Bu Dadı Her Eve Lazım

Geçtiğimiz hafta vizyona giren 'Nanny McPhee: Büyük Patlama' çocukların hoşlanabileceği yapım olarak karşımıza çıkıyor.

SİNEMA .
bu dadı her eve lazım

Yazan: Bengü Dağlı

Son yıllarda Türkiye'nin bence en büyük sorunlarından biri televizyon... Ve televizyondan insanlara izleyin diye sunulan bir çok yapım, aklı başındaki birçok kişinin tepkisini çekiyor. Televizyondaki dizi furyası olsun, saçma yarışma ve magazin programları olsun insanı çileden çıkarmaya yetiyor. Yetişkinler de aynı yapımları izliyor, çocuklar da... Ama eskiden öyle değildi.

Ben küçükken pazar sabahları TV'de gösterilen çocuk filmleri olurdu. Hemen hemen bütün arkadaşlarım bu filmleri izlerdi. Bu filmler kâh komedi filmleri kâh aile filmleri olurdu. Bu filmler, eğlencenin yanısıra arkadaşlık, sevgi, dostluk, yardımlaşma ve ailenin önemi gibi konular üzerinde dururdu. Ama günümüzdeyse çocuklara yönelik bu tarz yapımlar yok gibi. Çocuklar filmleri artık sinemalarda takip etmeye başladı. Fakat sinemalarda da son zamanlarda çocuk filmi diye sürekli sihirli, büyülü, fantastik filmlerin gösterilmesi ayrıca çok garibime gidiyor. Artık çocukları bu sihirli dünyadan çıkarıp gerçeklerle yüzleştirsek mi? Tamam, çocuklara ilginç gelen konuların başında fantastik ögelerin içinde olduğu yapımlar geliyor ama bu kadar yetmez mi?

Bu hafta size yine içinde büyünün ve sihrin olduğu bir yapımdan bahsetmek istiyorum: "Nanny McPhee and the Bing Bang/Nanny McPhee: Büyük Patlama"... Ralph Fiennes, Maggie Gyllenhaal, Emma Thompson, Maggie Smith, Rhys Ifans... gibi oyuncuların boy gösterdiği yapım birçoklarınıza yabancı gelmeyecektir. Zira 2005 yılında Nanny McPhee adındaki filmin ilkini sinemalarda seyretmiştik. İlk filmini hatırlamayanlar için konusunu hemen hatırlatayım: "Birbirinden yaramaz yedi çocuğu olan Bay Brown eşini bir sene önce kaybetmiştir ve afacanlarla yalnız kalmıştır. Türlü yaramazlıkları ile babalarını çileden çıkaran bu çocuklara göz kulak olacak bir dadı bulmak neredeyse imkânsızdır. Maddi olarak da sıkıntı içinde olan Bay Brown’ı ancak olağanüstü bir gelişme kurtarabilir. Çocukların evi savaş alanına çevirdiği gecelerden birinde kutsal kurtarıcı dadı McPhee tam zamanında yetişir. Her şey iyiye giderken dadının sırrı evdekileri şüpheye düşürür. Eve geldiği ilk zamanlarda söylediği şifreli sözler zamanla gizemini yitirir ve anlaşılır. Korkunç derecede çirkin olan yüzü çocuklar onu sevdikçe değişir ve güzeller güzeli bir kadına dönüşür."

2006 yılında gösterime giren aile komedisi “Nanny McPhee”nin devamı niteliğindeki filmin başkarakteri olan büyülü güçlere sahip dadı rolünde Emma Thompson oynuyor.

Serinin ikinci filmi "Nanny McPhee and the Bing Bang/Nanny McPhee Büyük Patlama"nın konusuna gelirsek; "Zaman boyutunda ileriye doğru sıçrama yapan Dadı McPhee, kocasının savaşa gitmesinden sonra aile çiftliğini tek başına çekip çevirmeye çabalayan genç anne Bayan Green’in (Maggie Gyllenhaal) kapısında belirir. Bayan Green’in çocuklarının başının dertte olduğunu fark eder. Eve yerleşen, hiç de ayrılmaya niyeti olmayan küstah ve iğrenç iki kuzene karşı mücadele vermektedirler. Uçan motosikletlerle heykellerin, ağaçlara tırmanabilen bir domuz yavrusunun ve en olmadık anlarda ortaya çıkan yavru bir filin yardımıyla harekete geçen Dadı McPhee, küçük yaramazlara yepyeni beş ders öğretmek için büyülü güçlerini yine kullanacaktır."

Nanny McPhee: Büyük Patlama
Yapımı: 2010 ~ ABD, Fransa, İngiltere
Türü: Aile, Fantastik, Komedi
Yönetmeni: Susanna White
Senaryosu: Emma Thompson, Christianna Brand
Senaryosu (Kitap): Christianna Brand
Yapımcısı: Tim Bevan, Eric Fellner, Liza Chasin, Three Strange Angels, Debra Hayward, Lindsay Doran
Görüntü Yönetmeni: Mike Eley
Müziği: James Newton Howard, Thomas Newman
Dağıtımı: UIP Filmcilik 

 “Nurse Matilda”nın yazarı Christianna Brand’ın yarattığı karakterlerin temel alındığı “Nanny McPhee and the Big Bang”ın senaryosunu, Oscar, Emmy, BAFTA ve WGA ödüllü oyuncu ve senaryo yazarı Emma Thompson yazdı. Oyuncu olarak tanıdığımız Thompson bugüne kadar senaryo yazarı olarak da “Nanny McPhee”, “Sense and Sensibility” ve “Wit” adlı televizyon dizisinde görev yaptı. Şu sıralarda “My Fair Lady”nin yeni uyarlaması üzerinde çalışmasını sürdürüyor.

McPhee gerçekten çirkin bir karakter, en azından çocukların hoşlanmayacağı türden biri. Çocuklar onu sevmeye başladığında ya da onlara vereceği ders başarıya ulaşınca, Dadı McPhee de güzelleşmeye başlıyor. Mesela çocuklar yardımlaşmayı öğrenince yüzündeki çirkin et beni gidiyor ya da çocukların cesur olmalarını sağlayınca dişleri normale dönüyor. Filmin başında Dadı McPhee'nin bir sloganı var, “Size çalışma şeklimi anlatayım. Bana ihtiyacınız varsa ve beni istemiyorsanız… kalmak zorundayım. Ama beni istiyorsanız ve bana ihtiyacınız yoksa… gitmek zorundayım.” diye. Dadı McPhee'nin ne demek istediğini çocuklar filmin sonunda daha iyi anlıyor.

Filmin izleyici kitlesi hiç kuşkusuz çocuklar. Filmde çocuklara bazı değerler aşılanmaya çalışılmış. Bunların başında; cesaret, dayanışma ve yardımlaşma gibi her insanda olması gereken şeyler yer alıyor.

“Nanny McPhee: Büyük Patlama” filminde baba eksikliğinin vurgulanması çok hoştu ama ondan da önemlisi evin annesi Bayan Green (Maggie Gyllenhaal)’in içinde bulunduğu durum gerçekten içler acısı... Evin babası askerde, üç yaramaz çocuğun sorumluluğu, elden gitmekte olan bir ev ve uğraşmak zorunda olduğu bunak bir yaşlı kadın... Bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz tüm bunlar yetmezmiş gibi prens ve prenses gibi yetiştirilmiş iki şımarık, kendini beğenmiş çocuk! Bunları aynı çatının altında düşünürseniz Bayan Green'in durumunun ne kadar zor olduğunu anlarsınız. Ama neyseki dadı McPhee var...

Her iyi hikâyede olduğu gibi, her zaman kötü olan birileri de olmalı. Rhys Ifans, Phil Green rolünü canlandırıyor: Phil, Isabel’in kayınbiraderi ve kardeşi Rory ülkesi için cesurca savaşırken, Phil savaşa gitmemek için düz taban numarası yapıyor. Yani aylak aylak dolaşıyor. Çiftliğin yarısı ona ait ama aynı zamanda bir sürü kumar borcu var ve borçlarından kurtulmasının tek yolu çiftliği satmak. Film de bu konu çerçevesinde dönüyor zaten. Rhys Ifan dahil filmdeki oyunculuklar çok başarılı... Herkes rolünün hakkını vermiş. “Göze batan, şu kişi burada sırıtmış" diyebileceğim hiç bir sahne yok. Çocuk oyuncular en az Maggie Gyllenhaal, Emma Thompson ve Rhys Ifans kadar başarılılar.


Yetişkin biri olarak, "Nanny McPhee: Büyük Patlama" filminden çok hoşlandım. Çocuklarına ne izleteceği konusunda kararsız kalan aileler için “bu film alternatif olacaktır” diye düşünüyorum. Film eğlendiren bir aile komedisi kıvamında . Umarım filmden keyif alırsınız...
 


İyi seyirler...

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bu Dadı Her Eve Lazım
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.