twitterfacebook

İzmir'de Bu Hafta Ne Var Ne Yok?

izmir'de bu hafta ne var ne yok?
İzmir’in kültür sanat gündemi bu hafta oldukça yoğun. Devlet Tiyatroları yeni oyunlarla izleyici karşısına çıkarken, Kenter Oyuncuları da İzmir’e konuk oluyor.

İzmirli sanatseverleri, kültür sanat etkinlikleri açısından zengin bir hafta bekliyor.
İzmir Devlet Tiyatroları (İZDT), bu hafta, şiddetin insan hayatının içine ne kadar sızdığını çarpıcı dille anlatan ''Barut Fıçısı'' adlı oyununu ilk kez seyirciyle buluşturacak. Kenter Oyuncuları da İzmir'e ''39 Basamak'' adlı oyunlarıyla konuk olacak.
Kentteki farklı sergi salonları da bu hafta yeni sergilerle sanatseverleri ağırlayacak.

İZDT'de bu hafta

İZDT, bu hafta 4 salonda 5 oyunla perdelerini açacak, ''Barut Fıçısı'' adlı oyunu da yarın akşam Sabancı Kültür Merkezi'nde ilk kez izleyiciyle buluşturacak.

Sabancı Kültür Merkezi'nde üç akşam üst üste sahnelenecek olan ''Barut Fıçısı'', sözlü ve fiziksel şiddetin insan yaşamının içine ne derece sızdığını, insanların tahammülsüzlüklerinin arttığını çarpıcı dille anlatıyor.

Dejan Dukovski'nin yazdığı, Gürol Tonbul'un yönettiği, müziklerini Cem İdiz'in yaptığı, danışmanlığını psikolog Levent Mete'nin üstlendiği ''Barut Fıçısı'', 13 yaş ve altındaki izleyicilere önerilmiyor.

Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi, hafta boyunca Woody Allen'ın yazdığı, Barış Eren'in çevirip yönettiği ''Bir Daha Çal Sam'' adlı oyuna ev sahipliği yapacak. Oyun, karısı tarafından terk edildikten sonra hayata tutunmaya çalışan bir adamın öyküsünü, mizahi dille seyirciyle buluşturuyor.

Karşıyaka Oda Tiyatrosu'nda, 27 Ekim Salı ve 28 Ekim Çarşamba akşamları, Haluk Işık'ın yazıp Doğan Yağcı'nın yönettiği ''Yollarda'' adlı oyun perdelerini açacak. Hülya Savaş Akdoğan'ın etkileyici bir performans gösterdiği tek kişilik oyunda, eşini 12 Eylül döneminde kaybetmiş, gerçeklik duygusunu yitirmiş bir kadının akıl hastanesindeki öyküsü anlatılıyor.

Konak Melek Ökte Sahnesi'nde ise Pazar günü hariç hafta boyunca ''Dona Agata'nın Kaçırılışı'' adlı oyun izlenebilecek. Gudrun Pausewang'ın yazdığı, Necmettin Amaç'ın yönettiği oyunda, yoksul ve çaresiz dört arkadaşın, zengin, soylu, ancak ''baş belası'' Dona Agata'yı kaçırmaları ve ardından gelişen olaylar anlatılıyor.

Konak Sahnesini her zaman olduğu gibi bu Pazar da minik tiyatroseverlere ayıran İZDT, Fakir Baykurt'un eserinden uyarlanan ''Sakarca'' adlı çocuk oyununu sahneleyecek.

İzmir Sanat'ta Kenter Tiyatrosu


Kenter Tiyatrosu, ''39 Basamak'' adlı oyunla yarın akşam ve 24 Ekim Cumartesi akşamı İzmir Sanat Büyük Salon'da olacak. 

Hakan Gerçek, Okan Yalabık, Demet Evgar ve Bülent Şakrak'ın rol aldığı, John Buchan'nın romanından Patrick Barlow'un sahneye uyarlanan, ödüllü çevirmen Mehmet Ergen'in Kent Oyuncuları için Türkçe'ye çevirdiği oyun, gerilim, aksiyon ve komedi unsurlarını bir araya getiriyor.
İzmir Sanat Büyük Salon, 26 Ekim Pazartesi akşamı ise piyanoda Burçin Büke, kontrbasta Volkan Hürsever, vurmalı çalgılarda Ediz Hafızoğlu'ndan oluşan üçlünün caz konseri İzmirlilerle buluşacak.

''Türkiye'nin ilk sakinleri'' sergisi

''Türkiye'nin ilk Sakinleri'' sergisi, İstanbul ve Denizli'nin ardından Fransız Kültür Merkezi desteğiyle İzmir'e konuk oluyor.

Fransız Kültür Merkezi'nde dün akşam açılan ve 13 Kasıma kadar gezilebilecek sergide, milyonlarca yıl önce bugünkü Türkiye topraklarında yaşayan ilk insan kültürleri tanıtılıyor.

Türkiye'de keşfedilen prehistorik bulguların zenginliğini gün ışığına çıkaran sergi, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Bernard Emié ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın himayelerinde ilk kez Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde açılmış, İstanbul ve Denizli'de de tekrarlanmıştı.

Sergiler, etkinlikler

Sadi Kızılşahin'in ''İç Sancısı'' adlı resim sergisi, 3 Kasıma kadar Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Ege Sanat Galerisi'nde sergilenecek.

İzmir Devlet Resim Heykel Müzesinde Uluslararası Multidisipliner Kadın Kongresi kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen ve Resim Heykel Müzesinin koleksiyonundan derlenen ''Türk Resminde Kadın: 1900-2000'' başlıklı sergi, Türk resim tarihinde bir yolculuk yapmak isteyenlerce gezilebilecek.

''Epson Art Photo Award'' fotoğraf sergisi, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisinde açıldı. 3. EgeArt etkinlikleri kapsamında Ege Üniversitesi ve Goethe-Instıtut işbirliğinde düzenlenen sergide, 110 adet eser 25 Ekime kadar sergilenecek.

Birol Üzmez'in 'Aile Evleri'ni konu aldığı fotoğraf sergisi, Konak Belediyesinin desteğiyle Kemeraltı Abacıoğlu Hanı'nda açıldı. Sergide yer alan fotoğraflarda, Musevilerin kentten ayrılmasının ardından yoksul insanların yerleştiği özel aile evleri anlatılıyor.

İş Bankası Sanat Galerisi'nde 6 Ekim Salı günü açılan Oktay Değirmenci ve Aysın Akay'n resim ve özgün baskı sergisi, bu hafta da sanatseverlerle buluşmayı sürdürüyor.

Ahmet Gürel ile Hanri Benazus'un arşivlerinden derlenen ''Atatürk'e Saygı", Cumhuriyet'in Aydınlanması Işığında Eğitim 1923-1938'' fotoğraf sergisi, ay sonuna kadar EÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde gezilebilir. 

Karşıyaka Çarşı Sanat Galerisi'nde Emine Ermiş'in resimlerinden oluşan sergi de ay sonuna kadar sanatseverlerle buluşacak.

yayın : 22 Ekim 14:43

izmir kültür sanat konser tiyatro

Yorumlarınız
Adınız


ÇOK OKUNANLAR
 • Boşnakların Türkiye sevgisi nedir arkadaş?..

  Boşnakların Türkiye sevgisi nedir arkadaş?..

  Yazar

 • TEOG sınav tarihleri değişti /

  TEOG sınav tarihleri değişti

  Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Uygulaması kapsamında gerçekleştirilecek olan 2014-2015 öğretim yılı birinci dönem ortak sınavların tarihi, 27-28 Kasım 2014 yerine 26 - 27 Kasım 2014'de yapılacak.

 • İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de /

  İkinci üniversite için son başvuru 17 Ekim'de

  Üniversite öğrencisi veya mezunsanız ikincisi sınavsız. 400 bin kişi Açıköğretim Fakütesi'nde bunu yapıyor. Son başvuru 17 Ekim'de

 • 3 kuruma 1465 kişi alınacak /

  3 kuruma 1465 kişi alınacak

  KYK, Orman Genel Müdürlüğü ve Göç Genel Müdürlüğü memur ve işçi statüsünde çok sayıda personel alımı yapacak

 • CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti /

  CIA Başkanı Hakan Fidan'ı tebrik etti

  IŞİD’in elindeki 46 Türk vatandaşının 101 gün sonra başarılı bir operasyonla kurtarılması üzerine CIA Başkanı John Brennan'ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı arayıp tebrik ettiği ortaya çıktı.

 • Geleceğin bisikletleri /

  Geleceğin bisikletleri

  Hızla gelişen teknolojiyle birlikte çevreye daha duyarlı olan elektrikli ve hibrit otomobiller hızla yayılmaya devam ederken, ulaşımın çevre için en ideal aracı olarak görülen bisikletler de teknolojiye ayak uydurmaya başladı.

 • Gözlük seçmenin incelikleri /

  Gözlük seçmenin incelikleri

  Gözlük seçiminde sadece estetik görünüme önem vermeyin. Dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalar da göz sağlığınız için oldukça önemli.

 • 100 bin kişi IŞİD'den kaçtı /

  100 bin kişi IŞİD'den kaçtı

  Suriye'deki çatışmalardan kaçanlar Türkiye'ye gelmeye devam ediyor. AFAD Başkanı Fuat Oktay, sığınmacıların 100 bini bulduğunu açıkladı.

 • Çözüm sürecine yeni atama /

  Çözüm sürecine yeni atama

  Ulvi Saran'ın görevini bırakmasının ardından İçişleri Bakanlığı Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na MİT Müsteşar Yardımcısı Muhammed Dervişoğlu atandı.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js