twitterfacebook

Evliya Çelebi'nin Haritaları Böyle Bulundu

evliya çelebi'nin haritaları böyle bulundu
Profesör Zekeriya Kurşun, Evliya Çelebi'nin bugüne kadar bilinmeyen Dicle ve Fırat haritalarınınn bulunuş hikayesini anlattı.

Bir kaç gün önce ünyanın en büyük seyyahlarından Evliya Çelebi'nin 400 yıl öncesine ait sır haritası bulundu.

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Zekeriya Kurşun, ünlü seyyah Evliya Çelebi'ye ait olan, ancak bugüne kadar varlığı bilinmeyen Dicle ve Fırat haritasına nasıl ulaştıklarını anlattı.

Prof. Kurşun, uzun çalışmaları sonunda haritanın izine Katar'da ulaştı. Bir koleksiyonerde bulunan haritaya ilişkin tek bilgi, Basra Körfezine ait bir Osmanlı haritası olmasıydı.

Kurşun, seyahatnameden edindiği bilgilerle bu haritanın Evliya Çelebi'nin 400 yıllık sır olan haritası olduğunu tespit etti.

Doğu Anadolu'dan başlayarak Dicle ve Fırat nehirleri arasını ayrıntılarıyla anlatan harita, Hint Okyanusu'nda son buluyor.

Prof. Kurşun, haritanın bir gezgin ve güzergah haritası olduğunu vurguladı. Kurşun, haritanın bir noktada Osmanlının eğemen olduğu alanları göstermeyi amaçlayan ve adeta "siz de gezin, bakın gezdiğinizde şuradan geçeceksiniz, şu handa konaklayacaksınız, şu yolu kullanacaksınız!" diye tanımlar yapan bir harita olduğunu söyledi.

Birleştirilmiş 8 parçadan oluşan haritanın boyu 3 metre 43, eni ise 4 metre 35 santimetre. Haritanın ortasında 4'üncü Murat'ın fethettiği Bağdat Kalesi ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.

Evliya Çelebi'nin Seyehatname'den sonra en önemli eserlerinin emin ellerde olduğunu belirten Zekariya Kurşun, haritayı yakın zamanda kitap olarak yayımlayacaklarını söyledi.

Trt.net.tr

yayın : 22 Aralık 09:39

evliya çelebi harita

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • Türkiye ve dünyada biten transferler

  Türkiye ve dünyada biten transferler

  Transfer sezonunun bitmesine daha çok var ama büyük takımlar arasında hızlı bir transfer yarışıdır gidiyor. İşte bugüne kadar biten transferler...

 • Salih Mirzabeyoğlu tahliye edildi /

  Salih Mirzabeyoğlu tahliye edildi

  İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Salih Mirzabeyoğlu olarak tanınan yazar Salih İzzet Erdiş hakkında yeniden yargılama kararı verdi. Mahkeme oy birliği ile Salih Mirzbeyoğlu'nun tahliyesine karar verdi.

 • KPSS başvuruları yarın sona eriyor /

  KPSS başvuruları yarın sona eriyor

  Ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için son başvuru tarihi 24 Temmuz. Sınav, 27-28 Eylül'de gerçekleştirilecek.

 • Otobüs değil, bu başka bir şey /

  Otobüs değil, bu başka bir şey

  2 milyon dolarlık Oasis isimlik lüks otobüsün içinin lüks evlerden farkı yok Oasis isimli otobüs, lüks, stil ve konforun mükemmel biçimde harmanlandığı türünün tek örneği.

 • İşte İstanbul'un yeni çılgın projesi! /

  İşte İstanbul'un yeni çılgın projesi!

  2023’e kadar İstanbul’un Doğu ve Batı diye ikiye ayrılması planlanıyor. Tarihi yarımada ise 'Eski İstanbul' diye adlandırılarak, Prag veya Roma gibi tamamen turistik bölge olacak.

 • İsrail'e destek yürüyüşünü tek başına dağıttı /

  İsrail'e destek yürüyüşünü tek başına dağıttı

  Almanya'da İsrail'e destek yürüyüşü yapan grubu bir Türk vatandaşı tek başına dağıttı.

 • Kadir Gecesi'nin faziletleri /

  Kadir Gecesi'nin faziletleri

  Kur’an-ı Kerim’in Kadir gecesinde indirildiği ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmektedir. Hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğu, bin ayın ise içinde Kadir gecesinin bulunmadığı bir süreyi ifade etmektedir.

 • 'Paralel yapının casusluk faaliyeti net ve somut' /

  'Paralel yapının casusluk faaliyeti net ve somut'

  Paralel yapıya yönelik operasyonun hangi noktalara varacağını Araştırmacı Yazar Zihni Çakır’la konuştuk.

 • Hamas 45 İsrail askeri öldürdü /

  Hamas 45 İsrail askeri öldürdü

  Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 10 İsraill askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js