Bu Zombiler Korkutup Güldürecek!

Türkler zombi filmi çeker mi demeyin? İki genç yönetmen, Türkiye'nin ilk zombi filmini çekiyor. Biz de sizler için onlarla görüştük....

SİNEMA .
bu zombiler korkutup güldürecek!

Röportaj: Bengü Dağlı

Korku filmi sever misiniz? Peki ya zombi filmi? Kendi adıma söyleyeyim ben zombi filmlerini pek bir ilginç bulurum... Beyaz yüzlü, kırmızı gözlü, ağzından salya akan o ölü halleriyle bile motor takmış gibi yürüyen ucubeler bana hep ilginç gelmiştir.

İşte 24 Ağustos'ta çekimlerine başlanacak “Ada” da tam böyle bir film. “Ada” sizleri bir yandan korkuturken bir yandan güldürecek. Üstelik bunu Murat Emir Eren ile Talip Ertürk isimli genç yönetmenler yapacak. Bu genç yönetmenler üstüne basa basa, korku-komedi türü niteliğindeki bu filmin Türkiye'de çekilecek ilk uzun metrajlı zombi filmi olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Başrollerini Esra Ruşan, Ozan Ayhan, Rüya Önal, Kaan Keskin, Canan Güven, Gülüm Baltacıgil, Evrim Gezdiren, Ömer Üst gibi genç oyuncuların paylaştığı bu filmde ayrıca Taner Birsel gibi usta bir isim de var.

Bizde sizler gibi Türk sinema tarihinin ilk zombi filmi olma iddiasıyla yola çıkan ‘Ada’yı merak ettik ve filmin yönetmenleriyle sizler için söyleştik….

Yaklaşık bir ay önce gazetelere ‘İlk Türk zombi filmi geliyor’ şeklinde haberler çıktı. Biz de projenin arkasındaki isimleri merak ettik. Öncelikle on5yirmi5 okurlarına kendinizi tanıtır mısınız?

Bizler yaklaşık on yıldır çeşitli mecralarda sinema yazarlığı yapan, birçok basın kuruluşunda çalışmış iki sinema yazarıyız.

Filminizin konusunu kısaca anlatabilir misiniz?

Filmde bir grup arkadaş, eski bir arkadaşlarının Büyükada’da gerçekleşen düğününe gidiyor. Bu düğün sırasında beklenmedik bir olay patlak veriyor ve kendilerini büyük bir salgının, bir zombi istilasının ortasında buluyorlar. Filmde izleyeceklerimizin tamamı, bütün geceyi kameraya kaydetmek isteyen Erhan adlı karakterin çektiklerinden ibaret.

‘ZOMBİ FİLMLERİNE SAYGIMIZ DERİN'

Neden zombi filmi?

İki sinema yazarı olarak zombi filmleri ya da salgın filmlerine olan saygımız ve sevgimiz derin. Genellikle bu tür filmlerin savunucusu olarak ortada yalnızca bizler kalırız… Ayrıca daha önce ülkemizde denenmemiş bir türde ürün vermeye çalışacağız. Başka bir sebebi yok.

Türkiye'de daha önce hiç zombi filmi çekilmedi. Bunu siz de ifade ediyorsunuz. Daha önce üzerinde çalışılmamış bir konu seçmişsiniz. Bu sizi endişelendirmiyor mu?

Herhangi bir film çekerken nasıl görüneceği ve nasıl değerlendirileceğiyle ilgili bir endişe hep duyarsınız. Bizim de bu filmle ilgili endişemiz bundan ibaret. Daha önce yapılmamış olması, öyle tercih edilmiş olmasından ileri geliyor. İmkânsız olduğundan değil. Bu filmi tamamlamakla ilgili bir heyecanımız ve ilgi gördükçe artan bir sevincimiz var.

Ne kadarlık bir bütçeyle çalışıyorsunuz?

Özetle, bizim için yüksek, bu tarz bir film içinse düşük bir meblağ diyelim…

Filminizin türü korku-komedi. Bildiğimiz gibi korku ile komedi arasında ince bir çizgi var. Başarısız korku filmleri bir bakmışsınız komedi oluvermiş. Sizin filminiz neden sadece korku ya da komedi değil? Kendinizi riske etmek istemiyor musunuz?

Korku filmi çekmek için yola çıkanlar emin olun gerçekten de korku filmi çekmek istemişlerdir ve filmlerinin komik göründüğünü düşünenler genellikle izleyiciler olur. Bizim niyetimizse, gerilimli sahneler olarak kodladığımız sahnelerin gerçekten ürkütmesi, mizah içeren sahnelerinse güldürmesi. Filmde olup bitene gülmekle, filmin haline gülmek arasında bir fark vardır. Bizim niyetimiz filmde olup bitenin korkutması, zaman zaman da güldürmesidir.

İkiniz nasıl bir araya geldiniz? İki yönetmenle çalışmak zor olmayacak mı?

Biz liseden beri arkadaşız. Bu da bizim ilk filmimiz ve bu filmi birlikte yapıyoruz. İki yönetmen olarak çalışmayı biz, işleyiş açısından kolaylığa çevirmenin peşindeyiz. Birinin göremediğini diğerinin gördüğü, birinin aklına gelmeyeni diğerinin düşündüğü bir sistemimiz var. Bir zorluğunu görmedik henüz…

Aranızda nasıl bir iş bölümü yaptınız?

Sadece yönetmen değil, yapımcı ve senaryo yazarı da biz olduğumuz için iş bölümümüz çok fazla. Genelde ikimiz de “hepsinden biraz” yapıyoruz.

Filmin oyuncu kadrosunda kimler var? Oyuncu seçimini hangi kriterlere göre yaptınız?

Filmde aynı dili konuşabildiğimiz, ayrıca izleyicinin çok fazla tanımadığı simaları tercih ettik. Birkaç sürpriz isim de var. Başrollerde Esra Ruşan, Ozan Ayhan, Rüya Önal, Kaan Keskin, Canan Güven, Gülüm Baltacıgil, Evrim Gezdiren, Ömer Üst gibi genç isimler var. Ayrıca Taner Birsel de sürpriz bir rol alacak.

Filmde ne tür görsel efektler kullanacaksınız?

Filmdeki görsel efektler Dükkan-ül Hayal adlı oluşum tarafından yapılacak. Genellikle mekanik efektler izleyeceksiniz. Hayli kanlı sahnelerimiz mevcut. Ayrıca az da olsa dijital efektler de mevcut.

Bu sene yaklaşık 30 tane Türk filminin vizyona girmesi bekleniyor. Bu sizin için avantaj mı yoksa dezavantaj mı?

Daha da çok filmin gösterime girmesi olası. Bizim için her iyi yerli film bir avantaj, çünkü yerli filmlerin izleyicisini kaybetmemesi sektör için çok önemli.

‘ELEŞTİRMENLERDEN İNSAF BEKLİYORUZ'

Aynı zamanda film eleştirmenisiniz... Eleştirilmekten korkuyor musunuz? Ya da bu konuya nasıl yaklaşıyorsunuz?

Bizler filmin yönetmenleri olarak, konu bizim filmimiz olduğunda artık karşı masada oturuyor olacağız ve söylenenleri dinleyeceğiz. Eleştirileceğimiz kesin. Ancak bunca yılın hatırına biraz insaf ederler diye düşünüyoruz…

Çekimler ne kadar sürecek? Filminiz ne zaman gösterime girecek?

Çekimler üç hafta sürecek. Gösterim tarihiyse Aralık 2009 olarak düşünülüyor şu anda.

Teşekkürler... Umarım film vizyona girdikten sonra tekrar görüşürüz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bu Zombiler Korkutup Güldürecek!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.