twitterfacebook

Susuzluk kilo almanıza sebep oluyor!

susuzluk kilo almanıza sebep oluyor!
Beynin %75’i, kanın %92’si, kasların %75’i, kemiklerin ise %22’si sudan oluşur. Susuzluk birçok hastalığa yol açarak vücutta ciddi hasarlar meydana getiriyor.

Yaşam kaynağımız su yeterli miktarda alınmadığı zaman vücutta tahribata yol açıp hayatımızı tehdit ediyor. Akşam gazetesinde yer alan habere göre; günde ortalama 8 bardak su içmemiz gerekirken vücudumuzun 10 bardak su kaybettiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, susuzluğun, vücutta geri dönülmez hasarlara yol açtığını söyledi. İnsan beyninin %75’inin, kanının %92’sinin, kaslarının %75’inin, kemiklerinin ise %22’sinin sudan oluştuğunu söyleyen Şenbursa, su içmemenin yol açtığı rahatsızlıkları sıraladı: 

Vücudumuzda neler olur?  

- Yorgunluk: Dehidratasyon vücudu yavaşlatan enzimatik aktiviteye sebep olarak yorgunluk ve halsizliğe yol açar.  

- Astım ve alerji: Dehidratasyona maruz kalan vücut sudan tasarruf etmek için havayollarını daraltıyor. Siz hissetmeden histamin bu durumun farkına varıyor ve salgısını arttırıyor. 

- Yüksek kan basıncı: Vücudun susuz kalması kanın kalınlaşarak akışı sırasında dirence sebep olur ve bu da kan basıncının yükselmesi ile sonuçlanır.  

- Yüksek kolesterol: Vücut susuz kaldığında kolestrol seviyesini arttırarak hücreden daha fazla su kaybını önlemeye çalışır.  

- Sindirim bozuklukları: Su ve alkali minerallerin eksikliği sindirim sistemini bozar.

- Kabızlık: Vücudun su sağlama görevi kalın bağırsağındır. Su yetersiz kaldığında atık maddeler yavaş ilerleyerek kabızlığa yol açar. 

Kilo almanıza sebep olur!

Kilo alma: vücudunuz etkin bir şekilde toksinleri elimine edemez ve yağ hücrelerinin içinde saklar. Bunun yanında eğer vücut yeterli su ile toksinlerin güvenli bir şekilde atamıyor ise yağ hücresini serbest bırakmaz.  

Vakitsiz yaşlanma: Kronik olarak vücut susuz kaldığında, organlar ve hatta vücudun en büyük organı olan deride kırışıklık başlar ve erken yaşlanma belirtileri verir. 

Bunları biliyormusunuz?

- Susadığınız zaman vücut (susuz kalmış) dehidrate olmuştur.  

- Yemek öncesi içilen su porsiyonlarınız küçülmesine ve dolayısıyla daha kolay kilo kaybetmenize yardımcı olur.  

- Araştırmalar göstermiştir ki eğer yıl boyunca su tüketiminiz günlük 1,5 litre olursa, extra 17,400 kalori yakarsınız bu da yaklaşık olarak 2 buçuk kiloya denk gelir.  

- Sadece su gereklidir, diğer tükettiğiniz sıvıların bir kalorisi ve şeker içeriği vardır. Sadece suyun kalorisi ‘0’dır.  

- Soğuk su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve kalori yakar. Hızlanan metabolizmanın etkileri ilk 10 dakikada başlar ve 30-40 dakika sonra maksimuma ulaşır. 

- Cilt için de son derece faydalı olan su, sarkmaları engelleyerek kırışıklık önlemede en etkili araçtır.

yayın : 6 Mart 09:44

susuzluğun zararları

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Antisemitist olmadan İsrail nasıl eleştirilir?

  Antisemitist olmadan İsrail nasıl eleştirilir?

  Son zamanlarda sosyal medyada sıklıkla paylaşılan bir blog yazısı, "İsrail, Yahudi düşmanı ifadeler kullanmadan nasıl eleştirilir?" sorusuna cevap niteliği taşıyor.

 • Emniyet:

  Emniyet:"Her birinin gözaltı saatleri farklı"

  "Casusluk" soruşturmasında "49 şüphelinin gözaltı sürelerinin aşıldığı" iddialarına yönelik Emniyetin Başsavcılığa gönderdiği tutanakta, şüphelilerin her birinin gözaltına alınma saatleri ile yol sürelerinin farklı olduğu belirtiliyor

 • ABD'den Türkiye'ye 'anti-semitizm ' eleştirisi /

  ABD'den Türkiye'ye 'anti-semitizm ' eleştirisi

  ABD'nin 2013 yılını kapsayan yıllık 'Din Özgürlükleri Raporu', Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından Dışişleri Bakanlığında açıklandı.

 • BM raporu: Kırım Tatarlarına tacizler yoğunlaştı /

  BM raporu: Kırım Tatarlarına tacizler yoğunlaştı

  BM Ukrayna Raportörü Magazzeni, yaklaşık 14 bin kişinin Kırım'ı terkettiğini, Kırım Tatarlarına yönelik ayrımcılık ve tacizlerin yoğunlaştığını bildirdi.

 • Seçime 12 gün kala son köşk anketi /

  Seçime 12 gün kala son köşk anketi

  ORC Araştırma Şirketi, 10 Ağustos 2014'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için yaptıkları anket sonuçlarını açıkladı.

 • Türkiye ve Suriye Kürtleri IŞİD'e karşı birleşti' /

  Türkiye ve Suriye Kürtleri IŞİD'e karşı birleşti'

  Independent, Suriye ve Türkiye'deki Kürtlerin, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde önemli şehirleri ele geçiren Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı mücadelede birleştiklerini yazdı.

 • 110'dan fazla İsrail askeri öldürüldü /

  110'dan fazla İsrail askeri öldürüldü

  Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'ne yönelik kara saldırıların başladığı 17 Temmuz'dan bu yana 110'un üzerinde İsrail askerinin öldürüldüğünü bildirdi.

 • Diyanet'ten

  Diyanet'ten " İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü"

  - Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan sözlük yaklaşık 800 dini kavramın işaret dili ile görsel açıklaması yer alıyor.Eser, Türkiye'de ilk dünyada da en kapsamlı dini kavramlar sözlüklerinden biri olma özelliğini taşıyor

 • İslam aleminde Ramazan Bayramı /

  İslam aleminde Ramazan Bayramı

  Ramazan Bayramı'nı bugün kutlamaya başlamayan çeşitli İslam ülkelerinde Müslümanlar bayram namazında buluştu.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js