twitterfacebook

30 ülkenin gözü "Osmanlı Arşiv"lerinde

30 ülkenin gözü osmanlı arşivlerinde
Türkiye, ''Osmanlı Coğrafyası Kültürel Arşiv Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü Uluslararası Kongresi''ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalan arşiv sayesinde, üç kıtada otuza yakın ülkenin ekonomik, sosyokültürel ve demografik hazineleri gün ışığına çıkarılacak
 
Anadolu Ajansı'na açıklamalarda bulunan kongrenin onursal başkanı ve dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, Osmanlıların bir yeri fethettiklerinde vergi kaynakları ve nüfusu kayıt altına aldığını ve kayıtların yer aldığı bu tahrir defterleri sayesinde köylünün ekonomik durumuna göre vergi tayin edildiğini söyledi.
Kıbrıs'ın da fethedildikten sonra oraya bir tahrir heyeti gönderildiğini, bölgedeki bütün köylerin, nüfusun yazıldığını anlatan Prof. Dr. İnalcık, Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. yüzyıla kadar giden tahrir defterlerinin Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nde topladığını belirtti.
Arazi ihtilaflarında daima bu defterlere müracaat edildiğini, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün de bu defterlerden hala yararlandığını ifade eden İnalcık, ''Tarihi kaynak olduğu için biz tarihçiler de hep Tapu Kadastro'ya gidiyoruz'' dedi.
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nden aldığı davet sonrası kongre çalışmalarına başladıklarını dile getiren Prof. Dr. İnalcık, ''Beraberce hazırlıyoruz ve bu arşivi tanıtmak istiyoruz. Bu arşivde Macaristan'dan Arabistan'a kadar her bölgenin tarihi var. Bunlar tarih bakımından birinci derece kaynaktır. Mesela ben Suudi Arabistan'a gittiğimde onlar bu vesikaları müsaadeyle almışlar, kendi bölgelerine ait defterlerden bir arşiv kurmuşlar, yani o kadar önemlidir bu tapu defterleri'' diye konuştu.
"KIBRIS MİLLİ DAVAMIZ"
Prof. Dr. İnalcık, şöyle devam etti: ''Kıbrıs çok önemli bir konu ve tahrir defteri de hiç bozulmamış şekilde Tapu Kadastro'da duruyor. Yani, bizim için mukaddes bir dava fakat tapusu elimizde olduğu halde ortada değil. Ben yetkililere 'Bu defterleri neşredelim' dedim. Orayı biz fethettik ama köylüler gidip yerleşti. Bunun için tahrir defterlerinin neşrini yapmaya hazırlanıyoruz.
Kongreyi de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ndeki arkadaşlarımızla beraber yapacağız. Dünyada birçok bilim adamı da kongreye gelecek. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılışından sonra 26, belki de daha fazla devlet ortaya çıktı. Onların yüzlerce senelik tarihleri bizim bu tapu kadastro defterlerinde. Ara sıra bazı ülkeler gelip bu tahrir defterlerinin kopyalarını alıyorlar. Bu, uluslar arasında çok önemli bir kaynak. Tarihlerinin en önemli kaynağıdır. Bunun için uluslararası bir kongre çok yerinde olacaktır ve buna şimdi teşebbüs ediyoruz.''
"OSMANLI TAPU ARŞİVİ"
''Osmanlı Coğrafyası Kültürel Arşiv Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü Uluslararası Kongresi'' Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde, 21-23 Kasım tarihlerinde İstanbul'da yapılacak.
Kongre'de, Osmanlı Devleti'nden intikal eden arşiv mirasını bünyesinde bulunduran devletler ve kurumlarının ortak kültür, tarih ve medeniyet anlayışıyla bir araya getirilmesi düşünülüyor. Böylece ortak değerlerin ortaya konulması, değerlendirilmesi, paylaşılması ve ilim dünyasına kazandırılması noktasında önemli bir adım atılmış olacak.
Yapılacak kongreyle kültürel mirasın önem ve değerinin ortaya konulmasının yanı sıra arşivlerin muhafazası, bakımı, elektronik ortama aktarılması ve bu alandaki teknolojik gelişmelerin de ele alınması hedefleniyor.
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren ve üç kıtada otuza yakın ülkenin ekonomik, sosyokültürel ve demografik kayıtlarını ihtiva eden Kuyud-ı Kadime Arşivi de kongrenin en önemli konu başlıklarından birisini oluşturacak.
Kültürel arşiv mirası ile önemli hafıza merkezlerinden olan Kuyud-ı Kadime Arşivi'ndeki malzemelerin büyük bir kısmı TARBİS Projesiyle dijital ortama aktarıldı, böylece belgeye erişim kolaylaştırıldığı gibi ilgililere daha modern usullerle hizmet verilmeye başlandı. Ayrıca, zamanla yıpranan arşiv dokümanlarının bakımları yapılarak daha uzun yıllar ilmin ve insanlığın hizmetinde kullanılabilmesi amacıyla ''Belge Bakım ve Onarım Ünitesi'' kuruldu. Bunlarla birlikte 600 yıllık köklü bir geçmişe sahip kurumun ve Kuyud-ı Kadime arşivinin tanıtımına yönelik çeşitli çalışmalar da yapıldı. Bu kapsamda ilk olarak Server Efendi Sergi Salonu açıldı, sonrasında ise çeşitli yayınlar hazırlanıp İngilizceye de çevrilerek ilgililerin istifadesine sunuldu.
Kongreden önce tamamlanması planlanan Kuyud-ı Kadime Arşiv Kataloğu çalışmaları da sürdürülüyor. Bu kapsamda, daha önce tasnifi yapılmamış defter ve belgeler tespit edildi, önceden tasnif edilmiş olanlarla birlikte değerlendirilerek arşiv fonları yeniden oluşturuldu. Bu çalışma ile ilgililerin Kuyud-ı Kadime Arşivi'nden daha verimli bir şekilde istifade etmesi sağlanacak.
''Osmanlı Coğrafyası Kültürel Arşiv Mirasının Yönetimi ve Tapu Arşivlerinin Rolü Uluslararası Kongresi''ne üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, özel kütüphane ve arşivler ile çok sayıda ülkeden bilim adamı davet edildi./ AA
 
 

yayın : 9 Mayıs 13:27

osmanlı arşivi 30 ülke kültürel miras kongre

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Davutoğlu kabine listesiyle Çankaya Köşkü'nde

  Davutoğlu kabine listesiyle Çankaya Köşkü'nde

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 62. Hükümeti kurma görevini verdiği AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Davutoğlu, kabine listesiyle Çankaya Köşkü'ne çıktı.

 • Facebook kullanıcılarını uyarıyor! /

  Facebook kullanıcılarını uyarıyor!

  Facebook kullanıcıları rahatsız edici içerik karşısında uyararak ana sayfada sarsıcı görüntülerle karşı karşıya kalınmasını önleyecek.

 • iPhone 6, 9 Eylül'de resmen geliyor /

  iPhone 6, 9 Eylül'de resmen geliyor

  Apple'ın iPhone 6'yı 9 Eylül tarihinde tanıtacağı kesinleşti. 9 Eylül'de gerçekleştireceği dev etkinlik için Apple 9 Eylül tarihli davetiyelerini dağıtmaya başladı.

 • Yoz Kültür

  Yoz Kültür

  Yazar

 • Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı /

  Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı

  Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu 62. Hükümete ilişkin kabine listesini açıkladı.

 • İşte kabineye giren 4 yeni isim /

  İşte kabineye giren 4 yeni isim

  Başbakan vekili Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan hükümet kurma görevini aldıktan sonra yeni kabineyi açıkladı. Sürpriz isimlerin yer aldığı kabineye giren 4 yeni isim dikkat çekiyor.

 • Maruf olanı emredin, münker olanı engelleyin! /

  Maruf olanı emredin, münker olanı engelleyin!

  Abdullah Yıldız'ın '40 Hadis 40 Ders' adlı kitabından "Maruf Olanı Emredin, Münker Olanı Engelleyin!" başlıklı yazısı...

 • B12 vitamini eksikliği olanlar dikkat! /

  B12 vitamini eksikliği olanlar dikkat!

  Unutkanlık, halsizlik, yorgunluk ve denge gibi sorunların temel nedeni: B12 eksikliği…

 • İstanbul'daki ücretsiz kurslar 2014 /

  İstanbul'daki ücretsiz kurslar 2014

  İstanbul'da belediye, gençlik merkezi ve halk eğitim merkezlerinin verdiği ücretsiz kurslar için kayıtlar Eylül ayında başlıyor. Biz de sizler için İstanbul’da ücretsiz olarak gidebileceğiniz kursların listesini hazırladık.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js