Dünya Sigarasızlık Günü

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre tüm dünyada 1.3 milyar kişi sigara içiyor. Sigaraya bağlı ölüm: Yılda 7 milyon kişi! Bugün bu rakamı birazcık düşürmeye var mısınız?

SAĞLIK .
dünya sigarasızlık günü

Sigara kullanımıyla oluşan önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkati çekebilmek için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından etkinlik günü olarak belirlenen ‘31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’, örgüte üye devletler tarafından 1987 yılından beri kutlanıyor. Gün nedeniyle tüm dünyada sigaranın zararlarına dikkat çekilen etkinlikler düzenleniyor.

Sigara kullanımı, halk sağlığı için ciddi sonuçları olan küresel bir sorun. Sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın, ölüme, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğu bilimsel bir gerçek. Dünyada 1.3 milyar kişi sigara içiyor. Başlıca tetikleyicisi sigara kullanımı olan kanserden ölen kişi sayısı yılda 7 milyon, yeni vaka sayısı 11 milyon. 25 milyon insansa kanserle yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkiye’de 20 milyon kişi sigara içiyor. Yılda yaklaşık 100 milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Türkiye’de sigara satın almak için harcanan para günde 70 milyon TL. 1960-2000 yılları arasında gelişmiş ülkelerde sigara kullanımı yüzde 23 azalırken, gelişmekte olan ülkelerde her yıl yüzde 3.4 oranında artıyor. Türkiye sigara tüketiminde Avrupa ülkeleri arasında üçüncü, dünya ülkeleri arasında da yedinci sırada yer alıyor.

Pasif içicilik sonucu dünyada 1 milyar, Türkiye’de 21 milyon çocuk evde, işyerlerinde, halka açık yerlerde tütün dumanına maruz kalıyor. Küresel Gençlik Tütün Araştırması verileri, 132 ülkede yaşayan 13-15 yaş arası çocukların yüzde 43,9’unun evde, yüzde 55,8’inin de halka açık yerlerde tütün dumanı soluduğunu gösteriyor. Verilere göre, Türkiye’de sigara kullanımı dolayısıyla yılda 110 bin kişinin öldüğü biliniyor. Türkiye’de tütün kontrolü konusunda son yıllarda önemli gelişmeler yaşandı. 3 Ocak 2008 tarihinde kabul edilen 5727 Sayılı Kanun ile, 4207 Sayılı ‘Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’ maddeleri önemli ölçüde değiştirilmiş ve tütün ürünlerinin zararlarından korunma adına önemli bir adım atıldı.

Taksim’de buluşma var

‘Dünya Sigarasız Günü’ kapsamında bugün Taksim meydanında sigarayı bırakan ya da bırakmak isteyen herkes için bir kutlama var. Türkiye’nin sigarasız yaşam sitesi ‘sigarayason.com’un düzenlediği kutlama programında sigarasız yaşama destek verenler buluşacak. Programda bir süredir devam eden ‘Bırak, Çek, Gönder. Sen de Taksim’de Yüzünü Göster’ adlı kampanya kapsamında siteye gönderilen sigarasız yaşam ve sağlık konulu fotoğraf, mesaj ve metinler sergilenecek. Jülide Ateş’in destek verdiği kampanya kapsamında sigarayı bırakmak isteyenlere danışmanlık da yapılacak. Ateş, Taksim’e gelenlere ‘Onlar sigarayı bırakmayı başardılar. Siz de başarabilir, bu 31 Mayıs Sigarasız Dünya Günü’nü kendiniz ve sevdikleriniz için yeni bir hayata başlangıç olarak kabul edebilirsiniz’ diyecek.


 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dünya Sigarasızlık Günü
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.