye'de son yıllarda büyük yol kat edildiğini, yakın zamanda Tüketici Hakem Heyetleri yönetmeliğinde yapılacak değişikliklerle bu konuda daha da iyi noktalara gelineceğini söyledi.
 
"TÜKETİCİLER ŞİKAYET EDEBİLİR"
Önümüzdeki günlerde sektör temsilcileri olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığında bir araya geleceklerini aktaran Özcan, ''Aslında mevcut yönetmelikteki düzenlemede de her ayakkabıda fiyat etiketiyle beraber, ayakkabının menşeinin, yapıldığı malzemeye ilişkin bilgilendirmenin bulunması zorunluluğu var. Tüketiciler buna uyulmadığını gördüğünde mutlaka şikayet etmeli'' dedi.
 
''UYGUNSUZ ÜRETİM YAPANIN PABUCUNU DAMA ATIYORUZ'' 
Özcan, sektörde merdivenaltı, yani kayıtdışı üretimin hem insan sağlığını tehdit ettiğini, hem de sektöre darbe vurduğunu belirterek, ''Yoksa, bizim üyelerimiz uygunsuz üretim yaparsa kendi kurallarımız var, müeyyidelerimiz var. Bir anlamda ahilik geleneğinden kalan 'pabucunu dama atmak' deyimini uyguluyoruz. Tüketicisine gerekli kalitede olmayan, aşırı pahalı mal satan ayakkabıcının pabucunu dama atıyoruz'' diye konuştu.
 
Tüketicinin ayakkabı satın alırken etiketlere çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Özcan, üretim bilgileri bulunmayan ayakkabıların satın alınmamasını ve bunu yapanların şikayet edilmesini istedi.
 
Piyasada ucuz diye alınan ayakkabıların gerçek değerinde ve kalitede satılanlardan çok daha pahalıya geldiğini savunan Özcan, ''Çünkü 3-5 günde parçalanıp gidiyor. Ucuzluğu başlangıçta tüketiciye cazip geliyor, ama sonuçta eskiyen ayakkabıya verilen para, kaliteli ayakkabının sağlayacağı faydadan az oluyor'' dedi.
 
''KALİTELİ ERKEK AYAKKABISI 100, KADIN AYAKKABISI 80 LİRADAN BAŞLAR''
Yurtiçi ve yurtdışı pazarlar için ayakkabı üretimi yapan Aronay Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Onay da tüketicinin sağlıklı ayakkabıyı nasıl anlayacağını, ''Deri olacak. Uzak doğudan gelen ayakkabılardan uzak duracak. Kışlık ayakkabının altı kauçuk, yazlık ayakkabının kösele olmalı'' sözleriyle aktardı.
 
Üretim maliyetleri hesaba katıldığında sağlıklı ve kaliteli bir ayakkabının etiketinin erkek ayakkabısında 100-150 lira civarında, kadın ayakkabısında ise bu fiyatın 20 lira aşağısında olması gerektiğini dile getiren Onay, bu fiyatların altındaki ayakkabıların yeterli kaliteye sahip olmadığını bildirdi.
 
AA

yayın : 7 Ocak 18:26

ayakkabı

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • TEOG nakil başvuruları başladı

  TEOG nakil başvuruları başladı

  TEOG sonuçlarına göre yapılan birinci nakil işlemleri sonucunda boş kalan 13 bin 398 boş kontenjan için ikinci nakil başvuruları bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bu hafta alınacak nakil başvuru sonuçları ise 5 Eylül Cuma günü açıklanacak.

 • Başsavcılık: Operasyonun gerekçesini açıkladı /

  Başsavcılık: Operasyonun gerekçesini açıkladı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu 3. dalga paralel operasyonun gerekçesini açıkladı; darbe ve casusluk...

 • Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı /

  Yargı kurumları dikkatli ve cesur olmalı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yargı kurumları ve mensupları, yargıya sirayet etmeye çalışan, etki altına almaya çalışan siyasi, ideolojik ve zümrevi gruplara karşı dikkatli ve cesur olmalı" dedi.

 • Hoca bize dua ediyor /

  Hoca bize dua ediyor

  Darbecilikle suçlanan polisler hakkındaki dosya için ifade veren gizli tanık Fatih 25 Aralık'ı anlattı: Hocaefendi bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' şeklinde konuşuyorlardı. Amaç hükümeti düşürmekti.

 • Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması /

  Arzumuz Yunanistan'ın da görevini yapması

  Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Arzumuz şudur; özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanistan'ın da bu görevini yapmasıdır" dedi.

 • Hastalıklara iyi gelen meyveler /

  Hastalıklara iyi gelen meyveler

  Hangi meyve hangi hastalığa iyi geliyor. İşte meyvelerin inanılmaz faydaları...

 • Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti /

  Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

  Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

 • Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz /

  Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz

  Türkiyede satılan en ucuz sıfır araçlar hangileri? Türkiye’de satılan en ucuz sıfır arabalar...

 • AK Parti iç barışın teminatıdır /

  AK Parti iç barışın teminatıdır

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk kez AK Parti Grup Toplantısı'nda vekillere hitap etti.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js