twitterfacebook

Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

sindirim sistemi nasıl çalışır?
İnsanların sindirim sistemleri, diğer canlılara göre daha fazla gelişmiştir.

Besinler, ağızdan alınır, çiğnenir, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsaktan geçerek dışarı atılır. Karaciğer, pankreas ve tükürük bezleri ise sindirime yardımcı olur.

Besinler, sindirim esnasında, kusmanın tersi şeklinde hareket ederler. Buna “peristaltik” hareket denir.

Besinler, sindirildikten sonra ince bağırsakta tüketilen suyla birlikte emilirken; suyun kalan kısmı ve madensel tuzlar ise kalın bağırsakta emilmektedir.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan sistemler, sinir ve endokrin sistemleridir.

Sindirim Sistemi’nde çalışan organlarımızı gelin birlikte tanıyalım.

Ağız: Yanak, damak, dudak ve yutaktan oluşan boşluğa “ağız” denir. İçerisinde dil ve diş bulunur. Ağız, ilk ayıklamanın yapıldığı organdır. Sindirime burada başlanır.

Dil, ağ şeklinde sinirlerden oluştuğu için her yöne hareket ettirilebilir. Dişler, besinleri parçalamaya, öğütmeye yarar.

Yetişkin bir insanda toplam 32 adet diş bulunur. Tükürük, besinlerin kolay parçalanmasını sağlar ve ağız içinde salgılanır. Salgının büyük bir bölümü sudan oluşur. Çiğneme işleminden sonra dil, besinleri yutağa gönderir.

Yutak: Yemek ve soluk borusunun ayrıldığı noktada bulunan yutakta, yutma işlemi bilinçli başlatılır. Ancak istem dışı tamamlanabilir. Yutma esnasında solunum, istem dışı çok kısa bir süre durdurulur.

Yemek Borusu: Yemek borusu, mide ile yutak arasında yer alır. Yemek Borusu, yutaktan gelen besinleri mideye ulaştırma işlemini gerçekleştirir.

Mide: Besinler, peristaltik hareketle mideye ulaşır ve mideye yaklaştığında mide kapısından içeriye girerler. Midenin şekli kuru fasulyeyi andırır ve “j” şeklindedir. Dışında bağ dokusu bulunur ve bağdokusu da periton denilen zar ile örtülüdür. İç kısmındaysa, iki katlı mukoza tabakası ve enine-boyuna çapraz yerleştirilmiş düz kaslar bulunur. Besinlerin depo edildiği, mekanik ve kimyasal sindirimin gerçekleştirildiği organdır. Çalışmasını gastrin hormonu ve vagus siniri düzenler.

İnce Bağırsak: İncebağırsak, epitel doku, düz kas ve bağ tabakalarından oluşur. Orta tabakada kaslar boyuna, halka şeklindedir. Buraya gelen asitli besinler, ince bağırsakta çalışmayı başlar. Ürünlerin emildiği, en yoğun çalışan sindirim organıdır. Sindirim, bu organda son bulur.

yayın : 2 Ağustos 06:08

sindirim sistemi mide ağız yutak yemek borusu

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • Kabinenin çocuk yüzleri

  Kabinenin çocuk yüzleri

  Anadolu Ajansı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bakanların çocukluk fotoğraflarını derledi.

 • Atatürk'ün soy kütüğü belli oldu /

  Atatürk'ün soy kütüğü belli oldu

  Anıtkabir Komutanlığı 23 Nisan'da Anıtkabir'i ve 81 ilde garnizon komutanlıklarını ziyaret edecek çocuklara armağan etmek üzere "Atatürk ve Çocuk" kitabı hazırladı.

 • 520 çocuk camide namaza durdu /

  520 çocuk camide namaza durdu

  11 anaokulundan 520 öğrenci Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde buluştu. Minikler hep birlikte namaz kıldı.

 • ABD arşivinden Türkiye fotoğrafları /

  ABD arşivinden Türkiye fotoğrafları

  ABD Kongre Kütüphanesi, George Grantham Bain adlı Amerikalının arşivinde bulunan 39 bin 744 fotoğrafı internette yayınladı.

 • Misak-ı Milli'nin orijinali /

  Misak-ı Milli'nin orijinali

  İstiklâl Savaşı’nın ruhu, modern Türkiye’nin kuruluş ve vâroluş belgesi olarak bilinen Misak-ı Millî’nin orijinal elyazması nihayet bulundu.

 • "Taksim'den ümidinizi kesin"

  Başbakan Erdoğan, Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına ilişkin, "Taksim'den ümidinizi kesin. Burada devletle bir gerilime lütfen girmeyin" dedi.

 • Bakanlık taklit ve tağşiş yapan firmaları açıkladı /

  Bakanlık taklit ve tağşiş yapan firmaları açıkladı

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 33 gıda işletmesinin 42 parti üründe taklit ve tağşiş yaptığını tespit etti.

 • Kırımoğlu'nun Kırım'a girmesi yasaklandı! /

  Kırımoğlu'nun Kırım'a girmesi yasaklandı!

  Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na 5 yıl boyunca Kırım'a girme yasağı getirildi. Kırım Tatarları karara tepkili.

 • UEFA'dan Cüneyt Çakır'a dev maç /

  UEFA'dan Cüneyt Çakır'a dev maç

  FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, UEFA Avrupa Ligi'nde Portekiz'in Benfica takımı ile İtalya'nın Juventus ekibi arasındaki yarı final ilk maçını yönetecek.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js