twitterfacebook

Olimpiyatların Tarihçesi

Dünyanın en büyük spor olaylarından biri olan olimpiyatlar tarihin eski devirlerine dayanıyor. İşte olimpiyatların çarpıcı tarihi;

Dünyanın en önemli spor olayı olarak kabul edilen Olimpiyat Oyunları, 4 yılda bir tüm dünyanın gözünü spor olgusuna çevirmesi, barış ve kardeşlik duygularını aşılaması, ülke tanıtımına ve gelirlerine yaptığı katkılarla ülkeler için düzenlenmesi oldukça cazip bir organizasyon olarak varlığını sürdürüyor.

Birçok ilginç olayın gerçekleştiği Olimpiyat Oyunları'nın tarihi, eski Yunan uygarlığına dek dayanıyor. Olimpiyat Oyunları'nın kurucusu, efsanelere göre Herakles'tir. Ama oyunlar, tarihte ilk kez yapıldığı İ.Ö.776 yılından itibaren anılmaya başlandı.

Bu dönemde oyunlar, 5 yılda bir yapılır ve tapınağı elinde bulunduran Yunan site devleti tarafından düzenlenirdi. İ.Ö.776 yılında yapılan ve 1. Olimpiyatlar diye adlandırılan bu oyunların programında, 192 metrelik sahanın boyuna eşit ''stadion'' diye adlandırılan tek bir yarışma vardır ve bu yarışmanın galibi olan Coroebus da ilk Olimpiyat Şampiyonu olarak kabul edilir. Geleneklere göre her Olimpiyat Oyunu, bu yarışı kazanan atletin adıyla anılmaktadır.

Zamanla yarışma sayısı artırıldı ve program da 1 günden 5 güne dek çıkarıldı. 12 yüzyıl bu biçimde süren oyunlarda, daha sonraları genç erkekler için bazı yarışmalar da programa alındı. Klasik Olimpiyatlar'da bayanlara yer yoktur. Bayanlar, seyirci olarak dahi stada alınmazken zamanla Olimpiyatlar sırasında, ama saha dışında olmak üzere, Tanrıça Hera adına bayanlar için de program düzenlendi.

Daha sonraki yıllarda Romalılar ile Yunanlılar arasında bir çekişme konusu olan oyunlara o dönemde en büyük darbeyi, oyunların yapılmasını yasaklayan Roma İmparatoru 2. Theodosius vurdu. 2. Theodosius, Olympia'daki tapınakları yıktırdı ve binaları da kiliseye verdi.

MODERN OLİMPİYATLAR

Modern Olimpiyat Oyunları'nın kurucusu Fransız Baron Pierre De Coubertin'dir. Fransız spor adamı, gençliğin yalnızca kapalı sınıflarda değil, aynı zamanda açık alanlarda spor yaparak yetişmesi gerektiğine inanmıştı. Ülkesi Fransa'da bu görüşlerinde gerekli desteği bulamayan Coubertin, bunun üzerine ufkunu ülkesi dışına taşıyarak, dünya gençliğini bir yerde toplamak ve onların birbirlerini anlamalarına olanak yaratmak amacıyla, 1894 yılında Sorbonne Üniversitesi'nde 12 ülkeden gelen 79 temsilcinin katıldığı ''Uluslararası Spor Kongresi'' sırasında Modern Olimpiyat Oyunları'nın ilkinin 1896 yılında Atina'da düzenlenmesi kararını aldırttı.

İlki, tüm sorunlara karşın 1896 yılında Olimpiyatların doğduğu ülke olan Yunanistan'da organize edilen oyunlara, yıllar içinde terör ve boykot gibi çeşitli olaylar damgasını vurdu. Dünyanın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyatların 29’uncusuna bu yıl Çin'in başkenti Pekin ev sahipliği yapacak.

Önceki Olimpiyatlar ne zaman ve nerede gerçekleştirildi. Oyunlarda ne gibi gelişmeler yaşandı. Dilerseniz kısaca Olimpiyatlar tarihine bir göz atalım.

6-15 Nisan 1896 Atina:
Politik ve mali zorluklar nedeniyle oyunların Atina'da yapılmasına karşı çıkan Yunan hükümetini sonunda razı eden Baron Pierre De Coubertin'in davet mektuplarını geç yolladığı için ilk oyunlara 13 ülkeden 295 sporcu katıldı ve 9 dalda mücadele etti. Oyunları Yunanistan Kralı 1. Georges açtı. Oyunlara katılmak için kendi imkanlarıyla Atina'ya giden Türk güreşçi Koç Mehmet, daha önceden kayıt yaptırmadığı için müsabakalara katılamadı. İlk olimpiyat şampiyonu, 3 adım atlamada birinci olan ABD'li James Connoly oldu. Bu oyunlarda bayan sporcular yer almadı.

14 Nisan-28 Ekim 1900 Paris:
22 ülkeden 11 bayan ve 1320 erkek sporcunun mücadele ettiği oyunlarda sporcular, 17 dalda yarıştı. Oyunları Fransa Cumhurbaşkanı M. E. Loubet açtı. Bu olimpiyata Türkiye'den sporcu katılmadı. Bu oyunlardaki organizasyon bozukluğu eleştirilere yol açarken, bayanlar ilk kez bu oyunlarda kendilerini gösterme fırsatı buldu. 1900 Paris Olimpiyatları'nda ilk kez teniste bayan sporcular mücadele etti.

yayın : 19 Eylül 10:43

olimpiyatlar

Yorumlarınız
Adınız

harika olmuş işime yaradı :)

Pazar, 21 Eylül

Süpperrrr tesekurler

Pazartesi, 17 Şubat

beden eğitimi ödevimi yaptım sayenizde teşekkürler

Çarşamba, 15 Ocak

çok teşkkür ediyorum beden performansı için iyi

Perşembe, 2 Ocak

çok işime yardı saolun

Çarşamba, 18 Aralık

çok işime yaradı teşekkürler

Pazartesi, 9 Aralık

İyi bir bilgi

Pazar, 27 Ekim

çok güzel

Perşembe, 25 Nisan

hiç bişey anlamadım ama tşk

Perşembe, 21 Şubat

yazının yarısı yaradı yarısı yaramadı ama yinede tşkkr ederim........... :)

Pazartesi, 18 Şubat

hhhahahahha çok güzel

Pazar, 17 Şubat

beden eğitimi ödevim için işe yaradı emeği geçen herkese çok tşk.

Çarşamba, 13 Şubat

kadınların tekme tokat girmesi komik:9

Pazartesi, 31 Aralık

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazartesi, 24 Aralık

işime yaradı

Cuma, 30 Kasım

harika olmuş çoook beğendim

Cumartesi, 24 Kasım

hiç bi işe yaramaz

Çarşamba, 1 Ağustos

Sağolun işime yaradı.

Çarşamba, 30 Mayıs

bence saçma.

Pazar, 20 Mayıs

çok iyi yer

Çarşamba, 16 Mayıs

güzel bir yer

Çarşamba, 9 Mayıs

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Salı, 8 Mayıs

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Cuma, 4 Mayıs

süper yapmışsınız

Çarşamba, 2 Mayıs

saolun çok işime yaradı beden eğitiminden 100 aldim

Cumartesi, 28 Nisan

saolun çok iyiymiş sayenizde beden eğitimi dersimi yaptım bundan sonra bu siteden çalışıcam

Çarşamba, 25 Nisan

çok tşkler sosyal performans ödevini yapabildi saolun

Pazar, 22 Nisan

sizin sayenizde 100 aldım saollun

Pazartesi, 16 Nisan

çok güzel teşekkür ederim

Pazartesi, 16 Nisan

llllllllşşşşşşşşşşşş

Çarşamba, 11 Nisan


ÇOK OKUNANLAR
 • Boşnakların Türkiye sevgisi nedir arkadaş?..

  Boşnakların Türkiye sevgisi nedir arkadaş?..

  Yazar

 • İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de /

  İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de

  Üniversite öğrencisi veya mezunsanız ikincisi sınavsız. 400 bin kişi Açıköğretim Fakütesi'nde bunu yapıyor. Son başvuru 17 Ekim'de

 • TEOG sınav tarihleri değişti /

  TEOG sınav tarihleri değişti

  Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Uygulaması kapsamında gerçekleştirilecek olan 2014-2015 öğretim yılı birinci dönem ortak sınavların tarihi, 27-28 Kasım 2014 yerine 26 - 27 Kasım 2014'de yapılacak.

 • CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti /

  CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti

  IŞİD’in elindeki 46 Türk vatandaşının 101 gün sonra başarılı bir operasyonla kurtarılması üzerine CIA Başkanı John Brennan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı arayıp tebrik ettiği ortaya çıktı.

 • 3 kuruma 1465 kişi alınacak /

  3 kuruma 1465 kişi alınacak

  KYK, Orman Genel Müdürlüğü ve Göç Genel Müdürlüğü memur ve işçi statüsünde çok sayıda personel alımı yapacak

 • Geleceğin bisikletleri /

  Geleceğin bisikletleri

  Hızla gelişen teknolojiyle birlikte çevreye daha duyarlı olan elektrikli ve hibrit otomobiller hızla yayılmaya devam ederken, ulaşımın çevre için en ideal aracı olarak görülen bisikletler de teknolojiye ayak uydurmaya başladı.

 • Gözlük seçmenin incelikleri /

  Gözlük seçmenin incelikleri

  Gözlük seçiminde sadece estetik görünüme önem vermeyin. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalar da göz sağlığınız için oldukça önemli.

 • 100 bin kişi IŞİD'den kaçtı /

  100 bin kişi IŞİD'den kaçtı

  Suriye'deki çatışmalardan kaçanlar Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. AFAD Başkanı Fuat Oktay, sığınmacıların 100 bini bulduğunu açıkladı.

 • Çözüm sürecine yeni atama /

  Çözüm sürecine yeni atama

  Ulvi Saran'ın görevini bırakmasının ardından İçişleri Bakanlığı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na MİT Müsteşar Yardımcısı Muhammed Dervişoğlu atandı.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js