Bilgisayar Oyunlarının Zararları

Modern dünyanın en önemli gereksinimlerinden biri olan bilgisayar kullanımı günümüzde hem çocuklarımız için hem de bizler için tehlike sinyalleri vermeye başladı.

SAĞLIK .
bilgisayar oyunlarının zararları

Hazırlayan: Psikolog Nilüfer Şişman

Bilgisayar kullanımı okul öncesi çağlara kadar inmiştir ve çocuklar tıpkı yetişkinler gibi internetin her türlü olanaklarından yararlanmaktadırlar.

Çocuklar, adeta bilgisayar oyunlarının içine hapsolmakta, sanal dünyanın içinden çıkamaz halde saatlerce ekran karşısında durmaktadırlar.

BİLGİSAYAR OYUNLARININ ETKİLERİ 

Bilgisayar kullanımının dozunu tutturamayan kullanıcılar

Bilgisayar kullanıcıları, tüm gün ve gece bilgisayar başından kalkmadan oyundaki karakterini yöneten, hayattan kopuk kişiler haline geliyor. Çocuklar odadan çıkmaya, hatta su, tuvalet gibi ihtiyaçlarını bile karşılamaya gerek duymuyor. Yarattığı sanal dünya içinde kendine yer edinmeye çalışıyor. Yüz yüze iletişim yerine sanal dünyayı tercih ediyor. Çekingen ve sosyal ortamdan uzak duran bu çocuklar, sosyal anksiyete rahatsızlığına sahip olmakta, internet ve online oyunları bağımlılık halinde kullanmaktadır.


Ortaya Çıkabilecek Başlıca Problemler

Hiperaktivite davranışlar: Saatlerce bilgisayar başında hareketsiz kalan çocuklar enerjilerini boşaltamamaktadırlar. Enerjilerini boşaltamamaları ve oyunlardaki bir takım öğeler çocukların daha çok saldırgan ve hırçın olmasına sebep olmaktadır.

Şiddeti Normal Görme: Oyunlardaki şiddet, çocuğun gerçek yaşamda da bunu normal görmesine sebep olmaktadır. Son zamanlarda çocuk suçlu sayısının artmasında bu oyunların etkisi dikkate alınmalıdır.

Epilepsi Nöbetleri: Ekranda yayılan radyasyon, epilepsi (sara) nöbetlerine sebep olabilir. Bilgisayarın bu zararı çok da dikkate alınmamaktadır.

OYUNLARIN YARARI DA VAR ANCAK!

Dünya çapında bir çok fakültede bu konuda araştırmalar yapılmış ve sonuç olarak aşırıya kaçılmadığı takdirde bilgisayar oyunlarının özellikle zeka konusunda çok yararlı olduğu keşfedilmiştir.

Bu araştırmaların en önemlilerinden biri Norwich'teki City College'dan Profesör Jack Sanger'ın, 100 ilkokul çocuğu üzerinde yaptığı deneydir. Sagner'in bu araştırma ile amaçladığı, bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerinde etkisidir. Bu çocuklara, gerek strateji, gerek kanlı FPS, gerekse Adventure türünde birçok oyunlar oynatılmış ve daha sonra hareketlerindeki değişimler gözlenmiştir.
 
Bir diğer araştırma California Üniversitesi'nde Patricia Greenfield'ın yaptığı deneylerde ise bilgisayar oyunlarının, çocuğun sembolik kodları çözme yeteneğini ve analitik düşünmesini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca bunun gibi Washington Üniversitesi ve birçok özel kuruluş tarafından yapılan deneylerde, bilgisayar oyunları oynayan çocukların teoriyi pratiğe dönüştürmekte çok daha başarılı olduklarını bazı sorunlarda da diğer yaşıtlarından daha zeki oldukları saptanmıştır.

Sosyal etkinliklerde ise oyunların bir sohbet konusu olduğunu ve arkadaş bulmakta bir araç olarak kullanıldığı, bu sayede sosyal bir çevre edinildiği, zira oyunların bazı sosyal çevrelere adapte olmakta kişiye zorluklar çıkardığı ve kimi kişiliklerde içedönüklük yarattığı saptanmıştır.

Kültürel özelliklerine gelince, bilgisayar oyunlarının büyük bir çoğunluğunun İngilizce olması kuşkusuz kişinin bu dile merakını arttırır, pratiği ve telaffuzu geliştirir.

Ancak tüm bu olumlu kazanımlar aşırıya kaçılmadığı takdirde geçerlidir.

AİLELER, MESELENİN CİDDİYETİNİ KAVRAMAKTAN UZAK

Bazı oyunların içerdikleri şiddet ve cinsellik nedeniyle ailelerin bu konunun üstünde çok daha fazla durmaları gerekiyor. Oyunların üzerinde alıcıları uyaran yazılar bulunuyor ancak ailelerin bunları çok fazla önemsemiyor.

Satıcılar, satılması yasak ürünleri satıyor

Satıcılar da, çocukların almaları yasaklanmış oyunları satmak konusunda özensiz davranıyor.

ÇÖZÜM YOLLARI

En önemli çözüm, "ilgi"dir. Yeterince ilgilenilmeyen çocuklar daha çok bilgisayar başındadır…

Anne babalar, "aile birliği"ne önem vermelidir. Eşler, çocuklarına ve birbirine zaman ayırmalıdır. Eğer aile üyeleri saatlerce televizyona, dizilere dalmakta veya tüm zamanını gece ziyaretlerine ayırıyorsa çok büyük bir sorun var demektir. Televizyonun başından ayrılmayan ebeveynler, çocuklarına ders çalışma alışkanlığı kazandıramazlar. Ne kadar çalışılması gerektiğini anlatırlarsa anlatsınlar, anlattıkları adeta masal gibi gelecektir çocuklar için. Önce anne baba televizyon ve bilgisayarın başından ayrılmalı ve örnek olmalıdır.

Anne babalar emir-komut vermemeli; çocuklarını dinlemeli, onlara sevgisini söz ve davranışla göstermeli, kaygılarını, korkularını, sorunlarını dinlemeli, birlikte çözüm bulmalıdır. Ailelerin belli bir ölçüde bu tip oyunlara kısıtlama getirmesi, çocukların sosyal aktivitelere motive edilmesi bilgisayardan uzaklaşmanın en önemli yoludur.Çocukların grup olarak yapacakları spor oyunları çözüm olabilir. Böylece hem çocuk sosyalleşecek ve yeni arkadaşlar edinecek hem de zamanını bilgisayar ve televizyona ayırmayacaktır.


Sorun aslında tahmin edilenden daha büyük. "İnternet bağımlılığı" adıyla yeni bir hastalık literatüre girmiştir. Sırf bu bağımlılıktan boşanan eşler, parçalanan aileler var.

Lütfen çok geç olmadan çocuklarınıza gerekli ilgiyi gösterin.

Bu konuda okul rehberliklerinden ve psikolojik danışma merkezlerinden yardım alın.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bilgisayar Oyunlarının Zararları
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • AşırıyaKaçmakZararlı Pazar, 16:52

  Şiddeti Normal Görme; sürekli süren bir savaş var, dünya savaşına gerek yok, 21.yüzyıl'da şiddet cinayet vb arttı, video oyunlarının tv'nin sinemanın bunda parmağı var, önemli olan şiddet içermeyen üretim yapmaktır.
 • Şiddeti Normal Görme Pazar, 20:25

  Şiddeti normal görüyor mu dediniz? Çok komiksiniz gerçekten. Bilgisayar oyunlarının öyle bir zararının olmadığı uzmanlarca kanıtlananı yıllar oldu. Fakat hala size göre "Guns don't kill people, video games do." yani "Silahlar insanları öldürmez, video oyunları öldürür." Bu dünya video oyunları yokken iki tane Dünya Savaşı gördü. Rahat bırakın bizi artık.
 • AĞLİCAM Cumartesi, 18:13

  BeniM Annem Oyun Oynamama bile izin vermiyo bide 12 yaşındayım
 • ali Cuma, 09:14

  bir kere başlayınca bırakamıyasun çünkü aklın sadece ona eriyor
 • muhammet yasin Cuma, 09:35

  çok güzeldi
 • Mert DİNÇ Perşembe, 15:43

  Bence çok güzeldi
 • kıgr6fgıloşhgfjklş Cumartesi, 13:30

  güzel
 • nazım Çarşamba, 17:52

  Çok güzel söylediniz
 • ahmet Çarşamba, 17:51

  İyi söylediniz
 • gsgsgshshshhsbsbsbsb Çarşamba, 20:55

  Ah ah bi kere başlayınca insan bırakamıyo
 • Seymen kaan Çarşamba, 19:08

  Ever çok bilgi Verici
 • Mihrimasu Çarşamba, 16:11

  10 üzerinden 1000 veriyorum, bunlar doğru yüzde yüz doğrudur.Tavsiye ederim.
 • Boray Pazartesi, 05:54

  Ben 22 yaşındayım.5 sene öncesinde manken olmak için çabalıyordum şimdi ise 5 yılda online oyunlardan dolayı aldığım 20 kiloyu vermeye uğraşıyorum.Üzülüyo insan hatasını görünce.
 • Toprak Perşembe, 19:09

  Bence çok bilgi verici
 • ece Perşembe, 16:33

  Çok güzel
 • misafir Perşembe, 16:32

  Çok güzel
 • dilara Perşembe, 16:30

  Çok güzel olmuş
 • alperen Pazartesi, 16:32

  oyuna bağlı kalmadım şükürler olsun
 • Alperen Pazartesi, 16:31

  çok açıklayıcı ve çözüm verici bir metin çok teşekkür ederim .
 • ayşegül yeni Çarşamba, 17:56

  uzun olsada insan çok bilgi öğreniyor 5 yıldız
 • Taner Cuma, 14:19

  Taksiye eserin
 • bahar Çarşamba, 17:20

  Harika bir metin olmuş.Okudukca yeni şeyler öğreniliyor
 • bahar sıla Çarşamba, 17:18

  çok uzun ama açıklayıcı olmuş
 • bahar sıla Çarşamba, 17:16

  çok açıklayıcı ve güzel bir metin olmuş
 • güneş Pazartesi, 17:19

  bence güzel örnekler verilmiş açıklayıcı anlatılmış bu siteye aile bireylerinin bakmasını tavsiye ederim
 • melis Pazartesi, 10:01

  çok uzun
 • hacker Cuma, 22:28

  Ben asla pc nun basından kalkmam
 • Oyun Cehennemi Cumartesi, 15:49

  Günde bir saaat bismillah allahım sabır ve nefsimi kontrol et aşmıyım bismilallah
 • HÜSEYİN Perşembe, 18:05

  Ah Ah Böyle Diyosunuz da Bırakamıyoz iŞTE olduk mu bir keree bbm bilgisyarı akdlırdı ama içimden bir şey sürklüyor cafeye gidyom of offf
 • embesil Perşembe, 10:35

  Daha gerçekçi olması lazım bunlara ben kendimi inandıramadım ama inanmaya ihtiyacım var. 6 yılım bir oyun başında geçip gitti... Yanarım ömrüme...

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.