Bir Osmanlı askerinin emanetini 103 yıldır saklıyorlar

Birinci Dünya Savaşı sırasında Filistin’den başka bir cepheye sevk edilen bir Osmanlı askerinin, Nablus şehrindeki Rüşdü Efendi isimli esnafa emanet ettiği parası yıllardır emin ellerde korunuyor.

KÜLTÜR SANAT .
bir osmanlı askerinin emanetini 103 yıldır saklıyorlar

Bugün 140 bin TL’ye tekabül eden para 103 senedir Nabluslu aile tarafından saklanıyor.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Filistin’de görev yapan bir Osmanlı askerinin bez parçasına sararak bıraktığı içi para dolu emanet, Nabluslu köklü esnaf ailesi tarafından bir asırdan uzun süredir büyük bir sadakat ve özenle korunuyor.

Osmanlı askerinin “dönebilirsek alırım” diye bıraktığı parayı teslim alan Nabluslu Rüşdü Efendi de, onun torunları da emanete bugüne kadar gözleri gibi bakmış. Hatta o kadar ki, “emanettir açılmaz” deyip paranın miktarını bile şimdiye kadar hiç saymamışlar.

osmanlı 103 rüşdü ile ilgili görsel sonucu

 

1915’te bırakıldı

Yeni Şafak’ın haberine göre, üzerindeki yazılardan Sultan Mehmed Reşad döneminde basıldığı anlaşılan paralar, 10 adet yarımşar liralık, 117 adet birer liralık ve 5 adet de beşer liralık banknotlardan oluşuyor. Osmanlı askerinin Rüşdü Efendi’ye bıraktığı 152 Osmanlı Lirası bugünün parasıyla yaklaşık 140 bin TL’ye tekabül ediyor. Rüşdü Efendi’nin yeğeni Ragıp Hilmi el-Alul emanetin bırakıldığı yılın tahminen 1915 olduğunu belirtiyor.Alul emaneti korumaya devam edeceklerini belirtiyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bir Osmanlı askerinin emanetini 103 yıldır saklıyorlar
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz


paykasa

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.