twitterfacebook

Dinle Ney'den Dede Efendi'yi

dinle ney'den dede efendi'yi
Ney Dergisi İstanbul buluşması kapsamında “Dede Efendi Özel programı” İstanbullulara tasavvuf ve musikiyle dolu bir gün yaşatacak.

31 Mayıs Pazar günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek Ney Dergisi İstanbul buluşması kapsamında “Dede Efendi Özel programı” İstanbullulara tasavvuf ve musikiyle dolu bir gün yaşatacak.

1798'de Yenikapı Mevlevihanesi şeyhi Ali Nutki Dede'ye bağlanan, ertesi yıl "çile"sini tamamlayarak "dede" olan, çiledeyken bestelediği ilk şarkısıyla padişah III.Selim'in dikkatini çeken, art arda bestelediği yapıtlarla dönemin gözde bestecileri arasına giren ve yüksek saray görevlerinden müezzinbaşılığa atanan Hammamizade İsmail Dede Efendi, hayatının büyük bölümünü Yenikapı Mevlevihanesi’nde geçirdi. Dede Efendi, Enderun'da ve Yenikapı Mevlevihane'sinde müzik dersleri verdi, kendisinden sonra bayrağı devralacak birbirinden değerli talebeler yetiştirdi.

Dede Efendi’ye hasredilen özel program 30 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00’da Neyhane’deki buluşmayla başlayarak, Panaroma 1453 Tarih Müzesi, Yenikapı Mevlevîhânesi, Sultanahmet Camii ve Dede Efendi Evi ziyaretleriyle son bulacak.

31 Mayıs Pazar günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek program saat 16:00’da açılış kokteyli ile başlayacak. Açılış konuşmalarının ardından sinevizyon gösterisiyle devam edecek program, koronun sahne almasıyla birlikte, İstanbullu tasavvuf tutkunlarını Dede Efendi bestelerine, tasavvuf müziğine ve neyin büyüleyici sesine doyuracak.

Solist Doğan Dikmen’in seslendireceği bestelere Özel Özer tanburu ile eşlik ederken Ali Tan, Ender Doğan, Eymen Gürtan, Hakan Alvan ve Hüseyin Özkılıç da neylerine üfleyerek eşlik edecekler.

Not: Etkinliklere katılım ücretsiz.

 
Adres:
Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Zeytinburnu Meydanı, Semiha Şakir Cad.
Zeytinburnu/İSTANBUL

Tel: 0212 415 58 58
E-mail: zksmerkezi@gmail.com

yayın : 29 Mayıs 16:24

ney dede efendi zeytinburnu konser etkinlik

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • 30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite

  30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite

  12 Mayıs'ta duyurulacak yeni YÖK Yasası'na göre 30 yaş üstü üniversiteye sınavsız girebilecek.

 • Bu besinler gençlik aşılıyor /

  Bu besinler gençlik aşılıyor

  A, C ve E gibi vitaminler, antioksidan etki gösterirerek serbest radikallerin hücrelere zarar vermesine engel olarak yaşlanmayı yavaşlatır. Peki bu vitaminler hangi besinlerde bulunur? İşte cevabı...

 • Cübbeli Hoca medya patronu oluyor /

  Cübbeli Hoca medya patronu oluyor

  Kamuoyunda Cübbeli Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü medya sektörüne giriyor.

 • Telefonda 'lego' dönemi /

  Telefonda 'lego' dönemi

  Google merakla beklenen modüler telefon projesinin detaylarını paylaştı.

 • MEB şube müdürlüğü atama sonuçları açıklandı /

  MEB şube müdürlüğü atama sonuçları açıklandı

  MEB tarafından İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri "şube müdürü" kadrolarına görevde yükselme suretiyle yapılan atama sonuçları açıklandı.

 • Dışişleri'ni dinleyenin kimliği belli oldu /

  Dışişleri'ni dinleyenin kimliği belli oldu

  Suriye zirvesini kaydedip sızdıran kişinin, Dışişleri Bakanlığı'nda çalışan bir alt düzey personel olduğu ortaya çıktı. Dinleme ise masa telefonuna yerleştirilen bir "böcek" kanalıyla yapılmış.

 • 'AK Parti karşıtı blokta çözülme emareleri var' /

  'AK Parti karşıtı blokta çözülme emareleri var'

  7 Şubat kriziyle başlayıp, Gezi olaylarıyla devam eden ve 17 Aralık operasyonlarına uzanan darbe girişimlerini ve çözüm sürecini pek çok insanın 'Balıkçı' olarak tanıdığı İlhami Işık'la konuştuk.

 • IQ değeri yüksek ülkeler /

  IQ değeri yüksek ülkeler

  IQ değeri bizim ne kadar zeki olduğumuzu gösteren uluslar arası bir değerdir. Bu genel olarak yapılan testler ile ortaya çıkar. Bir araştırma firması, ülkelerin IQ değerini hesaplamak için çalışmış. İşte, hangi ülke ne kadar zeki...

 • Abant'ta kerevit istilası /

  Abant'ta kerevit istilası

  Abant Gölü'nde alabalıkların yavrusunu ve yumurtalarını yiyen kerevitlerle mücadele kapsamında 3 haftada 900 kilo kerevit yakalandı.

ÖZEL DOSYALAR
/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js