Evliya Çelebi'nin Haritaları Böyle Bulundu

Profesör Zekeriya Kurşun, Evliya Çelebi'nin bugüne kadar bilinmeyen Dicle ve Fırat haritalarınınn bulunuş hikayesini anlattı.

KÜLTÜR SANAT .
evliya çelebinin haritaları böyle bulundu

Bir kaç gün önce ünyanın en büyük seyyahlarından Evliya Çelebi'nin 400 yıl öncesine ait sır haritası bulundu.

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Profesör Zekeriya Kurşun, ünlü seyyah Evliya Çelebi'ye ait olan, ancak bugüne kadar varlığı bilinmeyen Dicle ve Fırat haritasına nasıl ulaştıklarını anlattı.

Prof. Kurşun, uzun çalışmaları sonunda haritanın izine Katar'da ulaştı. Bir koleksiyonerde bulunan haritaya ilişkin tek bilgi, Basra Körfezine ait bir Osmanlı haritası olmasıydı.

Kurşun, seyahatnameden edindiği bilgilerle bu haritanın Evliya Çelebi'nin 400 yıllık sır olan haritası olduğunu tespit etti.

Doğu Anadolu'dan başlayarak Dicle ve Fırat nehirleri arasını ayrıntılarıyla anlatan harita, Hint Okyanusu'nda son buluyor.

Prof. Kurşun, haritanın bir gezgin ve güzergah haritası olduğunu vurguladı. Kurşun, haritanın bir noktada Osmanlının eğemen olduğu alanları göstermeyi amaçlayan ve adeta "siz de gezin, bakın gezdiğinizde şuradan geçeceksiniz, şu handa konaklayacaksınız, şu yolu kullanacaksınız!" diye tanımlar yapan bir harita olduğunu söyledi.

Birleştirilmiş 8 parçadan oluşan haritanın boyu 3 metre 43, eni ise 4 metre 35 santimetre. Haritanın ortasında 4'üncü Murat'ın fethettiği Bağdat Kalesi ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.

Evliya Çelebi'nin Seyehatname'den sonra en önemli eserlerinin emin ellerde olduğunu belirten Zekariya Kurşun, haritayı yakın zamanda kitap olarak yayımlayacaklarını söyledi.

Trt.net.tr

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Evliya Çelebi'nin Haritaları Böyle Bulundu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.