twitterfacebook

Darbelere Dokunan Bir Mübadele Filmi

darbelere dokunan bir mübadele filmi
Çağan Irmak'ın son filmi 'Dedemin İnsanları' seyirciden önce, dün sinema yazarlarıyla buluştu.

Irmak; Ulak, Issız Adam, Prensesin Uykusu ve Karanlıktakiler ile her yıl yeni bir filmi seyircinin beğenisine sundu fakat 2005 yılında çektiği 'Babam ve Oğlum' hâlâ en çok hatırlanan filmi olmayı sürdürüyor. Yeni filmi 'Dedemin İnsanları' hakkında en çok merak edilen konuyu tahmin etmek güç değil: "Acaba ağlatacak mı?" Dünkü gösterimden sonra sinema eleştirmenlerinin görüşü olumluydu. Uğur Vardan, "'Dedemin İnsanları, bir nevi Çağan Irmak'ın 'Amarcord'u olmuş. Öyküde bir çocuğun gözünden 70'lerin sonuyla 80'lerin başı anlatılırken geçmişe özlem bir kez daha kıyıya vuruyor. Film özetle 'O güzel insanlar, o güzel zamanlarla birlikte gittiler' demeye getiriyor. Öte yandan Irmak bu kez bizi hüngür hüngür ağlatmaktan çok, dozunda bir hüznü ama daha çok gülümsemeyi tercih etmiş. 'Mübadele dönemi' sahneleri de, sinematografik açıdan filmin en iyi kısmı olmuş..." dedi. Atilla Dorsay ise film için, "Etkileyici buldum. Çağan Irmak, Ege'yi bir 'dost denizi'ne çevirmek istemiş..." yorumunu yaptı.
 
Küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişime ayna tutan Irmak, 1924'teki mübadele yılları, Kıbrıs çıkarması, 27 Mayıs ve hatta 1980 darbesiyle içli dışlı bir hikâyeyi anlatmış. Ege insanının yaşadıklarını izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, iki yakaya, ihtilallere gönderme yapmış. Bunu yaparken sadece duygusallığa sarılmamış yönetmen. Çetin Tekindor, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Sacide Taşaner, Hümeyra ve Zafer Algöz'ün rol aldığı film, cuma günü gösterime girecek.

Zaman

yayın : 24 Kasım 11:12

çağan ırmak dedemin insanları

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Zirve Üniversitesi öğrenci temsilcisi Ahmet Doğan: “Zirve Üniversitesi yenilikçi ve modern eğitim anlayışıyla olaylara farklı perspektiflerle bakabilen, bilginin gücüne inanarak entelektüel insan yetiştirmeyi hedeflemektedir.”

 • Apple, 18 ayda 24 şirket aldı /

  Apple, 18 ayda 24 şirket aldı

  Son zamanlarda teknoloji sektöründe şirket alımları ile ilgili en fazla haber Google ve Facebook cephesinden geliyor. Ancak Apple da bu alanda oldukça aktif.

 • İnsanları şaşırtan 13 gerçek /

  İnsanları şaşırtan 13 gerçek

  Hayatımız boyunca sürekli iç içe olduğumuz ama farkına varmadığımız birçok gerçek var. Okuyunca çok şaşıracaksınız. İşte o gerçekler...

 • "Peygamberimiz en büyük özgürlük savaşçısıydı"

  Kutlu doğum haftasını idrak ettiğimiz şu günlerde Araştırmacı Yazar Abdurrahman Yıldız ile Kutlu Doğumu, Peygamber Efendimizin kişiliğini ve ahlakını konuştuk.

 • AÖF vize sınavı soru ve cevapları yayımlandı /

  AÖF vize sınavı soru ve cevapları yayımlandı

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi okuyanların girdiği 19-20 Nisan tarihlerindeki sınavın sonuçları açıklandı. Soru ve cevap anahtarını isteyen öğrenciler Anadolu Üniversitesi'nin ilgili portalından girip görebilirler.

 • ÖSYM'den LYS'ye gireceklere önemli uyarı!.. /

  ÖSYM'den LYS'ye gireceklere önemli uyarı!..

  ÖSYM'den, 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2014-YGS) giren adaylar ile 2014 Lisans Yerleştirme Sınavlarına (2014-LYS) başvuran ve başvurmak isteyen adaylara başvuru süresinin uyarı geldi.

 • Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak? /

  Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak?

  Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü (TRT), 2014 Dünya Futbol Şampiyonası'nın tüm maçlarını yayınlayacağını ve hiçbir kanalla yayın paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

 • Kredi kartı dolandırıcılığına karşı 10 öneri /

  Kredi kartı dolandırıcılığına karşı 10 öneri

  Kredi kartı dolandırıcılığı sanal ortamın hala en önemli problemlerinden birisi. İşte kredi kartı tuzağına düşmemek için 10 altın formül...

 • Siyah çikolata hapları geliyor /

  Siyah çikolata hapları geliyor

  Siyah çikolatanın kalp sağlığına iyi geldiğinin ortaya çıkması araştırmacıları "siyah çikolata hapı" yapmanın yollarını aramaya yöneltti.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js