twitterfacebook

İşte Ramiz Dayı'nın Son Şiiri...

işte ramiz dayı'nın son şiiri...
Ezel dizisine damgasını vuran Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı ‘Ramiz Dayı’ karakteri, dizinin finaline sekiz bölüm kala öldürüldü.

Dayının son şiirini dinlemek için tıklayınız...

Ezel’in Ramiz Dayı’sı Tuncel Kurtiz, dizinin yayınlanan son bölümünde hayranlarını üzdü. Bir çatışmanın ortasında kalan Ramiz Dayı, aldığı kurşun yarasıyla hayatını kaybetti.

Ancak Kurtiz’in canlandırdığı karakterin ölümüne senaristlerin değil, bizzat oyuncunun kendisinin karar verdiği öğrenildi. Usta oyuncu, bir süredir kalbindeki problem yüzünden çekimlerde sıkıntı yaşıyordu.

İKİ KEZ STENT TAKILMIŞTI

2007 yılında kalbine stent takılan Kurtiz, yoğun iş temposu yüzünden sık sık rahatsızlanıyordu. 75 yaşındaki oyuncuya bir süre önce ikinci kez stent takıldı.

Her sabah hastaneye uğrayıp rutin kontrollerini yaptırdıktan sonra sete giden Kurtiz, yorgun düşünce dizinin finaline 8 bölüm kala yapımcıdan ‘Ramiz Dayı’ karakterinin diziden çıkarılmasını rica etti.

WILDE İLE BAŞLADI CANSEVER'LE BİTİRDİ

Önceki akşam yayınlanan bölümde ezeli düşmanı Kenan Birkan'ın adamlarıyla girdiği çatışmada vurularak öldürülen Tuncel Kurtiz'in canlandırdığı Ramiz Dayı, sadece delikanlılığıyla değil, dizide okuduğu şiirlerle, anlattığı hikâyelerle ve söylediği özlü sözlerle de efsane oldu.

Ramiz Dayı'nın Ömer'i, yapılan ihaneti karşılıksız bırakmaması için yetiştirmeye başladığı sahnelerde okuduğu Oscar Wilde'ın "Reading Hapishanesi Baladı" ile başladığı edebi söylemleri, Shakespeare'in Hamlet'inden bir sonesi ve Mevlânâ'nın "Etme" şiiri ile devam etti.

Her bölümde söylediği sözlerle hayranlarının sayısını artıran Ramiz Dayı, diziden ayrılmadan önce finali ise Edip Cansever'le yaptı. Cansever'in "Ben Ruhi Bey Nasılım" şiirinden bir pasajla diziye veda etti...

DAYININ SON ŞİİRİ

Gömdüm hepsini geliyorum
İnsan yaşıyorken özgürdür
Yaklaştım iyice geliyorum
Her insan biraz ölüdür
Biz de biraz ölüyüz
Ölüler ki bir gün gömülür
İçimizdeki ölüler
Dışımızdaki ölüler
İnsan yaşıyorken özgürdür
İnsan yaşıyorken özgürdür
İnsan yaşıyorken özgürdür

RAMİZ ÖLDÜ, ÖZLÜ SÖZLERİ YAŞAYACAK

Ramiz Dayı'nın dizi boyunca söylediği aforizmalar yani özlü sözler de dillere destan oldu. İşte o özlü sözlerden bazıları:

- Bazen yaşamak için öldürmek zorundasın. Bazen yaşamak için içindeki sevgi seni öldürmeden sen onu öldürmek zorundasın.
- Portakalı soymadan içinin iyi olmadığını anlayamazsın.
- Yani diyeceğim o ki şimdi sen güçlüsün, gençsin, vurup bana beni yere yıkarsın, dua et ki o iş orada bitsin. Çünkü iş orada bitmezse vurup beni yıkamazsan, yere, boyuna poşuna, gelmişine geçmişine bakmam bu işi ben başlattım bitirmeden bırakmam.
- Yemin etmeden bir daha düşün, çünkü sadakatle başlayan her şey ihanetle biter.
- Hesap görmek, hesap etmekten zordur yeğenim.
- Eğer birisi seni aldatmışsa bu onun suçudur. Eğer o kişi seni pek çok kere aldatmışsa bu senin suçundur.
- Bazen hayat seni öyle zorlar ki yeğenim yolun başında kimdin, unutursun.
- Bazen öyle acır ki için, değiştin sanırsın. Şimdi dersin, şimdi her şeyi yapabilirim...

HT MAGAZİN YAZARI RAHŞAN GÜLŞAN'IN YAZISI:

BEN RAMİZ DAYI NASILIM?
Ezel'i sevdiren şeyleri say deseniz ilk sırada Ramiz Dayı gelir aklıma. Tuncel Kurtiz'in bir televizyon dizisi için mükemmel performansı ve senaristler Kerem Deren ve Pınar Bulut'un yarattığı aforizmalı diyaloglar ile Ramiz Dayı karakteri televizyonlarımızın unutulmazları arasında yerini aldı.

Güzel yazılmış ve her zamanki gibi Uluç Bayraktar tarafından güzel çekilmiş bir bölümdü. Ramiz Dayı'nın finalindeki aforizmalar Edip Cansever'in sonradan sahneye de konulan "Ben Ruhi Bey Nasılım" isimli ırmak şiirinden alıntıydı. İyiydi hoştu da keşke dizinin başındaki jenerikte veya hadi olmadı sonunda Edip Cansever'i ve eserini belirtselerdi. Bir de Dayı'nın son çatışması yavaş görüntülenip üzerine de Handel'in Sarabande isimli eseri montajlanınca yıllar öncesinin çok sevilen Levi's reklamı gibi olmuştu. Ama bunlar tadımı çok fazla kaçırmaya yetmedi. Dayı'nın finali gayet keyifle izlenilecek bir televizyon işi oldu. Hepimizi çok eğlendiren bu televizyon karakterini hep iyi hatırlayacağız. Allah taksiratını affetsin.

HT

yayın : 6 Nisan 12:00

ramiz dayı ezel tuncel kurtiz mevlana edip cansever oscar wilde kenan imirzalıoğlu

Yorumlarınız
Adınız

Bn onu hp icmde ystacagim. Tuncel kurtiz seni cok seviyorum , mekanin cennet olsun

Pazartesi, 7 Ekim


ÇOK OKUNANLAR
 • 15 soruda af paketi

  15 soruda af paketi

  Öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar 20 milyonu ilgilendiren prim, vergi ve idari para cezaları yeniden yapılandırıldı. İşte 15 soruda barış paketi...

 • Emeklilik bekleyenlere müjde! /

  Emeklilik bekleyenlere müjde!

  Hükümet'in üzerinde çalıştığı yeni torba yasaya göre, emeklilik için yaş ve prim günü sorununa takılan 600 bin kişiye müjdeli haber getirilmesi gündemde.

 • Vakıflardan öğrencilere burs desteği /

  Vakıflardan öğrencilere burs desteği

  Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarında maddi imkansızlık yaşamalarını bir nebze de olsa engellemeye çalışan vakıflar, burs imkanı sunuyor. Burs ücretleri 150 TL ve 400 TL arasında değişim gösteriyor.

 • Torba yasadan vergi cezalarıyle ilgili ne çıktı? /

  Torba yasadan vergi cezalarıyle ilgili ne çıktı?

  Vergi asıllarının tamamı, cezaların tamamı yeniden yapılandırma kapsamında tahsil edilecek.

 • Fethullah Gülen'i Zaman Gazetesi yaktı /

  Fethullah Gülen'i Zaman Gazetesi yaktı

  Zaman gazetesinin tirajı üzerinden cemaatin örgüt modeli hakkında ilginç bir matematiksel yapı kuran Dilipak gazetenin tiraj kaybına dikkat çekti.

 • Gülmeye mi ihtiyacınız var? /

  Gülmeye mi ihtiyacınız var?

  Gülmeye mi ihtiyacınız var? Sosyal medyanın en komik ve ilginç fotoğrafları...

 • Sağlık konusunda radikal bilgiler

  Sağlık konusunda radikal bilgiler

  Yazar

 • Okula hoş geldin karikatürleri /

  Okula hoş geldin karikatürleri

  2014-2015 eğitim-öğretim yılı bugün başladı. Tüm öğrenci arkadaşlarımıza zihin açıklığı dilerken biraz moral olsun diye onları en güzel okul karikatürleriyle baş başa bırakıyoruz.

 • Davutoğlu:

  Davutoğlu: "Artık muhatabınız benim"

  Başbakan Davutoğlu muhalefet liderlerine seslenerek, “Muhatabınız artık benim, Cumhurbaşkanı değil. O siyaset ve partiler üstü bir konumda” dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js