Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Alınır?

Sağlıklı ayakkabı giyme kriterlerine uymak için yılda ortalama 3 çift daha fazla ayakkabı satın alınmak gerekiyor.

YAŞAM .
sağlıklı ayakkabı nasıl alınır?
Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özcan, Türkiye'de yılda yaklaşım 156 milyon çift ayakkabının satıldığını söyledi.
 
Bu rakamın nüfusa oranlandığında kişi başına düşen yıllık ayakkabı satın alma adedinin 2,1 olduğunu kaydeden Özcan, şöyle konuştu:
 
''Bizde 2,1. Avrupa Birliği ortalaması ise 7-8. İsviçreliler yılda 12, İtalyanlar 15 çift ayakkabı satın alıyor. (Filipinler'in eski diktatörü Ferdinand Marcos'un odalar dolusu ayakkabısı olan, hatta bu nedenle 'ayakkabı satın alma bağımlılığı sendromu'na ismini veren eşi) İmelda Marcos gibi uçlardan bahsetmiyoruz, ortalamadan bahsediyoruz. Her gün aynı ayakkabının giyilmesinin zararları bilimsel olarak ispatlanmış. Kişi her gün değişik ayakkabı giymeli, dolayısıyla bu ülkenin her insanının en az 5 çift ayakkabısı olmalı ve bir ayakkabıyı 5 günde bir giymeli.''
 
Özcan, derinin nefes alan bir varlık olduğunu, dolayısıyla 4-5 gün dinlenmesi, kendine gelmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Ayakkabının temel ihtiyaç olmasının ötesinde bir de özgüvenin bir ifadesi ve statü sembolü olduğunu vurgulayan Özcan, ''Yeni bir çift ayakkabının heyecanlandırmayacağı bir insan, hele bir kadın düşünebilir misiniz? Ayakkabılar bizim sihirli oyuncaklarımız. Sahiden de çok şık bir kıyafetin altında onu tamamlamayan bir ayakkabı olursa, o kişiye şık denebilir mi?'' dedi.
 
''SAĞLIKLI AYAKKABI MUTLAKA DERİDEN OLMALI''
Hasan Özcan, tüketicinin sağlıklı bir ayakkabıyı nasıl ayırt edeceğinin sorulması üzerine, ''Her şeyden önce imal edildiği derinin, kullanılan malzemenin, yapıştırıcının, iğnenin ipliğin kısacası ayakkabıyı yaratan bütün unsurların sağlıklı olması'' karşılığını verdi.
 
Ayakkabının deriden imal edilmesinin önemini vurgulayan Özcan, ''Çünkü deri yapısı itibariyle gözeneklidir, havayı geçirir, yani ayaklar nefes alır. Ama bunun yerine insan sağlığını bozacak sentetik malzeme kullanılırsa, gözenekli olmadığı, hava teması olmadığı için ayaklar havasız kalır. Bilim adamları da bunu ispat etmiştir bunu'' diye konuştu.
 
Özcan, piyasaya kaliteli ayakkabı arzına ilişkin Türkiye'de son yıllarda büyük yol kat edildiğini, yakın zamanda Tüketici Hakem Heyetleri yönetmeliğinde yapılacak değişikliklerle bu konuda daha da iyi noktalara gelineceğini söyledi.
 
"TÜKETİCİLER ŞİKAYET EDEBİLİR"
Önümüzdeki günlerde sektör temsilcileri olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığında bir araya geleceklerini aktaran Özcan, ''Aslında mevcut yönetmelikteki düzenlemede de her ayakkabıda fiyat etiketiyle beraber, ayakkabının menşeinin, yapıldığı malzemeye ilişkin bilgilendirmenin bulunması zorunluluğu var. Tüketiciler buna uyulmadığını gördüğünde mutlaka şikayet etmeli'' dedi.
 
''UYGUNSUZ ÜRETİM YAPANIN PABUCUNU DAMA ATIYORUZ'' 
Özcan, sektörde merdivenaltı, yani kayıtdışı üretimin hem insan sağlığını tehdit ettiğini, hem de sektöre darbe vurduğunu belirterek, ''Yoksa, bizim üyelerimiz uygunsuz üretim yaparsa kendi kurallarımız var, müeyyidelerimiz var. Bir anlamda ahilik geleneğinden kalan 'pabucunu dama atmak' deyimini uyguluyoruz. Tüketicisine gerekli kalitede olmayan, aşırı pahalı mal satan ayakkabıcının pabucunu dama atıyoruz'' diye konuştu.
 
Tüketicinin ayakkabı satın alırken etiketlere çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Özcan, üretim bilgileri bulunmayan ayakkabıların satın alınmamasını ve bunu yapanların şikayet edilmesini istedi.
 
Piyasada ucuz diye alınan ayakkabıların gerçek değerinde ve kalitede satılanlardan çok daha pahalıya geldiğini savunan Özcan, ''Çünkü 3-5 günde parçalanıp gidiyor. Ucuzluğu başlangıçta tüketiciye cazip geliyor, ama sonuçta eskiyen ayakkabıya verilen para, kaliteli ayakkabının sağlayacağı faydadan az oluyor'' dedi.
 
''KALİTELİ ERKEK AYAKKABISI 100, KADIN AYAKKABISI 80 LİRADAN BAŞLAR''
Yurtiçi ve yurtdışı pazarlar için ayakkabı üretimi yapan Aronay Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Onay da tüketicinin sağlıklı ayakkabıyı nasıl anlayacağını, ''Deri olacak. Uzak doğudan gelen ayakkabılardan uzak duracak. Kışlık ayakkabının altı kauçuk, yazlık ayakkabının kösele olmalı'' sözleriyle aktardı.
 
Üretim maliyetleri hesaba katıldığında sağlıklı ve kaliteli bir ayakkabının etiketinin erkek ayakkabısında 100-150 lira civarında, kadın ayakkabısında ise bu fiyatın 20 lira aşağısında olması gerektiğini dile getiren Onay, bu fiyatların altındaki ayakkabıların yeterli kaliteye sahip olmadığını bildirdi.
 
AA
Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sağlıklı Ayakkabı Nasıl Alınır?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • bülent ekinci Salı, 23:05

    Aydın merkezde Saray konduradan rok model sıyah aronay marka bir ayakabı aldım 170.tl ramazan ayının ortalarında iki gün sonra her iki ayakabının her iki yanları 5 cm uzunluğunda açıldı satıcıya götürdüm olur böyle durumlar rok modellerde böylemiş boya yaılınca üstüne basıldığında görükmezmiş..ben kabul etmem dedim ama satıcı bu bir hata degil dedi degişim olmaz dedi gidin istediğiniz yere şikayet edin dendi.aydın ayakabıcılar odası başkanına götürdüm baktı inceledi ve bu üretim hatası dedi gidin tüketici hakem birliğine şikayet edin dedi ben araya kızımın rahatsızlığı girince ilgilenemedim ama aydında uzun süredir saray kundura mağazası sahibi çok doymuş ihtiyacı kalmamış bir terbiyesiz usulde tüketici olarak mağdur etmiştir ..ve sonradanda aronay marka ayakabı alanlardan çok şikayetler duydum

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.