Darbelere Dokunan Bir Mübadele Filmi

Çağan Irmak'ın son filmi 'Dedemin İnsanları' seyirciden önce, dün sinema yazarlarıyla buluştu.

SİNEMA .
darbelere dokunan bir mübadele filmi

Irmak; Ulak, Issız Adam, Prensesin Uykusu ve Karanlıktakiler ile her yıl yeni bir filmi seyircinin beğenisine sundu fakat 2005 yılında çektiği 'Babam ve Oğlum' hâlâ en çok hatırlanan filmi olmayı sürdürüyor. Yeni filmi 'Dedemin İnsanları' hakkında en çok merak edilen konuyu tahmin etmek güç değil: "Acaba ağlatacak mı?" Dünkü gösterimden sonra sinema eleştirmenlerinin görüşü olumluydu. Uğur Vardan, "'Dedemin İnsanları, bir nevi Çağan Irmak'ın 'Amarcord'u olmuş. Öyküde bir çocuğun gözünden 70'lerin sonuyla 80'lerin başı anlatılırken geçmişe özlem bir kez daha kıyıya vuruyor. Film özetle 'O güzel insanlar, o güzel zamanlarla birlikte gittiler' demeye getiriyor. Öte yandan Irmak bu kez bizi hüngür hüngür ağlatmaktan çok, dozunda bir hüznü ama daha çok gülümsemeyi tercih etmiş. 'Mübadele dönemi' sahneleri de, sinematografik açıdan filmin en iyi kısmı olmuş..." dedi. Atilla Dorsay ise film için, "Etkileyici buldum. Çağan Irmak, Ege'yi bir 'dost denizi'ne çevirmek istemiş..." yorumunu yaptı.
 
Küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişime ayna tutan Irmak, 1924'teki mübadele yılları, Kıbrıs çıkarması, 27 Mayıs ve hatta 1980 darbesiyle içli dışlı bir hikâyeyi anlatmış. Ege insanının yaşadıklarını izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, iki yakaya, ihtilallere gönderme yapmış. Bunu yaparken sadece duygusallığa sarılmamış yönetmen. Çetin Tekindor, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Sacide Taşaner, Hümeyra ve Zafer Algöz'ün rol aldığı film, cuma günü gösterime girecek.

Zaman

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Darbelere Dokunan Bir Mübadele Filmi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.