Dünyanın En İlginç Sporları

Futbol, basketbol ya da voleybol... Bunlar hepimizin bildiği spor dalları. Ancak dünyadaki spor çeşitleri bunlarla sınırlı değil. Öyle sporlar var ki, adeta insanın aklını zorluyorlar. Bunları okudukça çok şaşıracaksınız...

SPOR .
dünyanın en ilginç sporları

Klasik sporlardan vazgeçip outdoor aktivitelere rağbet gün geçtikçe artıyor. İşte adrenalin seviyenizi tavan yaptıracak ve hayatınız boyunca 1 kez yapabileceğiniz 18 spor!

 

1)Cable Wakeboard

Elinizde ip, ayağınız ya da kaba yerlerinizin üzerinde bir boardla bekliyorsunuz. Makara dönüyor, ip geriliyor. Sonra hoppa. Makara sistemine dayalı bir parkurda kiteboard ve snowboard'un bir sentezi.


buzkaşi2)Buzkaşi

Polo'nun Orta Asya versiyonu. Amaç başı kesik bir oğlağı at üzerinde taşıyarak, belli bir mesafeyi aşmak. Bu esnada atlıların birbirine kamçı ile vurması serbest!


3)Bataklık Dalışı

"Bog snorkelling" olarak bilinen bataklıkta yüzmede kurallar basit: herhangi bir bataklıkta, düz bir parkurda, gözlük ve şnorkel takan yüzücüler yarışıyorlar. Ancak klasik yüzme metotları yasak, sadece yunus gibi ayaklar kullanıp kıvrılarak yüzülmesine izin var.


4)Eş Taşıma

1992'den beri Finlandiya'da resmi olarak düzenlenen müsabakaları olan sporda en önemli ekipman kadın! Erkekler sırtlarına aldıkları eşleriyle engellerle dolu olan 245 metrelik parkuru koşarak yarışıyorlar.


5)Satranç Boksu

Beyin gücü ve bilek gücünü birleştiren bu ilginç spor 6 raunt satranç ve 5 raunt boks olarak 11 raunttan oluşuyor.


zorbing6)Zorbing

10 yılık bir geçmişi olan bu sporda plastik bir topun içine girip bağlantılarla sabitlendikten sonra yamaçtan aşağı yuvarlanıyorsunuz. Tehlikeli görünse de sıfır risk taşıyan bu sporu yapanlar çok zevkli olduğunu söylüyor.


7)Curling

1500'lü yıllardan bu yana oynanan Curling bir takım oyunu. 4 kişilik takımlar 46 m uzunluğundaki buz pistinde bulunan sarı ve kırmızı taşları merkezdeki daireye taşımaya çalışıyor. 10 setlik müsabaka sonunda en çok taş taşımış olan takım oyunu kazanıyor.


8)Yamakasi

Luc Besson'un aynı adlı filminden ilham alan bu sporda hiç bir ekipman kullanmadan oradan oraya sıçranıp atlanıyor, damdan dama geçiliyor. Her film hayata geçirilecekse yandık!


9)Peynir yuvarlama

Evet gerçekten böyle bir spor var! İngiltere'nin Brockworth kentinde her yıl geleneksel olarak yüzlerce katılımcıyla yapılıyor. Yarışmacılar bir yamaçtan aşağıya deli gibi koşarak, yuvarlanan yerel bir peynir cinsini yakalamaya çalışıyorlar.


10)İncik Vurma

Shin Kicking olarak bilinen bu oyun Finlandiya'da bir şaka olarak başlamış olmasına rağmen ABD'de bir spora dönüşmüş durumda. Katılımcılar incik kemiklerine bir koruma sararak bunu talaş ve samanla dolduruyor sonrada birbirlerini hırpalamaya girişiyorlar.

yastık savaşı11)Yastık Savaşı

Yastık savaşının bir spor olarak anılmaya başladığını biliyor muydunuz? Pijamayla yapılan bu aktiviteye katılanlar, koruyucu giysiler, dizlik ve dirseklik giymek zorundalar. Yarışmaların galibi ise oyundaki dayanıklılık ve tekniğe göre belirleniyor.


12)Çim Biçme

Go-kart’a benzeyen bir motor sporu olan çim biçme, özel parkurlarda icra ediliyor. Büyük ve tekerlekli bir çim kesme makinesi olan herkes organizasyonlara katılabiliyor, güvenlik için makinelerin bıçakları çıkarılıyor.


13)Cep Telefonu Atma

Bu aktivite dünyanın pek çok yerinde turnuvaya dönüştü hatta bu yıl 7.si düzenlendi. Adından da anlayacağınız gibi yarışmacılar cep telefonlarını fırlatıyor, en uzağa atan kazanıyor.


14)Ütü Yapma

Bir kılıbığın ilham verdiği söylenen sporda şarjlı ütünüzü alıp dağ, tepe gibi açık bir alana çıkıyorsunuz ve ütü masasını kullanmak şartıyla 3 gömleği jilet gibi ütülüyorsunuz. Amaç eğlenirken spor yapmak, spor yaparken saçmalamak...


unicycle15)Unicycle

Bir sirk maymununa benzediğiniz bu aktivitede tek tekerlekli bisiklet üzerinde hokey oynamak, yoga yapmak, yarışmak gibi istediğiniz aktiviteyi gerçekleştirebiliyorsunuz


16)Ninjitsu

Geçmişi çok eskiye dayanan bu dövüş sanatı her ne kadar temel felsefesinde barışı ve saflığı barındırsa da sonuç itibariyle düşmanı parça pinçik etmeyi gerektiriyor.


17)Bossaball

Plaj voleyboluna bir alternatif olarak çıkan bu oyunun prensibi büyük bir trombolin (şişme tramplen) üzerinde voleybol, futbol ve Latin danslarının karışımından oluşan hareketlerle müsabakayı kazanmak.


18)Ayak Voleybolu

"Sepak Takraw" olarak bilinen bu sporda üçer kişilik 2 takım, voleybolun aynısı olan sporu ellerini hiç kullanmadan ayaklarıyla yapmaya çalışıyorlar. Bu file sporu büyük güç, konsantrasyon ve yetenek gerektiriyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dünyanın En İlginç Sporları
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • ILGIN Salı, 18:28

  EN GÜZELİ AYAK VOLEYBOLU VOLEYBOL HAYRANLARI İÇİN İŞTE BENİM İÇİN
 • Elif nur Pazartesi, 19:11

  Ben en çok bossaballı beğendim ama satranç boksunada güzel değil diyemem
 • deep Pazar, 14:23

  saçma ve ilginçmiş bu sporlar benim en beğendiğim zorbing :D
 • alper Cumartesi, 15:21

  cok gzl

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.