twitterfacebook

Türkiye'deki Müzik Türleri

türkiye'deki müzik türleri
Türkiye'de en çok hangi müzik türleri yaygın, hangi müzik türlerini kimler dinliyor?

Anadolu’da Selçuklular döneminden başlayarak günümüze kadar Türk müziği farklı gelişme alanları göstermiştir. Bu alanlar, aydın kesimin kentlerde geliştirdiği klasik müzik, Anadolu insanının yüzyıllar boyu dolaysız söylemi olarak gelişen Türk Halk müziği, dinsel müzik ve mehter müziğidir. Çağdaş müziğin temelini oluşturan Batı’daki çokseslilik ise Türkiye'de müzik türü olarak ancak Cumhuriyet sonrasında benimsenmiştir. Özellikle son yıllarda büyük gelişmeler kaydeden pop, rock ve caz müzik ise ülkede sevilerek dinlenen diğer müzik türleridir.

Çoksesli Türk Müziği

Atatürk'ün önderliğinde müzik çalışma ve gösterilerinde çağdaş müzik ile Türk Halk müziğinin esas alındığı ve uluslararası müzik teknik ve araçlarının kullanıldığı Batı müziğine yöneliş hareketi başlamıştır. Çoksesli müziğin kuramına ilişkin kitaplar yayınlanmış, Türk Halk müziği ve kaynakları konusunda araştırmalar yapılmıştır. Gerek yurtdışına gönderilen öğrenciler, gerekse yurtdışından getirtilen Joseph Marx, Paul Hindermith, Carl Ebert ve Béla Bartok gibi uzmanlarla temel kurumların oluşturulmasına başlanmıştır.

1936 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nın kurulmasıyla halk müziğini Batı’nın çoksesli düzeni içinde işleme çalışmaları da ağırlık kazanmıştır. Cumhuriyet'in ilk besteci kuşağını oluşturan Cemal Reşit Rey, Ahmed Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Ferit Alnar, Necil Kazım Akses gibi sanatçılar, Batı'nın değişik konservatuarlarında yetişmiş, farklı müzik akımlarının etkisinde kalmış olmalarına rağmen Türkiye'de çoksesli müziğin yerleşmesi ve ulusal bir okul kurulması için çalışmışlardır. Nitekim ilk kuşak besteci öğretmenlerinin yolundan giden daha sonraki kuşaklar bir yandan halk müziğine dayanan, öte yandan batılı akımlardan kaynaklanan Türk beste ekolünü yaratmışlardır. Aralarında önemli üslup ve anlayış farkı bulunmasına rağmen ilk kuşak bestecilerin ortak özelliği halk müziğinden yararlanmaları, yapıtlarında yerel motifler ve folklorik ezgilere yer vermeleridir. Türk folkloru üzerine araştırmalar ve derlemeler yapan Adnan Saygun, izlenimciliği ulusalcı bir tutuma dönüştürmüş, yabancı ülkelerde verdiği konferans ve konserlerle Türk müziğinin tanıtılmasında büyük rol oynamıştır. Yapıtları pek çok ülkede çalınan Ahmed Adnan Saygun'un, Paris ve New York'ta seslendirilen "Yunus Emre Oratoryosu" dünya çapında tanınmıştır.

Ülkede çoksesli müziğin yaygınlaşmasında, en eski senfonik topluluk olan " Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası"nın payı büyüktür. Yurt çapında verdiği sayısız konserler ile çoksesli müziği yayma ve sevdirmede öncülük eden bu orkestra; Almanya, ABD, Fransa, İspanya, İtalya, Güney Kore gibi daha pek çok ülkede verdiği yurtdışı konserleri ile de Çoksesli Türk müziğinin dünyaca tanınmasını sağlamıştır. İstanbul, İzmir, Antalya ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları da bugün gerek yurtiçi gerekse yurtdışı konser turneleriyle etkinliklerini sürdürmektedir. Devlet orkestraları dışında Bilkent Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Akbank Oda Orkestrası önemli özel orkestralar arasında yer almaktadır.

Çoksesli müzik alanında yabancı toplulukları yöneten, yurtiçi ve yurtdışında plak dolduran Hikmet Şimşek,

Gürer Aykal, Rengim Gökmen ve Betin Güneş gibi ödüllü orkestra şeflerinin yanısıra, üstün yetenekli çocuklar için çıkarılan yasa ile yurtdışında eğitim gören dünyaca ünlü müzisyenler de yetişmiştir. İdil Biret (piyano), Suna Kan (keman), Güher ve Süher Pekinel Kardeşler (piyano), İsmail Aşan (keman), Fazıl Say (piyano) ve Gülşen Tatu (flüt) uluslararası yarışma–larda ödül kazanan ve plak dolduran ünlü Türk müzisyenlerinden bazılarıdır.

Klasik Türk Müziği

Türkiye’ye özgü bir tür olan sanat müziği 15. yüzyılda Osmanlılar döneminde saray çevresinde gelişmiş, 19. yüzyıla kadar sürekli gelişme göstermiştir. Ancak nota örnekleri 17. yüzyıldan itibaren görülmektedir. Yalnızca Türk müziğine özgü "koma", aralıklı diziler yoluyla birçok makamlar yaratılmıştır.

Ney, tanbur, ud, kanun, kemençe, kudüm, def/daire, zil (halile), geleneksel sanat müziğinde kullanılan çalgılara örnek gösterilebilir.

yayın : 19 Eylül 14:15

turkiyede muzik muzik turleri müzik çok sesli müzik klasik türk müziği türk hakl müziği

Yorumlarınız
Adınız

çok güzel içinde işime yarayan çok şey vardı bende yaza yaza durdum

Cumartesi, 1 Mart

güzel bi site

Perşembe, 19 Aralık

ARAŞTIRILAN KONU= TÜRK MÜZİK TÜRLERİ VE ANLAMLARI(ÖZELLİKLERİ)
BİR UFAKLIGIN ÖDEVİNİ YAPIYORUM. BURDA ANLATILAN KONUYLA UZAKTAN YAKINDAN ALAKASI YOK. TÜR DEMEK ÇEŞİT DEMEKTİR. ÇEŞİTLER ARASINDAKİ FARKLILARIN TANIMLARI YAILMALIDIR. SİZ SADECE O BUNU YAPTI BU BUNU DEDİ TARZI YAZILARLA DOLDURMUŞSUNUZ. YAZIK ÇOCUKLARDA ZAYIF NOT ALMASIN DİYE ÖGRETMENLERİDE GEÇER NOT VERMİŞ. UGRAŞLARINA KARŞILIK.. BURDAKİ BİLGİLER HİÇ BİR İŞE YARAMAZ..

Salı, 9 Nisan

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Salı, 8 Ocak

bu yandex çok iyi olmuş aferin..................

Perşembe, 6 Aralık

bu site çok güzel müzigi çok anlatıyor herkeze tavsiye ederim

Çarşamba, 17 Ekim

boş beleş

Pazartesi, 21 Mayıs

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Perşembe, 17 Mayıs

çok güzel müzik performasından 100 aldım

Çarşamba, 25 Nisan

BEĞENDİM TEBRİKLER :)

Çarşamba, 25 Nisan

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Çarşamba, 25 Nisan

İYİ GÜZEL

Çarşamba, 25 Nisan

beyendim saol

Cumartesi, 21 Nisan

süper sağol 100 aldım müzikten

Çarşamba, 18 Nisan

süper beğendim harika

Pazar, 15 Nisan

süper birsite bydım valaaaa

Pazartesi, 9 Nisan

çok güzel bir site hatta çok kısa yazılar var yani çok kolay bitiyor

Pazartesi, 2 Nisan

çokk güzel bir site performans görevime çookkk yardımcı oldu teşekürler....

Çarşamba, 28 Mart

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Cumartesi, 31 Aralık

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Perşembe, 29 Aralık

HİÇ BEYENMEDİM BENCE DAHA ÇOK ETKİLEYİCİ BİŞEYLER YAZABİLİRLERDİR

Pazar, 25 Aralık

üff yaaa kimse şu türkiyede dinlenen müzik türlerini yazmıo

Perşembe, 22 Aralık

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazartesi, 23 Mayıs

ben bunu araştırmak istiyorum

Salı, 17 Mayıs

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Perşembe, 12 Mayıs

güzellllllllllllllllllmiş

Çarşamba, 11 Mayıs

biraz kısa yazın şu konuları ben bunu elimle kaç saatte yazarım kim bilir...

Salı, 3 Mayıs

çağdaş müzik tarzı ve çeşitleri nelerdir? çok önemli mutlaka yazın...

Salı, 3 Mayıs

çok jjiiixxxx

Pazartesi, 25 Nisan

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Perşembe, 14 Nisan


ÇOK OKUNANLAR
ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js