twitterfacebook

Evliya Çelebi'nin Haritaları Böyle Bulundu

evliya çelebi'nin haritaları böyle bulundu
Profesör Zekeriya Kurşun, Evliya Çelebi'nin bugüne kadar bilinmeyen Dicle ve Fırat haritalarınınn bulunuş hikayesini anlattı.

Bir kaç gün önce ünyanın en büyük seyyahlarından Evliya Çelebi'nin 400 yıl öncesine ait sır haritası bulundu.

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Zekeriya Kurşun, ünlü seyyah Evliya Çelebi'ye ait olan, ancak bugüne kadar varlığı bilinmeyen Dicle ve Fırat haritasına nasıl ulaştıklarını anlattı.

Prof. Kurşun, uzun çalışmaları sonunda haritanın izine Katar'da ulaştı. Bir koleksiyonerde bulunan haritaya ilişkin tek bilgi, Basra Körfezine ait bir Osmanlı haritası olmasıydı.

Kurşun, seyahatnameden edindiği bilgilerle bu haritanın Evliya Çelebi'nin 400 yıllık sır olan haritası olduğunu tespit etti.

Doğu Anadolu'dan başlayarak Dicle ve Fırat nehirleri arasını ayrıntılarıyla anlatan harita, Hint Okyanusu'nda son buluyor.

Prof. Kurşun, haritanın bir gezgin ve güzergah haritası olduğunu vurguladı. Kurşun, haritanın bir noktada Osmanlının eğemen olduğu alanları göstermeyi amaçlayan ve adeta "siz de gezin, bakın gezdiğinizde şuradan geçeceksiniz, şu handa konaklayacaksınız, şu yolu kullanacaksınız!" diye tanımlar yapan bir harita olduğunu söyledi.

Birleştirilmiş 8 parçadan oluşan haritanın boyu 3 metre 43, eni ise 4 metre 35 santimetre. Haritanın ortasında 4'üncü Murat'ın fethettiği Bağdat Kalesi ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.

Evliya Çelebi'nin Seyehatname'den sonra en önemli eserlerinin emin ellerde olduğunu belirten Zekariya Kurşun, haritayı yakın zamanda kitap olarak yayımlayacaklarını söyledi.

Trt.net.tr

yayın : 22 Aralık 09:39

evliya çelebi harita

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • 30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite

  30 yaş ve üstüne sınavsız üniversite

  12 Mayıs'ta duyurulacak yeni YÖK Yasası'na göre 30 yaş üstü üniversiteye sınavsız girebilecek.

 • Bu besinler gençlik aşılıyor /

  Bu besinler gençlik aşılıyor

  A, C ve E gibi vitaminler, antioksidan etki gösterirerek serbest radikallerin hücrelere zarar vermesine engel olarak yaşlanmayı yavaşlatır. Peki bu vitaminler hangi besinlerde bulunur? İşte cevabı...

 • Cübbeli Hoca medya patronu oluyor /

  Cübbeli Hoca medya patronu oluyor

  Kamuoyunda Cübbeli Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü medya sektörüne giriyor.

 • Telefonda 'lego' dönemi /

  Telefonda 'lego' dönemi

  Google merakla beklenen modüler telefon projesinin detaylarını paylaştı.

 • MEB şube müdürlüğü atama sonuçları açıklandı /

  MEB şube müdürlüğü atama sonuçları açıklandı

  MEB tarafından İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri "şube müdürü" kadrolarına görevde yükselme suretiyle yapılan atama sonuçları açıklandı.

 • Dışişleri'ni dinleyenin kimliği belli oldu /

  Dışişleri'ni dinleyenin kimliği belli oldu

  Suriye zirvesini kaydedip sızdıran kişinin, Dışişleri Bakanlığı'nda çalışan bir alt düzey personel olduğu ortaya çıktı. Dinleme ise masa telefonuna yerleştirilen bir "böcek" kanalıyla yapılmış.

 • 'AK Parti karşıtı blokta çözülme emareleri var' /

  'AK Parti karşıtı blokta çözülme emareleri var'

  7 Şubat kriziyle başlayıp, Gezi olaylarıyla devam eden ve 17 Aralık operasyonlarına uzanan darbe girişimlerini ve çözüm sürecini pek çok insanın 'Balıkçı' olarak tanıdığı İlhami Işık'la konuştuk.

 • IQ değeri yüksek ülkeler /

  IQ değeri yüksek ülkeler

  IQ değeri bizim ne kadar zeki olduğumuzu gösteren uluslar arası bir değerdir. Bu genel olarak yapılan testler ile ortaya çıkar. Bir araştırma firması, ülkelerin IQ değerini hesaplamak için çalışmış. İşte, hangi ülke ne kadar zeki...

 • Abant'ta kerevit istilası /

  Abant'ta kerevit istilası

  Abant Gölü'nde alabalıkların yavrusunu ve yumurtalarını yiyen kerevitlerle mücadele kapsamında 3 haftada 900 kilo kerevit yakalandı.

ÖZEL DOSYALAR
/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js