Hüseyin Siret Özsever Anılıyor

Vefatının 50.yılında Şair Hüseyin Siret Özsever, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde anlıyor.

KÜLTÜR SANAT .
hüseyin siret özsever anılıyor

Tarih: 28 Mart 2009 Cumartesi
Saat:  16.00
Yer :  Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
 

Türk Edebiyat’ında önemli bir yeri olan Servet-i Fünun Edebiyatçılarından döneminin en önemli lirik şairlerinden Hüseyin Siret Özsever vefatının 50.yıldönümünde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde anılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma programı, 28 Mart 2009 Cumartesi günü 16.00’da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Abdullah Uçman’ın yapacağı programda Gaziosmanpaşa Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Turan Karataş, Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Araştırma Görevlisi Hümeyra Yuva ve Şair Cem Yavuz konuşmacı olarak yer alacaklar.


Hüseyin Siretin hayatı, Türk Edebiyatına ve şiirine katkıları ve eserlerinin ele alınacağı oturumda Doç.Dr. Turan Karataş Hayatı ve Sanatı başlığı altında Hüseyin Siret Özsever’in şiiri ve sanat hayatı boyunca etkilendiği şairleri ele alacak.

Hümeyra Yuva ise Hüseyin Siret Özsever’in ilk şiir kitabı olan Leyal-i Girizan adlı eserini inceleyecek.
Cem Yavuz ise Hüseyin Siret Özsever’in Türk Şiiri üzerindeki etkilerini derinlemesine ele alacak.


HÜSEYİN SİRET ÖZSEVER

Servet-i Fünun şairi olan Hüseyin Siret Özsever İstanbul'da dünyaya geldi. Mülkiye İdadisi'ni  bitirdikten sonra devlet memurluklarında bulundu. Devrin istibdat idare­sine yazılarıyla karşı çıktığı için sürgüne gönderildi; yurtiçi ve yurt dışında geçen onaltı yıllık sürgün sonunda yurda döndü (1908). Edebiyat öğretmenliği. Matbuat Umum Müdürlüğü, Hariciye Nezareti Mektupçuluğu görevlerinde bulundu. Öldüğü zaman Darüşşafaka Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yapı­yordu (27 Şubat). 

Hüseyin Siret Özsever; Servet-i Fünûn şairleri arasında en lirik olanıdır. Bi­reysel duygularını aşk, doğa, kadın, aile temalarını, kendine özgü sade bir dille, aruzun yanında heceyi de kullanarak yansıtır. «Ömer Senih» imzalı yazılar da kendisine aittir.

Şiir Kitapları: Leyal-i Girizan, Bağ Bozumu, Kıvılcımlı Kül, Kargalar

 

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hüseyin Siret Özsever Anılıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.