twitterfacebook

İşte Ramiz Dayı'nın Son Şiiri...

işte ramiz dayı'nın son şiiri...
Ezel dizisine damgasını vuran Tuncel Kurtiz’in canlandırdığı ‘Ramiz Dayı’ karakteri, dizinin finaline sekiz bölüm kala öldürüldü.

Dayının son şiirini dinlemek için tıklayınız...

Ezel’in Ramiz Dayı’sı Tuncel Kurtiz, dizinin yayınlanan son bölümünde hayranlarını üzdü. Bir çatışmanın ortasında kalan Ramiz Dayı, aldığı kurşun yarasıyla hayatını kaybetti.

Ancak Kurtiz’in canlandırdığı karakterin ölümüne senaristlerin değil, bizzat oyuncunun kendisinin karar verdiği öğrenildi. Usta oyuncu, bir süredir kalbindeki problem yüzünden çekimlerde sıkıntı yaşıyordu.

İKİ KEZ STENT TAKILMIŞTI

2007 yılında kalbine stent takılan Kurtiz, yoğun iş temposu yüzünden sık sık rahatsızlanıyordu. 75 yaşındaki oyuncuya bir süre önce ikinci kez stent takıldı.

Her sabah hastaneye uğrayıp rutin kontrollerini yaptırdıktan sonra sete giden Kurtiz, yorgun düşünce dizinin finaline 8 bölüm kala yapımcıdan ‘Ramiz Dayı’ karakterinin diziden çıkarılmasını rica etti.

WILDE İLE BAŞLADI CANSEVER'LE BİTİRDİ

Önceki akşam yayınlanan bölümde ezeli düşmanı Kenan Birkan'ın adamlarıyla girdiği çatışmada vurularak öldürülen Tuncel Kurtiz'in canlandırdığı Ramiz Dayı, sadece delikanlılığıyla değil, dizide okuduğu şiirlerle, anlattığı hikâyelerle ve söylediği özlü sözlerle de efsane oldu.

Ramiz Dayı'nın Ömer'i, yapılan ihaneti karşılıksız bırakmaması için yetiştirmeye başladığı sahnelerde okuduğu Oscar Wilde'ın "Reading Hapishanesi Baladı" ile başladığı edebi söylemleri, Shakespeare'in Hamlet'inden bir sonesi ve Mevlânâ'nın "Etme" şiiri ile devam etti.

Her bölümde söylediği sözlerle hayranlarının sayısını artıran Ramiz Dayı, diziden ayrılmadan önce finali ise Edip Cansever'le yaptı. Cansever'in "Ben Ruhi Bey Nasılım" şiirinden bir pasajla diziye veda etti...

DAYININ SON ŞİİRİ

Gömdüm hepsini geliyorum
İnsan yaşıyorken özgürdür
Yaklaştım iyice geliyorum
Her insan biraz ölüdür
Biz de biraz ölüyüz
Ölüler ki bir gün gömülür
İçimizdeki ölüler
Dışımızdaki ölüler
İnsan yaşıyorken özgürdür
İnsan yaşıyorken özgürdür
İnsan yaşıyorken özgürdür

RAMİZ ÖLDÜ, ÖZLÜ SÖZLERİ YAŞAYACAK

Ramiz Dayı'nın dizi boyunca söylediği aforizmalar yani özlü sözler de dillere destan oldu. İşte o özlü sözlerden bazıları:

- Bazen yaşamak için öldürmek zorundasın. Bazen yaşamak için içindeki sevgi seni öldürmeden sen onu öldürmek zorundasın.
- Portakalı soymadan içinin iyi olmadığını anlayamazsın.
- Yani diyeceğim o ki şimdi sen güçlüsün, gençsin, vurup bana beni yere yıkarsın, dua et ki o iş orada bitsin. Çünkü iş orada bitmezse vurup beni yıkamazsan, yere, boyuna poşuna, gelmişine geçmişine bakmam bu işi ben başlattım bitirmeden bırakmam.
- Yemin etmeden bir daha düşün, çünkü sadakatle başlayan her şey ihanetle biter.
- Hesap görmek, hesap etmekten zordur yeğenim.
- Eğer birisi seni aldatmışsa bu onun suçudur. Eğer o kişi seni pek çok kere aldatmışsa bu senin suçundur.
- Bazen hayat seni öyle zorlar ki yeğenim yolun başında kimdin, unutursun.
- Bazen öyle acır ki için, değiştin sanırsın. Şimdi dersin, şimdi her şeyi yapabilirim...

HT MAGAZİN YAZARI RAHŞAN GÜLŞAN'IN YAZISI:

BEN RAMİZ DAYI NASILIM?
Ezel'i sevdiren şeyleri say deseniz ilk sırada Ramiz Dayı gelir aklıma. Tuncel Kurtiz'in bir televizyon dizisi için mükemmel performansı ve senaristler Kerem Deren ve Pınar Bulut'un yarattığı aforizmalı diyaloglar ile Ramiz Dayı karakteri televizyonlarımızın unutulmazları arasında yerini aldı.

Güzel yazılmış ve her zamanki gibi Uluç Bayraktar tarafından güzel çekilmiş bir bölümdü. Ramiz Dayı'nın finalindeki aforizmalar Edip Cansever'in sonradan sahneye de konulan "Ben Ruhi Bey Nasılım" isimli ırmak şiirinden alıntıydı. İyiydi hoştu da keşke dizinin başındaki jenerikte veya hadi olmadı sonunda Edip Cansever'i ve eserini belirtselerdi. Bir de Dayı'nın son çatışması yavaş görüntülenip üzerine de Handel'in Sarabande isimli eseri montajlanınca yıllar öncesinin çok sevilen Levi's reklamı gibi olmuştu. Ama bunlar tadımı çok fazla kaçırmaya yetmedi. Dayı'nın finali gayet keyifle izlenilecek bir televizyon işi oldu. Hepimizi çok eğlendiren bu televizyon karakterini hep iyi hatırlayacağız. Allah taksiratını affetsin.

HT

yayın : 6 Nisan 12:00

ramiz dayı ezel tuncel kurtiz mevlana edip cansever oscar wilde kenan imirzalıoğlu

Yorumlarınız
Adınız

Bn onu hp icmde ystacagim. Tuncel kurtiz seni cok seviyorum , mekanin cennet olsun

Pazartesi, 7 Ekim
ÇOK OKUNANLAR
 • İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans programlarında 30 bin 684, ön lisans programlarında 28 bin 328 olmak üzere üniversitelerde 59 bin 12 kontenjan boş kaldı.

 • Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı /

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı

  Üniversiteye yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı.

 • Paralel operasyonda önemli gelişme /

  Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

 • Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var? /

  Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  İngiliz enerji devi British Gaz'da(BG) uzun yıllar görev yapan Mehmet Öğütçü, İsrail'in Gazze'ye (Gaza) yaptığı saldırıların altında yatan en önemli nedenlerden birinin de enerji olduğunu söyledi.

 • TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat! /

  TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Uzmanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları açıklamadığı için liste oluştururken yüzdelik dilimlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

 • Hamas'tan korkmuyorlar ama siren duyunca uçuyorlar /

  Hamas'tan korkmuyorlar ama siren duyunca uçuyorlar

  İsrailli bir grup genç, "Hamas'tan korkmuyoruz" dediği sırada, siren sesi duyunca korkudan neye uğradığını şaşırdı. Üç genç, etrafa doğru koşarken, bir tanesi direğe çarpıp düştü.

 • Gazze ve Türkiye /

  Gazze ve Türkiye

  Yeni Şafak'tan Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman, Akif Emre, Gökhan Özcan; Star gazetesinde Orhan Miroğlu, Halime Kökçe; Sabah gazetesinden Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Barlas bugün neler yazdı?

 • Google Chrome dizüstülerin pilini sömürüyor /

  Google Chrome dizüstülerin pilini sömürüyor

  Yarışa en son katılmasına rağmen dünyanın en popüler web tarayıcısı olmayı başaran Google Chrome, yeni bilgisayara yüklenen ilk yazılımlardan biri olmasına rağmen, çok büyük bir dezavantaja sahip.

 • Ekmeleddin İhsanoğlu'na tepki! /

  Ekmeleddin İhsanoğlu'na tepki!

  Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na, Mısır Çarşısı ziyareti sırasında, başörtülü yaşlı bir kadın tepki göstedi. Kendisini Cumhuriyet vatandaşı olarak tanıtan kadın, "Cumhuriyet vatandaşı olarak yakamızdan düşün" diye bağırdı.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js