twitterfacebook

Evinizde en kirli 6 eşya!

evinizde en kirli 6 eşya!
Her gün fark etmeden ne kadar çok kirli şeye dokunduğunuzu duyduğunuzda şaşırmayın, çünkü onlar günlük hayatımızın birer parçaları.

Tırnaklarımız vücudumuzun en kirli yerlerinden biridir. Bütün gün sayısız yere dokunduğumuz için bu yerlerdeki bütün kiri tırnaklarımızın altında istemeden toplarız. Tırnak içlerinin klozetin kapağı hatta içinden bile daha kirli olduğunu duysanız inanır mıydınız?

Para

Çok fazla el değiştirdiği için en çok kir tutanlardan biri. Özellikle metal paraların tırtıklı yerleri mikropların birikmesi için en ideal ortam. Cüzdanınızdaki paradan mikropların daha az bulaşmasını istiyorsanız cüzdanınızı ve para çantanızı sık sık silip yıkamanızı öneririz.

Alışveriş sepeti ve arabaları

Yüzlerce dokunan insan yüzünden en çok kirlenenler arasında. Sanılanın aksine yağmur altında dışarıda duran arabalar ise mikrop yuvalarıdır. Bunlar arasında plastik olanlar ise en az hijyenik olanlar. Alışveriş sepetinizin içine attığınız meyve ve sebzeleri yemeden önce iyice yıkamayı sakın unutmayın.

Televizyon kumandası ve ev aletleri

Televizyon kumandası ev aletleri içinde en kirliler arasında yer alıyor. Cep telefonunu ya da bilgisayar klavyesini temizlemek daha kolay olsa da kumandanın minik düğmelerinin arasını temizleyip kurumasını beklemek pek de kolay olmuyor özellikle kanal değiştirmek için sabırsızlananlar varsa...

Kapı kolları

En çok tutulup en az temizlenen yerlerden biri de kapı kollarıdır. Gün içerisinde o kadar çok insan tarafından kullanılır ki üzerinde biriken kir, pas ve mikrobu tahmin bile edemezsiniz.

Evcil hayvan dışkısı

Evinizde beslediğiniz kedi ya da köpeğinizin dışkısını bir iki hafta dışarıda bıraktığınızda sertleşip şekil değiştirerek toprağa dönüştüğünü ve göreceksiniz. Bahçede ya da sokakta toprak zannederek üzerine bastığınızda ya da yere bir şey düşürüp geri aldığınızda dışkıdan bulaşan mikrobu eve getireceksiniz. Bu nedenle evcil hayvanınızın dışkısını kısa bir süre içinde temizlemenizi tavsiye ederiz.

Bütün bunları okuduktan sonra temizlik ve hijyen delisi olmanıza gerek yok. Unutmayın insan vücudu mikrop ve hastalığa karşı yüksek dirence sahiptir. Tek yapmanız gereken belli başlı temizlik kurallarına dikkat etmeniz o kadar.

kadın ve kadın

yayın : 21 Nisan 11:46

mikrop kır kumanda para

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • Salih Mirzabeyoğlu tahliye edildi

  Salih Mirzabeyoğlu tahliye edildi

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu olarak tanınan yazar Salih İzzet Erdiş hakkında yeniden yargılama kararı verdi. Mahkeme oy birliği ile Salih Mirzbeyoğlu'nun tahliyesine karar verdi.

 • Bonzai’ye karşı nasıl mücadele edilmeli? /

  Bonzai’ye karşı nasıl mücadele edilmeli?

  Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz’la Bonzai ve diğer uyuşturucu maddelere karşı nasıl mücadele edilebileceğini konuştuk.

 • İşte İstanbul'un yeni çılgın projesi! /

  İşte İstanbul'un yeni çılgın projesi!

  2023’e kadar İstanbul’un Doğu ve Batı diye ikiye ayrılması planlanıyor. Tarihi yarımada ise 'Eski İstanbul' diye adlandırılarak, Prag veya Roma gibi tamamen turistik bölge olacak.

 • 9. sınıflar okula bir hafta erken başlayacak /

  9. sınıflar okula bir hafta erken başlayacak

  Milli Eğitim Bakanlığı, 40 ilde 82 lisede 9. sınıf öğrencilerini okula bir hafta erken başlatacak.

 • Meclis kürsüsünde İsrail protestosu /

  Meclis kürsüsünde İsrail protestosu

  İsrail’in Gazze saldırılarını kınayan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Meclis kürsüsüne “İs’real Terrorist” yazılı bir döviz astı.

 • Tahliye olan Mirzabeyoğlu'nun ilk sözleri /

  Tahliye olan Mirzabeyoğlu'nun ilk sözleri

  Tahliye edilen İBDA/C davası hükümlüsü Salih İzzet Erdiş, "Tahliye edildiğim için mutluyum, içeride olmak istemezdim ama bu, benim için hayatımın boşa geçmiş safhası değil" dedi.

 • Gazze'de şehit sayısı 600'ü geçti /

  Gazze'de şehit sayısı 600'ü geçti

  İsrail'in Gazze'ye saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 636'ya yükseldi.

 • Devlet 'Selam'ı aldı /

  Devlet 'Selam'ı aldı

  Devlet, uydurma Selam Örgütü bahanesiyle binlerce kişiyi dinleyen çeteye en büyük darbeyi vurdu.

 • Pet şişeleri dönüştürün /

  Pet şişeleri dönüştürün

  Pet şişelerin dönüşümü Her gün kullanıp çöpe attığımız pet şişeleri atmak yerine çok daha faydalı şekilde kullanıalbilir hale getirebilirsiniz. İşte pet şişelerden yapılmış birbirinden yararlı örnekler...

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js