Dünyaca ünlü iki Profesör, Üsküdar’da ders verecek

Duke Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Miriam Cooke ve Prof. Dr. Bruce Lawrence, Tasavvuf ve Dinler Tarihi dersini vermek üzere Nisan ayında Üsküdar Üniversitesine geliyor. Her ikisi de alanında önemli çalışmalara imza atan Cooke ve Lawrence, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Yüksek Lisans Programı kapsamında üç hafta boyunca ders verecek.

KÜLTÜR SANAT .
dünyaca ünlü iki profesör, üsküdar’da ders verecek

Duke Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Miriam Cooke ve Prof. Dr. Bruce Lawrence, Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Yüksek Lisans Programı kapsamında “Tasavvuf ve Dinler Tarihi” dersi verecek.

Her ikisi de sahalarında dünyaca tanınan öğretim üyeleri, Nisan ayında üç hafta boyunca toplam 45 saat ders verecek. Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı yüksek lisans programına ilgi duyanlar, 2018 Bahar Dönemi için 7 Şubat’a kadar başvurularını yapabilecek.

Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Elif Erhan, açılacak dersin, sunulacak içeriğin yanı sıra, yüksek lisans öğrencilerine birincil kaynaklara aşinalık, yöntem ve içerik açısından örnek uygulamaları öğrenme imkânı vereceğini söyledi. Prof. Dr. Elif Erhan, diğer üniversitelerde kayıtlı lisans üstü öğrencilerin de dersi almak konusunda müracaat edebileceklerini ifade etti.

Üsküdar Üniversitesi, iki büyük duayeni ağırlayacak

Yale Üniversitesinde Dinler Tarihi üzerine doktora yapmış olan Prof. Dr. Bruce Lawrence, özellikle Güney Asya ve Orta Doğu bölgelerinde Müslümanların kurduğu medeniyetleri kültürel ve dinî açıdan araştırdı. Ayrıca Asya'daki Hinduizm, Budizm, Sihizm ve Caynizm gibi diğer dinler üzerinde de çalışmalar yaptı.

Sömürgecilik ve sonrası dönemde Batı - Doğu ilişkilerini göz önünde tutan eserleriyle ön plâna çıkan Lawrence, yakın zamanda “Kur'ân: Bir Biyografi ve Allah Kimdir?” isimli kitabıyla Batı'daki Müslüman düşmanlığına karşı Müslümanlığın doğru anlaşılması için önemli çalışmalarda bulundu.

Prof. Dr. Miriam Cooke ise özellikle Orta Doğu ve Arap Dünyası çalışmalarında edebî eserleri ve kadınların sosyal hayattaki rollerini inceledi. Aynı zamanda roman yazarı olan Prof. Cooke, “Journal of Middle East Women's Studies” isimli akademik araştırma dergisinin editörlüğünü yapıyor.

Konferans verecekler

Her iki profesör düzenlenecek konferanslarda konuya ilgi duyanlarla bir araya gelecek. Prof. Dr. Bruce Lawrence, “Tasavvufun Tercümesi: Berzâh Anlayışı Tartışması” ve “Delhili bir Müslüman Velî’den Sohbetlerle Esmâ-i Hüsnâyı Hatırlamak” başlıklı, Prof. Dr. Miriam Cooke ise “İlâhî – Aşkın Olanı Anlatmak: Çağdaş Romanlarda Müslüman Örnekler” ve “İslâmda Velâyet” başlıklı konferansları ile halka bir araya gelecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dünyaca ünlü iki Profesör, Üsküdar’da ders verecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz


paykasa

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.