Dinle Ney'den Dede Efendi'yi

Ney Dergisi İstanbul buluşması kapsamında “Dede Efendi Özel programı” İstanbullulara tasavvuf ve musikiyle dolu bir gün yaşatacak.

MÜZİK .
dinle neyden dede efendiyi

31 Mayıs Pazar günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek Ney Dergisi İstanbul buluşması kapsamında “Dede Efendi Özel programı” İstanbullulara tasavvuf ve musikiyle dolu bir gün yaşatacak.

1798'de Yenikapı Mevlevihanesi şeyhi Ali Nutki Dede'ye bağlanan, ertesi yıl "çile"sini tamamlayarak "dede" olan, çiledeyken bestelediği ilk şarkısıyla padişah III.Selim'in dikkatini çeken, art arda bestelediği yapıtlarla dönemin gözde bestecileri arasına giren ve yüksek saray görevlerinden müezzinbaşılığa atanan Hammamizade İsmail Dede Efendi, hayatının büyük bölümünü Yenikapı Mevlevihanesi’nde geçirdi. Dede Efendi, Enderun'da ve Yenikapı Mevlevihane'sinde müzik dersleri verdi, kendisinden sonra bayrağı devralacak birbirinden değerli talebeler yetiştirdi.

Dede Efendi’ye hasredilen özel program 30 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00’da Neyhane’deki buluşmayla başlayarak, Panaroma 1453 Tarih Müzesi, Yenikapı Mevlevîhânesi, Sultanahmet Camii ve Dede Efendi Evi ziyaretleriyle son bulacak.

31 Mayıs Pazar günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek program saat 16:00’da açılış kokteyli ile başlayacak. Açılış konuşmalarının ardından sinevizyon gösterisiyle devam edecek program, koronun sahne almasıyla birlikte, İstanbullu tasavvuf tutkunlarını Dede Efendi bestelerine, tasavvuf müziğine ve neyin büyüleyici sesine doyuracak.

Solist Doğan Dikmen’in seslendireceği bestelere Özel Özer tanburu ile eşlik ederken Ali Tan, Ender Doğan, Eymen Gürtan, Hakan Alvan ve Hüseyin Özkılıç da neylerine üfleyerek eşlik edecekler.

Not: Etkinliklere katılım ücretsiz.

 
Adres:
Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Zeytinburnu Meydanı, Semiha Şakir Cad.
Zeytinburnu/İSTANBUL

Tel: 0212 415 58 58
E-mail: zksmerkezi@gmail.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dinle Ney'den Dede Efendi'yi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.