twitterfacebook

Türk Edebiyatı Avrupa’da

türk edebiyatı avrupa’da
Geçtiğimiz yıl başlayan Avrupa Edebiyatı Türkiye'de-Türkiye Edebiyatı Avrupa'da projesi, Almanya'nın Ruhr bölgesinde devam ediyor.

Geçen yıl mayıs ayında Diyarbakır'dan yola çıkan ve ülkemizde 24 şehir gezdikten sonra yüzünü Avrupa'ya çeviren 'Avrupa Edebiyatı Türkiye'de-Türkiye Edebiyatı Avrupa'da projesinde sona yaklaşıldı. Etkinliğin Avrupa ayağında Türk yazarlar Elif Şafak, Ayfer Tunç ve Murat Uyurkulak, Avrupa 2010 Kültür Başkentlerinden Almanya'nın Ruhr bölgesine geldi.

'Avrupa Edebiyatı Türkiye'de-Türkiye Edebiyatı Avrupa'da projesinin ülkemizdeki ayağından sonra yollar Batı'ya uzandı. Türkiye'nin 24 kentini ve 8 Avrupa ülkesini kapsayan etkinlik, bu kez Avrupa Kültür Başkentlerinden Almanya'nın Ruhr bölgesine konuk oldu. Etkinliğin açılışı dün sabah Türk yazarlar Ayfer Tunç ile Murat Uyurkulak'ın Gustav-Heinemann-Gesamtschule'deki okuma ve söyleşisiyle başladı. Okumadan sonra Duisburg Landschaftspark'ta Goethe Enstitüsü İstanbul Müdürü Claudia Hahn Raabe, Duisburg Kültür İşleri Başkanı Karl Janssen, Ruhr 2010 Sanat Direktörü Aslı Sevindim ve yazarların katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Karl Janssen, Türkiye ile kültürel işbirliği içinde olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Çok dilli bir ortamda ülkeler arasında güzel bir diyaloğun kurulduğunu belirten Goethe Enstitüsü Müdürü Raabe ise şimdiye kadar 22 bin kilometre yol aldıklarını, bunun yanında 188 etkinlik düzenlediklerini aktardı.

Avrupa Edebiyatı Türkiye'de-Türkiye Edebiyatı Avrupa'da projesinin Sofya, Bükreş, Pecs, Viyana, Venedik ve Zürih'in ardından, Ruhr 2010'a gelmesi şehre büyük bir konseri de beraberinde getiriyor. Etkinlik kapsamında Duisburg şehrinin eski devasa demir çelik fabrikasında Mercan Dede Ensemble Featuring ile Elif Şafak 'Sounds of Love' başlıklı bir nevi gala konseri verecek.Bu kültür projesi için düzenlenen konserde misafir sanatçılar da yer alacak. Elif Şafak 'Aşk' adlı romanından bölümler okuyacak, Türk kökenli Hollandalı genç piyanist, besteci ve şarkıcı Karsu Dönmez ve Berlinli ödüllü dansçı Kadir 'Amigo Memiş' konsere eşlik edecek. 'Sounds of Love', 19 Haziran Cumartesi günü saat 19.00'da Landschaftspark Duisburg'da gerçekleşecek. Beş yüz bin nüfuslu Duisburg'da yaklaşık yüz bin Türk yaşıyor. Haliyle konsere büyük bir ilgi olması bekleniyor.

EDEBİYATÇILAR AVRUPA BİRLİĞİ KOMİSYONU'NDA

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen 'Kültür Köprüleri/Avrupa Edebiyatı Türkiye'de-Türkiye Edebiyatı Avrupa'da projesine ilginin Türkiye'de daha çok olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok kenti gezen Avrupalı yazarlar ülkemizden memnun ayrılmıştı. Öğrencilerin meraklı bakışları ve edebiyata olan hayranlıkları Avrupa'dakilere nazaran daha dikkate değerdi. 5 Mayıs 2009'da Diyarbakır'da başlayan Türkiye turuna; 8 Avrupa ülkesinden, eserleri daha önceden Türkçeye çevrilmiş 44 yazar konuk oldu. Yazarların yanı sıra, fotoğraf sanatçıları, film yapımcıları, oyuncular ve müzisyenler de Türkiye'nin 24 kentindeki sanatseverlerle buluştu. Türk yazarlar da bir nevi iade-i ziyaret yaptı ve Avrupa'nın pek çok kentinde edebiyatseverlerle buluştu.

On dört aydır yollarda olan ekibin son durağı Brüksel olacak. Avrupa Parlamentosu üyesi Malika Benarab-Attou'nun ev sahipliğini yapacağı 'Edebiyat Buluşması' ile projeye katılan yaklaşık 40 yazar bir araya gelecek. 24 Haziran'daki programda, Almanya, Türkiye, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, İtalya ve İsviçre'den projeye katılan yazarlar, tecrübelerini ve izlenimlerini hem kendi aralarında hem de parlamenterler, diplomatlar ve sanat dünyasından misafirlerle paylaşacak.

yayın : 17 Haziran 09:08

türk edebiyatı avrupa'da avrupa edebiyatı türkiye'de

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Teksas mahkemesi Kuzey Irak petrolüne el koydu

  Teksas mahkemesi Kuzey Irak petrolüne el koydu

  Irak Petrol Bakanlığın şikayeti üzerine Teksas Eyalet Mahkemesi, Irak Kürdistanı'na ait yaklaşık bir milyon varil petrolü taşıyan geminin alıkonulmasına karar verdi

 • TEOG'da tercih maratonu başlıyor /

  TEOG'da tercih maratonu başlıyor

  TEOG'da başarı gösterenlerin liselere yerleşme tercihleri yarın başlıyor. Yüzbinlerce öğrenci okuyacağı lise için tercihte bulunacak. Tercih yapamayanlar için ise okul yönetimleri uygun bir seçim yapacak. Sonuçlar ise 22 Ağustos'ta açıklanacak.

 • İsrail protestosunda Yahudi yazar gözaltına alındı /

  İsrail protestosunda Yahudi yazar gözaltına alındı

  ABD'de İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto eden ünlü Yahudi yazar ve bilim adamı Norman Finkelstein ve yaklaşık 20'ye yakın arkadaşı gözaltına alındı.

 • Ulaşım hiç olmadığı kadar ucuz olacak! /

  Ulaşım hiç olmadığı kadar ucuz olacak!

  Ankara-İstanbul arasında tek seferde 410 yolcu taşıyan hızlı tren karayoluna bağımlılığı bitirecek. İthal edilen akaryakıt yerine elektrik kullanılarak, ulaşım 10 kat daha ucuza gelecek.

 • Mahkeme kararı:Yurt Atayün dahil 11 tutuklu /

  Mahkeme kararı:Yurt Atayün dahil 11 tutuklu

  Adliyedeki 49 kişiden 11 kişi tutuklanırken, 8 kişi için yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

 • İsrail yine BM okulunu vurdu! /

  İsrail yine BM okulunu vurdu!

  Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail topçu birliklerinin, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Filistinlilerin sığındığı BM'ye bağlı bir okula düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre, 20 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını belirtti

 • İhsanoğlu İstiklal Marşı'nı bilmiyor mu? /

  İhsanoğlu İstiklal Marşı'nı bilmiyor mu?

  İhsanoğlu, okuduğu İstiklal Marşı dizeleri için "Çanakkale şehitleri şiirinden heralde" dedi.

 • Burs ve kredi başvuruları ne zaman başlıyor? /

  Burs ve kredi başvuruları ne zaman başlıyor?

  Kredi Yurtlar Kurumu burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak? 2014 KYK Başvuru tarihleri ile ilgili ayrıntılı bilgi haberimizde.

 • Seçimler için 54 ülkede sandık kuruldu /

  Seçimler için 54 ülkede sandık kuruldu

  Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurtdışındaki seçmenler için 54 ülkeye sandık kuruldu. Oy kullanma işlemi yarın başlayacak. Gümrüklerde oy kullanma işlemi ise geçen hafta başlamıştı.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js