twitterfacebook

Dinle Ney'den Dede Efendi'yi

dinle ney'den dede efendi'yi
Ney Dergisi İstanbul buluşması kapsamında “Dede Efendi Özel programı” İstanbullulara tasavvuf ve musikiyle dolu bir gün yaşatacak.

31 Mayıs Pazar günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek Ney Dergisi İstanbul buluşması kapsamında “Dede Efendi Özel programı” İstanbullulara tasavvuf ve musikiyle dolu bir gün yaşatacak.

1798'de Yenikapı Mevlevihanesi şeyhi Ali Nutki Dede'ye bağlanan, ertesi yıl "çile"sini tamamlayarak "dede" olan, çiledeyken bestelediği ilk şarkısıyla padişah III.Selim'in dikkatini çeken, art arda bestelediği yapıtlarla dönemin gözde bestecileri arasına giren ve yüksek saray görevlerinden müezzinbaşılığa atanan Hammamizade İsmail Dede Efendi, hayatının büyük bölümünü Yenikapı Mevlevihanesi’nde geçirdi. Dede Efendi, Enderun'da ve Yenikapı Mevlevihane'sinde müzik dersleri verdi, kendisinden sonra bayrağı devralacak birbirinden değerli talebeler yetiştirdi.

Dede Efendi’ye hasredilen özel program 30 Mayıs Cumartesi günü saat 10.00’da Neyhane’deki buluşmayla başlayarak, Panaroma 1453 Tarih Müzesi, Yenikapı Mevlevîhânesi, Sultanahmet Camii ve Dede Efendi Evi ziyaretleriyle son bulacak.

31 Mayıs Pazar günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek program saat 16:00’da açılış kokteyli ile başlayacak. Açılış konuşmalarının ardından sinevizyon gösterisiyle devam edecek program, koronun sahne almasıyla birlikte, İstanbullu tasavvuf tutkunlarını Dede Efendi bestelerine, tasavvuf müziğine ve neyin büyüleyici sesine doyuracak.

Solist Doğan Dikmen’in seslendireceği bestelere Özel Özer tanburu ile eşlik ederken Ali Tan, Ender Doğan, Eymen Gürtan, Hakan Alvan ve Hüseyin Özkılıç da neylerine üfleyerek eşlik edecekler.

Not: Etkinliklere katılım ücretsiz.

 
Adres:
Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Zeytinburnu Meydanı, Semiha Şakir Cad.
Zeytinburnu/İSTANBUL

Tel: 0212 415 58 58
E-mail: zksmerkezi@gmail.com

yayın : 29 Mayıs 16:24

ney dede efendi zeytinburnu konser etkinlik

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • THY'den ağlatan reklam filmi

  THY'den ağlatan reklam filmi

  Türk Hava Yolları'nın hazırladığı reklam yeni reklam filmi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

 • THY'den duygulandıran reklam filmi /

  THY'den duygulandıran reklam filmi

  Türk Hava Yolları'nın hazırladığı reklam yeni reklam filmi izleyenlerden büyük beğeni topladı.

 • Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz /

  Profesyonel bir akademik kadroya sahibiz

  Zirve Üniversitesi öğrenci temsilcisi Ahmet Doğan: “Zirve Üniversitesi yenilikçi ve modern eğitim anlayışıyla olaylara farklı perspektiflerle bakabilen, bilginin gücüne inanarak entelektüel insan yetiştirmeyi hedeflemektedir.”

 • "Türkler düşmanımız değil"

  Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklaması Ermenileri tatmin etmedi. Sarkisyan, mesaja değinmediği açıklamasında "Türkler düşmanımız değil" dedi.

 • Apple, 18 ayda 24 şirket aldı /

  Apple, 18 ayda 24 şirket aldı

  Son zamanlarda teknoloji sektöründe şirket alımları ile ilgili en fazla haber Google ve Facebook cephesinden geliyor. Ancak Apple da bu alanda oldukça aktif.

 • İnsanları şaşırtan 13 gerçek /

  İnsanları şaşırtan 13 gerçek

  Hayatımız boyunca sürekli iç içe olduğumuz ama farkına varmadığımız birçok gerçek var. Okuyunca çok şaşıracaksınız. İşte o gerçekler...

 • İşte Dünyanın en iyi telefonu! /

  İşte Dünyanın en iyi telefonu!

  "Dünyanın rn iyi telefonu" sloganıyla anılan OnePlus One tanıtıldı.

 • Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak? /

  Dünya Kupası maçları hangi kanalda yayınlanacak?

  Türkiye Radyo Televizyon Genel Müdürlüğü (TRT), 2014 Dünya Futbol Şampiyonası'nın tüm maçlarını yayınlayacağını ve hiçbir kanalla yayın paylaşımının söz konusu olmadığını bildirdi.

 • "Bu çağrımız ümit ederiz ki karşılığını bulur"

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1915 olaylarıyla ilgili mesajına ilişkin, "Tarih siyah ve beyazlardan oluşmaz. Gri bir alanda herkesin, geçmiş acıları paylaşabilme erdemini göstermesi lazım. Bu çağrımız ümit ederiz ki karşılığını bulur" dedi.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js