Sözleşmeli Personel Kadro Müjdesi!

Belediyelerde sözleşmeli çalışan yaklaşık 18 bin personel için kadro çalışmalarında kapsam genişletildi.

KARİYER .
sözleşmeli personel kadro müjdesi!

Belediyelerde sözleşmeli çalışan yaklaşık 18 bin personel için kadro çalışmalarında kapsam genişletildi. 151 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi çalışmaları tamamlandı.

Bakan Faruk Çelik, 17 bin 800'ü belediyelerden olmak üzere, 151 bin sözleşmelinin kadroya alınması için yapılan çalışmaların tamamlandığını açıkladı.

Geçen hafta pazartesi günü gündeme gelmesi beklenen, ancak Bakanlar Kurulu toplantısının, Başbakan'ın rahatsızlanması üzzerine iptal edilmesiyle ertelenen çalışmada sona gelindi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 151 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunda yapılan çalışmayı tamamladıklarını, son kararı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın vereceğini söyledi.

Bakan Faruk Çelik, yaptığı açıklamada, 17 bin 800'ü belediyelerden olmak üzere bazı KİT'lerle kamu kuruluşlarında çalışan 151 bin sözleşmeli personelin kadroya alınması için yaptıkları çalışmayı tamamladıklarını söyledi.

Daha önce çıkarılan bir yasa ile 200 bine yakın sözleşmeli personelin kadroya geçirildiğini hatırlatan Çelik, bu kapsam dışında kalan 151 bin sözleşmeli için de çalıştıklarını dile getirdi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

Yerel yönetimlerdeki 17 bin 800 sözleşmeli personelin yanı sıra diğer kamu kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel için de çalışma yapılması talimatını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiğini dile getiren Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “Biz de bakanlık olarak bu çalışmayı tamamladık.

İlk Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuda hazırladığımız raporu sayın Başbakan'a sunacağım. Kendileri onaylarsa biz hızla yasal düzenlemeyi TBMM'ye göndereceğiz” dedi. Çalışanlarının bir kısmı sözleşmeli olup da kadroya alınması planlanan kuruluşlar arasında, yerel yönetimler, belediyeler, TRT gibi birçok kamu iktisadi kuruluşları da bulunuyor.

Ek maliyet getirmeyecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma tamamlanmadan önce, sözleşmeli personelin kadroya alınması halinde ücretlerinde farklılık oluşacağına, bunun da bütçede yükü artıracağına dair endişeleri bulunduğunu ifade etti. Çelik, “Çalışma tamamlandı.

Böyle bir endişeye gerek olmadığını gördük. Ücretler artmayacak, herhangi bir ek maliyet de gelmeyecek” diye konuştu. Binlerce sözleşmeli personel, uzun süredir bakanlığının yaptığı çalışmayı bekliyor.

Emekli enflasyona ezdirilmeyecek

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, emeklilerin enflasyon karşısında ezdirilmeden makul bir yaşam standardına sahip olmalarının sağlanmaya çalışıldığını ifade etti.

CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan'ın yazılı soru önergesini cevaplayan Bakan Çelik, 2008 ekim başı itibarıyla gelir ve aylıkların her yılın ocak ve temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere bir önceki altı aylık döneme göre açıklanan en son temel yıllık tüketici fiyatları endeksindeki değişim oranı kadar belirleneceğinin öngörüldüğünü hatırlattı.

2011 yılı temmuz-aralık döneminde TÜFE artışının yüzde 6.79 olduğundan aylıkların bu oranda artırıldığını hatırlatan Çelik, emekliler arasında maaş adaletsizliğini gideren İntibak Yasası'nın Meclis'e gönderildiğini de hatırlattı.

Kadınlar ve engellilerin çalışma imkanı artacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu ve özelde işçi ve memur açığının 46 bin civarında olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kamu ve özelde işçi ve memur açığının 46 bin civarında olduğunu söyledi. İstihdam, Çocuk İşçiliği ve Sosyal Yardımlar Konularında İşbirliği Protokolünü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile imzalayan Çelik, kadın ve engellilerin sosyoekonomik konumlarının güçlendirilmesi ve istihdamının artırılması için çalışma yapıldığını ifade etti.

2023 yılına kadar işsizliği yüzde 5'e çekmeyi hedeflediklerini de vurgulayan Çelik, “Türkiye genelinde kamu ve özelde 16 bin 440 iş yerinde 106 bin 143 engelli personel çalıştırılması gerekiyor. Halbuki istihdam edilen personel sayısı 83 bin 705. Kamu ve özelde engelli istihdam açığı 22 bin 438.

 Memur olarak da 44 bin 189 kişi çalıştırılması gerekirken bu sayı 20 bin 829. Kamu ve özelde 46 bin engelli vatandaşımızın istihdamı mümkündür” dedi. Bakan Fatma Şahin ise sığınma evlerinde kalan kadınların İŞKUR'la bağlantısının kurulacağını, bu kişilerin istihdama kazandırılacağını söyledi.

Şahin, “Anne olup çalışmak isteyen, evde yaşlısı olan kadının çalışma hayatını rahatlatacak tedbir alacağız” diye konuştu.

Türkiye Gazetesi

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sözleşmeli Personel Kadro Müjdesi!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • selda Perşembe, 00:00

  ustaöğretiçiyim 1985 yılından beri çalışıyorum .kadroya geçmeyi hak ettik.
 • tülay Çarşamba, 00:00

  ben 20 yıldır usta öğretici olarak çalışıyorum peki neden bizler hep dışlanıyoruz hiç anlamış değilim bizde hakkımızı istiyoruz bizede kadro verilsin
 • arzu Perşembe, 00:00

  10 yıldır halk eğitim merkezinde çalışıyorum zor şartlarda dşük ücretle görevimizi yapıyoruz bizlerede kadro verilsin adaletli şekilde
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Salı, 26 Şubat

 • GÜL Salı, 00:00

  BİZ HALK EĞİTİME TORPİLLE GİRMEDİK BELEDİYEDE ÇALIŞANLARDA HEP TORPİLLİ ONLARA KADRO GELİNCE KİMSE BİRSEY DEMİYOR BİZE GELİNCE HERKES KARŞI ANLAMADIM.BİZDE İSTİYORUZ KADRO.
 • Nazlı Çarşamba, 00:00

  17 senedir halk eğitimde usta öğreticilik yapıyorum.Artık bize de kadro verilmesini istiyorum.Her sene aynı şeyleri yaşamak istemiyoruz.
 • NEBAHAT Salı, 00:00

  HALKEĞİTİM İÇİN KADRO İSTİYORUZ GEREKİRSE ŞART KOYUN ELİMİZDEN GELENEDEK ŞARTLARA UYALIM HAK EDEN AMA HAKKKEEDEEENN KADROYA ALINSIN
 • nebahat Salı, 00:00

  HALKEĞİTİMDE USTA ÖĞRETİÇİYİM BİZEDE SIRA GELSİN ARTIK LÜTFEN NASIL ÇALIŞTIĞIMIZI BİLENLERDEN HAKKIMIZI İSTİYORUZ....TABİİİ DUYARLARSA İNANIYORUM ELBET BİRİ DUYAR.
 • nermin Salı, 00:00

  halkeğitimde usta öğreticiyim kadrolulardan daha çok çalışan bizlerede bir güvence verilmesini istiyoruz haketmekse 15 seneden sonra hakettiğimizi düşünüyorum .her yıl kurs ayarlrma öğrençi bulma stresinden artık bizide kurtarın lütfen .....tabi sesimizi duyan varsa
 • EMINE Pazartesi, 00:00

  HALKEGITIM DE CALIŞIYORUM .NE KADRO VAR NE SOZLESME .BIRINDEN BIRI OLSA ÇOK IYI OLCAK .LUTFEN BIRAZDA HALKEGITMDE CALISANLARI DUSUNUN.............
 • fatma Salı, 00:00

  ben halk eğitimde sözleşmeli usta öğreticiyim lütfen bizleride kadroya alın
 • krt Cuma, 00:00

  çok yanlış yapılıyor.bu adamlar zaten torpilli vatandaş bunu biliyr.bir taraftan adam kpss ye girmiş bir taraftan sen adamı olan kadro vercen yazık gunahtır.büyük haksızlıktırçbu devirde hep adamı olanın mı yüzü gülecek.
 • esengül Cumartesi, 00:00

  başbakanımız inşallah bizide görürr bi umut beklıyoruzz
 • zeliş Pazartesi, 00:00

  bir halk egitim calısanı her zaman üvey evlattı yine öyle galiba..herkese var bir bize yok.yeter artık yazık bize..halk eğitimci olmak sucmu..
 • sevgi Pazar, 00:00

  18 yıl halk eğitimde usta öğretici olarak çalıştm kadro almak bizmde hakkımız ... Biz halk eğitim usta öğreticişlerde bu kadrolara dahilmidir
 • sabri Çarşamba, 00:00

  şeker fabrikalarında çalışan mevsimlik işçilerede varmı yoksa ikinci planamı atıldı
 • isabey Cuma, 00:00

  sözleşmelı personelın kadroya gecmesınde ptt de çalışan sözleşmeli personel dahilmidir acaba sayın bakanımıza guveniyoruz

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. Yıldızlar Eğitim Organizasyon A.Ş.