twitterfacebook

Bu Sezonun En İyi filmleri

bu sezonun en iyi filmleri
Yeni sezonda sinemalarda yine çok iddialı filmler var. Bu sezona damga vuracak 10 filmi sizin için mercek altına aldık...

2009-2010 film sezonu açıldı. Yine yerli ve yabancı dört gözle beklenen pek çok film gösterime girecek. Kimilerini 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde görme şansını yakaladık. Bazıları da Filmekimi’nde gösterilmeye devam ediyor.

Fakat pek çoğu gizemini hâlâ koruyor. Önümüzdeki aylarda onlarca film arasından seçim yapmakta zorlanmak istemiyor, sezonun iddialı yapımlarını merak ediyorsanız, işte size en iyi 10 listemiz.

EN İYİ 10

1- Avatar
2- Yahşi Batı
3- Kosmos
4- Bornova Bornova
5- 7 Kocalı Hürmüz
6- Kurt Adam
7- Kim Kiminle Nerede
8- Beyaz Bant
9- 40
10- Sherlock Holmes

AVATAR
Yeni 3D teknolojisi

Yön: James Cameron Tür: Aksiyon/Macera Oyn: Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Zoe Saldana...

18 Aralık’ta gösterime girecek olan Avatar’ı jüri üyelerimizin yarısı dört gözle bekliyor. Fragmanı çıkar çıkmaz, destansı bir 3D film olacağı konuşulmaya başlandı. Gerçek oyuncularla sanal kahramanlar buluşuyor. Avatar, 22. yüzyılda Pandora adlı bir uyduda geçiyor. Bir gaz devinin yörüngesinde dönen Pandora, 10 ayak uzunluğunda, mavi insansı görünümlü, kabile kültürünü benimsemiş, saldırıya uğramadıkları sürece barışçıl olan Na’vi halkına ev sahipliği yapmaktadır. İnsanlar, Pandora’nın havasını soluyamadıkları için, akıl bağlantısı aracılığıyla kontrol edilebilen insan ve Na’vi karışımı avatarlar üretirler. Felçli deniz piyadeleri mensubu Jake Sully (Sam Worthington), bir Avatar olarak Pandora’da yaşamaya gönüllü olur. Bir Na’vi prensesine âşık olur ve kendini Pandora’yı gün geçtikçe tüketen insan ordusu ile Na’vi halkının arasındaki çatışmanın ortasında bulur.

YAHŞİ BATI
Cem Yılmaz’dan komedi-western

Yön: Ömer Faruk Sorak Tür: Komedi-Western Oyn: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Demet Evgar, Zafer Algöz, Özkan Uğur...

8 Ocak 2010’da gösterime girmesi beklenen Yahşi Batı, bir Cem Yılmaz filmi olduğundan merakla bekleniyor. 1800’lü yılların sonunda, Osmanlı padişahı tarafından bir görev için Amerika’ya gönderilen iki Teşkilât-ı Mahsusa üyesinin (Lemi Bey ve Aziz Bey) başına gelenler anlatılıyor. Kovboy filmlerindeki klişeler ti’ye alınmış. Yahşi Batı’da, Yılmaz’ın önceki filmlerinde olduğu gibi ışınlanma, uzaya çıkma gibi durumlar hiç yok.

KOSMOS
En iyi film ödülünü paylaştı

Yön: Reha Erdem Oyn: Sermet Yeşil, Türkü Turan, Hakan Altuntaş, Sabahat Doğanyılmaz, Korel Kubilay, Akın Anlı...

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film ödülünü Bornova Bornova ile paylaşan Kosmos’un önümüzdeki aylarda vizyona girmesi bekleniyor. Filmde mucizeler yaratan bir hırsızın (Kosmos), zaman dışı bir şehre, her şeyden kaçıp yerleşmesinden sonra başından geçenler anlatılıyor.

BORNOVA BORNOVA
Ah bir şans verilse

Yön: İnan Temelkuran Tür: Dram Oyn: Öner Erkan, Kadir Çermik, Damla Sönmez...

Altın Portakal’ın ikinci birincisi. Bu filmin de önümüzdeki aylarda vizyona girmesi bekleniyor. Yönetmen İnal Temelkuran, memleketi İzmir’i mesken tutmuş. Yine bol diyaloglu, karakterli ve “geveze” bir film çekmiş. İşsizlik, mesleksizlik ve onun yarattığı ruh haliyle ilgili bir hikâyesi var. Hayallerin iyice küçüldüğü bir dönemde geçiyor. “Ah bize de bir şans verilse” diye diye mahalle bakkalının önünde günlerini geçiren Salih ve Hakan adlı iki arkadaşın başından geçen ilginç olaylar anlatılıyor.

7 KOCALI HÜRMÜZ
Tam bir kadın filmi

Yön: Ezel Akay Tür: Komedi Oyn: Nurgül Yeşilçay, Gülse Birsel, Haluk Bilginer, Erkan Can...

Sadık Şendil’e ait tiyatro eserinden esinlenilerek, yazar Gürsel Korat tarafından senaryolaştırılan 7 Kocalı Hürmüz, 20 Kasım’da vizyona girecek. İstanbul Taşkasap’ta yaşayan Hürmüz, değişik mesleklerden altı kişiyle hiçbir yasal yanı olmadan evlenmiştir. Her kocasını haftanın bir günü ağırlayıp gönüllerini hoş eder ve ekonomik sorunlarını çözer. Ancak, gönlünü berber eşinin dükkânında gördüğü doktora kaptırınca işler karışır.

KURT ADAM
Korku türünün efsanesi

Yön: Joe Johnston Tür: Aksiyon/Korku Oyn: Benicio Del Toro, Anthony Hopkins, Emily Blunt, Hugo Weaving...

Kökenlerine geri dönen lanetli adam efsanesi, 19 Şubat 2010’da geri geliyor. Annesini kaybeden Lawrence, her şeyi unutmak için kasabasını terk eder ve uzun yıllar ortalıkta görünmez. Bir gün kardeşinin nişanlısı Gwen, kendisinden yardım ister. Çünkü kardeşi ortadan kaybolmuştur. Kasabaya ulaştığında, bir kana susamışın halkı tek tek öldürdüğünü öğrenir. Lawrence, vahşet dolu bulmacanın parçalarını birleştirdikçe dolunayda ortaya çıkan kurt adamlarla ilgili eski bir laneti duyar.

KİM KİMİNLE NEREDE
Woody Allen New York’a döndü

Yön: Woody Allen Tür: Romantik komedi Oyn: Larry David, Evan Rachel Wood, Patricia Clarkson...

Barcelona Barcelona’nın ardından Woody Allen sonunda New York’a ve sorunlu karakterlerine geri dönüyor. Bu kez bohem bir hayatın peşinde kariyerini ve evliliğini mahveden Boris Yellnikoff’u izliyoruz. Bir zamanlar fizik profesörü olan Boris, dünyanın patlayacağını düşünen tuhaf bir adamdır. Bir gün yolu güneyli saf kız Melody St. Ann Celestine ve tutucu ailesiyle kesişir. Bu karşılaşma sonsuz romantik olasılıklara yol açacaktır. Kim kiminle nerede, kuantum mekaniği, talihin önemi, evlilik, deha, aldatma ve cinsel uyanışlar hakkında bir komedi.

BEYAZ BANT
Haneke’nin terörizm tezi

Yön: Michael Haneke Tür: Suç/Dram Oyn: Ulrich Tukur, Christian Friedel, Leonie Benesch...

2009 Cannes Altın Palmiye ve FIPRESCI Ödülü alan filmde sırlar, kötü niyet, entrika ve aile kavgalarıyla örülü bir köy portresi çiziliyor. Yönetmen Haneke’nin “Mutlak değerlerle kurulmuş sistemler terörizme yol açar” tezini açığa çıkaran film, Birinci Dünya Savaşı öncesinde, 1913-14 yıllarında Almanya’nın Protestan kuzeyinde bir köyde olan biteni izliyor. Öğretmenin yönettiği koroyu, korodaki çocukları, onların ailelerini, yani baronu, kâhyayı, papazı, doktoru, ebeyi ve çiftçileri gözlüyor. Tuhaf kazalar, sonunda bir tür ceza ayinine dönüşüyor.

40
Yargılarınızı tartışacaksınız

Yön: Emre Şahin Tür: Dram Oyn: Ali Atay, Deniz Çakır, Ntare Mwine...

Filmde, kasım ayının fırtınalı birkaç gününde, İstanbul’un karmaşık sokaklarında gelişen garip olayların peşinden koşuyoruz. Metin, Godwill ve Sevda, 12 milyon kişinin yaşadığı bu koca kentteki yalnız insanlar ama sanki bir güç onları mıknatıs gibi çekmiş ve yazgılarını birbirine bağlamış. Filmdeki olaylar olup bittikten sonra seyircinin tüm yargılarının tartışmaya açılması bekleniyor: Sayıların kutsallığı, inanç, kader ve talihin kendisi.

SHERLOCK HOLMES
Dedektifin yeni düşmanı

Yön: Guy Ritchie Tür: Aksiyon/Macera Oyn: Robert Downey Jr, Jude Law, Rachel McAdams, Mark Strong...

Gelecek ocak ayında vizyona girmesi beklenen filmde, Arthur Conan Doyle’un dünyaca ünlü karakteri Sherlock Holmes’u Robert Downey Jr. ve cesur ortağı Watson’ Jude Law canlandırıyor. Dövüş tekniklerini, efsanevi zekâsı gibi silah olarak kullanan Holmes, bu macerasında ülkesini yok edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşman ile savaşıyor. 

yayın : 25 Ekim 21:37

avatar yahşi batı kosmos 7 kocalı hürmüz kurt adam kim kiminle nerede 0 sherlock holmes sinema sezonun en iyi filmleri

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • iPhone 6‘da müthiş hata

  iPhone 6‘da müthiş hata

  Apple firmasının son ürünü İPhone 6'da kullanılan harita uygulamasında hata ortaya çıktı.

 • Mehmetçik ismi nereden geliyor? /

  Mehmetçik ismi nereden geliyor?

  TSK'nın yayın organı Silahlı Kuvvetler Dergisi, Türk askeri için kullanılan Mehmetçik isminin nereden geldiğini yazdı.

 • Bekir Coşkun'dan başörtülülere ağır hakaret /

  Bekir Coşkun'dan başörtülülere ağır hakaret

  İslam’a ve Müslümanlara hakaret etmekten çekinmeyen Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun'dan inançlı insanlar hakkında çirkin yazı...

 • Gazze'de eğitime

  Gazze'de eğitime "okul" engeli

  İsrail saldırılarında yerleştirilen ailelerin okulları boşaltmaması nedeniyle 9 bin 600 öğrenci yarın ders başı yapamayacak

 • Obama'nın Somali fobisi /

  Obama'nın Somali fobisi

  ABD Başkanı'nın 'Somali stratejisi'yle IŞİD'e savaş açmasına ateş püsküren Batı basını çekincelerini şöyle sıraladı: Havadan saldırı yetmez. Sadece terörist öldürmekle olmuyor.

 • Facebook’tan gelen bu mesaja dikkat! /

  Facebook’tan gelen bu mesaja dikkat!

  İrlanda’da yaşayan ve Facebook’tan aldığı bir mesajın peşine düşerek Türkiye’ye gelen gurbetçi Bekir Atalay, Facebook’tan bir hafta yazıştığı adam tarafından bir günde dolandırıldı.

 • Avustralya IŞİD'e karşı 600 asker gönderecek /

  Avustralya IŞİD'e karşı 600 asker gönderecek

  Avustralya, IŞİD'e karşı yapılacak uluslararası operasyona katkıda bulunmak üzere 600 kişilik askeri personeli Ortadoğu’ya göndereceğini açıkladı.

 • İslam içi ihtilaflar /

  İslam içi ihtilaflar

  Ahmet Taşgetiren Star gazetesindeki yazısında Müslümanlar arası ihtilaflar ve bu ihtilafların nasıl çözülmesi gerektiğini irdeliyor.İşte o yazı...

 • Başbakan Davutoğlu gazetecilerle görüştü /

  Başbakan Davutoğlu gazetecilerle görüştü

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle bir araya geldi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js