twitterfacebook

Dünyanın En İlginç Sporları

dünyanın en ilginç sporları
Futbol, basketbol ya da voleybol... Bunlar hepimizin bildiği spor dalları. Ancak dünyadaki spor çeşitleri bunlarla sınırlı değil. Öyle sporlar var ki, adeta insanın aklını zorluyorlar. Bunları okudukça çok şaşıracaksınız...

Klasik sporlardan vazgeçip outdoor aktivitelere rağbet gün geçtikçe artıyor. İşte adrenalin seviyenizi tavan yaptıracak ve hayatınız boyunca 1 kez yapabileceğiniz 18 spor!

 

1)Cable Wakeboard

Elinizde ip, ayağınız ya da kaba yerlerinizin üzerinde bir boardla bekliyorsunuz. Makara dönüyor, ip geriliyor. Sonra hoppa. Makara sistemine dayalı bir parkurda kiteboard ve snowboard'un bir sentezi.


buzkaşi2)Buzkaşi

Polo'nun Orta Asya versiyonu. Amaç başı kesik bir oğlağı at üzerinde taşıyarak, belli bir mesafeyi aşmak. Bu esnada atlıların birbirine kamçı ile vurması serbest!


3)Bataklık Dalışı

"Bog snorkelling" olarak bilinen bataklıkta yüzmede kurallar basit: herhangi bir bataklıkta, düz bir parkurda, gözlük ve şnorkel takan yüzücüler yarışıyorlar. Ancak klasik yüzme metotları yasak, sadece yunus gibi ayaklar kullanıp kıvrılarak yüzülmesine izin var.


4)Eş Taşıma

1992'den beri Finlandiya'da resmi olarak düzenlenen müsabakaları olan sporda en önemli ekipman kadın! Erkekler sırtlarına aldıkları eşleriyle engellerle dolu olan 245 metrelik parkuru koşarak yarışıyorlar.


5)Satranç Boksu

Beyin gücü ve bilek gücünü birleştiren bu ilginç spor 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olarak 11 raunttan oluşuyor.


zorbing6)Zorbing

10 yılık bir geçmişi olan bu sporda plastik bir topun içine girip bağlantılarla sabitlendikten sonra yamaçtan aşağı yuvarlanıyorsunuz. Tehlikeli görünse de sıfır risk taşıyan bu sporu yapanlar çok zevkli olduğunu söylüyor.


7)Curling

1500'lü yıllardan bu yana oynanan Curling bir takım oyunu. 4 kişilik takımlar 46 m uzunluğundaki buz pistinde bulunan sarı ve kırmızı taşları merkezdeki daireye taşımaya çalışıyor. 10 setlik müsabaka sonunda en çok taş taşımış olan takım oyunu kazanıyor.


8)Yamakasi

Luc Besson'un aynı adlı filminden ilham alan bu sporda hiç bir ekipman kullanmadan oradan oraya sıçranıp atlanıyor, damdan dama geçiliyor. Her film hayata geçirilecekse yandık!


9)Peynir yuvarlama

Evet gerçekten böyle bir spor var! İngiltere'nin Brockworth kentinde her yıl geleneksel olarak yüzlerce katılımcıyla yapılıyor. Yarışmacılar bir yamaçtan aşağıya deli gibi koşarak, yuvarlanan yerel bir peynir cinsini yakalamaya çalışıyorlar.


10)İncik Vurma

Shin Kicking olarak bilinen bu oyun Finlandiya'da bir şaka olarak başlamış olmasına rağmen ABD'de bir spora dönüşmüş durumda. Katılımcılar incik kemiklerine bir koruma sararak bunu talaş ve samanla dolduruyor sonrada birbirlerini hırpalamaya girişiyorlar.

yastık savaşı11)Yastık Savaşı

Yastık savaşının bir spor olarak anılmaya başladığını biliyor muydunuz? Pijamayla yapılan bu aktiviteye katılanlar, koruyucu giysiler, dizlik ve dirseklik giymek zorundalar. Yarışmaların galibi ise oyundaki dayanıklılık ve tekniğe göre belirleniyor.


12)Çim Biçme

Go-kart’a benzeyen bir motor sporu olan çim biçme, özel parkurlarda icra ediliyor. Büyük ve tekerlekli bir çim kesme makinesi olan herkes organizasyonlara katılabiliyor, güvenlik için makinelerin bıçakları çıkarılıyor.


13)Cep Telefonu Atma

Bu aktivite dünyanın pek çok yerinde turnuvaya dönüştü hatta bu yıl 7.si düzenlendi. Adından da anlayacağınız gibi yarışmacılar cep telefonlarını fırlatıyor, en uzağa atan kazanıyor.


14)Ütü Yapma

Bir kılıbığın ilham verdiği söylenen sporda şarjlı ütünüzü alıp dağ, tepe gibi açık bir alana çıkıyorsunuz ve ütü masasını kullanmak şartıyla 3 gömleği jilet gibi ütülüyorsunuz. Amaç eğlenirken spor yapmak, spor yaparken saçmalamak...


unicycle15)Unicycle

Bir sirk maymununa benzediğiniz bu aktivitede tek tekerlekli bisiklet üzerinde hokey oynamak, yoga yapmak, yarışmak gibi istediğiniz aktiviteyi gerçekleştirebiliyorsunuz


16)Ninjitsu

Geçmişi çok eskiye dayanan bu dövüş sanatı her ne kadar temel felsefesinde barışı ve saflığı barındırsa da sonuç itibariyle düşmanı parça pinçik etmeyi gerektiriyor.


17)Bossaball

Plaj voleyboluna bir alternatif olarak çıkan bu oyunun prensibi büyük bir trombolin (şişme tramplen) üzerinde voleybol, futbol ve Latin danslarının karışımından oluşan hareketlerle müsabakayı kazanmak.


18)Ayak Voleybolu

"Sepak Takraw" olarak bilinen bu sporda üçer kişilik 2 takım, voleybolun aynısı olan sporu ellerini hiç kullanmadan ayaklarıyla yapmaya çalışıyorlar. Bu file sporu büyük güç, konsantrasyon ve yetenek gerektiriyor.

yayın : 1 Eylül 15:15

spor ilginç sporlar buzkaşi cable wakeboard

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • CHP'nin ilk cumhurbaşkanı adayı belli oldu!

  CHP'nin ilk cumhurbaşkanı adayı belli oldu!

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan parti grup toplantısı sona erdi. CHP'nin ilk gönüllü Köşk adayı Kamer Genç oldu.

 • Victor Hugo Müslüman mıydı? /

  Victor Hugo Müslüman mıydı?

  Fransız düşünür ve yazar Victor Hugo'nun Hazreti Muhammed için yazdığı 'Mahomet' şiirinin Türkçe'ye çevrilmesi beraberinde bir çok ihtimali de getirdi.

 • Olimpiyat'ta sezonun son derbisi /

  Olimpiyat'ta sezonun son derbisi

  Süper Lig'de sezonunun son derbisinde Beşiktaş Fenerbahçe ile bugün karşı karşıya gelecek. Atatürk Olimpiyat Stadı'nda saat 19.00'da başlayacak derbiyi hakem Halis Özkahya yönetecek.

 • Esed'in çirkin oyunu ortaya çıktı /

  Esed'in çirkin oyunu ortaya çıktı

  Suriye'de binlercce masum insanı katleden Beşşar Esed'in muhaliflere karşı büyük yalanı deşifre oldu.

 • Facebook o şehrin de adını değiştirdi /

  Facebook o şehrin de adını değiştirdi

  Facebook, Van ve Şanlıurfa'nın ardından Kahramanmaraş'ın da adını değiştirdi.

 • Soykırım iddialarına Van'dan cevap /

  Soykırım iddialarına Van'dan cevap

  Türk Tarih Kurumu, bir dönem Ermenilerin de yoğun olarak yaşadığı Van’dan soykırım iddialarına sempozyumla yanıt verecek. Akademisyenler, Ermeni meselesine farklı bakış açıları ortaya koyacak.

 • 4 Milyon borçlu için umut doğdu /

  4 Milyon borçlu için umut doğdu

  Sağlık prim borcu bulunanlara af, taşeron işçilerle ilgili düzenleme, yaş bekleyenler sağlık hizmeti ve Bağ-Kur borçlarına af getirilmesiyle ilgili maddelerin Torba Yasa Tasarı'sına girmesi bekleniyor.

 • Mescid-i Aksa'da İsrail dehşeti /

  Mescid-i Aksa'da İsrail dehşeti

  Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere saldıran İsrail polisi 7 kişiyi yaraladı, 24 kişiyi de gözaltına aldı.

 • Son derbide kazanan yok /

  Son derbide kazanan yok

  Süper Lig'in 30. haftası Beşiktaş-Fenerbahçe derbisine sahne oluyor...

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js