twitterfacebook

Fıtık Hastalarını Ameliyatsız Tedavi Ediyor

fıtık hastalarını ameliyatsız tedavi ediyor
Erkan Mirzaoğlu, 27 yıldır elle tedavi yöntemiyle fıtık hastalarını ameliyata gerek kalmadan tedavi ediyor.

Mirzaoğlu, "Fıtık büyültülecek bir rahatsızlık değil. Her fıtık ameliyat edilmemeli." diyor.

"Bel ağrım geçmek bilmiyordu. Fıtık olmuştum ve neredeyse hiç hareket edemiyordum. Sonra felç oldum. İki ay hiç kalkamadım. Tedavi oldum ama ayağımın üzerine 10 yıldır basamıyordum. Doktorlar kesinlikle ameliyat olmam gerektiğini söyledi ancak olmadım. Erkan Bey'e geldim. Uyguladığı yöntemle ameliyat olmadan birkaç dakika içinde iyileştim ve eski sağlığıma kavuştum." Bu cümleler 48 yaşındaki Emine Gül Aktaş'a ait. 10 yıl önce tedavi olan Aktaş'ın şimdi hiçbir sağlık sorunu yok.

Günümüzde birçok kişi bel ve boyun fıtığı başta olmak üzere birçok omurilik ve kas hastalığına yakalanıyor. Sebepleri malum, artık daha çok kişi masa başında çalışıyor ve günün daha uzun bir süresi hareketsiz geçiyor. Sebebi her ne olursa olsun, bu tarz bir şikayetle karşılaşan doktorların tavsiyesi ameliyat. Ameliyat o an için kişiye fayda sağlasa da, sonrasında rahatsızlık tekrarlanabiliyor. Peki, bıçak altına yatmadan tedavi mümkün mü? 'Manuel terapi'ye varım derseniz bu sorunun cevabı evet. Fıtık hastalarının bıçaksız tedavi edildiği bu yönteme Avrupa'da sıkça başvuruluyor. Ancak ülkemizde çok bilinmiyor.

Uzman manuel terapist Erkan Mirzaoğlu, kas ve boyun fıtığı rahatsızlıklarını ameliyata gerek kalmadan tedavi ediyor. Yöntemini de şöyle anlatıyor: "Boyun, fıtık, sırt, dirsek, omuz ve bel ağrılarının tedavisinde 'elle tedavi' anlamına gelen manuel terapiyi uyguluyorum. Hastalarım 4-5 dakika içinde sağlığına kavuşuyor."

Mirzaoğlu, 61 yaşında. Almanya'da eğitim almış. 27 yıldır binlerce insanı tedavi etmiş. Başarı oranının da yüzde 95 olduğunu söylüyor. Fıtık hastalarının ameliyat olmasına karşı. Nedenini şöyle açıklıyor: "Manuel terapi, tıbba alternatif değil. Bizde tıbbi eğitim eksik veriliyor. Tam verilse lüzumsuz ameliyatlara gerek kalmaz. Zira ameliyat sonrası riskler çok yüksek. Kaldı ki vakaların büyük bir çoğunluğunda ameliyata gerek yok. Türkiye'de insanlar fıtık olduğu zaman sanki kanser olmuş ve tedavisi mümkün değilmiş gibi düşünüyor. Oysa fıtık, çok büyütülecek bir hastalık değil. Ağrıları, uyguladığımız yöntemle çok basit bir şekilde tedavi edebiliyoruz."

Ağır kaldırmayla fıtık olunmaz

Fıtık tedavisinde, tıbbın genellikle ağrıya yoğunlaştığını ve ağrıyı gidermek için çalıştığını anlatan Mirzaoğlu, ağrıların çoğunun sırtta bulunan 24 omurun sinir sistemiyle bağlantılı olduğunu ve organları tetiklemesiyle meydana geldiğini söylüyor. Mesela boyundaki C1 atlas denilen nokta kaydığında baş ağrısı, migren, yüzde uyuşma oluyor. Oysaki migrenin belirtileri, sinirlerdeki uyuşmalar olarak bilinir. Bunu tetikleyen de C1'deki kayma. Bu yerine oturtulduğunda hasta tedavi oluyor. Mirzaoğlu, hastanın duruşundan ve yürüyüşünden hastalığı fark ediyor ve buna göre tedavi gerçekleştiriyor. Bir de tedavide ağrıdan daha çok sebebine bakıyor. "Ağır kaldırma ya da soğuk almayla kesinlikle fıtık olunmaz." diyen terapist, fıtığın sebebini ani ve ters hareket yapılmasına bağlıyor.

Mirzaoğlu, hastalarında ilk önce bacak boylarının eşit olup olmadığına bakıyor. Zaten bel fıtığının sebebi bir bacağın diğerinden bir-iki santim kısa olması. Hasta kendini rahat bıraktığı sürece birkaç dakikada kayma yerine oturtuluyor. Terapist, bazı kişilerin hastaya 5-10 seans uyguladığını anlatıyor: "Buna gerek yok. Hasta, tek seansta tedavi edilir." Ayrıca, ücretin cüzi olduğunu söylüyor.

Mirzaoğlu, İtalya'da yaşıyor. Hem İtalya hem de Almanya'da hastaları tedavi ediyor. Ayda bir defa da Türkiye'ye gelip bir hafta kalıyor. Bu haftanın birinde İstanbul, diğerinde Ankara'da bulunuyor. Onun hastaları arasında doktorlar da var. Ayrıca İstanbul'da iki dahiliye uzmanı onun yanında manuel terapiyi öğreniyor. Terapi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen doktorlara ilerleyen zamanlarda seminerler verilecek. Çünkü Mirzaoğlu, hastaları tedavi etmenin yanında bu yöntemi Türkiye'de tanıtmak ve yaygınlaşmasını sağlamak istiyor. Onun bir de isteği var: "Türkiye'deki tıp fakültelerinde manuel terapi eğitimi muhakkak verilmeli."

Terapi, mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalı. Zira bu yöntem uygulanırken yapılan bir hata, hastayı tekerlekli sandalyeye mahkûm edebilir.

Zaman

yayın : 24 Aralık 09:11

erkan mirzaoğlu fıtık

Yorumlarınız
Adınız

Benimde bel fitgm war doktor amelyat dedi ama daha 22yasndaym bu genc yasta amelyat olmak istemyorum acaba tamamen geciyormu fıtik ben uzakta oturuyorum gelmeyi düsünyorum yardmci olurmusunuz

Perşembe, 27 Şubat

ben gittim yarardan çok zarar gördüm hem paramdan hemde sağlığımdan oldum bu adam şarlatan inanmayın

Pazar, 26 Ocak

Bende gittim. Ağrılarımda bir azalma oldum. Boynumda var idi düzeldi. Sol ayağım yerinden çıkmış o yüzden ağrı yapıyor imiş. Şimdi düzeldi. Belimde iki yerde bel fıtığı ve kayma var idi. Bu henüz düzelmedi. İki hafta ağrıları sürer diyorlar. Bir hafta oldu göreceğiz nasipse. :-) Ama eskiye göre daha iyiyim.

Perşembe, 8 Kasım

bendegittim hiçbir faydasını görmemekle beraber agrılarımda artma oldu...buiş bir ticarete dönüştürülmemeliydi...birde çaresizken tavsiye edilen ilaçları almaklada ikikat fiyatına maal oldu...

Cuma, 14 Eylül

ben 2 gun once gıttım olcukca iyiyim

Cuma, 7 Eylül

bende gittim hiçbir faydasını görmedim.boşuna gitmeyin

Perşembe, 16 Ağustos

Bizde ankaraya erkan mirzaoğluna gittik. kardeşim beter oldu daha yeni yeni eski haline geliyor banada hiç bir faydası olmadı. Birde her girene ilaç satmak istemeleri insanı iyice çileden çıkartıyor ama....... Madem 29 yıldır bu tedaviyi yapıyorum diyorsun 29 yıl öncede bu ilaçtan yoktuya. Her girene birer ikişer ilaç yazıyordu sizede yazdımı bilmiyorum.
Ben zaman gazetesinde stv de gün ışığı programında gördükten sonra inanmaya başlamıştım ama buraya kadarmış.

Perşembe, 22 Mart

tutarsız desteksiz hepsi yalan dolandırıcılık gittim ve en ufak değişiklik yok yemin ediyorum yok böyle bir şey yazık insanlara ümit kapısı adam paftayı topluyor bunun yaptığı şey bianlık tutulmaya falan belki iyi gelir fıtığı kesinlikle düzeltmez isteyen gidip parasını sokağa atsın.

Cumartesi, 28 Ocak

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Cuma, 30 Aralık

benim annem ben bildim bileli bel ve boyun fıtığı hastası ameliyat olmaktan korkuyor lütfen size ulaşabileceğimiz bir adresinizi yollayabilirmisiniz

Salı, 27 Aralık

sayın erkan mirzaoğlu benim babab ben kendimi bildim bileli bel fıtığı hastası çok acı çekiyor ve ben bu duruma çare bulmak için elimdn geleni yapıyorum ama nafile lütfen bana yardımcı olabilir misiniz

Cumartesi, 24 Aralık
ÇOK OKUNANLAR
 • Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Zirve Üniversitesi öğrenci temsilcisi Ahmet Doğan: “Zirve Üniversitesi yenilikçi ve modern eğitim anlayışıyla olaylara farklı perspektiflerle bakabilen, bilginin gücüne inanarak entelektüel insan yetiştirmeyi hedeflemektedir.”

 • Apple, 18 ayda 24 şirket aldı /

  Apple, 18 ayda 24 şirket aldı

  Son zamanlarda teknoloji sektöründe şirket alımları ile ilgili en fazla haber Google ve Facebook cephesinden geliyor. Ancak Apple da bu alanda oldukça aktif.

 • İnsanları şaşırtan 13 gerçek /

  İnsanları şaşırtan 13 gerçek

  Hayatımız boyunca sürekli iç içe olduğumuz ama farkına varmadığımız birçok gerçek var. Okuyunca çok şaşıracaksınız. İşte o gerçekler...

 • "Peygamberimiz en büyük özgürlük savaşçısıydı"

  Kutlu doğum haftasını idrak ettiğimiz şu günlerde Araştırmacı Yazar Abdurrahman Yıldız ile Kutlu Doğumu, Peygamber Efendimizin kişiliğini ve ahlakını konuştuk.

 • İşte Dünyanın en iyi telefonu! /

  İşte Dünyanın en iyi telefonu!

  "Dünyanın rn iyi telefonu" sloganıyla anılan OnePlus One tanıtıldı.

 • AÖF vize sınavı soru ve cevapları yayımlandı /

  AÖF vize sınavı soru ve cevapları yayımlandı

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi okuyanların girdiği 19-20 Nisan tarihlerindeki sınavın sonuçları açıklandı. Soru ve cevap anahtarını isteyen öğrenciler Anadolu Üniversitesi'nin ilgili portalından girip görebilirler.

 • Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak? /

  Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak?

  Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü (TRT), 2014 Dünya Futbol Şampiyonası'nın tüm maçlarını yayınlayacağını ve hiçbir kanalla yayın paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

 • ÖSYM'den LYS'ye gireceklere önemli uyarı!.. /

  ÖSYM'den LYS'ye gireceklere önemli uyarı!..

  ÖSYM'den, 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2014-YGS) giren adaylar ile 2014 Lisans Yerleştirme Sınavlarına (2014-LYS) başvuran ve başvurmak isteyen adaylara başvuru süresinin uyarı geldi.

 • Siyah çikolata hapları geliyor /

  Siyah çikolata hapları geliyor

  Siyah çikolatanın kalp sağlığına iyi geldiğinin ortaya çıkması araştırmacıları "siyah çikolata hapı" yapmanın yollarını aramaya yöneltti.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js