Kas Ağrılarına Karşı Bedeni Hack’lemenin 8 Yolu

Egzersiz sonrasında her yerin sızlıyorsa bu tavsiyeler işine yarayabilir.

SAĞLIK .
kas ağrılarına karşı bedeni hack’lemenin 8 yolu

Sıkı rutinlerin sonrasında kasları hiç sızlamamış kimse var mı? Kimimiz hafif atlatırız, kimimiz içinse oturmak kalkmak bile ızdıraba dönüşür. Tabii herkesi aynı kefeye koymamak gerekiyor, özellikle düzenli spor yapanlar ve esneme-gerilme hareketlerine özen gösterenler hiç ağrı çekmeyebilir.

Yine de her durumda kasların sızlıyorsa ve bu durum egzersiz yapma motivasyonunu etkiliyorsa, aşağıdaki tavsiyeler tam sana göre. Hepsi de denenmiş ve ağrıları azalttığı görülmüş!

  1. Kiraz ye

Mevsimi de geldi, listeye en keyifli olanından başlayalım dedik :) Kiraz içerdiği antokyanin maddesi sayesinde egzersiz sonrasında vücutta üretilen serbest radikallerle savaşabiliyor ve enflamasyonu önleyebiliyor. Kaslara oksijen akışını da arttırdığı için tutulmaları azaltabiliyor. Antrenmandan önce bir avuç yeterli.

2. İyi uyu

Az uyku vücutta kortizol seviyesini arttırdığı için egzersiz sonrası yorgunluk ve sızlamaya da yol açabiliyor. Uyku kaliteni arttırmak için yatmadan yarım saat önce ekrana bakmayı bırak ve olabildiğince karanlıkta, sessizlikte uyu.

3. Proteinden fazlasına yönel

Egzersizden sonra protein barı yemen, proteinli içecekleri kafaya dikmen ne yazık ki yeterli değil. İşlenmiş proteinli gıdalar yaşamsal besin maddelerinin çoğunu içermiyor. Örneğin fıstık, Vitamin B3, B6 ve B7 içerirken somonda omega-3 ve yoğurtta da kalsiyum bulunuyor. Tüm bunlar kaslarının daha hızlı onarılması ve daha az ağrı çekmen açısından yararlı.

4. Magnezyum yönünden zengin beslen

Kas kasılmalarında, kramplarda ve tutulmalarda vücut magnezyumu devreye sokuyor. Koyu renkli yeşillikler, fıstık, yoğurt ve muz hem magnezyum yönünden kuvvetli hem de laktik asit üretimini düşürüyor. Laktik asit, bilindiği üzere kaslara yüklenildiğinde ortaya çıkıyor ve kasların içinde kaldıkları vakit ağrıya neden oluyor. Laktik asit azaltıldığında vücut kendisini çok daha hızlı onarıyor ve tabii ki ağrılar azalıyor.

5. Eklemleri tam çalıştır

Pasif gerilme hareketleri ağrılara karşı tek başına yeterli değil. Eklemleri her yönde çalıştıracak şekilde ısınmaya odaklanmak, tüm eklemlere aynı özeni göstermek çok daha verimli bir hazırlık demektir. Bu şekilde incinmelerin ve burkulmaların önüne geçmek de daha kolay olur. Tabii bunu yaparken kasları ve bağları da iyi hissetmelisin, eklemleri zorlamak bağları da zorlamak anlamına gelebilir. Özellikle diz ve bileklere ani ve aşırı yüklenmelerden kaçınmak gerek.

6. Soğuk duş al

Soğuk su kan damarlarını sıkılaştırarak laktik asit gibi atıkların vücuttan daha hızlı uzaklaştırılmasını sağlar. Böylece sızlama daha kolay geçer. Soğuk duş zor geliyorsa epsom tuzu, kaya tuzu veya magnezyumlu banyo tuzlarıyla sıcak duş almayı deneyebilirsin.

7. Zerdeçal

Zerdeçal bugünlerde her yerde karşımıza çıkıyor… Zerdeçalın içerisinde bulunan kürkumin isimli bir madde eklem ağrılarına iyi gelmesiyle biliniyor ve büyük oranda anti-enflamasyon özelliğine sahip. Egzersizden önceki öğününde zerdeçalı baharat olarak kullanabilirsin. Sahanda yumurta veya omletle de nefis olur.

8. Su içmeye dikkat

Suyun bu listenin sonunda olmasının sebebi, aklında mutlaka kalması gerektiği için :) Egzersiz sırasında suyu az içtiğinde kramp girme ihtimali yüksek, sersemlik yapabilir ve laktik asitin vücuttan atılması güçleşebilir. Hepsi de ertesi gün ağrılara yol açar. Egzersiz gününde antrenmanın ardından yeterince su içmeyi lütfen unutma. FitWell kullanıcılarının çok iyi bildiği gibi: “Su içen güzelleşir, içmeyen kuruyup solar” ;)

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kas Ağrılarına Karşı Bedeni Hack’lemenin 8 Yolu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.