twitterfacebook

1 TL'ye Soy Kütüğü!

1 tl'ye soy kütüğü!
Yusuf Halaçoğlu, yeni çıkan kitabında Anadolu'da yaşayan insanların soy kütüklerini tespit ettiğini söylüyor.

Soy-sop araştırmaları ve nereden gelip nereye yerleştiğimiz tartışmaları son yıllarda merak edilen konuların başında yer alıyor.

Bu halkaya şimdilerde Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu katıldı.

"Kürtlerin yüzde 30'u aslında Türk kökenli" diyerek dikkatleri üzerine çeken Halaçoğlu şimdi bu tezini doğrulayacak 6 ciltlik "Anadolu'da Aşiretler, Cemaatler, Oymaklar" adını verdiği bir kitap çıkardı. Yetmedi, kitabı sanal aleme taşıyarak dileyen herkesin etnik kökenini araştırabileceği bir internet sitesi kurdu; www.anadoluasiretleri.com. 6 kalın ciltten oluşan bu iri kitaplara ulaşmak herkes için mümkün olmayacağı ve daha kolay bir arama imkanı sağladığı için internet sitesi epey bir rağbet görüyor. Yani ilgi beklenenin üzerinde. Halaçoğlu bir televizyon programına çıktığını ve program boyunca 900 kişinin soy araştırması için internet sitesini ziyaret ettiğini anlatıyor. Rakam her geçen gün artıyor. Üstelik aramaların yüzde 20'si yurtdışından yapılıyor. Yani gurbetçileri bu iş fena sarmış durumda.

Peki internetten nasıl arama yapabiliyorsunuz? İlk başta siteye girip soy, lakap, aşiret veya köy isimlerini girerek ücretsiz olarak sorgulayabiliyorsunuz. Ama isim veya soy isimle arama yapmak mümkün olmuyor. Bunun için "nasıl arama yapacaksınız" bölümünü iyi okumalısınız. Çünkü mesela Ankara'da Zülfazıl denilen yerin ismi şu an Solfasol, yani yer isimlerinin önceki adlarını bilmek de önemli. İlk sorgulamanın ardından detaylı inceleme istiyorsanız işte burada kredi kartınız devreye giriyor ve 1 TL karşılığında aramanızı devam ettirebiliyorsunuz. Bu arada kredi kartı olmayan ya da kullanmaktan kaçınanlar yakın zamanda cep telefonu şifresi ile arama yapabilecek.

Araştırma boyunca 1453-1650 yılları arasındaki yaklaşık 245 Osmanlı tahrir defterini inceleyen Prof. Dr. Halaçoğlu Anadolu'da 42 bin aşiret tespit etmiş. Bunların 37 bin 706'sı Türkmen, 166'sı Moğol, 90'ı Arap ve 2 bin 287'si de Kürt aşireti. 20 sene gibi uzun bir süreyi alan araştırmada Halaçoğlu'na üniversitedeki asistanları ve arkadaşları yardımda bulunmuş. Ama işin internet safhasında bütün işleri kendisi üstlenmiş.

Araştırmada başrolü Osmanlı İmparatorluğu'nun mali kayıtlarını içeren tahrir defterleri oluşturuyor. Bunlar kimlerden ne kadar vergi alınacağını ya da alınmayacağını ihtiva ediyor. Halaçoğlu defterlerin çoğuna Ankara'daki Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinden, Eski Beyazıt Belediye Kütüphanesi'nden ve Taksim'deki Atatürk Kütüphanesi'nden ulaşmış. Eserlerin tomografik araştırma yapanlara, sosyologlara, sosyal antropologlara ve etnograflara çok iyi bir veri tabanı oluşturacağını düşünen Halaçoğlu, göçebe halkın yaylak ve kışlaklarıyla (köy ve ilçe) beraber işlendiğinin ve bilimsel bir hale getirildiğinin altını çiziyor. Bazı yaylak ve kışlakların isimleri değiştiği için bulmak zor, yani siteye her girenin soyağacı karşısına çıkamayabiliyor, hatırlatalım.

Güneydoğu'da Türkler Kürtlerden beş kat daha fazla

Araştırmanın en ilgi çekici yanı bizim yıllardır doğru bildiğimiz bilgilerin yanlış çıkması. Mesela Güneydoğu'da tamamen Kürtlerin yaşadığı sanılır, ancak Halaçoğlu bunun bir fiyasko olduğunu düşünüyor. Çünkü araştırmada bu bölgede yaşayan Türk sayısının Kürtlere oranla beş kat daha fazla olduğu ortaya çıkmış. Ama Türkmen aşiretinin zamanla değişime uğrayarak Kürtleştikleri görülmüş.

Prof. Dr. Halaçoğlu'nun Anadolu aşiretlerinden sonraki hedefi Rumeli Yörükleri. Şimdilerde Rumeli ve Kafkaslar'dan gelen göçmenlerin defterlerini inceliyor. Artık bürokratik işlerden uzak olduğu ve araştırmayı hemen bilgisayara dökebileceği için de bu çalışmasını kısa sürede bitirebilecek.

yayın : 28 Kasım 23:45

yusuf halaçoğlu soy kütüğü 'anadolu'da aşiretler cemaatler oymaklar'

Yorumlarınız
Adınız

ya şimdi araştırırız kötü bir şey çıkar altmışbeş yaşından sonra rahatsız oıluruz en iyisi boşver türküz işte hepsi bu bu memlewketin ekmeğini yiyoruz ...

Cuma, 19 Eylül

Sağın soyadı nereden geliyor ?

Çarşamba, 10 Eylül

siteye üye oldum çalışmıyor

Pazar, 6 Temmuz

hocam soy ismim demirbaş kilis te yasıyorum soyum nereye baglı acaba

Çarşamba, 2 Temmuz

soyağacımı öğrenmek istiyorum

Cumartesi, 21 Haziran

bunu yapabileceginizi düşünmüyorum neden derseniz devlet kayıtlarında bile kendi seceremle ilgili en fazla 1925 e kadar gidebiliyorum bunun olabilme ihtimali yok diye düşünüyorum,,,,bybudha@hotmail.com...belki cevap göndermek istersiniz..ii günler

Pazar, 18 Mayıs

hocam soy adım kapo nerden gelmeyiz aslımız ney doğdum dogolı erzurumdayız bide kapo nun anlamını cok merak edıyorum lutfen

Pazartesi, 21 Nisan

Ben bitlisliyim soy seceremize ulasmak istiyoruz yardimci olurmusunuz teşekkür ederim sağlıcakla

Salı, 15 Nisan

benim dedemin babası yugoslavya dan gelmiş,ama rahmetli babamlardan duyduğum kadarı ile osmanlı zamanında konyadan oraya gitmişiz,orada ki lakabımız kalfiç.bir ara internette bursadan birinin daha aynı lakaba mensup olduğunu okumuştum ama ulaşamadım..biz adaoazarı akıncılar mahallesine kayıt olmuşuz,türkiye de akrabalarım çok az,babanne tarafımda çerkez soyatları köşlük.birara adapazarında nüfus müdürlüğü bana ailenizde çok yabancı var dedi,bende evrak istadim ama veremem dedi,nasıl elde edebilirim.

Çarşamba, 2 Nisan

atma aşireti malatyanın arguvan ilçesini n dag köyünde yer alr şimdiki adı şotik veya çobanderedir .bende oralıyım ordan biliyrm

Cumartesi, 29 Mart

Fetullah GÜLEN'İN KÖKENİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.

Pazartesi, 24 Mart

Atma asireti nereye bagli Han soyadim

Cumartesi, 15 Şubat

neden kredi kullanamıyorum

Salı, 24 Aralık

...Değerli web sayfa/sayt sahibi, Sayın Okuyucular,
İnsan hayatının varlığı, sağlığı ve geleceği bilinç dışı geçmişine bağlıdır. Bu cümleden sonra istediğimiz kadar yorum veya değerlendirme yapalım - sonuç tek bir noktada odaklanacaktır.
Yukarıdaki yazıyı okumadan konuyla ilgili yazı düzenlemesi yapıyorum. Nedeni tabi ki bilinç seviyeme bağlı. Şu an kendimi öz eleştirerek: Bu bilince keşke çocukluk yıllarımda sahip olabilseydim...
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra tekrar fikir beyan edeceğim. Saygılar, Anonim. 20.12.2013.

Cuma, 20 Aralık

demiri ne kadar döverseniz dövün yine demirdir.

altın olmaz

Perşembe, 5 Aralık

aksaray ili merkez ilçe eski adı acem yeni adı parabaşlı mahallesindenim soyunuz nereye dayanır

Cumartesi, 30 Kasım

şanlıurfada dogdum soy agacımı rica ediyorum

Pazartesi, 25 Kasım

bulamadım

Perşembe, 7 Kasım

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Salı, 22 Ekim

soyadım perdi soy ağacımı nasıl öğrenbilirim

Cuma, 18 Ekim

aqkçadağlı soyadı hangi türk boyuna dayanıyor

Cumartesi, 12 Ekim

biz tunceli cebe köyündeniz oranın yerlileriyiz öztürklerdeniz soyumuz anadoluya gelen ilk türklere dayanıyor
soyadım aydın

Çarşamba, 24 Temmuz

Uysal soyadı, Hangi Türk Boyuna Dayanıyor?

Salı, 23 Temmuz

Soyadım: Uysal
Bulgaristan Şumen göçmeniyiz. Hocam soyum Hangi Tür Boyuna aitttir.

Salı, 23 Temmuz

hocam bizde ailecek bulmayı düşünüyoruz çünkü kaymakamlıktan alırken bile azıcık insan çıkıyor acaba ne kadar sürer öğrenmemiz? ona göre başlatacağız

Pazar, 14 Temmuz

soyadım kurşun malatya ve maraş çevresi nereye dayaınıyor

Cumartesi, 6 Temmuz

hocam ben softaoğlu soy ağacını öğrenmek istiyorum teşekkür ederim

Çarşamba, 15 Mayıs

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Salı, 14 Mayıs

ayvaz soy ismi nerden geliyor?

Perşembe, 9 Mayıs

karabal soy adı nereden geliyor

Perşembe, 18 Nisan


ÇOK OKUNANLAR
ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js