twitterfacebook

Romantizm

romantizm
Dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan Romantizm akımını kim kurdu, temsilcileri kimlerdir?

Avrupa’da 1790’dan 1850’ye kadar etkili olmuş büyük bir akım. Edebiyat, müzik, felsefe gibi pek çok alanı ve bütün sanat dallarını etkilemiş, hepsinin görünümünü büyük ölçüde değiştirmiştir. Belli bir tanımı olmamakla beraber özgür ruh halinin yansıtılmasını ilke edinmiştir. Bir akım olmaktan çok bir duyarlılıktır.


İngiltere ve Almanya'da doğan bu hareket Fransa ve Güney Avrupa ülkelerine (İtalya ve İspanya) biraz daha geç girmiştir. Klasik edebiyat akımına tepki olarak  doğmuş ve Victor Hugo'yla birlikte büyük ün kazanmıştır. Romantizm, insanın yaratma özgürlüğü önündeki her şeye karşı durur. "En iyi kural, kuralsızlıktır" diyen romantikler, insanın duygularını, düş gücünü hayata geçirmesini ve insanı düzeltmenin toplumu düzeltmekle olabileceğini savunurlar.

Akımlar etkiledikleri ülkelerin sosyal siyasal şartlarına göre farklı karşılıklar bulur ve anlamları yer buldukları coğrafyanın özelliklerine göre genişleyebilir.

İngiltere’de romantikler yalnızca uygarlığın yapmacılığına, tarihin acımasızlığına değil, aynı zamanda köleliğin yeni biçimlerine, yabancılaşmaya, modern kapitalizm yolcuları acımasızca sömürmesine de karşı çıktılar. Fransa’da ise romantizm Fransız Devrimi'nin hemen öncesinden başlayarak her dönemde varlığını sürdürdü. Alman romantizmin kaynakları XVIII.yy.'a kadar uzanır. Klapstock ve Lessing yenilenmenin öncüleridirler.

İtalya ve İspanya'dan çıkan romantikler beklendiği kadar geniş bir çevreye yayılamadılar. Tarihsel koşulların etkisiyle, edebi hareket bu iki ülkede sıkı sıkıya siyasete bağlı kaldı. İtalya'da liberaller ve yurtseverler öncelikle, romantiklerdi. Rusya’da ise Ulusal edebiyatın hızla gelişmesi karşısında romantizm gölgede kaldı. Puşkin, Gogol, Lermontov ulusal edebiyatın ilk örneklerini verdiler.


Türkiye’de Tanzimat Fermanı'nın ilanından sonra başlayan ve Batı edebiyatı örnek tutularak meydana getirilen Tanzimat edebiyatının (1859-1895) ilk yıllarında romantizm akımının başlıca kişilerinin başlıca yapıtları verildi. Bu yüzden Tanzimat edebiyatının pek çok yazar ve şairi (Ahmet Mithat, Namık Kemal, Şemsettin Sami, Abdülhak Hamit Tarhan, Recaizade Mahmut Ekrem) romantizm akımının etkisindedirler. Namık Kemal'in İntibah romanı Kamelyalı Kadın'ın; Vatan yahut Silistre oyunu da Romeo ve Juliet'in etkisindedir. II. Meşrutiyet döneminden sonra Milli Edebiyat döneminde Yusuf Ziya Ortaç'ın Binnaz adlı oyununda Hugo'nun etkisi vardır.

Kısa… Kısa…
* Fransa’da 1830 yıllarında klasizme tepki olarak doğmuştur.
* Klasik edebiyatın kural ve şekilleri bırakılır.
* Konular eski Yunan ve Latin edebiyatı yerine Hıristiyanlıktan tarihten ve günlük yaşamından alınır.
* Akıl yerine duygulara ve hayallere önem verirler.
* Sanatçılar kendi eserlerinin kişiliklerini gizlemezler.
* Sanat toplum içindir görüşünü benimsemişlerdir.
* Tabiat önemlidir. Gözlem ve tasvire önem verilir.
* Konular işlenirken iyi, kötü, doğru, yanlış gibi karşıtlıklardan yararlanırlar.
* Üç birlik kuralı terk edilir.
* Temsilcileri: J. J. Rousseau, Voltaire, Victor Hugo, Goethe, Schiller, Chateaubriand, George Sand, Lamartine, Shelley, Alfredde Vigny, Alfred de Musset, Alexandre Dumas Pere, Puşkin

* Türk edebiyatında ise Namık Kemal, Abdülhak Hamit Tarhan, Ahmet Mithat Efendi, Recaizade Mahmut Ekrem

yayın : 7 Temmuz 13:01

edebiyat avrupa tarih kitap yazar akım

Yorumlarınız
Adınız

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazar, 24 Şubat

gayet güzel beğendim kısaca anlatılmış ama neredeyse hiçbir şey atlanılmamış

Cuma, 26 Ekim

bence güzel uzun cümleler yerine kısaca anlatmış...semacım rtük televizyonla ilgili programlarla ilgilenir internet sitelerine karışmaz :):)

Cumartesi, 10 Aralık

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Cumartesi, 30 Ekim

Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...

Pazar, 16 Mayıs

iğrenç bir site burası romantizm akımı çok uzun bakın sizi rtük'e şikayet ederim

Pazar, 16 Mayıs


ÇOK OKUNANLAR
 • ÖSYM'den önemli DGS uyarısı!

  ÖSYM'den önemli DGS uyarısı!

  ÖSYM'nin sitesindne yapılan yazılı açıklamada, 2014 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili tercih işlemlerinin 26 Ağustos 2014 tarihinde sone ereceği bildirildi.

 • TEOG nakil başvuruları Pazartesi başlıyor /

  TEOG nakil başvuruları Pazartesi başlıyor

  Ortaöğretime geçişin yeni sistemi TEOG’da, 1 milyon 136 bin öğrenci tercihe göre, seçim yapmayan 134 bini de evine yakın liseye yerleşti. Nakillerde puan üstünlüğü esas alınacak.

 • Akademisyen ve yazarların gözünden

  Akademisyen ve yazarların gözünden "Davutoğlu"

  İşte, Engin Akarlı'dan Şerif Mardin'e, Seyyid Hüseyin Nasr'dan Richard Falk'a kadar yakın temasta bulunduğu isimlerin gözünden yeni Türkiye'nin yeni başbakanı...

 • Erdoğan'dan parti yöneticilerine: Kimseyi kırmayın /

  Erdoğan'dan parti yöneticilerine: Kimseyi kırmayın

  AK Parti Genel Başkanlığı ve başbakanlığa oturacak yeni ismin belirlendiği MYK toplantısında Başbakan Erdoğan'ın, 'Dava şuuruyla hareket edin. Kimseyi kırmayın' dediği öğrenildi.

 • İstanbul'da yarın bu yollar trafiğe kapalı /

  İstanbul'da yarın bu yollar trafiğe kapalı

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri dolayısıyla yarınki (24 Ağustos) genel provada ve tören kutlamalarında trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergahları belirledi

 • İşte özel okulların boş kontenjanları! /

  İşte özel okulların boş kontenjanları!

  Özel Okullar Yerleştirme Puanına (ÖYP) göre öğrenci alan yabancı okulların 3.ön kayıt dönemi için boş olan kontenjanları ve taban puanları...

 • Yeni operasyonlar /

  Yeni operasyonlar

  Mahir Kaynak, bugünkü köşe yazısında Almanya'nın Türkiye'yi dinlemesi meselesini ele aldı...

 • Trabzonspor hükmen galip gelebilir! /

  Trabzonspor hükmen galip gelebilir!

  Rostov, Trabzonspor maçında cezalı oyuncu oynattığı için UEFA Kontrol ve Disiplin Komitesi'ne sevk edildi.

 • Apple iPhone 5'in pilini ücretsiz değiştirecek /

  Apple iPhone 5'in pilini ücretsiz değiştirecek

  Pilin çabuk biten ve sürekli şarj etmek zorunda kalan iPhone 5'e ücretsiz pil değişimi geliyor. Apple'dan yapılan açıklamaya göre sınırlı sayıda iPhone 5'te görülen sorun yüzünden pil değiştirilecek.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js