Yörük Çocuğu Olmak Zor!

Bir çadırda, teknolojiden uzak yaşamak nasıl birşeydir sizce? Bakın, yörük çocukları nasıl yaşıyor?

YAŞAM .
yörük çocuğu olmak zor!

Anadolu'nun bin yıllık efsanesi Yörüklerin son temsilcileri olan Sarıkeçililerin çocukları da anne ve babaları gibi zor şartlar altında yaşamlarını sürdürüyor. Yaz mevsimini Konya ve Karaman yaylalarında geçiren, kışın ise sahil kesimlerine inen Sarıkeçili Yörüklerinin çocukları, eğitimlerine güç şartlar altında devam etmek zorunda kalıyor.

Mersin'in Silifke ilçesi Narlıkuyu beldesi Hasanaliler Mahallesi'ne 1.5 kilometre mesafede yaşayan Sarıkeçili Yörüklerinin çocukları da zorlu yaşam şartlarında, tüm imkansızlıklara rağmen kara çadırda teknolojiden uzak yaşıyorlar.

Sabahın ilk ışıklarıyla Toros Dağları'nın eteklerindeki çadırlarından çıkıp, 1.5 kilometrelik yürüyüşle okul servislerine ulaşan çocuklar, mangal kömüründe ısınıyor, lüks lambası ışığında ders çalışıyorlar.

Narlıkuyu İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Yörük kızı Semra Gök de bu öğrencilerden biri. Küçük Semra, sabahın erken saatinde okula gidip, akşam üzeri ailesiyle yaşadığı kıl çadıra geldiğini ve boş zamanlarında ders çalıştığını kaydetti.

Çadırda elektrik olmadığı için lüks lambası ışığında ders yapmak zorunda kaldığını, okumayı çok sevdiğini belirten Gök, ''En büyük hayalim öğretmen olmak olmak. Ben de artık yaşıtlarım gibi kapısını anahtarla açacağımız bir evimiz olmasını istiyorum'' dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yörük Çocuğu Olmak Zor!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.