Hortum Nedir? Nasıl Oluşur?

Son günlerde Türkiye'de görülen hortumlar tehlikeli olmaya başladı. Peki hortum nedir? Nasıl oluşur?

YAŞAM .
hortum nedir? nasıl oluşur?

Elazığ’da hortum işçilerin yemek yediği plastik konteyneri uçurdu, 6 işçi öldü. Yaşanan bu facia hortum gerçeğini gündeme getirdi. Türkiye'de hortum ne kadar tehlikeli, hortum nedir, nasıl oluşur?

Hortum şiddetle dönen bir hava kolonudur. Uzaktan görüldüğünde dondurma külahına benzer. Sıklıkla Kuzey Amerika'nın iç, doğu ve kuzey doğusunda görünmekle birlikte Avustralya, Japonya, Orta Asya, İngiltere, İtalya da görülür. Küçük boyutlu olanları Türkiye' de de görülmektedir.  

Hortumun (Tornado) oluşması için 3 etken vardır;

 1.Yer seviyesinden atmosferin orta seviyelerine kadar nemli hava

 2.Karasız hava: yer seviyesinden itibaren sürekli yükselen sıcak hava

3.Kaldırma Gücü: havanın yükselmesi için bir kaldırma gücüne ihtiyaç vardır. Bu güç genellikle zeminin yakınındaki havanın ısınmasıyla oluşur. Hava ısındığı zaman daha hafif olur ve yükselmeye başlar. Yükselen sıcak hava üzerindeki soğuk havayı yukarı doğru itmeye başlar bu durumda şimşekli fırtınayı tetikler.
Bütün şartlar oluştuktan sonra nemli ve sıcak hava atmosferin üst seviyelerine doğru yükselmeye başlar, yükselen hava soğur ve çok büyük ve yüksek bulutlar içinde yoğunlaşır, bu ise şimşekli fırtınanın oluşumunu sağlar. Şimşekli fırtına içindeki şiddetli yukarı doğru akımlara updraft denir. Hortumlarda, şimşekli fırtına içindeki updraftlar içinde oluşur.

En güçlü tornadolar genellikle şimşekli fırtınaların oluşturduğu havanın aşağıya doğru çöktüğü down draftlar ve kuvvetli yağmur veya doluların oluştuğu bölüm de değil'de, updraftların yanında oluşur. Bu nedenle ani kuvvetli yağmur sağanakları ve dolu yağışı bazen tornadoların habercisi olabilir.

Hortum

Hortum, kümülus bulutları ile bağlantılı olarak silindir şekilinde dönerek gezen bir rüzgâr türüdür. Bu "hortum" bulutlardan yere kadar uzanır ve büyük yıkıcı güce sahip olan bir doğa felaketidir. Hortumlar hakkında bir bilimsel teori ilk olarak 1917 yılında Alfred Wegener tarafından üretilmiştir ve bu teori günümüzde de doğru olarak kabul edilmektedir. 

Bir denizin ya da gölün üzerinde meydana gelen bir hortum, yerden emdiği sular ile bir "Su hortumu" oluşturur.

Bir hortum için elverişli olan hava koşulları

Bir hortumun oluşabilmesi için atmosferin yüksek bölümlerine kadar çıkabilecek konveksiyon olması gerekir: Atmosferin katlarını zayıflatan, dik olarak göğe çıkan ve yükseldikçe soğuyan hava; atmosferin 1 - 2 kilometre yükseklerine kadar nemli hava bulunması ve bu nemli konveksiyonu başlatacak, güneş ışıklarının yere çarpmasıyla oluşan bir sıcak hava termiği.

Bu tür fırtınaların oluşması için katkıda bulunan diğer bir etken, havada ve bulutlardaki su buharında bulunan ısıdır. Ancak kondensasyon ile etkili hale gelen bu ısı katkısı hali hazırda var olan ısı ile birlikte bir nemli konveksiyon'u mümkün kılar. Nemli konveksiyon olmadan diğer koşullar, kücük-tromb denilen zararsız hortumlar oluşturabilirler ama eğer bu küçük-tromb'lar nemli konveksiyon termiği ile temasa geçerse bunlar da gerçek bir hortum oluşturabilir. Dünyanın kuzey yarımküresinde oluşan hortumlar, saatin tersi yönde, güney kümede oluşan hortumlar saat yönünde döner.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hortum Nedir? Nasıl Oluşur?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • deniz Cuma, 09:05

  Merhaba bence cok guzel anlattiniz
 • ali Pazar, 20:46

  Çok güzel
 • Ali Salı, 22:18

  Bütün sitelere girdim her yerde aynı yazı,
 • sude Pazar, 22:34

  süper bir performans ödevi oldu.
 • semih Cumartesi, 14:01

  hortum çok korkunçtur
 • mehmet ataş Salı, 20:42

  çok güzel çok teşekürler işimize çok yarıyo:)
 • cansu Salı, 20:22

  çok güzel bir sunum çok teşekkürler
 • şeker Salı, 20:06

  çok teşekkürler
 • emrecan Salı, 00:00

  hortum ilgili her türlü bilgi buradaaaaa........
 • şimal Salı, 00:00

  çok kısa ve öz bilgiler teşekkürler
 • gökçe Perşembe, 00:00

  fırtınayla ilgili birşeybulamadım
 • Sude Pazartesi, 00:00

  bence görsel osaydı
 • beyza Pazartesi, 00:00

  tesekkurler ödevimi tamamladım
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 2 Aralık

 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 2 Aralık

 • özlem Cuma, 00:00

  daha fazla bilgi olsaydı keşke

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.