twitterfacebook

Bugün Dünya Tiyatro Günü

bugün dünya tiyatro günü
Bugün Dünya Tiyatro Günü. Birbirinden renkli oyunlar ve etkinliklerle kutlanacak olan Dünya Tiyatro Günü’nün hikayesi ve bugün katılabileceğiniz etkinlikler bu yazıda…

Tiyatroya gönül veren herkesin bir araya geldiği, ve yalnızca sanatın konuşulduğu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü, bu yıl 48. kez kutlanıyor. Dünya Tiyatro Günü’nün geçmişi ve bugün katılabileceğiniz etkinliklerden bazılarına gelin birlikte göz atalım…

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ'NÜN ÖYKÜSÜ


Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. Bu enstitü 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanır.

27 Mart’ta her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur. İlk bildirge 1962’de Jean Cocteau (Fransa) tarafından yazılmıştır. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzenler. Tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar.

Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilir, pek çok gazetede yayınlanır ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunur.

Ülkemizde bugün ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna içtenlikle adamış olan Muhsin Ertuğrul yazmıştır.

NASIL KABUL EDİLDİ?

Dönemin Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) başkanı olan Arvi Kivimaa tarafından önce Helsinki, sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansında ortaya atılan ‘tiyatrolar günü’ fikri, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirildi. Kabul edilişinden sonra her yıl, Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin şu an sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.

AMACI

UNESCO tarafından kurulan ITI’nin (International Theatre Institute) “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır.

Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ ETKİNLİKLERİ


Bugün ülkenin dört bir yanında Dünya Tiyatro Günü münasebetiyle oyunlar ücretsiz olarak sergileniyor. İşte izleyebileceğiniz oyunlar ve katılabileceğiniz etkinliklerden bazıları...

Ankara Devlet Tiyatrosu

Küçük Tiyatro’da, Stefan Tsanev’in yazdığı İsmail Bekir Ağlagül’ün çevirdiği, Metin Belgin’in yönettiği “SOKRATES’İN SON GECESİ”; Şinasi Sahnesi’nde, Angelo Savelli’nin yazıp yönettiği “DON GİOVANNİ VE UŞAĞI PULCİNELLA”; Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde, Ulviye Karaca’nın yazıp yönettiği çocuk oyunu “KELOĞLAN-KELEŞOĞLAN”; Akün Sahnesi’nde, Suat Derviş’in yazdığı, Gülriz Sururi’nin oyunlaştırıp yönettiği müzikal oyun “FOSFORLU CEVRİYE”; Altındağ Tiyatrosu’nda, İnanç Yılan’ın yazdığı, Cem Emüler’in yönettiği “ANAM BACIM AVRADIM”; Oda Tiyatrosu’nda, Zeynep Kaçar’ın yazdığı, Ünsal Coşar’ın yönettiği “KREM KARAMEL”; İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi’nde, Çetin Altan’ın yazdığı, Yunus Emre Bozdoğan’ın yönettiği “ISLIKÇI”

İstanbul Devlet Tiyatrosu

Cevahir Salon 1’de: Kubilay Tuncer’in yazıp yönettiği “HERKES SİHİRBAZ OLACAK”; Cevahir Salon 2’de; Sarah Ruhl’un yazdığı, Z.İrem Aydın’ın çevirdiği, Kubilay Karslıoğlu’nun yönettiği “TEMİZ EV”; Üsküdar Tekel Sahnesi’nde; Geoge Tabori’nin yazdığı, Nesrin Kazankaya’nın çevirdiği ve yönettiği “ANNEMİN CESARETİ”; Üsküdar Stüdyo Sahne’de; Beliz Güçbilmez’in yazdığı, Mahir Günşiray’ın yönettiği “KÜLBELLEK”; Küçük Sahne’de ; Civan Canova’ nın yazdığı, Turgay Kantürk’ ün yönettiği “FUL YAPRAKLARI”; Cennet Kültür Sanat Sahnesi’nde: Memet Baydur’un yazdığı, Mahmut Gökgöz’ün yönettiği “LOZAN”; Beykoz Feridun Karakaya Sahnesi’nde: Güngör Dilmen’in yazdığı, Cemal Ünlü’nün yönettiği “KUZGUNCUK TÜRKÜSÜ”; Zeytinburnu Sahnesi’nde: Duşan Kovaçeviç’in yazdığı, Başar Sabuncu ve Bilge Emin’in çevirdiği, Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği “PROFESYONEL”;

İzmir Devlet Tiyatrosu

Konak Melek Ökte Sahnesi’nde: Cuma Boynukara’nın yazdığı, Alev Kerimoğlu’nun yönettiği “YOKSUN”; Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi’nde, Toygun Orbay’ın yazdığı, Tayfun Erarslan’ın yönettiği “ŞEREFİNE İNSANOĞLU” ;

Bursa Devlet Tiyatrosu

AVP Sahnesi’nde, İhsan Sanıvar’ın yazdığı, Ali Hürol’un yönettiği “BU DİZİ BAŞKA DİZİ”; Oda Tiyatrosu’nda, Sam Bobrick’in yazdığı, Ekin Tuncay Turan’ın çevirdiği, Mustafa Şekercioğlu’nun yönettiği “BAŞBELASI”;

Trabzon Devlet Tiyatrosu

Atapark Haluk Ongan Sahnesi’nde, Ali Cüneyd Kılıcıoğlu’nun yazdığı, M.Fatih Dokgöz’ün yönettiği “TELEVİZYON CUMHURİYETİ” ;

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu

Orhan Asena Sahnesi’nde, Orhan Asena’nın yazdığı, Tamer Levent’in yönettiği “ÖLÜMÜ YAŞAMAK”,

Antalya Devlet Tiyatrosu

Haşim İşcan Kültür Merkezi Sahnesi’nde, İvan Sergeyeviç Turgenyev’in yazdığı, Orhan Veli Kanık’ın çevirdiği, M.Sabri Koz’un günümüz Türkçesine çevirdiği, Biymurza Mantaev’in yönettiği “EL KAPISINDA”;

Erzurum Devlet Tiyatrosu Sahnesi

Debbie Isitt’in yazdığı, Yasemin Erbulun’un çevirdiği, Gül Ebru Turna’nın yönettiği “KOCASINI PİŞİREN KADIN”;

Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi

Jean Racine’in yazdığı, Başar Sabuncu’nun çevirdiği ve uyarladığı, Bengisu Gürbüzer Doğru’nun yönettiği “BAYAZIT” ;

Sivas Devlet Tiyatrosu Sahnesi

Turgut Özakman’ın yazdığı, Doğan Yağcı’nın yönettiği “DUVARLARIN ÖTESİ”;

Van Devlet Tiyatrosu Sahnesi

Roland Topor’un yazdığı, Esen Özman’ın çevirdiği, Yunus Emre Bozdoğan’ın yönettiği “MASANIN ALTINDA”;

Gaziantep Devlet Tiyatrosu

Onat Kutlar Tiyatro Sahnesi’nde; Dario Fo’nun yazdığı, Füsun Demirel’in çevirdiği, Tolga Evren’in yönettiği Van Devlet Tiyatrosu yapımı “BİR ANARŞİSTİN KAZA SONUCU ÖLÜMÜ”;

Malatya Devlet Tiyatrosu Sahnesi

Hatice Meryem’in yazdığı, Funda Mete’nin derlediği ve yönettiği Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “SİNEK KADAR KOCAM OLSUN BAŞIMDA BULUNSUN”;

Çorum Devlet Tiyatrosu Sahnesi

Behiç Ak’ın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu’nun yönettiği Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “TEK KİŞİLİK ŞEHİR”;

Zonguldak Devlet Tiyatrosu Sahnesi

Refik Erduran’ın yazdığı, Tansu Aytar’ın yönettiği “KAHRAMANLAR ÖLDÜ MÜ?

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları da 27 Mart’ta ücretsiz temsillerle tiyatro severlerle buluşuyor. Ayrıntılı bilgi için:

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi (0212 455 39 19)

Fatih Reşat Nuri Sahnesi (0212 526 53 80)

Gaziosmanpaşa Sahnesi) (0212 578 60 67)

Kağıthane Sadabad Sahnesi (0212 321 73 95)

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi ( 0216 349 04 63)

Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi (0216 492 90 84)

Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi (0212 553 03 97

2010 İSTANBUL’UNDA TİYATRO

Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde 2010 İstanbul'un Tiyatro konulu bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Tiyatronun ülkemizdeki merkezi olan İstanbul’un tiyatrolarını, seyircisini, problemlerini ve 2010 Dünya Kültür Başkenti olan İstanbul’da tiyatronun öneminin konuşulacağı söyleşiye televizyon dizilerinden de tanıdığımız ünlü tiyatro sanatçıları Hakan Gerçek ve Günay Karacan katılacak. 

2010 İstanbul’unda Tiyatro Ve İstanbul” konulu söyleşi 27 Mart 2010 Cumartesi akşamı saat 17.00’de Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde ücretsiz olarak izlenebilecek etkinlik tiyatroya gönül veren İstanbulluları ağırlayacak.

yayın : 27 Mart 11:44

dünya tiyatro günü tiyatro devlet tiyatroları şehir tiyatroları

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans programlarında 30 bin 684, ön lisans programlarında 28 bin 328 olmak üzere üniversitelerde 59 bin 12 kontenjan boş kaldı.

 • Paralel operasyonda önemli gelişme /

  Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

 • Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var? /

  Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  İngiliz enerji devi British Gaz'da(BG) uzun yıllar görev yapan Mehmet Öğütçü, İsrail'in Gazze'ye (Gaza) yaptığı saldırıların altında yatan en önemli nedenlerden birinin de enerji olduğunu söyledi.

 • TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat! /

  TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Uzmanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları açıklamadığı için liste oluştururken yüzdelik dilimlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

 • Gazze ve Türkiye /

  Gazze ve Türkiye

  Yeni Şafak'tan Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman, Akif Emre, Gökhan Özcan; Star gazetesinde Orhan Miroğlu, Halime Kökçe; Sabah gazetesinden Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Barlas bugün neler yazdı?

 • İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi! /

  İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi!

  Apple iPhone 6'yı bu tarihte tanıtmayı planlıyor.

 • KPSS başvuruları bugün sona eriyor /

  KPSS başvuruları bugün sona eriyor

  Ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için bugün son gün.

 • İsrailli hahamdan kan donduran çağrı /

  İsrailli hahamdan kan donduran çağrı

  İsrail'in Gazze katliamı sürerken Haham Dov Lior, tüm Filistinliler'in öldürülmesini istedi.

 • Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz /

  Bayramda köprü ve otoyollar ücretsiz

  Ramazan Bayramı tatili kapsamında 26 Temmuz saat 00.00'dan 31 Temmuz saat 07.00'a kadar otoyollar ve boğaz köprülerinden ücretsiz olarak yararlanılabilecek.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js