twitterfacebook

Hafızayı güçlendiren vitaminler

hafızayı güçlendiren vitaminler
Beynin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi ve keskin bir hafıza için tükettiğimiz gıdalar yoluyla aldığımız vitaminler çok önemli.

Beyin, çalışmak için nasıl oksijene ihtiyaç duyuyorsa aynı diğer organlarımızda olduğu gibi vitaminlere de ihtiyaç duyar. Her vitaminin vücutta bir veya bir kaç görevi vardır ve hepsi gereklidir. Bu nedenle "hafızayı güçlendiren vitaminler" olarak bir ayrım yapmak çok doğru olmasa da uzmanlar B kompleks vitaminlerinin, E, C ve D vitaminlerinin yanı sıra omega-3 yağ asitlerinin beynin hafızayla ilgili bölümünü güçlendirdiğinin altını çiziyor.

Hafızayı Korumak ve Güçlendirmek

Bol bol boş kalorili hazır gıdalar yerseniz, uykunuza dikkat etmezseniz, stresi azaltmaz ve egzersiz yapmazsanız tüm vücudunuz gibi beyniniz ve dolayısıyla hafızanız da zamanla zayıflayacaktır. Doğru vitaminleri yeterli oranda almak, beyni çalıştıran faaliyetlerde bulunmak, düzenli egzersizle kan dolaşımını arttırmak, uyku düzenine ve stres seviyesine dikkat etmek hafızanızı güçlendirmek için atacağınız ilk ve en önemli adımlar olacaktır.

Omega 3 Yağ Asitleri ve Hafıza

Her insanın vucudunda bulunan ve hücre yapısında tahribata yol açan serbest radikallere fırsat tanımamak için düzenli olarak omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar tüketmelisiniz. Örneğin omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan balık yağı beyin fonksiyonlarını geliştiren DHA ve EPA bileşenlerini içerir. Avustralya'da 396 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada elde edilen verilere göre düzenli olarak omega 3 yağ asidi kullanan çocukların 6 ay sonra yapılan hafıza testlerinde belirgin şekilde daha iyi sonuç aldıkları gözlemlenmiş.

B Vitamini Hafızayı Güçlendiriyor

B vitamininin hafızayı güçlendirmedeki etkisi sinirler arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitterlerin beyin tarafından salgılanmasını teşvik etmesinden ileri gelmektedir. Sinir sistemi ve beyin arasındaki iletişimin güçlü olması konsantrasyon, bilinç ve diğer işlevlerin yanı sıra hafızayı da arttırır. Başta B6 vitamini olmak üzere beyin fonksiyonu üzerinde olumsuz etkisi bulunan "homosistein" seviyelerini düşüren B12 vitamini, zihni geliştiren kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkıda bulunan B9 vitamini (folik asit) güçlü bir hafıza için düzenli olarak alınmalıdır.

Hafızayı Güçlendiren Diğer Vitaminler

C vitamini serbest radikallerle mücadele için gerekli bir vitamindir. E vitamini sinir hasarına karşı koruma sağlar ve antioksidandır. Beta karoten vücudu toksinlerden arındırırken kan damarlarını ve dokuları güçlendirir.
 

yayın : 30 Haziran 15:14

hafıza güçlendirme vitamin

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Hoca bize dua ediyor

  Hoca bize dua ediyor

  Darbecilikle suçlanan polisler hakkındaki dosya için ifade veren gizli tanık Fatih 25 Aralık'ı anlattı: Hocaefendi bu soruşturmayı yürütenlere dua ediyor' şeklinde konuşuyorlardı. Amaç hükümeti düşürmekti.

 • İşte yeni kimlik kartının tarihi! /

  İşte yeni kimlik kartının tarihi!

  Yerli teknoloji ile üretilecek elektronik kimlik uygulamasının 2015 yılı sonunda tamamlanarak vatandaşlara dağıtılacağı bildirildi.

 • İşte Köşk'ün A takımı! /

  İşte Köşk'ün A takımı!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık dönemindeki ekibini Çankaya Köşkü'ne taşıyor. Erdoğan ile uzun süre çalışan ekibin Köşk'teki görevleri belli oldu. First Lady Emine Erdoğan ise Köşk'te artık yeni bir ekiple çalışacak.

 • Süper Lig'de 2014 transferleri /

  Süper Lig'de 2014 transferleri

  Süper Lig'de 2014'ün ilk transfer sezonu bitti. İşte takımların transfer ettiği futbolcular...

 • Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz /

  Bu otomobiller 30 bin TL'den ucuz

  Türkiyede satılan en ucuz sıfır araçlar hangileri? Türkiye’de satılan en ucuz sıfır arabalar...

 • Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı /

  Marmara'ya hortum ve fırtına uyarısı

  Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, yarın 18.00'den sonra fırtına ve hortum oluşabileceğini Marmara'da deniz seferlerinde aksaklıkların yaşanabileceğini bildirdi.

 • Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti /

  Myanmar, Arakanlıların dönüşünü kabul etti

  Myanmar Yönetimi, Bangladeş’teki 2 bin 400 Arakanlı Müslüman mültecinin evlerine dönmesini kabul etti

 • Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır /

  Hepimizin muhatabı cumhurbaşkanıdır

  Başbakan Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına ilişkin, "Doğru bir yaklaşım değil. Hepimizin devlet temsili anlamında muhatabı cumhurbaşkanıdır" dedi.

 • MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak? /

  MEB açıköğretim kayıtları nasıl yapılacak?

  Açık öğretim okullarının 2014-2015 eğitim öğretim yılı 1. dönem kayıtları alınmaya başladı. Kayıt işlemler ve nakiller nasıl yapılacak? MEB Açıköğretim ortaokul ve lise kayıtları ne zaman sona eriyor? İşte detaylar

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js