twitterfacebook

Hüseyin Siret Özsever Anılıyor

hüseyin siret özsever anılıyor
Vefatının 50.yılında Şair Hüseyin Siret Özsever, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde anlıyor.

Tarih: 28 Mart 2009 Cumartesi
Saat:  16.00
Yer :  Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi
 

Türk Edebiyat’ında önemli bir yeri olan Servet-i Fünun Edebiyatçılarından döneminin en önemli lirik şairlerinden Hüseyin Siret Özsever vefatının 50.yıldönümünde Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde anılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen anma programı, 28 Mart 2009 Cumartesi günü 16.00’da Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Abdullah Uçman’ın yapacağı programda Gaziosmanpaşa Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Turan Karataş, Fatih Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Araştırma Görevlisi Hümeyra Yuva ve Şair Cem Yavuz konuşmacı olarak yer alacaklar.


Hüseyin Siretin hayatı, Türk Edebiyatına ve şiirine katkıları ve eserlerinin ele alınacağı oturumda Doç.Dr. Turan Karataş Hayatı ve Sanatı başlığı altında Hüseyin Siret Özsever’in şiiri ve sanat hayatı boyunca etkilendiği şairleri ele alacak.

Hümeyra Yuva ise Hüseyin Siret Özsever’in ilk şiir kitabı olan Leyal-i Girizan adlı eserini inceleyecek.
Cem Yavuz ise Hüseyin Siret Özsever’in Türk Şiiri üzerindeki etkilerini derinlemesine ele alacak.


HÜSEYİN SİRET ÖZSEVER

Servet-i Fünun şairi olan Hüseyin Siret Özsever İstanbul'da dünyaya geldi. Mülkiye İdadisi'ni  bitirdikten sonra devlet memurluklarında bulundu. Devrin istibdat idare­sine yazılarıyla karşı çıktığı için sürgüne gönderildi; yurtiçi ve yurt dışında geçen onaltı yıllık sürgün sonunda yurda döndü (1908). Edebiyat öğretmenliği. Matbuat Umum Müdürlüğü, Hariciye Nezareti Mektupçuluğu görevlerinde bulundu. Öldüğü zaman Darüşşafaka Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yapı­yordu (27 Şubat). 

Hüseyin Siret Özsever; Servet-i Fünûn şairleri arasında en lirik olanıdır. Bi­reysel duygularını aşk, doğa, kadın, aile temalarını, kendine özgü sade bir dille, aruzun yanında heceyi de kullanarak yansıtır. «Ömer Senih» imzalı yazılar da kendisine aittir.

Şiir Kitapları: Leyal-i Girizan, Bağ Bozumu, Kıvılcımlı Kül, Kargalar

 

 

yayın : 26 Mart 15:15

edebiyat şair anma hüseyin siret özsever tarık zafer tunaya

Yorumlarınız
Adınız
ÇOK OKUNANLAR
 • İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  İşte üniversitelerin boş kontenjan sayısı

  Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Lisans programlarında 30 bin 684, ön lisans programlarında 28 bin 328 olmak üzere üniversitelerde 59 bin 12 kontenjan boş kaldı.

 • Paralel operasyonda önemli gelişme /

  Paralel operasyonda önemli gelişme

  Paralel yapının Emniyet ayağına yapılan operasyonda, gözaltına alınan 75 emniyet mensubu hakkında ek gözetim süresi alındı.

 • TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat! /

  TEOG tercihlerinde yüzdelik dilime dikkat!

  Lise tercihleri 31 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Uzmanlar ise Milli Eğitim Bakanlığı sıralamaları açıklamadığı için liste oluştururken yüzdelik dilimlere dikkat edilmesi gerektiğini söylediler.

 • Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var? /

  Gazze katliamının arkasında gaz savaşı mı var?

  İngiliz enerji devi British Gaz'da(BG) uzun yıllar görev yapan Mehmet Öğütçü, İsrail'in Gazze'ye (Gaza) yaptığı saldırıların altında yatan en önemli nedenlerden birinin de enerji olduğunu söyledi.

 • Gazze ve Türkiye /

  Gazze ve Türkiye

  Yeni Şafak'tan Ali Bayramoğlu, Hayrettin Karaman, Akif Emre, Gökhan Özcan; Star gazetesinde Orhan Miroğlu, Halime Kökçe; Sabah gazetesinden Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu, Mehmet Barlas bugün neler yazdı?

 • İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi! /

  İşte iPhone 6'nın çıkış tarihi!

  Apple iPhone 6'yı bu tarihte tanıtmayı planlıyor.

 • Bir yolcu uçağı daha düştü /

  Bir yolcu uçağı daha düştü

  Cezayirli yetkililer, Burkina Faso'dan kalkan Cezayir havayollarına ait 116 kişiyi taşıyan uçağın çöle düştüğünü duyurdu.

 • İsrailli hahamdan kan donduran çağrı /

  İsrailli hahamdan kan donduran çağrı

  İsrail'in Gazze katliamı sürerken Haham Dov Lior, tüm Filistinliler'in öldürülmesini istedi.

 • KPSS başvuruları bugün sona eriyor /

  KPSS başvuruları bugün sona eriyor

  Ortaöğretim ve ön lisans düzeyinde yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) için bugün son gün.

ÖZEL DOSYALAR

/Scripts/lib/jquery-2.0.0.min.js