twitterfacebook

Uyumamak İçin Ne Yapmalı?

uyumamak için ne yapmalı?
Özellikle yaz mevsiminin yaklaşması ve hava sıcaklığının artmasıyla bugünlerde hemen hemen herkeste uyuma isteği baş göstermeye başladı.

Çoğu kişinin aklı işe gittiğinde sıcacık yatağında kalıyor... Okula giden öğrencilerde de durum pek de farklı değil. Peki işyerinde ya da okulda uyuklamamak için ne yapmalı? Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte uykunuz gelse de sizi ayakta tutacak bazı öneriler:

1. Bol bol temiz hava alın: Serin ve temiz hava sizi ayakta tutacaktır. Aynı şekilde sıcak, nemli ve havasız ortamlar ise ciddi şekilde üzerinize rehavet çökmesine neden olur. Temiz hava almak için dışarıya çıkıp biraz yürüyüş yapın ya da pencereyi açık bırakın.

2. Hareket edin: İş durgunluğu süresince enerjinizi artırmak için, ayakta durun ve hareket edin. Ofisteyseniz içeride birkaç tur atın. Yapacağınız biraz hareket bile enerji seviyenizi yaklaşık 2 saat kadar artırır. Çünkü kaslarınıza, beyninize ve damarlarınıza daha fazla oksijen pompalanır.

3. Şekerden uzak durun: Şeker bazı insanlarda enerji artışına yol açsa da bu uzun sürmez ve buna da değmez. Şeker yemek bir saat kadar enerjinizi artırabilir. Fakat çok kısa süre sonra birden bitkin düşersiniz. Enerjinizi artırmak için çikolata yerine karmaşık karbonhidratla dolu tahıllı kraker yiyebilirsiniz.

4. Kafein için: Çok az kafein sizin daha az yorgun hissetmenizi ve daha uyanık olmanızı sağlar. Aşırı kafein içmekten kaçının. Çünkü bu da baş ağrısına ve bunalıma yol açar. Makul ölçülerde kahve veya çay için.

5. Gözlerinizi rahatlatın: İşyerinde ya da okuldaysanız ve bilgisayar ekranı önünde uzun süre zaman geçiriyorsanız, gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Ekran karşısında gözlerinizi dikerek baktığınızda gözleriniz yorulur, uykusuzluk ve yorgunluk duygunuz artar. Gözlerinizde ağrı hissettiğiniz anlarda birkaç dakika gözlerinizi kapatın.

6. Odanızı daha parlak yapın: Eğer karanlık bir ortamda çalışıyorsanız, bu sizin daha da mayışmanıza yol açacaktır. Parlak ışık insanları daha uyanık ve tetikte yapmada çok etkilidir. Işıkları açın ya da doğal ışığın artması için pencereyi açın.

7. Müzik dinleyin: Uyanık kalmak için hızlı tonda, tempolu müzikler dinleyin. Sizi oynatacak, dans ettirecek kadar hareketli müziklerin uyanık kalmanızdaki etkisi daha çoktur.

8. Gülün: Neşelenmek sizi uyanık kalmanızı tetikler. Birkaç dakika komik diziler izleyebilirsiniz, gazetenin komik bölümlerine göz atabilirsiniz.

beyazgazete.com

yayın : 3 Haziran 22:24

uyumamak için ne yapmalı uyku basması

Yorumlarınız
Adınız

ben geceleri gözüme uyku girmiyor epi 3 çalarımla müzik diniyom

Pazartesi, 1 Eylül

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Çarşamba, 25 Haziran

uyumamak için türk kahvesi ve kalayı karıştırın için

Pazartesi, 9 Haziran

ben denedim çoğunu ve çok iyi geldi

Perşembe, 10 Nisan

ilk önce 2 saat uyuyun sonra kalktıktan sonra tabi fazlada uyuyabilişiniz ama 2saat daha iyi olur sizin için neşe konuya gelelim uyuduktan sonra kalkın ve çay için sonrada 8 saat daha uyuyun kalktıktan sonra çay için en sonda ayran için naparsanız yapın 2 gün bazende 3 gün oluor uykunuz hiç gelmez

Pazartesi, 12 Ağustos

deniycem işşallah yarar

Çarşamba, 24 Nisan

süperrrrrrrrrrrrrrrrr

Pazar, 23 Aralık

sağolun...

Pazartesi, 3 Aralık

ama kahve bana işlemiyor ben yine uyuyorum

Çarşamba, 21 Kasım

biliyodum zaten ama güzelmiş

Çarşamba, 7 Kasım

hazır kahvde uykuyu engeller mi?

Salı, 6 Kasım

Teşekkürler .

Perşembe, 27 Eylül

süperrrrrrrrrrrrrrr

Salı, 18 Eylül

çok güzel uygulucam

Perşembe, 6 Eylül

katılıyorum

Salı, 4 Eylül

ÇOK BASİT AMA UYURSAK VAKİT GEÇİO YOKSA VAKİT GEÇMİYO

Perşembe, 16 Ağustos

Faydası olduda uyumak daha kolay .d

Pazar, 5 Ağustos

Slm ßu dediklerinizin hiç biri olmuyo aşırı kahve alıyorum bazen ieş yarıyo ama . bi yattıqımda2 3 saat uyuyablıyorum hiç uyumamak daha iyi .. Yardımcı Olursanz Sevinirm

REspect

Pazartesi, 23 Temmuz

BEN 15 YAŞINDAYIM ANNEM YOĞUN OLUYOR TEMİZLİK YPIYORUZ ŞUANA AŞIRI DERECEDE UYKUM VAR DI ANTEP FISTIĞI İLE REDBULL İÇİNCE BİRŞEYİNİZ KALMIYOR YUKARIDAKİ TALİMATLARADA UYDUM ŞİMDİ ÇOK MUTLUYUM

Çarşamba, 11 Temmuz

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Perşembe, 5 Temmuz

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Cumartesi, 30 Haziran

bi deneris ama ben türkiye yolculuk yapca ve söfer benim yani ne yapabilirim fikri olan varmi???

Perşembe, 28 Haziran

Yardimiz icin cook sagolun ..::) Faydasiiiii olduuuu :-*

Cuma, 1 Haziran

tekkürler teşekkürler :)

Pazartesi, 26 Mart

yok benim yorumu

Cuma, 23 Mart

teşekkürler :)

Salı, 20 Mart

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Cumartesi, 17 Mart

spor yapın ve kahve için görün sonra nne oluyor :)

Cumartesi, 17 Mart

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazar, 5 Şubat

hiç de iç açıcı değil

Perşembe, 2 Şubat


ÇOK OKUNANLAR
ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js