twitterfacebook

Yörük Çocuğu Olmak Zor!

yörük çocuğu olmak zor!
Bir çadırda, teknolojiden uzak yaşamak nasıl birşeydir sizce? Bakın, yörük çocukları nasıl yaşıyor?

Anadolu'nun bin yıllık efsanesi Yörüklerin son temsilcileri olan Sarıkeçililerin çocukları da anne ve babaları gibi zor şartlar altında yaşamlarını sürdürüyor. Yaz mevsimini Konya ve Karaman yaylalarında geçiren, kışın ise sahil kesimlerine inen Sarıkeçili Yörüklerinin çocukları, eğitimlerine güç şartlar altında devam etmek zorunda kalıyor.

Mersin'in Silifke ilçesi Narlıkuyu beldesi Hasanaliler Mahallesi'ne 1.5 kilometre mesafede yaşayan Sarıkeçili Yörüklerinin çocukları da zorlu yaşam şartlarında, tüm imkansızlıklara rağmen kara çadırda teknolojiden uzak yaşıyorlar.

Sabahın ilk ışıklarıyla Toros Dağları'nın eteklerindeki çadırlarından çıkıp, 1.5 kilometrelik yürüyüşle okul servislerine ulaşan çocuklar, mangal kömüründe ısınıyor, lüks lambası ışığında ders çalışıyorlar.

Narlıkuyu İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Yörük kızı Semra Gök de bu öğrencilerden biri. Küçük Semra, sabahın erken saatinde okula gidip, akşam üzeri ailesiyle yaşadığı kıl çadıra geldiğini ve boş zamanlarında ders çalıştığını kaydetti.

Çadırda elektrik olmadığı için lüks lambası ışığında ders yapmak zorunda kaldığını, okumayı çok sevdiğini belirten Gök, ''En büyük hayalim öğretmen olmak olmak. Ben de artık yaşıtlarım gibi kapısını anahtarla açacağımız bir evimiz olmasını istiyorum'' dedi.

yayın : 1 Ocak 17:02

yörük mersin çocuk çadır yaşam sarıkeçeli yörükleri

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • Victor Hugo Müslüman mıydı?

  Victor Hugo Müslüman mıydı?

  Fransız düşünür ve yazar Victor Hugo'nun Hazreti Muhammed için yazdığı 'Mahomet' şiirinin Türkçe'ye çevrilmesi beraberinde bir çok ihtimali de getirdi.

 • LYS başvuruları bugün başladı /

  LYS başvuruları bugün başladı

  Haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvurular bugün başladı. 30 Nisan olarak açıklanan son başvuru süresi uzatılmayacak.

 • Ebeveyn, ergenlik dönemini iyi yönetmeli /

  Ebeveyn, ergenlik dönemini iyi yönetmeli

  İç hastalıkları uzmanı Dr. Engin Türkmen Akşam'a konuştu. Türkmen, ergenlik dönemiyle ilgili en büyük görevin ebeveynlere düştüğünü söyledi.

 • Facebook o şehrin de adını değiştirdi /

  Facebook o şehrin de adını değiştirdi

  Facebook, Van ve Şanlıurfa'nın ardından Kahramanmaraş'ın da adını değiştirdi.

 • 4 Milyon borçlu için umut doğdu /

  4 Milyon borçlu için umut doğdu

  Sağlık prim borcu bulunanlara af, taşeron işçilerle ilgili düzenleme, yaş bekleyenler sağlık hizmeti ve Bağ-Kur borçlarına af getirilmesiyle ilgili maddelerin Torba Yasa Tasarı'sına girmesi bekleniyor.

 • Son derbide kazanan yok /

  Son derbide kazanan yok

  Süper Lig'in 30. haftası Beşiktaş-Fenerbahçe derbisine sahne oluyor...

 • Milyonlarca kişiye torba yasa müjdesi! /

  Milyonlarca kişiye torba yasa müjdesi!

  Milyonlar torba yasa tasarısı heyecanı yaşıyor. Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelecek tasarı; kamu çalışanlarının, yaşı bekleyenlerin, taşeron işçilerin Bağ-Kur ve GSS borçlularının yüzünü güldürecek.

 • Erdoğan cumhurbaşkanı, Arınç başbakan olacak /

  Erdoğan cumhurbaşkanı, Arınç başbakan olacak

  Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı aday olup da seçilirse, Başbakan kim olacak? Takvim gazetesi yazarı Bülent Erandaç'a göre Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a başbakanlık yolu gözüktü.

 • Dershane dönüşüm takvimi netleşti /

  Dershane dönüşüm takvimi netleşti

  Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerin özel okula dönüşümüyle ilgili yol haritasını belirledi. Yasanın yürürlüğe girdiği 14 Mart 2014 tarihinde, en az 3 yıldır dershane sahibi olan kişiler, kurumlarını özel okula dönüştürebilecek.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js